| ALM2000RO a întrebat:

Bună dimineața, dragi useri TPU!
Mă numesc Mircea și am 23 de ani, locuiesc în Cluj-Napoca.
Vreau să abordez un subiect legat de politică, și anume implicarea tinerilor în politică, prin apartenența ca membri activi (așa-numiții militanți) sau membri-simpatizanți în organizațiile politice de tineret, deci ale partidelor.
Aș vrea să mă înscriu într-o organizație de tineret, în primul rând pentru oportunitatea de a socializa dar și pentru a-mi mai ocupa timpul liber aproape nelimitat și constant. Am început o facultate și m-am lăsat (din motive mai complexe și pe care nu le voi aborda sau detalia acum), sunt singur și fără prieteni (am avut) și fără iubită (cred că sunt asexual, am mai scris despre asta, nu dezvolt aici subiectul că nu sunt locul și categoria potrivite -vedeți-mi întrebările mai vechi), nu lucrez deocamdată și stau cu ai mei, s-ar putea să fi dat și în depresie de un timp din cauza singurătății și chiar a izolării sociale (am început niște ședințe de psihoterapie online recent).
Tocmai de aceea am nevoie să socializez și să mai ies afară din casă, cât mai mult.
Nu intenționez să candidez vreodată la orice fel de alegeri (fie ele locale, parlamentare etc., fie pentru funcții interne, organizatorice în vreo filială locală de partid sau în vreo structură de tineret a vreunui partid) și nici nu agreez actuala clasă politică și nici nu știu încă cât timp mi-aș putea dedica activității în organizație. Consider că România se îndreaptă într-o direcție profund greșită din majoritatea punctelor de vedere.
M-am interesat și știu că principalele organizații de tineret din țară sunt Tineretul Social Democrat (TSD), Tineretul Național Liberal (TNL) și USR Tineret. Mă refer mai ales la faptul că sunt cele mai importante ca activitate, număr de membri activi, număr de simpatizați, ca relevanță în județe și localități (urbane și chiar rurale - acolo unde mai sunt tineri).
Acum, pot să zic că mă consider mai de stânga din punct de vedere social (am concepții sociale stângiste) și mai de dreapta din punct de vedere economic (am concepții economice liberale). Urăsc extremele și le consider toxice pentru orice societate, atât pe cea stângă cât și pe cea dreaptă, deci Tineretul AUR (TAUR) nu e printre opțiuni (e exclus din start), ci doar cele 3 menționate mai sus. Nici nu îi urmăresc pe social media.
Nu știu ce să aleg. Urmăresc pe social media activitatea (pagini de Facebook, conturi de Instagram, canale de YouTube și chiar de TikTok - s-au pus bine la punct) acestor 3 organizații politice de tineret, atât activitatea națională (deci la nivel central), cât și cea de la nivel local și județean (deci Cluj-Napoca, respectiv jud. Cluj). Nu am găsit ROF-urile (Regulamentele de funcționare și organizare) sau statutul celor 3 organizații nicăieri pe net. Pentru completarea adeziunii (sau pentru completarea fișei de simpatizant în primă fază) pot să mă duc fizic la principalele sedii locale (organizațiile municipale), m-am interesat și știu bine unde sunt.
Doresc să mă ajuți cu sfaturi despre ce organizație ar trebui să aleg având în vedere concepțiile mele (pe care nu le voi detalia aici și acum, că ar trebui să scriu foarte mult și într-o altă întrebare-postare), doresc să știu dacă sunteți careva tineri implicați în vreuna din aceste 3 organizații de tineret pe aici pe forum (sau în altele ale altor partide mai mici eventual, deși nu aș avea alte opțiuni în vedere dar sunt curios să vă ascult oricum) în prezent sau dacă ați fost în trecut implicați (aștept mai ales sfaturi de la membri activi, dar sunt binevenite și sfaturile de la simpatizanți sau de la membri mai puțin activi) și ce presupune exact apartenența (atât cea de membru activ cât și cea de simpatizant) la oricare din aceste organizații. Doresc să-mi împărtășiți experiențele voastre cât mai detaliat și să-mi spuneți ce acțiuni / proiecte demarați în localitatea sau județul vostru și cât de des vă întâlniți la ședințe și nu numai (și mai ales unde și cum socializează echipa și care e atmosfera / vibe-ul la întâlniri sau ședințe). happywinking
Am zis să mă documentez mai bine și am citit chiar că TSD și TNL au și 2 substructuri care funcționează în principal în marile orașe reședință de județ și în alte municipii, pe care le vor operaționalizate în fiecare județ (cel puțin la nivelul tuturor reședințelor de județ) în perioada următoare. Acestea se numesc LSSD și LESD (Liga Studenților Social Democrați și Liga Elevilor Social Democrați - la TSD) și CSL și CEL (Clubul Studențesc Liberal și Clubul Elevilor Liberali - la TNL), dar nu știu mai multe detalii și chiar îmi doresc să mă ajutați careva din cei implicați (actuali sau foști) trimițându-mi (sau zicându-mi unde găsesc așa ceva) ROF-uri sau statute ale acestor organizații sau substructuri (citind, deci știind că organizațiile de tineret sunt structuri interne ale partidelor), chiar vreau să le parcurg și să știu cu ce se mănâncă. big grin
Și aș dori să știu dacă nu are și USR astfel de ligi la organizația de tineret.
Am citit chiar că PSD are o structură externă numită PES Activists (activiștii Partidului Socialiștilor Europeni - Party of European Socialists) funcțională în toate județele și în centrele urbane plus în comunele periurbane marilor orașe și compusă mai ales din membri TSD (deci 18-35 de ani) și din alți membri încă tineri (informal considerați așa) cu vârste de până în max 45 de ani (m-am interesat). Aceștia promovează valorile și politicile europene în România în rândul membrilor partidului dar și în rândul cetățenilor, din ce am aflat.
Chiar vreau mult să mă implic, fiindcă aș socializa și poate aș veni și cu anumite idei și propuneri bune pentru zona de tineret și adaptate la nevoile comunității locale de tineri (știți cum se zice: schimbarea vine din interior și e importantă implicarea fiecăruia dintre noi, tinerii).
Cum n-am de gând să candidez sau să ocup vreo funcție publică la stat vreodată (deci să devin politican local de carieră, ca să zic așa) nu sunt îngrijorat că n-am ce trece în CV, de fapt oricum n-am nevoie de CV pentru a fi membru sau simpatizant, o să trec pe adeziune sau pe fișa de înscriere ca membru / simpatizant adevărul, că oricum nu cred că voi fi promovat vreodată în vreo funcție organizatorică internă încât să ajung mai vizibil laughing)
Aș dori să știu mai ales și care mai e treaba cu cotizațiile pentru oricare din aceste 3 organizații politice de tineret, vreau să pot cântări cu atenție și să reflect la modul cel mai serios și (la) balanța dintre drepturi și obligații laughing)
Sper să mă hotărăsc și să iau decizia cea mai bună pentru mine, pentru a mă simți bine și mulțumit de alegerea mea (luată din convingere - nici nu agreez să intru altfel, fără a-mi forma convingerea mai întâi -, că n-am ce interese să am și v-am zis și de ce).
Vă mulțumesc tuturor anticipat pentru răspunsuri, explicații, sfaturi, lămuriri etc! big grin
Să aveți o dimineață și o zi productive din toate punctele de vedere :*winking happy big grin

Răspuns Câştigător
7 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

De ce nu te apuci de un sport? Sau de niste cursuri daca vrei socializare si nu te intereseaza pe bune politica

| dullcat a răspuns:

Decat sa te murdaresti cu politica, nu mai bine te inscrii la un ong unde iti oferi doar timpul si energia, fara bani? Just a thought. Uite aici o lista, in caz ca te razgandesti : https://www.sustinebinele.ro/......e/pagina-1

Orice alegi, succes!

| ALM2000RO explică (pentru dullcat):

Am intrat pe linkul trimis și am căutat să descopăr mai multe ONG-uri în orașul meu, ba chiar am scris mai multe cuvinte cheie decât 3 (adică am avut încercări diferite fiindcă am interese diferite și chiar mi-aș dori mult să mă implic în cel puțin un ONG), dar nu știu ce să trec mai exact la taguri organizație. Oricum, am scris și acolo câte un cuvânt, am selectat să fie și un profil social media sau site web, să caute voluntari și să pot și sponsoriza / redirecționa, am dat pe caută și îmi dă eroare uite așa:
Eroare conectare la baza de dateSQLSTATE[HY000] [2002] Can't connect to local MySQL server through socket '/var/lib/mysql/mysql.sock' (2)

Îmi arată asta de 2 ori deasupra cuvintelor descoperă binele, iar sub cuvântul caută îmi tot arată asta:
-1 ONG-uri găsite.

Nu au fost găsite ONG-uri cu parametrii căutării aleși de tine. Modifică parametrii pentru alte rezultate.

Orice scriu, nu reușesc să depășesc eroare și tot nu-mi dă nimic crying(
Ce altă opțiune mai am? Nu mă poți ajuta și cu un site asemănător (sper să existe alternativă)? Mulțumesc!

| dullcat a răspuns (pentru ALM2000RO):

Aaa, ok.Foarte ciudat, stiu ca acum putin timp mergea si era fain ca aveai multe filtre de cautare.

| ALM2000RO explică (pentru dullcat):

Mulțumesc frumos! happy big grin
Abia aștept să mă implic și să fac ceva util în timp ce socializez și îmi și ocup timpul într-un mod folositor și plăcut atât pentru mine cât și pentru alții. big grin

| dullcat a răspuns (pentru ALM2000RO):

Cu placere.Have fun!

Multumesc si eu pentru funda. happy

| adryang78 a răspuns:

Dacă interesul tău, scopul final, este să socializezi, nu prea contează organizația. Ca și acțiuni, cam toți fac aceleași lucruri.