| nastaseelenacristina a întrebat:

Buna TPU, fratele meu e in divort, a plecat din casa, s-a mutat la parinti lasand in apartamentul care e pe numele lui mama si copilul.Problema e ca mama nu mai vrea sa plateasca facturile cu toate ca in acest moment ea sta acolo (mentionez ca contractele la lumina etc sunt pe numele fratelui meu), ce poate el sa faca legal?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Apartamentul fiind bun propriu al fratelui, obtinut anterior casatoriei, sotia nu are nici un drept de proprietate asupra acestuia si acesta nu intra la partaj, se impartesc doar bunurile obtinute pe durata casatoriei.
Daca fratele tau vrea ca domiciliul copilului sa fie stabilit la domiciliul sau atunci sa solicite aceasta si-l va obtine, daca are conditii mai bune de crestere si ingrijire a minorului decat sotia si atunci o va putea evacua usor.
Este bine ca fratele sa-si angajeze un avocat bun, mai ales unul specializat pe divorturi si acesta il va putea sfatui ce sa faca, chiar mai bine decat noi.

8 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Situatia este complicata, avand in vedere ca este vorba si de copil, probabil unul mic, nu numai de sotie.
Sunt mai multe posibilitati:
-Sa plateasca cheltuielile (utilitati si intretinere) si sa le considere in cadrul obligatiei de intretinere a minorului, daca domiciliul acestuia o sa fie stabilit la domiciliul sotiei si daca fratele este de acord.
-Sa se inteleaga cu sotia asupra chiriei si platii cheltuielilor apartamentului, tot daca sotia ramane acolo dupa divort.
-Dupa divort poate solicita evacuarea sotiei din apartament, avand in vedere ca este proprietar exclusiv.
-Daca domiciliul minorului este stabilit la el atunci o poate evacua pe sotie din apartament, daca nu pleaca de bunavoie.
Parerea mea este sa incerce o intelegere cu sotia, ar fi cel mai bine pentru toti, in special pentru copil.

| nastaseelenacristina explică (pentru Ioandelasal):

Buna ziua, e complicat pentru ca nu exista intelegere cu ea face circ din orice, spune ca trebuie sa plateasca amandoi facturile (chiar daca numai ea sta acolo deocamdata deci doar ea consuma)si mai zice ca nu pleaca pana cand nu obtained jumate din apartament cu toate ca casa este bunul propiu al fratelui pe care il prosteste cum vrea baga mereu copilu la inaintare asta e arma ei

| FreddieM a răspuns (pentru Ioandelasal):

Esti un AS in domeniu. Da-mi voie sa te felicit.
Cheers

| nastaseelenacristina explică (pentru Ioandelasal):

De obicei copii raman la mama, el are si 2 ani din pacate cat de denaturata ar fi mama cu ea ramane, cat despre avocata astept si eu cu nerabdare sa vad cat e de buna, procesu cu ordonanta presedentiala pentru copil incepe luna asta apoi divortu

| Ioandelasal a răspuns (pentru nastaseelenacristina):

Asa este, dar sunt si cazuri cand domiciliul se stabileste la tata, daca mama nu are conditii bune de crestere si ingrijire a minorului iar tatal are sau mama este o femeie de moravuri usoare ori dereglata psihic.

| Ioandelasal a răspuns (pentru nastaseelenacristina):

Apartamentul fiind bun propriu al fratelui, obtinut anterior casatoriei, sotia nu are nici un drept de proprietate asupra acestuia si acesta nu intra la partaj, se impartesc doar bunurile obtinute pe durata casatoriei.
Daca fratele tau vrea ca domiciliul copilului sa fie stabilit la domiciliul sau atunci sa solicite aceasta si-l va obtine, daca are conditii mai bune de crestere si ingrijire a minorului decat sotia si atunci o va putea evacua usor.
Este bine ca fratele sa-si angajeze un avocat bun, mai ales unul specializat pe divorturi si acesta il va putea sfatui ce sa faca, chiar mai bine decat noi.

| Mopmop a răspuns:

Inchide lumina si apa cablul etc.
Pleaca ea de bunavoie daca nu mai are conditii de locuit.
Daca ea o arde golaneste asta e singura solutie!

| felixf a răspuns:

Parerea mea este ca un avocat este nevoie acolo. O solutie intre ei nu exista decat daca amandoi se linistesc. Daca divortul este atunci sa fie unul legal. Un avocat stie sa indrume si sa spuna care sunt pasii. Probabil din cate cunosc astfel de situatii, politia se prezinta la usa pune problema frumos, dupa care urmeaza un intreg lant de hartii si incercari de impacare. Daca divortul e pe rol atunci dupa divort se vor impartii bunurile intr-o familie fara contract prenuptial se face totul pe jumate. Daca fratele tau renunta la tot va trebui sa plateasca inretinerea copilului pana la 18 ani. Am cunoscut un astfel de caz la cluj unde sotul dupa ce a renuntat la tot a trebuit sa plateasca si pensia almentara copilului pana la 18 ani. E greu un astfel de caz daca nu exista intelegere.

Răspuns utilizator avertizat