| leolord669 a întrebat:

Buna ziua, bursa pentru primii 30% de 450 de lei este o bursa sigura? in sensul in care chiar o sa primesc banii respectiv la luna sau nu? stiu ca pe octombrie septembrie nu se da si se dau in noiembrie

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Bursa respectiva este sigura, fiind minimul prevazut de L.198/2023 a invatamantului preuniversitar, citez:
"ART. 108
  (1) Elevii de la cursurile cu frecvenţă de zi din învăţământul preuniversitar de stat obligatoriu beneficiază de burse. Cuantumul minim al burselor şi metodologia-cadru de acordare a burselor sunt aprobate prin ordin al ministrului educaţiei, la propunerea Consiliului Naţional pentru Finanţarea Învăţământului Preuniversitar, denumit în continuare CNFÎP.
  (2) Valoarea burselor poate fi suplimentată de către consiliile de administraţie a unităţilor de învăţământ în funcţie de:
  a) sume alocate de autorităţile administraţiei publice locale;
  b) alte venituri obţinute potrivit legii.
  (3) Prin excepţie de la prevederile alin. (1), pentru anul şcolar 2023-2024, cuantumul minim al burselor este stabilit după cum urmează:
  a) bursă de merit - 450 lei/lună;
  b) bursă socială - 300 lei/lună;
  c) bursă tehnologică - 300 lei/lună."
Bursa de merit nu se acorda pe perioada vacantelor scolare, asa ca vei primi mai putin in lunile cu vacante din timpul anului scolar.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Nu pe noi trebuie sa ne intrebi, intreaba la scoala ca ei iti dau bursa, si cum adica daca este bursă sigură? Aia o i ei pe merit nu inveti ai absente nu primesti nimic nicio bursă. Bursa nu este alocatie nu fa confuzii.

| Hyperion7 a răspuns:

Da,o să primești bani lunar, însă cred că e variabila cum erau și-n ceilalți ani.
Adică depinde de numărul de zile pe care le frecventezi la școală.
Adică într-o lună cu toate zilele petrecute la școală, vei primi toți banii, adică 450, însă sunt și luni precum decembrie sau iunie unde bursa poate varia.
Știu asta pentru că așa erau la mine, in alte dați luam 200(suma maxima), iar în altele chiar și 120.Deci da.
Normal că este o bursă sigura, de ce n-ar fi?