| Regina2Regina2 a întrebat:

Cam ce acte mi-ar trebui pentru a putea pleca in alta tara pentru o vizita? Nu am mai fost in afara sau cu avionul. Vreau sa ma duc la un eveniment cu cineva de exemplu
Cam ce ar trebui sa fac?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

In Elvetia se poate intra si numai cu cartea de identitate, vezi si aici:
https://www.mae.ro/travel-conditions/3692

8 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu spui daca esti majora sau minora si in ce tara vrei sa mergi.
Pentru majori este destul cartea de identitate sau pasaportul, dupa caz.
Pentru minori la fel si in plus declaratia autentica notariala a ambilor parinti, prin care isi dau acordul sa pleci in strainatate si indica un insotitor major.

| Regina2Regina2 explică (pentru Ioandelasal):

Am 19 ani
Ma gândeam sa ma duc cu o prietena la un eveniment in Elvetia
Noi nu avem experienta cu plecatul in afara sau cu mersul cu avionul
Doar ce am mers in Romania, la mare, la munte, muzee in alte orase si tabere
Vrem sa stim ce avem de facut pentru a putea pleca in Elvetia
Ambele avem niste buletine si biste bani stransi. E suficient?
Sau ne trebuie pasaport? Sau putem calatori doar cu actul de identitate?

Si daca trebuie neaparat pasaport, in cat timp se face? Greu, repede?
Ma interesează detaliile astea
Mulțumesc anticipat

| Ioandelasal a răspuns (pentru Regina2Regina2):

In Elvetia se poate intra si numai cu cartea de identitate, vezi si aici:
https://www.mae.ro/travel-conditions/3692

suntserios
| suntserios a răspuns:

Minora sau majora?
Tara din Ue sau din afara?

Daca esti majora si e vorba de o tara din cadrul UE sau din cele care au tratate cu UE atunci nu ai nevoie de cat de cartea de identitate.

| Regina2Regina2 explică (pentru suntserios):

Am 19 ani
Ma gândeam sa ma duc cu o prietena la un eveniment in Elvetia
Noi nu avem experienta cu plecatul in afara sau cu mersul cu avionul
Doar ce am mers in Romania, la mare, la munte, muzee in alte orase si tabere
Vrem sa stim ce avem de facut pentru a putea pleca in Elvetia
Ambele avem niste buletine si biste bani stransi. E suficient?
Sau ne trebuie pasaport? Sau putem calatori doar cu actul de identitate?

Si daca trebuie neaparat pasaport, in cat timp se face? Greu, repede?
Ma interesează detaliile astea
Mulțumesc anticipat!

| suntserios a răspuns (pentru Regina2Regina2):

In Elveția este permisă intrarea cu cartea de identitate. Nu trebuie sa mai faci nimic decât să îți iei bilet de avion.

| ariel13 a răspuns:

Sunt unele țări în care nu ai nevoie de viză pentru câteva săptămâni poți găsi tot ce ai nevoie pe site-ul ambasadei țări respective.

| Regina2Regina2 explică (pentru ariel13):

Am 19 ani
Ma gândeam sa ma duc cu o prietena la un eveniment in Elvetia
Noi nu avem experienta cu plecatul in afara sau cu mersul cu avionul
Doar ce am mers in Romania, la mare, la munte, muzee in alte orase si tabere
Vrem sa stim ce avem de facut pentru a putea pleca in Elvetia
Ambele avem niste buletine si biste bani stransi. E suficient?
Sau ne trebuie pasaport? Sau putem calatori doar cu actul de identitate?

Si daca trebuie neaparat pasaport, in cat timp se face? Greu, repede?
Ma interesează detaliile astea
Mulțumesc anticipat!,

| Regina2Regina2 explică:

Da chiar
Imi trebuie viza sau pasaport?
Cume acte imi trebuie pe langa biletul de avion. mai trebuie ceva?

Vrem sa fim acolo pentru maxim o saptamana
Ne trebuie viza ceva?