| Pricope_Marius_1997 a întrebat:

Care e situatia comunitatiilor romanesti din Spania, Italia si alte tari in momentul de fata, intreb? Asta pentru ca stiu ca sunt conationali care comit infractiuni si conationali care muncesc si au facut fapte bune. Oricum strainii stiu ce se petrece in Romania stiu situatia noastra stiu nivelul nostu de educatie pentru ca au ambasade aici si diplomati care transmit informatii despre noi cel putin asta banuiesc eu.

3 răspunsuri:
| gelu1970 a răspuns:

Și care crezi tu că e nivelul de educație actual in România?

| Pricope_Marius_1997 explică (pentru gelu1970):

Zero cred.

| gelu1970 a răspuns (pentru Pricope_Marius_1997):

Eu m-am gândit la un 3.
In ultimii ani, in toate țările europene am observat că naționalismul și rasismul a luat ceva amploare.
Mulți sunt sceptici la noii veniți deoarece pun urechea la ceea ce scriu unele publicații și la ceea ce aud in emisiuni radio tv.
In concret, românii nu sunt scutiți de asta. Așa cum ai scris, educația in țară nu e pe o treaptă foarte ridicată. In plus, românii, intr-un procent foarte ridicat, stiu să dea semnalul de alarmă când ajung intr-un loc străin.
Prin comportament.
Eu cred că fiecare persoana e diferită, și in final depinde totul de conjunctură, educația personală, si scopul pentru care alegi să mergi in altă țară.