| petru a întrebat:

Cine a propus/inovat Democratia;
Aristotel, Sofocle, Platon, Cicero, Pericle, Socrate sau Demostene

3 răspunsuri:
| petru explică:

A inova, dupa umila mea cunoastere, determina un act de analiza, facut de o persoana, care vine sa sintetizeze sa determine un cadru, chiar si sa propage/induca o teorie proprie, care sa devina (daca este aceptata si insusita ) o axioma
sigur eu sunt doar un gresit adica petru b./ Cluj
pe cand, precum spune Critos din Samotrache :
""lumea e mare si este plina de de modurile de a percepe/intelege si sustinere a adevarului ""

| shadovv a răspuns:

Nu stiu. Sigur nu a fost Platon deoarece el ura democratia. Dar oricum era un idiot.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pericle.Nu sunt suficient de treaz la ora asta sa iti argumentez.Totusi exista bibloteca