| sabin89 a întrebat:

Sunt în istorie câteva mari secole, care pot fi numite așa prin prisma personalităților pe care le-au dat.
Lista trebuie să înceapă, bineînțeles, cu secolul lui Pericle. Acesta i-a dat pe Miltiade, Leonidas, Temistocle, Aristide, Pausanias, Alcibiade, Sofocle, Euripide, Fidias, Aristofan, Socrate, Diogene, Herodot și Xenofon.
Secolul lui Augustus - cu Sylla, Cicero, Cezar, Lucrețiu, Virgiliu, Horațiu, Ovidiu, Salustius, Cornelius Nepos, Diodor din Sicilia, Titus Livius și Dionis din Halicarnas.
Apoi al lui Leon al X-lea - cu Guicciardini, Machiavelli, Ariosto, Michelangelo, Rafael, Tițian și Galilei.
Și, secolul lui Ludovic al XIV-lea, care i-a dat pe Richelieu, Montmorency, Mazarin, Jean-Bart, Luxemburg, Conde, Turenne, Tourville, Catinat, Corneille, Descartes, La Rochefoucauld, Moliere, La Fontaine, Perrault, Girardon, Malebranche, Racin, doamna de Sevigne, Fountenelle, Jean-Baptiste Rousseau, Rolin și alții.
Care ar fi, după părerea voastră, următorul pe această listă a marilor secole?

Răspuns Câştigător
| gabicoo a răspuns:

Perioada 1480-1520!
În acest interval s-au petrecut marile descoperiri geografice și cucerirea lumii noi!
Exploratorii - Bartolomeo Diaz, Vasco da Gama, Cristofor Columb, Amerigo Vespucci, Fernando Magellan, Jacques Cartier, Giovanni Cabotto, Pedro Cabral și conquistadorii - Hernando Cortes, Francesco Pizarro.

4 răspunsuri:
| relian a răspuns:

Recent avem : Hitler, Stalin, Ceausescu, Mao, Sadam, si care mai sunt acum, o ramas se pare ultimu mohican ala din nord, cand so duce ala, so inchide si lista laughing

A inceput se pare o noua lista deja, Covrig asta, vedem ce o mai fi, poate lista continua tot asa pe domeniul asta medical laughing ori o include si alte domenii.

Au miscat ceva, astia miliardari, dar fara cine stie ce rasunet, Musk si care mai is, dar nu prea fac valuri, no sa intre cred in lista asta noua, domeniul lor e limitat, nici pe usa nu pot iesi macar.
O fi ceva inca necunoscut, nestiut, dar ceva va apare cumva de undeva.

| StimabiluI a răspuns:

Hm, disputabilă întrebare! Aș zice că toate secolele care au urmat după perioada Renașterii merită apreciate din prisma progresului tehnologic și cultural, însă aș zice că secolul 19 ar ieși din rând ca fiind perioada când s-au fondat principalele științe moderne, dar și ideologii care au modelat secolele următoare.

| Sisiwieuc9 a răspuns:

Hmmm, probabil ca secolul al-XVIII-lea. Atunci au inceput sa primeze principile pe care le avem acum, cum ar fi democratia, despartirea dintre biserica si stat, drepturile omului si ale cetateanului, abolirea sclaviei, constiinta nationala, invatamantul samd.
De asemenea, si Revolutia Industriala.

| Sisiwieuc9 a răspuns (pentru Sisiwieuc9):

Sa nu mai vorbesc despre schimbarile geopolitice, cum ar fi ascensiunea Prusiei, care a dus intr-un final la unificarea Germaniei. Ori Revolutia Franceza. Tot cam atunci s-a intarit Rusia si SUA si-a obtinut independenta.