| anonim_4396 a întrebat:

Daca am fost angajat la Posta Romana, ca agent postal, pe o perioada determinata de 20 de zile, trebuie sa primesc si tichete de masa sau numai salariul in doua transe?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Legea tichetelor de masa nu stabileste categoriile de salariati care sunt indreptatiti, aceasta se stabileste prin CCM (Contractul Colectiv de Munca) sau prin CIM (Contractul Individual de Munca). Asa fiind va trebui sa te interesezi la locul de munca Oficiul postal unde ai lucrat) sau sa citesti CIM pe care l-ai incheiat.

| anonim_4396 explică (pentru Ioandelasal):

In CIM pe prima pagina se specifica perioada cat sunt angajat, ca prestez munca in schimbul unei remuneratii pe perioda suspendarii contractului de munca al titularului... apoi mai departe la conditii de munca, salarizare si durata muncii sunt asemenea ca al oricarui angajat la Posta, nu e ceva special specificat...
ps am primit salariul dar cand l am intrebat de bonuri pe postas mi-a zis ca nu stie nimic, s-a facut ca ploua, desi el mi-a spus cand l am inlocuit, ca voi primi si tichete de masa.
Acuma nici nu as vrea sa l fac de ras sa sun la posta, la judet si sa intreb de tichete si sa mi spuna ca mi au trimis...

| Ioandelasal a răspuns (pentru anonim_4396):

Te pomenesti ca a luat el tichetele de masa. Poti afla sigur doar de la Oficiul postal unde ai fost angajat. Daca nu vrei sa-i faci probleme si totusi sa primesti contravaloarea tichetelor atunci vorbeste cu respectivul si sa-i spui ca vei reclama la Oficiul postal daca nu rezolvati amiabil.

| anonim_4396 explică (pentru Ioandelasal):

Eu am zis ca-i fac un bine si-l inlocuiesc ca sa-si poata duce mandra in concediu, am pierdut o zi cu angajarea asta pe la analize, teste psiho, politie, studio foto si intr-un final ajungem in fata postei si cand sa urcam sus imi da niste foi sa semnez si mi spune ca pe langa cele 20 de zile VOI MAI FIGURA IN ACTE inca 30 de zile, intr o alta comuna, de acolo nu voi lua nici un ban, doar voi avea inca o luna contributie la sanatate si pensie...i am spus ca nu accept si ca voi fi doar in comuna mea agent postal si nu mi risc pana la urma libertatea si sa ma trezesc cu vreun dosar penal...urc sus, ajung la doamna de la resurse, semnez actele pentru cele 20 de zile, dupa care doamna imi spune ca voi fi dupa aceea inca 30 de zile intr o alta comuna si eu i raspund ca nu stiu nimic! d na rade si mi zice: las-o asa! Cobor la masina, postasul titular, suparat un pic imi spune ca eu nu aveam nimic de pierdut, ca nu luam nici un salar din comuna invecinata, dar imi mergea vechimea! Si mi zice ca toate acestea s au facut cu stirea Directorului de la posta! I am spus ca eu nu fac magarii si chiar daca ar fi zis ca mi da si mie bani fara sa merg la munca acolo, nu as fi acceptat aceasta ilegalitate! Intrebare: Au vrut toti sa ma prosteasca? Se intampla astfel de lucruri si in alta parte? De aceea il suspectez ca nu mi-a dat bonurile ca nu i-a mers pasenta cu cealalta angajare de 30 de zile, in loc sa fie multumit ca l am inlocuit cu brio pe el si am primit numai laude!

| Ioandelasal a răspuns (pentru anonim_4396):

Ai fost naiv semnand hartii fara sa citesti ce scrie. Sigur ca au vrut sa te prosteasca, cum sa muncesti fara salariu? In mod sigur salariul l-ar fi luat cel pe care il inlocuiai si la comuna.

| anonim_4396 explică (pentru Ioandelasal):

Toate hartiile ( cred ca au fost 30) pe care le am semnat la judet nu amintea si de comuna respectiva...cel pe care l am inlocuit la mine in comuna l am considerat un om de buna credinta...ai mei imi spun sa i dau pace pentru 15 tichete de masa sa nu i fac bai(probleme) ca-si poate pierde slujba

| Ioandelasal a răspuns (pentru anonim_4396):

Treaba ta ce vei face, eu ti-am spus ce AI PUTEA FACE.

| anonim_4396 explică (pentru Ioandelasal):

Am si intrat pe un site sa vad daca figurez la CAS ca asigurat, si nu sunt asigurat...inseamna ca n a semnat nimeni in locul meu si n a luat nimeni bani pe spinarea mea...

| Ioandelasal a răspuns (pentru anonim_4396):

E si normal sa nu figurezi tu ca asigurat, altcineva a fost trecut pe statul de plata, bineinteles daca a fost cazul.

| anonim_4396 explică (pentru Ioandelasal):

Sanatate si numa bine!

| anonim_4396 explică (pentru Ioandelasal):

In comuna vecina mergea tot postasul titular la posta, desi chipurile era in concediu...eu figuram pe statul de plata...nu avea cum sa ia si banii pe concediu si sa figureze si ca angajat daca contractul era suspendat 30 de zile.