| imihaistoian a întrebat:

Daca divortezi si copilul ramane la ea cat platesti pensie alimentara?

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Pentru un copil se plateste pana la 1/4 din venitul net lunar. Suma concreta o stabileste judecatorul. Numai bine!

| Dumnezău a răspuns:

Suma variaza.De obicei, nu trece de 25-30% din venitul ce-l obtii, desi in multe cazuri, se plafoneaza undeva la un 270-300 de lei lunar, motivul fiind necunoscut.Cumulul pensiei alimentare depinde si de pretentiile celeilalte parti si de concluzia litigiului dintre cele doua parti.30% reprezinta un prag maxim, de obicei se convine la suma spusa mai sus, daca cel ce plateste are un venit intre 1400-3000 de lei lunar. Poate creste suma exponential, cu cat venitul celui ce plateste este mai mare.

| luiza a răspuns:

30 sau maxim 33% din salariul pe care il ai!

| Nastia a răspuns:

Pana in 2 milioane.

| Albeert a răspuns:

Daca tatal nu munceste pensia alimentara va fi de 1500 lei.