| FucktheSystem a întrebat:

Dacă eu primesc amenințări și sunt hărțuită de pe un număr de telefon care nu este ascuns dar nici pe abonament, că am fost la Orange și am încercat să aflu al cui este, este vreo șansă să mă poată ajuta de la poliție cumva, eu fiind minoră și mesajele fiind cu amenințări cu tentă sexuală? Inițial nu am băgat în seamă chestia, am zis că cineva doar se plictisește și cumva a ajuns la numărul meu, dar acum deja a început să crească treaba și a ajuns să-mi fie frică pentru siguranța mea, dar nu știu cum aș putea afla cine este ca să pot lua un ordin de restricție sau ceva.

14 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Mergi cu un parinte la politie si depune o plangere penala.
Daca treaba este destul de serioasa respectivul poate fi depistat.
De pe telefonul tau nu poti bloca numarul respectiv?

| FucktheSystem explică (pentru Ioandelasal):

Numărul l-am blocat, nu mă poate suna dar în continuare poate să-mi trimită mesaje, nu am găsit cum să blochez pentru asta. Oricum o să le spun, voiam doar să știu dacă poate să fie depistat luând în considerare că e pe cartelă, că asta e tot ce am aflat până acum.

| endeavour a răspuns (pentru Ioandelasal):

Normal acest lucru si trebuie facut

| Naяutσ a răspuns:

Spunele parintilor tai! Vor gasi ei o solutie, dar ai vorbit cu el? Poate e cineva pus pe glume proaste frustrated

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Du-te la politie. Daca e de pe cartela e foarte greu sa il gaseasca p-ala. Dar sper sa iesi bine din situatia asta..Mult succes.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca esti pe android, merge sa blochezi si mesajele, daca nu, din cate stiu eu orice telefon are pe la setari,, respinge mesajele de la< sau ceva de genul

| VladGH a răspuns:

Pleci cu parintii la politie ( ca-ci esti minora) si scrii o plingere, le demonstrezi mesajele. Sa vezi tu cit de repede gaseste faptasul nu conteaza ca este abonat sau nu. Baftawinking

| AnOnIm20202020 a răspuns:

Spune-i parintilor tai!

| lizucalisuca a răspuns:

Depune plangere la politie! Fii atenta sa ti se dea numar de inregistrare a plangerii altfel politistii ar putea zice ca-s prea ocupati cu alte chestii. E ceva extrem de serios. Fa public numarul celui care iti face asta si roaga-ti toti cunoscutii sa il hartuiasca zi si noapte pana se opreste. Eu am avut un hartuitor pe care l-am sunat nopti la randul non stop pana la 5-6 dimineata iar intr-un final a ajuns sa ma implore sa il las in pace si l-am pus sa promita ca nu ma mai suna niciodata. Si n-am mai auzit de el de atunci. Insa ai grija, daca te cunoaste personal neaparat lasa politia sa rezolve!

| FucktheSystem explică (pentru lizucalisuca):

Asta e chestia, nu știu dacă mă cunoaște personal sau nu, de unde are numărul meu și în general cine e.

| Alex442 a răspuns:

Spunele parintilor si mergeti la politie, pot sa ii trimita mesaje inapoi(gen sa va intalniti undeva si sa-l prinda)

| Bruno1987 a răspuns:

Buna...am vazut intrebarea ta si doresc sa te ajut cu un raspuns,zic eu,destul de bun.
Primul lucru care trebuie sa-l faci este sa iti anunti parinti.
Al doilea,du-te cu ei la politie,fa o plangere si arata-le mesajele in care psihopatul acela te hartuieste!
Mai mult ca sigur,acel psihopat va fi depistat!
Daca nu faci plangere, nimeni nu te poate ajuta.
Si eu am patit la fel, ma tot suna cu numar privat si ma ameninta, le-am trimis un mail celor de la compania de retele la care eu am cartela si mi-au spus ca, daca nu fac plangere la politie nu pot rezolva nimic. Dar din fericire pentru mine aceea persoana nu ma mai deranjat cu amenintari!
Iti doresc multa bafta si sper ca a fost de ajutor raspunsul meu!

| RexReaper a răspuns:

Spune-i parintilor tai!

| AndyAnduAndrei a răspuns:

Ai putea in primul rand si cel mai indicat ar fi sa le spui alor tai, cred ca ar fi un start bun, apoi ar trebui sa mergi la politie pentru ca avand numarul este foarte usor depistabil, sa fim seriosi, se poate depista un numar chiar si daca ti'ar fi dat apelare cu numar ascuns.
Succes, sper sa se rezolve, spune'le alor tai.