| aabbbccccddddd a întrebat:

Daca Ucraina ar bombarda nuclear Rusia iar Rusia ar bombarda la randul ei nuclear Ucraina, ar ajunge si la noi radiatii si chestii?
Mi-e frica tare la ce urmeaza ca se va ajunge la ww3, cel putin asta se observa si asta da de inteles ce se intampla cu Rusia si Ucraina.

Rusia invadeaza Ucraina apoi noi si restul vecinilor ajutam cu armament sau soldati apoi Rusia se supara si da si in noi si asa mare razboi.

Poate de frica nu mai gandesc logic, dar sunt tanar si nu vreau sa mor de acum laughing)

10 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Tipule vad ca ai luat-o razna de tot si pleci de la premise total eronate. Chiar n-ai altceva de facut decat sa tot imprastii asemenea prostii?
Spre stiinta ta Ucraina nu detine arme nucleare si Rusia nu ar folosi asemenea arme contra Ucrainei, chiar daca ar incepe razboiul.

Bula
| Bula a răspuns:

Stai linistit!
Deocamdata se trage doar prin media, cu morcovul. tongue

| mgtow a răspuns:

Ar fi culmea sa incerce atacul asupra europei, interesul e ucraina nimic mai mult

| GabiDumitrescu a răspuns:

Daca ai avea habar despre ce vorbesti, ai sti si ca Ucraina a renuntat la arsenalul nuclear mostenit de la URSS de vreo 25 ani...
In rest, gindesti absolut pueril. In Ucraina e razboi din 2014 incoace. Am ajutat cu ceva cand Rusia a invadat neoficial atunci? Nu. La fel vom ajuta si acum. Rusia nu are interesul sa isi taie singura craca de sub picioare, in Romania sunt o gramada de companii rusesti care opereaza. Plus banii bagati in manipulare... e suficient sa astepte sa cistige aur + psd detasat urmatoarele alegeri si sa iesim apoi din ue si nato.
Lasa timpeniile pe care le citesti in presa, gindeste un pic logic.

| J0B0MAT a răspuns:

Oriunde în Europa sau apropiere ar fi război nuclear, am fi afectați.
Dar cum ar fi ca Rusia să atace Ucraina, iar Ucraina să aibă vreun as în mânecă și să învingă Rusia?! That would be something.

| RoCkKiD a răspuns:

Logica e impecabila, problema e ca Ucraina nu are arme nucleare. Da, teoretic ar ajunge si la noi niste praf radio activ dar avand in vedere distanta nu ar fi nu stiu ce problema.

| Brizbriz a răspuns:

"acum o oră | aabbbccccddddd a întrebat:
Daca Ucraina ar bombarda nuclear rusia"

aloooo, e cineva prezent la tine in cap?!?
https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_states_with_nuclear_weapons
daca Ucraina ar avea arme nucleare rusii nici nu ar visa sa o ameninte, cu atat mai putin sa o atace (ca e clar ca o sa o atace, nu masezi bine peste 100 de mii de soldati la granita ca sa faci cu mana peste granita)

| haileewatson a răspuns:

Calmeaza-te

| Trixt3r a răspuns:

Ucraina este pe locul 3 la cele mai echipate tari cu putere nucleara, in 1991 a mostenit peste 3000 de arme nucleare, cand a devenit independenta de uniunea sovietica. Teoretic Ucraina are capacitatea sa-i dea uninstall Rusiei, dar cel mai probabil nu se va ajunge acolo.
Rusia este o tara destul de puternica din punct de vedere militar, dar cam atat - daca incepe un razboi pe termen lung, Rusia va pierde mai mult decat restul lumii, pentru ca nu au banii necesari sa finanteze acele trupe pe termen lung, Rusia este o tara destul de saraca, asa cum sunt majoritatea tarilor comuniste.
In cazul in care se ajunge la nucleare, dupa parerea mea, Ucraina nu va fi cea care va actiona prima, pentru ca intreaga lume ar sarii pe ea la gang-bang.
Tot gang-bang iese si daca dau Rusii prima nucleara si toata apararea din lume nu ar putea sa-i scape de multiple atacuri din multiple directii.
E posibil sa inceapa un razboi, dar cel mai probabil nu vor fi implicate arme nucleare, acum Putin face un fel de PR si incearca sa-si faca putina reputatie, cel mai probabil cu intentia de a baga frica in alte tari pe care planuieste sa le cucereasca pe viitor.
Dar in caz de razboi, oricum ai pune situatia, cea mai mare pierdere o sa fie pentru Rusi, pentru ca nu au bani sa finanteze un razboi pe termen lung, in timp ce NATO are si daca se ajunge la nucleare, Rusia nu are cum sa se apere de toti care ii sar in cap.

| Trixt3r a răspuns (pentru Trixt3r):

Aparent prima parte este eronata, se pare ca alea 3000 de nuke-uri au fost distruse cand au semnat NTP-ul
https://en.wikipedia.org/......ar_Weapons