| Utilizatoare123 a întrebat:

Daca vreau sa pictez un perete al unei cladiri abandonate in Bucuresti, de a cui aprobare am nevoie? Primarie?

6 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Este ilegal sa pictezi ceva ce este pe domeniu privat sau public, daca nu ai aprobarea propietarului cladirii, sau gardului, ori ce anume vrei sa colorezi si nu este in curtea sau casa ta persoanala.
"legea Grafitti" se pedepseste cu amenzi pana la 6.000 lei si cu obligatia sa re-vopsesti/ zugravesti cladirea sau gardul pe care l-ai mazgalit, ori sa platesti daune materiale propietarului.

https://stirileprotv.ro/......adiri.html

suntserios
| suntserios a răspuns:

Chiar si cladirile abandonate au un proprietar.
si legal acel proprietar chiar daca isi da acceptul sa ii desenez peretele ar trebui sa aiba si el o autorizatie pentru asta de la primarie.

| gabicoo a răspuns:

Dacă ești Banski nu ai nevoie. Dacă nu ești - atunci stai in banca ta.

| siriusblack98 a răspuns:

Păi depinde, vorbim de un scenariu in care clădirea aparține unei persoane sau unul în care aparține statului?

| Utilizatoare123 explică (pentru siriusblack98):

Chiar nu stiu. E a unei persoane cred.

| siriusblack98 a răspuns (pentru Utilizatoare123):

Bun, daca e a unei persoane atunci ai nevoie de aprobarea scrisă a acelei persoane + desenul tau fiind totuși unul cu expunere către zona publică, trebuie sa respecte anumite reguli, deci exclus simboluri obscene, extremiste ori care incita la ura și revoltă. Daca o să îl faci ziua în amiaza mare fii sigur ca poliția locală cel puțin te v a întreba de sănătate așa ca neapărat aprobare scrisă la tine.