Întrebare recomandată | Oanatw1 a întrebat:

Fostul angajator mi-a virat astăzi în cont din greșeală o suma de bani care nu îmi este cuvenita. Am fost contactata telefonic de contabila societății care mi-a spus ca trebuie sa restitui suma de bani altfel ma vor acționa în instanță. M am documentat si într-adevăr eu sunt obligata sa le restitui banii și nimic de obiectat în acest sens.
Problema este ca după ce mi-am dat demisia eu trebuia sa primesc din partea lor o suma de bani care rezulta din prestarea unor servicii făcute de mine(comision). Suma de bani pe care nu au mai binevoit sa mi o dea pe motiv ca eu trebuia sa le explic de ce am demisionat de la ei.(eu am demisionat fără a le justifica alegerea făcută deoarece eram în perioada de proba de 90 de zile și conform contractului individual de munca ambele părți puteau sa întrerupă contractul fără un motiv justificat).
Eu acum vreau sa le spun ca vreau sa le restitui doar diferența de bani. Exemplu: suma de bani pe care mi au virat o din greseala în cont este de 1700 de lei, iar comisionul pe care trebuia sa îl primesc este de 1200 de lei, astfel, sa le înapoiez diferența de 500 de lei.
Vreau sa va menționez ca am făcut și plângere la ITM atunci când comisionul nu mi-a fost plătit, dar nu am primit nici un răspuns chiar dacă au trecut 30 de zile.
Ce pot face ca să îmi recuperez banii care mi se cuvin fără a avea probleme cu legea și fără a fi data în judecata?

Multumesc
Fundă!

11 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Eu le-aș restitui doar diferența. Pentru partea ce mi se cuvine nu au decât sa ma acționeze ei in instanta. Plus ca nu cred in greșeli de acest gen, daca s-a virat din greșeală, se putea rezolva direct cu banca, tare ma tem ca ei vor pretinde ca ți-au virat comisionul si tu l-ai returnat de buna voie ca necuvenit.

Bula
| Bula a răspuns:

Calculezi cat este diferenta de suma care consideri ca ti se cuvin (si nu l-ai primit), ca comisioane.
Scazi din suma rezultata "darile" aferente (impozit, CAS, CASS), care totalizeaza cca. 45% din suma bruta, iar diferenta neta ramasa o pretinzi in scris (si cu calcul justificativ), inregistrat la firma.
Ca urmare, tie-ti revine cca. 55% din suma calculata de tine, iar diferenta o restitui la caseria /contabilitatea firmei. Ei vor verifica calculele tale si iti vor da o chitanta despre banii predati de tine (inapoierea sumei primite din greseala + regularizarea drepturilor tale banesti).

| Oanatw1 explică (pentru Bula):

Eu nu asta întrebam, degeaba m as duce la ei cu toate calculele făcute, ei au refuzat din start sa îmi plătească comisionul de acum o luna. Acum cel mai probabil m ar lua în ras dacă m as duce la ei cu o asemenea poveste ținând cont ca legea e de partea lor...deci scuze, dar nu m ai ajutat. Mulțumesc oricum

| Bula a răspuns (pentru Oanatw1):

Deci: tu trebuie sa le returnezi banii care nu sunt ai tai, altfel poti fi actionat in judecata (unde pierzi sigur).
Daca procedezi cum am scris, atunci EI pierd in instanta.

| Salontanul a răspuns (pentru Oanatw1):

Parerea mea: n-ai nici o vina ca ti-au virat banii. Nu stiu care este legea dar eu am facut asa cu o firma de paza care nu mi-a dat salariul: nu le-am dat inapoi telefonul, tomfa, tinuta cu pulovar si geaca, spray-ul, etc. Le-am spus sa ma cheme in judecata si n-au vrut. E un domn in varsta (Ioandelasal), e jurist. Ppune-i dansului intrebarea! Te va ajuta cu un sfat bine documentat. https://www.tpu.ro/utilizator/scyw

| Oanatw1 explică (pentru Salontanul):

Tocmai asta este problema, ca mi au spus clar ca dacă nu le înapoieze banii vor acționa în instanță și într-adevăr au posibilitatea sa facă asta și sa ma acuze de "îmbogățire cu bunuri necuvenite". Nu este vina mea ca mi au virat banii, dar eu am obligația sa le înapoieze suma de bani pe care ei mi au dat o din greșeală. Am reușit astăzi sa iau legătura cu un avocat care m-a sfătuit sa înapoieze suma de bani în termen de 10 zile altfel ma vor obliga sa plătesc și dobânzi de întârziere. Eu as putea sa îmi recuperez suma de bani rezultata din comision doar dacă ii dau în judecata și pentru asta trebuie sa am acces la regulamentul de ordine interioara al firmei...bineînțeles că nu am o copie a acestuia pentru ca eu am mers pe încredere în momentul angajării. Singura soluție este sa aștept răspunsul la sesizarea pe care am făcut o la itm cu care am slabe șanse sa cred ca se va rezolva ceva ca doar trăim în tara în care dacă muncești cinstit ești umilit de cei cu putere.
Scuze pentru mesajul prea dramatic, dar asta a fost momentul de descărcare emoțională?

| Salontanul a răspuns (pentru Oanatw1):

Hai sa-ti spun, pe scurt, povestea mea. Eram la o firma de paza, m-au mintit ca ma transfera la o alta firma si mi-au facut un contract fals la noua firma. Eu am banuit ca este ceva in neregula si mi-am facut copii dupa acte. Apoi au inceput sa nu ma mai plateasca. Am cerut banii si m-au refuzat. Ziua urmatoare n-am mai mers la munca si i-am reclamat la ITM. Mi s-a raspuns ca trebuia sa-i dau in judecata cat eram angajat ca eram scutit de taxa de timbru si taxa judiciara si ca ei nu pot dovedi anumite nereguli, desi eu le trimisesem acte doveditoare. I-au dat 18 milioane amenda (era prin 2003 si era leul vechi), o amenda simbolica, banii lui de buzunar desi pentru mine era de peste 8 ori salariul. Actele de la ITM, in copie, le-am trimis la ministerul muncii si, bomba, i-au dat 250 milioane amenda, a trebuit sa dea statului peste un miliard taxe si impozit neplatit si peste 1 miliard, bani neacordati celor peste 250 de angajati (pentru ca eu am scris, cu dovezi, si in numele colegilor). In final firma a dat faliment si angajatii au fost preluati de alta firma. Astea sunt fapte si concluziile trage-le tu! Asta ca sa te mai racoresti. laughing

| Salontanul a răspuns (pentru Oanatw1):

Apropo! Ai intrat pe contul lui Ioandelasal si sa-i trimiti mesaj privat?

| Oanatw1 explică (pentru Salontanul):

Voi intra. Mulțumesc pentru recomandare

| sadrian46 a răspuns (pentru Oanatw1):

Cei de la ITM in urma sesizării dtale că nu ai primit un drept al tău, un comision, nu pot face mare lucru pentru tine. Dta sesizezi o nedreptate care este legată de relația care ai avut-o cu ei în momentul în care erai angajată, fără să prezinți o dovadă asupra aceastui litigiu. Astfel, ei pot să verifice dacă ți-a fost plătit sau nu salarul care rezultă din contract. Așa că, o verificare a faptului că dta nu ai primit un comision, ei nu pot face și nu vor face, că nu intră în atribuțiile lor. Astfel plângerea adresată lor nu are șansă de soluționare. Este un litigiu civil, care îl poți rezolva doar prin juștiție, și chiar în această variantă, doar dacă reușești să aduci suficiente dovezi în favoarea ta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mai trage de timp si mai fa o plangere la itm.