| Cristi3672 a întrebat:

In urma celor văzute, de ce nu este acuzată Diana Sosoaca de uneltire împotriva țării/trădare națională?

Răspuns Câştigător
| johnnny123 a răspuns:

Motive pot fi multe. De la motive ascunse (asupra cărora nu putem decât să speculăm) până la motive mai "la vedere" care țin de lege și interpretarea ei.

Dacă vorbim despre motive ascunse, ascensiunea rapidă a unor personaje gen Șoșoacă sau Simion este extrem de suspicioasă și poate fi atribuită unui joc de culise foarte bine pus la punct. Este rezonabil să credem că au fost promovați și sunt susținuți și protejați în continuare de interese foarte puternice și de păpușari foarte abili și influenți.

Dacă vorbim despre motive legale, trebuie avut în vedere că
1) România este o democrație
2) România nu se află în război cu Rusia
3) Șoșoacă este un senator ales prin vot de români

Fiind o democrație, orice om se poate exprima liber și poate avea opinii diferite legate de poziția pe care ar trebui să și-o asume România pe scena internațională.

Prin urmare, nu este o infracțiune să fii deschis pro-Rusia și nici să preiei și să amplifici propaganda Kremlinului, chiar dacă poziția oficială a României este de condamnare a Rusiei.

Chiar dacă o urăsc cu toată ființa pe Șoșoacă și tot ceea ce reprezintă ea, atât timp cât nu este prinsă intrând în Ambasada Rusiei cu un dosar cu documente secrete NATO (sau alte fapte de genul ăsta), nu rămâne decât o trompetă care nu poate fi încadrată la "trădare".

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Probabil nu este acuzata fiindca vorbele si actiunile sale nu intrunesc vreuna din elementele constitutive a celor 2 infractiuni.
Mai poate fi si ipoteza ca este urmarita pentru a vedea exact cu cine are relatii si caracterul acestora. Pana ce se stabileste exact va fi lasata in pace.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Pentru ca are imunitate parlamentara si nu poate fi acuzata de ce scoate pe gura.

| Frank51 a răspuns:

Ai auzit de imunitate parlamentară?

| LordCristobal a răspuns:

Pentru ca o parte din serviciile secrete romanesti o sustin.
Motivul, numao de ei este stiut.

| anonim3247 a răspuns (pentru LordCristobal):

Parcă mai spunea unul de serviciile secrete.