| MorcovMajestic a întrebat:

Nu am mai stat in Romania de cand eram mic
Cand eram mic ieseam cu bunicul si dadeam zapada, strangeam frunzele, maturam in fata portii sa nu inotam in praf
Strada noastra era curata ca fiecare vecin se ocupa de bucatica lui
Anul asta am venit mai des in Romania la tara mai ales
Si vecinii mei au jungla in fata portii
De cate ori ies la poarta cu ceva si apuc sa vorbim se plang ca primarii nu fac si nu dreg
De ce se asteapta toti ca primarii sa se ocupe de iarba din fata portii si de gunoaie?
Asa sunt romanii in general sau doar vecinii mei?
E datoria primarului sa iti ia gunoiul de pe poteca ta?
Mie mi se pare absurd sa inoti in gunoi si sa astepti sa vina sa iti faca altul treaba cand nu dureaza mult sa faci putina ordine
Ce parere aveti si voi cum faceti?

6 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Si si.
Adica romanii stiu doar sa se planga, nu ar pune niciodata mana sa faca ceva, iar autoritatile nu fac ce ar trebui sa faca. Combinatia cea mai misto.

| Brizbriz a răspuns:

Tu generalizezi la toata Romania niste cazuri particulare
in general e asa pe peste tot in Romania

in plus, nu ai inteles bine, PRIMARII trebuie sa curete tot ce e public, iar asta e in toate tarile civilizate, atat timp cat nu e pe proprietatea mea, nu vad de ce as raspunde eu de curatenie

singura exceptie e zapada, care pana vine primaria sa curete, poate pune in pericol viata si oasele trecatorilor, si e lege ca trebuie curatata de catre locatari

| MorcovMajestic explică (pentru Brizbriz):

Unde sunt acum sunt la tara
Strada e curata
Zona pe care nu se baga astia care matura strada e iarba din fata portii
Care e vreun metru numai pana la strada
Iarna am vazut ca iau zapada
Dar vecinii isi pun plante acolo, ar fi culmea sa vina primaria sa o smulga si sa faca frumos daca omul vrea o lalea acoloo

| Brizbriz a răspuns (pentru MorcovMajestic):

Cum spuneam, NU POT sa generalizezi
depinde de oras
sunt unele orase unde, daca faci curat, vecinii se uita URAT RAU, pentru ca tu ii faci pe ei sa arate rau, iar primaria oricum nu curata nimic

si crede-ma, ca stiu cliseul asta idiot si pe dinauntru si pe dinafara, maica-mea a fost profesoara si a fost mancata de vie pentru ca ea era singura din scoala care vroia numai sa isi faca treaba si nu sa traga mata de coada... la fel CA RESTUL
sau pe cineva, care lucra la abator, si deci avea bani, si si-a renovat casa de la 0, ca in cataloagele de ikea (arata DEMENTIAL SI MODERN) si vecinii i-au facut mizerie, ca taica-su' s-ar fi rasucit in mormant... de ce?!? pentru ca, vezi doamne nu vrea sa traisca intr-o cocina, la fel ca ei restul?!?

| ionur a răspuns:

Pai dacă este gunoiul lor din fața porți cum sa vina primarul sa ia gunoiul din fața porți lor laughing))))

| RahKoon77 a răspuns:

Intr o tara civilizata fiecare isi strange gunoiul, din cauza asta suntem cei mai inapoiati din europa, ca stim sa dam vina in loc sa facem noi.