| Bormex a întrebat:

Se poate iesi din tara doar cu pasaportul? Buletinul meu este expirat am depus cerere dat dureaza 30 de zile si trebuie sa ajung pana la data de 31 in Germania

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Da, se poate, pasaportul este act valabil pentru a calatori in strainatate.
Conform L.248/2005, cu md. si compl. ulterioare, citez:
"ART.6.(1) Tipurile de documente de călătorie pe baza cărora cetăţenii români pot călători în străinătate sunt următoarele:
  a) paşaport diplomatic;
  b) paşaport de serviciu;
  c) paşaport diplomatic electronic;
  d) paşaport de serviciu electronic;
  e) paşaport simplu;
  f) paşaport simplu electronic;
  g) paşaport simplu temporar;
  h) titlu de călătorie.
ART. 6^1.(1) Pentru scopurile prezentei legi, cartea de identitate şi cartea electronică de identitate valabile constituie document de călătorie pe baza căruia cetăţenii români pot călători în statele membre ale Uniunii Europene."

2 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat