| 2P a întrebat:

am o intrebare si vreau un raspuns serios caci vine iarna si nu vreau sa am surprize.
E legal sa beau cu prietenii in masina parcata in fata blocului? Repet, parcata, oprita, cu cheia in buzunar, sa constituie doar un adapost
Pot fi amendat pentru consumare alcool pe drumul public daca sunt in masina? Sau si mai rau sa mi se ceara permisul, sa mi se puna etilotestul si toate cele doar pentru ca ma aflu pe scaunul soferului?

9 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Conform L.61/1991, rep. in 2014, citez:
"ART.2.Constituie contravenţie săvârşirea oricăreia dintre următoarele fapte, dacă nu sunt comise în astfel de condiţii încât, potrivit legii penale, să fie considerate infracţiuni:
23) consumul de băuturi alcoolice în următoarele locuri publice: drumuri publice, parcuri, stadioane şi terenuri sportive, instituţii culturale, săli de spectacole, instituţii sau unităţi economice, toate mijloacele de transport în comun, autogări, gări şi aeroporturi, de stat şi private, sau alte locuri prevăzute de lege. În incinta acestor locuri publice se pot consuma băuturi alcoolice prin delimitarea unor spaţii special amenajate pentru consumarea băuturilor alcoolice, prin hotărârea conducerilor locurilor publice respective. Sunt exceptate localurile de alimentaţie publică şi turism, cum sunt: restaurante, baruri şi discoteci. În locurile publice enumerate se interzice cu desăvârşire consumul de băuturi alcoolice de către persoanele care nu au împlinit vârsta de 18 ani;"
Fata de aceste prevederi nu constituie contraventie consumul de bauturi alcoolice daca te afli in masina proprie care este parcata in fata blocului.

| Violleta2022 a răspuns:

Da, poti fii amendat, pentru ca bei in locuri publice, masina ta fiind parcata nu la tine in curte, ci pe strada, unde este loc public!

suntserios
| suntserios a răspuns:

Surprize poti avea sa stii. chiar cunosc un caz, a coborat la masina baut sa ia ceva din ea si fix atunci l a luat la intrebari politia. nu stiu cum s au finalizat lucrurile dar...

| 2P explică (pentru suntserios):

Pai in cazul asta eu sunt lipsit de aparare legal, Nici proba video in interior nu are valoare, ca zice ca am pornit filmarea dupa ce am oprit motorul, sau am editat timpii filmarii. Whatta f laughing

| suntserios a răspuns (pentru 2P):

Nu esti lipsit de aparare, poti oricand contesta ceea ce constata agentul si atunci el trebuie sa vina cu probe

| 2P explică (pentru suntserios):

Dar daca eu ii salt capota si motorul e rece ca gheata? Se poate demonstra in vreun fel ca masina nu s-a miscat de acolo?

| Freya1 a răspuns:

Esti la volanul masini si bei.Ca stai sau mergi e tot un drac consider eu.De unde sa stie politistul ca tu nu urma sa mergi sau tocmai veneai de undeva. Legal nu stiu daca e sigur asa cum spun dar din cate stiu

| 2P explică (pentru Freya1):

Da, logic asa ar fi dar, nu poate sa ma sanctioneze doar pentru ca sunt in masina. Si masina din cate stiu se considera proprietate privata ...chiar daca stiu ca sta cu rotile pe drumul public.

Astept mai multe raspunsuri va rog

| FlappyXXX a răspuns:

NU, legal nu are ce să îți facă poliția. Bine, doar dacă e vreun garcea cu foamea-n glandă. laughing)
Dar legal nu are ce să îți facă, mai ales dacă mașina e oprită și în loc regulamentar....atunci nici nu ar avea de ce să se lege de tine.
Cunosc caz unde domnii respectivi veneau seara de la munca, au parcat masina în fata unui bar ( barul aflanduse langa drumul european DN2 E85 ) moment in care trecea rutiera, i-a observat că au coborat si au intrat in bat si s-au oprit la distanta urmarindu-i sa-l înhate pe sofer. Persoanele respective terminandusi siesta, au iesit porniti spre casa cand unul a observat acel echipaj parcat la nu pre mare distanta asa ca l-a anuntat pe sofer. Au urcat cu totii moment in care echipajul sa indreptat spre ei, dar cand a ajuns acolo si unul din politisti a mers la masina, sa vezi surpriza, oamenii stateau întinsi cu totii in masina, nici vorba de cheie in contact sau ceva. Asa ca ce aveau sa ii faca, nimic. laughing
Deci el nu are ce sa iti faca ca stai tu si bei in masina la tine, (poate te-a dat nevasta afara din casa laughing ) atata timp cat nu te-a tras pe dreapta in trafic sau nu te-a surprins in mers, este egal cu 0.
Ca altfel înseamna ca nici in rulota nu ai voie sa bei, ca nah, e pe 4 rosi si sta pe sosea. laughing)