| Andrei007007 a întrebat:

Am si eu o intrebare cu privire la contracte, eu sunt programator de meserie si nu prea stiu legile in acest sens, as dori sa creez o aplicatie web pentru un amanet, problema este ca eu sunt persoana fizica, nu am licenta inca luata la facultate in domeniul IT asa ca nu pot deschide un PFA si nici nu pot sa creez o firma prin care sa pot face un contract. Intrebarea mea este urmatoarea, se poate face un contract de colaborare in acest sens intre o firma si o persoana fizica? Daca da, persoana fizica ulterior dupa semnarea acestui contract poate sa semneze spre exemplu un contract de munca cu o alta firma, adica sa munceasca paralel? Multumesc si astept un raspuns!

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Este vorba despre un contract civil de prestari servii. Cauta pe internet si precis gasesti modele de contracte de prestari servicii si le poti adapta concret. Daca nu te descurci apeleaza la un avocat sau alt jurist.

13 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Poti incheia un contract civil sub semnatura privata, pentru acesta nu este nevoie de nici o formalitate.

| Andrei007007 explică (pentru Ioandelasal):

Imi poti spune mai multe amanunte te rog despre acest contract civil? Daca poti sa gasesti si un link as fi recunoscator, multumesc frumos.

| Andrei007007 explică (pentru Ioandelasal):

Multumesc frumos pentru aceasta informatie, o sa ma documentez si daca se pliaza pe ceea ce doresc eu o sa-ti dau si funda. O singura intrebare as avea in acest sens, cel care presteaza servicii printr-un asemenea contract, trebuie sa fie certificat in acest sens? Adica sa aiba licenta etc? Ca in cazul in care este dat in judecata sa poata justifica cumva ca el a facut acel soft

| Ioandelasal a răspuns (pentru Andrei007007):

Nu este nevoie de vreo autorizare sau certificare, trebuie doar sa se priceapa si beneficiarul sa fie multumit de munca lui, altfel nu va fi platit sau va fi platit mai putin.

| Andrei007007 explică (pentru Ioandelasal):

Ok si mai am o intrebare, contractul se face prin notar nu?

| Ioandelasal a răspuns (pentru Andrei007007):

Nu este nevoie sa se faca prin notar, in forma actului autentic, este destul sub semnatura privata, respectiv intre executant si beneficiar.

| Ioandelasal a răspuns (pentru Andrei007007):

Este vorba despre un contract civil de prestari servii. Cauta pe internet si precis gasesti modele de contracte de prestari servicii si le poti adapta concret. Daca nu te descurci apeleaza la un avocat sau alt jurist.

| Dismally a răspuns:

Cred ca este mai simplu si mai bine sa iti faci un SRL.

| Andrei007007 explică (pentru Dismally):

Pai da, la asta m-am gandit si eu, dar ca sa-ti faci un SRL trebuie sa ai minim un angajat cu diploma de licenta in domeniul respectiv... Am tot cautat pe net sa vad alte alternative dar asta cu contractul de colaborare ar fi cam singura chestie pe care as putea s-o fac in momentul de fata.

| Dismally a răspuns (pentru Andrei007007):

Nu prea cred, eu stiam ca poti avea 0 angajati si nu ai nevoie de nici o experienta in domeniul de activitate ca SRL, intreaba un jurist totusi.

| Andrei007007 explică (pentru Dismally):

Asa credeam si eu la inceput dar dupa ce am avut o discutie cu un prieten mi-a explicat de ce nu se poate face un contract avand 0 angajati. Spre exemplu, cand se face un contract intre 2 firme, firma care este responsabila cu crearea software-ului trebuie sa justifice ca are potentialul acesta de a duce la bun sfarsit contractul (in cazul in care este data in judecata trebuie sa prezinte actele doveditoare in acest sens, in cazul de fata licentele etc.) dar daca nu are angajati cum justifica asta? Pe langa ca nu au dovezi (licente) care sa justifice ca sunt competente in acest sens.

| DanaDaniellllla a răspuns:

Poți să îți deschizi PFA sau să te înregistrezi ca și FREE Lancer

| Andrei007007 explică (pentru DanaDaniellllla):

Pai dupa cum am specificat, nu am licenta luata la facultate ca urmare nu pot sa-mi deschid un PFA iar ca freelancer nu am auzit de acest lucru sa fie ceva legal ca un contract ma refer aici.

| DanaDaniellllla a răspuns (pentru Andrei007007):

Poți să îți deschizi PFA și fără diplomă de licență.