| DexOnline a întrebat:

Salutare. Imi spune si mie cineva cam cum sta treaba cu pescuitul in România? E nevoie de permis? Dacă da, unde? Am voie sa pescuiesc pe parauri, lacuri fara sa declar nimic nimănui?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Da, poti pescui in apele proprietate publica pentru care ai permisul.

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

1.Da, pentru a pescui legal este nevoie de permis de pescuit, pentru toate apele din Romania ce fac parte din domeniul public. Pentru cele private platesti taxa la proprietar.
2.Asa fiind nu ai voie sa pescuiesti fara permis sau in perioada de prohibitie, fapta de a pescui ilegal constituie contraventie sau infractiune, dupa caz.

| DexOnline explică (pentru Ioandelasal):

Deci daca nu e prohibiție si am permisul care e gratis pot pescui liniștit in apele patriei laughing?

| Ioandelasal a răspuns (pentru DexOnline):

Da, poti pescui in apele proprietate publica pentru care ai permisul.

| Brizbriz a răspuns:

Imi aduc aminte de un reportaj dragut la tv, cu politia a facut razie pe marginea apei si a dat amenzi in draci, la oameni in toata firea care nu au fost in stare sa dea 30 de lei prapaditi, dar aveau undite profesioniste de sute de lei cel putin

si apoi vin spre ei doi baieti, cu niste undite facute manual, si SUPRIZA aia aveau permis

cica nu mai e nevoie de permis, dar trebuie platita o cotizatie anuala de 30 de lei:
https://www.pescarinformat.ro/......ri-din-ue/

| Sandu3 a răspuns:

Da.Categoric iti trebuie un permis de pescuit.In cel mai"fericit"caz risti o amenda.Un dosar penal pentru o zi de pescuit nu cred ca doreste nimeni.https://kitpescuit.ro/permis-pescuit-2022-cum-se-obtine/