| Macovei_Andrei_1998 a întrebat:

Salutari, eu cred ca e doar o chestiune de timp până când va izbucni Al Treilea Razboi Mondial văzând contextul politic actual, credeți ca Romania ar avea o șansă în acest razboi si ce arsenal militar ar avea nevoie România ca sa se apere. In România sunt 10 milioane de barbati iar Rusia are undeva la 50 de milioane, China are peste 500 de milioane samd, deci din punct de vedere numeric suntem depășiți noi cât și NATO, eu cred ca facem o greșeală mare ca nu investim în înzestrarea armatei, Părerea mea este ca este necesar sa alocam peste 5% din bugetul de stat in apărare, sa achiziționam de urgenta tancuri, avioane f-35 și f-22 raptor, nave de lupta, măcar 10 submarine, arme pe baza de inteligenta artificiala, elicoptere de atac precum construirea unei industrii de apărare și de ce nu să ne procuram arme nucleare și cu neutroni, voi ce părere aveți?

17 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Un tip a intrebat de la Radio Ierevan:
"Daca cade o bomba atomica in spatele meu, la distanta de 2 km, ma mai pot scarpina pe c_r?"
La care a venit raspunsul:
"Da, daca ti-l mai gasesti."

suntserios
| suntserios a răspuns:

Părerea noastră e că bați câmpii.

| GabiDumitrescu a răspuns:

Bati cimpii. Mai ieftin ar fi sa ne mutam pe Marte.

| johnnny123 a răspuns:

Aham... Și toate alea pe care le enumeri tu acolo costă 5% din bugetul României?

Pentru cultura ta generală, un singur F-35 costă (în funcție de variantă) între 110 și 135 milioane de dolari, iar o singură oră de zbor costă $40, 000.

Iar prețul unui singur submarin de atac variază între 2 și 5 miliarde de dolari.

| mODIN a răspuns:

"Părerea mea este ca este necesar sa alocam peste 5% din bugetul de stat in apărare" - Si ai scos tu numarul asta de unde?

Iar legat de faza cu avioanele. Te intreb o chestei: daca le luam urgent, cine le piloteaza? Ca absolventii de la AFA nu pe alea invata sa zboare.

| KovacsB a răspuns:

Odata la 30 de ani trebuie inlocuite proiectilele, rachetele, cartusele, grenadele etc.
Unii nu vor sa le arunce pur si simplu si prefera sa le vanda daca se poate pe toate si la suprapret, si atunci apare "din senin" un razboi.

| LisaJulie a răspuns:

Eu cred ca ar trebui sa te calmezi si sa nu te mai uiti la stiri!

| MistarGoGu a răspuns (pentru LisaJulie):

Adrenalina! Poate doreste sa refacă scene din Rambo sau Terminator 1, 2, 3, ... mai stie cineva cate au mai fost? Ca le-am pierdut sirul?'!

| MistarGoGu a răspuns:

Tăticule cu 2 nucleare peste Romania poti baga si 75 % din PIB in " dotări " militare ca se topesc ca untura pe plita înțelegi matale care e " schema "? Spun 2 nucleare sa fie sigur Tov. Vladimir ca nu mai sta nimic in picioare!
Da nuclearele sunt prea " la vedere " acu, razbelu se duce economic si pe cyber înțelegi matale? 10 hackeri beți cu laptop-urile in brațe pot sa facă HAOS si distrugeri cat 15 nucleare la un loc! Fara radiații si stat ca sobolanii 20 de ani prin buncare si mâncat conserve de puta de măgar!

| anonimulll12345 a răspuns (pentru MistarGoGu):

Vrajeala, 1 nucleara distruge 1 oras sau 1 baza militara, Cate orase si cate baze miliare exista numa in Romania? Radiatiile is pistol cu apa, daca nu esti la idk 10km fata de unde cade nucleara, n-ai treaba cu radiatiile, Bombele atomice moderne contin mai putine radiatii ca cele vechi folosite in Japonia, iar Japonezii si-au reconstituit si populat orasele distruse in anul urmator

| MistarGoGu a răspuns (pentru anonimulll12345):

Trebuie mai multe? 1 peste Bucale si una peste Constanta! Te auzi ce spui? In 86 la Cernobîl vântul a dus praf radioactiv de grafit din reactor pana in Suedia ca acolo s-au declansat alarme de radiații si asa a aflat Europa de "minunea " aia ca dupa capul lor băgau gunoiul sub pers! Mai exista EMP la o bomba nucleară! Puls electromacnetic care ARDE tot ce inseamna circuit electronic! Adio telefonie, net, radio & tv! Iar la Cernobîl NU a fost o explozie ci un accident! Daca bubuia pe bune reactorul ala era prăpăd! A sărit doar capacul de pe el si au iesit in atmosfera abur si praf radioactiv!

| MistarGoGu a răspuns (pentru anonimulll12345):

Nu stiu ce varsta ai dar daca esti mai mic de 30 ani intreaba de părinți despre Cernobîl *( Aprilie 1986 ) sau cauta pe net & YT documentare! Nu o sa iti mai para radiatiile " pistol cu apa rece "!

| anonimulll12345 a răspuns (pentru MistarGoGu):

Cenrobil este reactor nuclear nu este bomba nucleara, alt exemplu in Japonia unde s-au detonat nuclearele au fost imediat repopulate in schimb zona de langa Fukushima unde in 2011 au fost probleme cu centrala nucleara e abandonata permanent din cauza radiatiilor ca Cernobil

| anonimulll12345 a răspuns (pentru MistarGoGu):

Revenind de la conversatiile ipotetice prima data s-ar folosi bombe atomice mici strategice si doar in Ucraina. Dar dupa cum decurge situatia e improbabil sa se ajunga la ele in viitorul apropiat, poate peste cativa ani sa vedem cu evolueaza conflictu.
Putin nu va folosi nucleare atat timp cat nu pierde si Ucraina singura indiferent de cat suport primeste are sanse mici sa bata Rusia.

| MistarGoGu a răspuns:

Suntem tara in care " zburdă " netu Dar la capitolul cybersecurity SUNTEM in feudalismul timpuriu! 10 elevi de scoala generala din Rusia pot sa pună in C#R Romania in 12 ore cu totul! Sisteme învechite in multe instituții de stat! Fara protectie apdatata, antivirus sunt prada usoara la orice atac! Si noi stam si salivam la pitipoance si cocalari pe TikTok si Instagram!

| anonimulll12345 a răspuns:

Ar putea fi o escaladare serioasa dar nu va fi nimic ca in ww1 si 2. Rusia nu are nici motive nici capacitati sa ne atace cu trupe. Iar China de ce si-ar trimite soldatii pana aici?
Rusia are treaba cu fostele lui regiuni in care traiesc Rusi, are 0 motive sa se extinda mai mult dar va folosi orice metode inclusiv nucleare sa nu piarda. China are treaba cu Taiwanu care de asemenea era China...
Singurul pericol real ii daca din razbunare Rusii mai trag cu cate o bomba, drona in noi. Dar invazie terestra e exclusa.
Raspund atat pentru Rapitainnort cat si pentru Macovei_Andrei_1998

| Răpităînnori a răspuns (pentru anonimulll12345):

Singurul pericol real pe TPU esti tu. Glumesc, evident.