| anonim_4396 a întrebat:

Situatia este urmatoarea: Mama mea vitrega impreuna cu tatal meu natural, sunt casatoriti de 15 ani si au impreuna 2 copii. Tatal meu a cumparat impreuna cu mama mea naturala, inainte cu mult sa o cunosc pe mama mea virtrega un apartament. Din pacate mama a murit si tatal meu a trebuit sa se recasatoreasca. Acum mama mea vitrega vrea sa divorteze pe cale amiabila, pentru a putea sa prinda proiectul cu prima casa. A zis ca la notar o sa zica ca nu vrea nimic in schimb, doar sa i se dea pensia copiilor.
Intrebarea mea este Poate sa ne pacaleasca si sa ne ceara pe viitor partea copiilor din casa, chiar dupa divort? Sau daca divorteaza la tribunal, ar avea dreptul sa ia o parte din casa?

Răspuns Câştigător
| raluk27 a răspuns:

Locuinta respectiva este bunul comun al mamei tale naturale si al tatalui tau. Ca fapt divers, ar trebui dezbătută succesiunea dupa mama ta.
Mama vitrega momentan nu are niciun drept asupra apartamentului. Decat daca tatal tau decedeaza înainte de pronuntarea divortului, ea ar avea dreptul la 1/4 din jumatatea tatalui (cealaltă jumătate apartine mamei tale naturale). Daca divorteaza, ea nu mai poate avea nicio pretentie.
De asemenea, cei doi copii, impreuna cu tine aveti aceleasi drepturi succesorale la jumătatea tatalui din apartament.
Mama vitrega nu poate sa ceara nimic dupa divort, ci doar cei doi copii. Ceea ce este si legal, dupa cum spuneam mai sus. Deci nu va "pacaleste" nimeni.

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Doar copii o sa aiba drept de mostenire, dupa tatal lor, la data cand acesta va deceda, asupra jumatatii din apartament proprietatea tatalui si a inca 1/4 din jumatatea cealalta, ce-i revine tatalui dupa mama ta naturala, mama ta vitrega nu are dreptul la apartament.
Daca divortul este de comun acord sotia nu are nici alte drepturi, respectiv la intretinere sau prestatie compensatorie.
La proprietatea tatalui vei avea aceeasi cota de mostenire ca si fratii tai dupa tata, in plus vei mosteni si 3/4 din jumatatea mamei tale naturale.

| AndreyVladeanu a răspuns:

Da legea spune ca dupa 5 ani de casnicie are dreptu la o parte.
Dar pensie alimentara nu are cum sa va dea ca nu e mama ta Biologica

| raluk27 a răspuns (pentru AndreyVladeanu):

De unde ai scos prostia asta cu 5 ani?

| raluk27 a răspuns (pentru AndreyVladeanu):

Locuinta respectiva este bunul comun al mamei tale naturale si al tatalui tau. Ca fapt divers, ar trebui dezbătută succesiunea dupa mama ta.
Mama vitrega momentan nu are niciun drept asupra apartamentului. Decat daca tatal tau decedeaza înainte de pronuntarea divortului, ea ar avea dreptul la 1/4 din jumatatea tatalui (cealaltă jumătate apartine mamei tale naturale). Daca divorteaza, ea nu mai poate avea nicio pretentie.
De asemenea, cei doi copii, impreuna cu tine aveti aceleasi drepturi succesorale la jumătatea tatalui din apartament.
Mama vitrega nu poate sa ceara nimic dupa divort, ci doar cei doi copii. Ceea ce este si legal, dupa cum spuneam mai sus. Deci nu va "pacaleste" nimeni.