| ioanaaaa2532 a întrebat:

Stie cineva cum se procedeaza in cazul in care vreau sa fiu reprezentant legal al unui minor si cat ar costa chestia asta? Din cate am inteles asta se rezolva la notar dar nu stiu mai multe detalii.

1 răspuns:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Reprezentanti legali ai unui minor sunt parintii, prin efectul legii, precum si tutorele desemnat de parinti sau numit de instanta de tutela.
Pentru detalii citeste art.108 su urmatoarele din Codul civil, rep. in 2011, cu md. si compl. ulterioare.