| Andrei0986272 a întrebat:

Salut, ce carti îmi recomandări sa citesc,pentru a fi mai inteligent,deștept,îmi dați și nume va rog,nu îmi place un anumit gen,puteti sa-mi spuneti orice gen.
Eu am mai citit cateva carti de pe o aplicatie, erau niste povestiri, alea ajuta la ceva daca citesti?

Răspuns Câştigător
| Anonim1a1 a răspuns:

Carti psihologice clar. iti recomand puterea extraordinara a subconstientului, puterea gandului, incepe sa gandesti, memorie inteligenta. Sunt niste carti psihologie, motivationale care te ajuta foarte mult sa te dezvolti mental, sa intelegi anumite lucruri si mai presus de toate sa te cunosti mai bine pe tine. Cartile nu sunt foarte scumpe undeva la 30 de lei. Dar in principiu poti citi orice iti vine la mana te va ajuta

6 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Cartile din BAR = Biblioteca Academiei Romane

| AvalohAlyn a răspuns:

Cartile de psihologie practica sau de dezvoltare personala, motivationale, astea te ajuta, cartile gen baltagul nu vad cum te-ar ajuta cu ceva. Eventual ca sa ai si o cultura generala dezvoltata iti recomand enciclopediile.Succes!

| Plato a răspuns:

Depinde la ce fel de desteptaciune te referi. Iti spun niste autori, iti alegi tu din operele lor:
Literatura - Victor Hugo, Balzac, Stendhal, Gustave Flaubert, Marcel Proust.
Filosofie - Platon, Aristotel, Kant, Blaga, Descartes, Hume. (Kant e dificil, nu incepe cu el)

| ibaal a răspuns:

laughing
cum sa iti spun?!
Poti sa citesti tu biblioteci intregi laughing daca esti tamaie...trebuie sa iti si ramana ceva in cap!
Ia-o usor, cu lecturi care-ti plac laughing sa iti deschida apetitul laughing ca doar n-o sa-ncepi cu Dante laughing
si usor, usor capeti cunostinte. Nu exista o carte pe care s-o citesti si dupa sa te trezesti doxat laughing

| Edmonds2342 a răspuns:

Orice

| Tobias78 a răspuns:

1. Octavian Palade - Introducere în mecanică auto;
2. Mihai Gorianu - Mecanica autovehiculelor rapide pe şenile(1977);
3. Cristian Tisăliţă - Ghidul ospătarului începător.