| AlExAlEx2000Bz a întrebat:

Salut TPU, am luat niste boxe din targ marca Teufel VT11 si pe spate scrie impedanta 4-8 ohm și ce inseamna că se pot pune pe amplificatoare de 4 si 8 ohm?

11 răspunsuri:
| lpavel a răspuns:

Inseamna ca puterea boxei variaza intre 4-8 ohm! N-ai treaba cu amplificatoarele...

| AlExAlEx2000Bz explică (pentru lpavel):

Pai daca le am pus pe un casetofon cu iesirea 4 ohm nu ard nimic?

| AlExAlEx2000Bz explică (pentru lpavel):

N am mai pomenit să existe boxe si de 4 si 8 ohm

| lpavel a răspuns (pentru AlExAlEx2000Bz):

Nici eu dar se pare ca tu m-ai luminat... laughing

| AlExAlEx2000Bz explică (pentru lpavel):

Uite exact ca la astea scrie pe spate să nu zici că sunt nebun : https://www.2ememain.be/......ers-2x80-w

| lpavel a răspuns (pentru AlExAlEx2000Bz):

Cred ca vrea sa zica cu aproximatie intre 4-8 ohm... nu 4 si 8!

| AlExAlEx2000Bz explică (pentru lpavel):

Și asta înseamnă că le pot lega la un amplificator sau casetofon cu iesirea pe 4 ohm?

| lpavel a răspuns (pentru AlExAlEx2000Bz):

Da, dar nu mai mult de 4 ohm ca s-ar putea sa arzi boxele!

| AlExAlEx2000Bz explică (pentru lpavel):

Dar eu nu inteleg ele pana la urma ce impendanta au boxele ori 4 ori 8? deci n ar fi o problema daca le am la un casetofon ce aveam boxe doar de 4 ohm?

| Ganderoaica a răspuns:

Aia e puterea doar.