| IonutSxz a întrebat:

Salutare TPU. Primeste funda cel care ma lamureste si pe mine cu asta.

Am ascultat 2 subwoofere diferite( alpine si jbl) si la fiecare se aud mai accentuat alte frecvente de la o melodie anume, gen alpine scoate bass ul mai pronuntat pe un anume ritm de la melodie si e mai putin evident pe alt ritm de la aceeasi melodie, iar jbl scoate bass ul mai pronuntat pe ritmuri diferite de alpine.

Vreau sa stiu daca sunt subwoofere pe piata care lucreaza la fel de bine pe toate frecventele joase si nu doar pe cateva dintre ele, sau daca asa functioneaza ele sa lucreze bine decat pe unele frecvente, desi subwoofer ul le scoate pe toate

6 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Eu cred că reglajele celor două scule testate (chiar in aceleași condiții?) nu erau identice.

Ce ințelegi tu prin " pe toate frecventele joase si nu doar pe cateva dintre ele"?

| IonutSxz explică (pentru sierra1):

Exemplu: pe un jbl s2 1224 s care e mult mai bun decat un alpine swt 12s4, bass ul de la melodia Cristina F. Charm se aude mai incet decat la alpine, ceea ce in marea majoritate jbl se aude mult mai bine decat alpine.

Deci cum sa zic eu, unele subwoofere lucreaza mai bine pe 50-60 hz, altele mai bine pe 30-40 hz, de asta zic, caut ceva bun care sa lucreze bine pe mai multe frecvente joase, nu doar cateva

| sierra1 a răspuns (pentru IonutSxz):

~lucreaza mai bine pe 50-60 hz, altele mai bine pe 30-40 hz~

aș zice că e o impresie, diferența de 10 hz nu o percepi clar cu urechiușele. Și chiar dacă ar fi așa, compensezi din reglajele player-ului

| IonutSxz explică (pentru sierra1):

Pai si vreau o marca buna de subwoofer care sa bata bine pe majoritatea joaselor, ma gandeam la un ground zero sau reiss, o merita banii? Fata de JBl s2 1224 eu zic ca e performanta mai buna cu celelalte

| lpavel a răspuns:

Vei gasi ceva la fel NUMAI de aceiasi marca si de aceiasi serie!
Stii prea putine lucruri despre boxe! Fiecare serie/marca e conceputa intr-un anume fel sa lucreze pe anumite frecvente, nu vei gasi marci diferite, nici macar de aceiasi marca sa fie identice daca nu face parte din aceiasi serie de fabricatie!
De ce crezi ca unele boxe sunt mai scumpe decat altele? Se lucreaza mult la ele sa gaseasca frecventele cele mai bune si nu numai ca sa aiba un sunet si bas perfect!
La fel e cu orice te uiti in jurul tau, ca e masina, tv sau pc daca nu e la fel lucreaza altfel, degeaba pare la fel!

| IonutSxz explică (pentru lpavel):

Inteleg. Stiu un producator care lucreaza la subwoofere si la incinte, ei le dau un upgrade cum ar veni la ce e venit din fabrica. De exemplu subwooferele din gama Reiss d4 sau d2, 14 mil de 1000 w rms, mi s-a zis ca scoate doar 26 hz- 80 hz joasele si ma gandeam ca ar fi o alegere oportuna pentru mine, desi am urechea sensibila laughing).
Iarasi ce parere aveti despre gama ground zero