| Allrc24 a întrebat:

Atei nu va inteleg daca nu va place sectiunea religie si va simtit jigniti "in intelectul vostru" dc intrati? daca nu va place romania ca nu e o tara de atei ca drogatii din olanda dc nu plecati? sau poate va plac depravatii din anglia...plecati fratilor ce va opreste e o tara libera.
http://adriansilvan.wordpress.com/......e-droguri/
http://www.click.ro/......66261.html
http://www.perfecte.ro/......e-jos.html

pe ratioanamentul vostru lipsit de logica ar insemna ca SUA e o tara de lumea a treia. poate nu stiti dar in SUA 80% din populatie e crestina.
http://en.wikipedia.org/wiki/Religion_in_the_United_Stat es

sincer va place o tara unde toata lumea face ce vrea, totul fiind perfect normal, o tara de unde a disparut legea morala si a fost inlocuita de ignoranta, cultivarea propriului eu, mandrie fara margini, etc. sincer mie nu. care este scopul vostru in viata asta? pe scurt: bani, sex, cultivarea propriului eu(mandrie fara margini), distractie. si cam atat.

35 răspunsuri:
| FucktheSystem a răspuns:

Poi stau aici că mă amuză idioții care pun întrebări exclusiv pentru atei și după se miră de ce primesc răspunsuri de la atei, ce pot să zic mă fașcinează prostia în forma ei pură.
Acum revenind la subiect nu am de gând să-mi petrec prea mult timp în țara asta infectă iar pentru asta am grijă să fac rost de oportunități de viitor iar mersul la biserică nu-mi oferă așa ceva.Da, prefer să stau într-o țară ca Olanda unde marijuana este legală pentru că oricum acolo se consumă la fel de multă Marijuana ca în România doar că unii sunt așa de cretini încât nu realizează asta. Te asigur că în România și un copil de 12 ani poate să facă rost de Marijuana, trebuie doar să știi pe cine să întrebi și să ai bani.Iar pentru că în România este ilegală asta o face și mai atractivă și este consumată de mai mulți oameni decât dacă ar fi legală. În plus mă amuză că una din dovezile tale provine din Click care de altfel e ziar pentru oameni cu IQ-ul mai mic decât numărul de la pantofi care sunt în căutare de porn fără să-i prindă nevasta cu filme sau altceva.Pe vremea când făceam jurnalism Click era dat ca exemplu de așa nu. Deci scutește-mă de ziare senzaționaliste de oameni inapți. Dacă citești Click îmi dau seama ce fel de persoan ești dar m-aș mira să-l citești că acolo în fiecare săptămână găsești câte un scandal sexual fie el în Anglia sau România, fac orice ca să momească prostul să cumpere.

Și nu, SUA nu este o țară din lumea a3a ci este doar o țară plină de proști. O duci bine doar dacă ești născut acolo și bogat, dacă nu te pot lăsa să și mori în fața spitalului dacă n-ai asigurare medicală și nici bani chiar dacă cazul tău ar fi o urgență, spirit creștin de altfel. Ca emigrant în America ai șansa să o duci doar mai bine la tine în țară, nu bine în general. Iar pe mine mă amuză americanii credincioși, mai ales mormonii, ai naibii de nu te fugăresc să te bage în secta lor, îți spun că-ți oferă excursii în America, că te învață engleză orice ca să fi de-al lor. Cred că așa au ajuns și Americanii credincioși, la nivelul lor de inteligență sunt suficienți 2 mormoni la mii de oameni ca să convertească 80%.Iar dacă în America 80% sunt creștini asta nu înseamnă că nu poți să faci ce vrei, nu cred că-ți imaginezi ce bine merge piața de droguri în America, prostituția se întâmplă sub ochii polițiștilor și tot așa. Cam păcătoși creștinii ăștia.

Și tu ai o mare problemă nu realizezi că TRĂIEȘTI într-o țară în care toată lumea face ce vrea. Crezi că în România nu există traficanți de dorguri cu carul, prostituate pe centura fiecărui oraș, baruri de streaptis, metode necurate de a face bani, locuri unde să te distrezi sau egoiști? Cred că trăiești în altă România sau trăiești cu capul în nori. Dacă Gigel merge duminică dimineața la biserică asta nu înseamnă că sâmbătă noaptea n-a fost în bar de streaptis unde a fumat marijuana în timp ce se gândea ce prostituată să își cumpere din banii furați. Tu ori ești ignorant, ori prost, ori te prefaci, ori habar n-ai unde locuiești.

| Allrc24 explică:

Ma astept la injuraturi ca altfel nu se poate.se manifesta cultura in voi.dar sunt imun.

| SaveTheNature a răspuns:

Salut. Si eu am zabovit mult timp pe la aceasta sectiune. Dar crede-ma la sectiune religie nu prea mai intra crestini, sau credinciosi, ci intra atei sau satanisti.
Acesti oameni sunt complexati din multe motive:
1-sunt putini,-sunt in inferioritate.
2- nu au capacitatea necesara de a crede, mai ales cand vad in jurul lor o sumedenie de dovezi a amprentei lui Dumnezeu asupra oamenirii.
3 Ei nu cred pana nu vad, pentru ei Dumnezeu ar trebui sa fie "logic" explicabil, material etc.
4. Sa moara capra vecinului. Daca ateul stie in subconstientul lui ca nu e bine ce face- dar nu poate sa se opreasca macar sa traga si pe altii de partea lui -adica in necredinta.
5.Din pacate ateii care intra pe seciuneaa asta nu sunt atei macar educati. Multi dintre ei, pe langa ateism, mai au in sange si rasismul(cred eu). De obicei oamenii educati respecta orientarile celorlalti.
6 Inca odata. E fooarte greu sa traiesti intr-o lume in care esti inconjurat de milioane de dovezi legate de existenta lui Dumnezeu:
-biserici
-moschee
-biblie
-coran
-contrastul bine-rau
-perfectiunea chimiei (vitamina,minerale,-rolul lor atomii -cu electronii lor si structurile stabile de octet si dublet)
-perfectiunea fizici
-perfectiunea corpului uman si rolul perfect al fiecarui organ
-perfectiunea astronomiei(planetele si miscarile lor perfecte)
-procreerea!
- perfectiunea flora-fauna si echilibrul dintre ele.
-designul atator plante,animale, insecte.
- perpetuarea religiei
-moartea clinica
-descoperiri, antidoturi.
7) Cand esti ateu niciodata nu ajungi la "saturatie" -avand dorinta de mai mult.mai bine negasind niciodata saturatia, si vazand ca niciodata mai mult-nu va aduce fericirea.-de aici si complexul de a fi ateu. (e usor de observat ca fericirea este data de : speranta, pace, nadejde si dragostea). Acestea vin de la Dumnezeu.

Nimic nu e mai frumos decat sa realizezi ca DUMNEZEU EXISTA si ca El este Creatorul perfectiunii Universului a vietii vesnice si a Fericirii Eterne! AMIN!

| sinx a răspuns (pentru SaveTheNature):

Ia spune-mi si mie daca tot ce vezi tu intruchipeaza perfectiunea cu care a lucrat Dumnezeu, ce vezi atat de special si perfect in cancer, sida, leucemie?
Cum poti sa iti explici ca aplicand putina stiinta poti modifica genetic orice organism de pe planeta asta?

restul de argumente aduse de tine nu au nici cea mai mica valoare... perpetuarea religie este dovada a existentei lui Dumnezeu? Ma faci sa ras... Ai idee cate milioane de oameni au murit in numele Dumnezeului tau?

| Vladuthz a răspuns:

Nu asta prevede ateismul. Ca si la crestini, sunt atei buni si atei rai. Un om adevarat poate face diferenta dintre bine si rau fara ajutorul unei religii. Un om cu cap discerne singur raul de bine, asta prin educatia buna pe care o primeste. Nu ai nevoie de un dumnezeu sau de o religie ca sa faci asta. Asta deja inseamna ignoranta, deoarece asta face religia. Eu zic sa te mai documentezi, sau sa incerci sa te prietenesti cu un ateu care stie sa gandeasca, inainte sa zici ca ateii sunt ignoranti si nu sunt morali.

| DorelSudoru a răspuns:

Cu intrebarea asta imi jignesti inteligenta

| sinx a răspuns:

Hai ca incerc eu sa iti raspund, din partea ateilor, bine-inteles.
Vad ca tu inviti pe toate lumea sa plece in tarile astea gen Olanda, SUA, Anglia. Tu consideri ca in Anglia si Olanda traiesc doar atei si drogati? Ei bine, te inseli amarnic. Asa atei si drogati cum sunt au reusit sa ridice nivelul de trai pentru cetatenii lor asa cum noi romanii putem doar visa. Club de swingeri exista si in Romania si de asemenea si romancele noastre beau pana cad sub masa. Faptul ca nu o fac asa de des ca cei din anglia cred ca se rezuma in principiu la situatia materiala.

Ai dat tu exemplul cu SUA, ca 80% din populatia acelei tari este credincioasa. Ai fost vreodata in SUA? Eu am avut ocazia sa stau cateva luni bune pe acolo si vreau sa spun ca media lor de inteligenta este cu mult sub media europeana. Sa iti mai zic ca un elev de clasa 4 sta mult mai bine la capitolul cultura generala decat 90% dintre americani?

Momentan Romania nu e o tara de atei, dar ca majoritatea tarilor civilizate, procentul celor care nu cred in zei este in continua crestere.
Scopul meu, ca si al tau, ca si al altora este acelasi. Fiecare vrem sa avem o situatie materiala suficienta cat sa asiguram cele necesare copiilor nostri. Ca intre timp apare sexul, alcoolul, distractia, nu pot contesta. Tu poti sa contesti faptul ca macar o singura data in viata ai baut, ai facut sex si te-ai distrat? Permite-mi sa ma indoiesc.

In final, doresc sa iti spun ca o sa raman in Romania, pentru ca dupa cum chiar tu ai zis INCA este o tara libera. Indiferent ca esti de acord sau nu cu faptul ca sunt ateu, o sa impartim aceeasi tara, si daca nu esti de acord cu asta, te-as invita eu sa pleci, intrucat pe mine nu ma deranjeaza.

Daca oamenii si-ar gasi de lucru mai usor si mai ales legal, te asigur ca Romania ar fi fost deja pustie.winking In 30 de ani nu o sa mai aiba cine sa va platesca pensiile, intrucat ateii aia care s-au desteptat la timp au plecat in alta tari, sa sustina sistemul de pensii din tarile respective, nu rahatul asta de tara corupt si parazitat de zeci de institutii, inclusiv de Biserica Ortodoxa Romana.

| SaveTheNature a răspuns (pentru sinx):

Si un crestin face dragoste,se distreaza,mananca, pescuieste,calatoreste,munceste etc. Lucruri normale si morlae pe care le face orice om sanatos de pe planeta.
insa ceea ce nu pot intelege la un ateu este:
Cum sa il renegi pe Dumnezeu, pe Creator cand el este atat de evident? Eu cred cu atat mai mult cu cat observ perfectiunea creatiei Lui, Si mai ales cand vad marea, extroordinar de mare diferenta atunci cand intru intr-un grup de credinciosi si bunatatea de care sunt inconjurat,si prezenta Lui intre noi,dragostea dintre noi,pacea pura. Si raul de care sunt inconjurat atunci cand intru intr-un grup de pacatosi de la care voi primi- ori dezamagire,ori prietenie falsa,ori curvie ori golani,ori minciuna,ori furta,ori inselaciune, ori mandrie etc.
De ex la mine la munca- imi este foarte usor sa diferentiez un credincios adevarat de un ateu sau un credincios mincinos.
Pentru ca un credincios adevarat urmeaza princippile lui Dumnezeu
-nu te minte
-nu te fura
-nu te barfeste
-te ajuta
-nu te ia in ras
-nu e sclavul alcoolului al banilor sau al femeilor deci nu te va face pe la spate pentru a dobandi una dintre acestea, deci nu e o primejdie.
Pentru ca 2 MARI MOTIVE sau izvorul pacatelor pe acest pamant sunt : 1-Banii!( pentru bani oamenii ucid, mint, fura etc) 2- Sexul
E greu de inteles probabil ce spun eu- insa gandeste-te ca atunci cand motivul vietii tale pe pamant nu sunt- banii si sexul(adica nu sunt primordiale) Nu te vei stradui sa le ai atat de mult si nu vei incalca Poruncile lui Dumnezeu.
Oricum eu un credincios mediocru sau submediocru nu pot explica atat de bine cine este Dumnezeu cum pot explica anumiti oameni( nu preoti,nu imparati) ci simpli oameni cu putina carte, sau mai multa, dar plini de har. Ce nu doar ca iti vor spune niste cuvinte si miracollul gasirii lui Dumnezeu ci iti vor transmite acea stare si te vor molipsi cu harul lor de bunatate venita de la Dumnezeu.

| SaveTheNature a răspuns (pentru sinx):

Si apropo. Motivul primordial pentru care eu vreau sa ma intorc in Romania. M-am saturat de ateii de aici! Nimic nu e mai rau decat sa stai printre drogati,curve,oameni reci,seci falsi tradatori,mandri,hapsani deupa bani,nesatuli,dezechilibrati,sexuali,homosexuali, pedofili, pierduti, dezorientati, mecanici fara har.

| Allrc24 explică (pentru SaveTheNature):

Asa e

| MortemAeternum a răspuns (pentru SaveTheNature):

Sincer nici macar o afirmatie spusa de tine nu este corecta, nici macar una singura nu este un argument pentru existenta unui Dumnezeu, mai ales cand organismele vi sunt imperefecte la un nivel atat de ridicat.
Apropo daca nu mai suporti ateii din tara unde te afli, de ce nu ii schimbi tu sa devina credinciosi? Din lipsa de argumente? Datorita comportamentului tau imoral? Care sa fie motivul oare? Vad ca iti place sa ii judeci, desi tu ca si crestin nu ai voie sa judeci un necredincios, ai voie sa judeci doar alti credinciosi.
Sa stii ca sunt atei care ii fac de rusine pe majoritatea crestinilor prin comportamentul lor foarte moral.
Aveti si voi crestinii niste idei, ca si Dumnezeul vostru se sperie. Un om poate fi bun si fara Dumnezeul vostru, iar biblia nu ma contrazice facand o astfel de afirmatie.
Allrc baiete, esti cumva fascist sau comunist? Nu iti place si nu suporti opozitia?

| JajaAliensHere a răspuns (pentru MortemAeternum):

Voi, ateii, vreti numai argumente, dar nu faceti nici un efort sa-L descoperiti pe Dumnezeu si de fiecare data cand un crestin (ca PeaceInHeaven de exemplu) va da destule argumente, atunci spuneti ca judeca ateii, etc...
Voi, pur si simplu NU VRETI sa credeti. Si inteleg de ce: lenea e mare...

| MortemAeternum a răspuns (pentru JajaAliensHere):

Scuza-ma dar ar trebui sa-ti fie rusine. Lenea este de partea voastra, nu doriti sa studiati nimic, doar sa credeti orbeste, iar cand PeaceInHeaven spune numai tampenii este aplaudat de crestini, pai ce vrei sa fac? Am vazut crestini foarte inteligenti, care stiau sa vorbeasca foarte frumos despre Dumnezeu, dar pe TPU se spun numai prostii despre Dumnezeu.
Mai intai cititi carti scrise de atei, apoi carti scrise de crestini ca sa puteti intra intr-o dezbatere, ca nu sititi sa vorbiti cu un ateu, dar bine inteles lenea este mare si mai bine doar credeti, dar fara sa aveti nimic in cap.
Eu am crezut pana pe la 16-17 ani, as vrea sa mai cred, numai ca nu pot crede intr-un Dumnezeu atat de imoral, ca Dumnezeul biblic, nu am nevoie de dovezi fizice si doar de argumente logice. Daca ar exista un Dumnezeu, slabe sanse ca acel Dumnezeu sa fie cel biblic, ca daca ai citit biblia(sunt sigur ca nu ai facut-o dar te dai mare crestina), poti vedea ca a fost scrisa de un trib involuat, care omora pe oricne nu are acelasi Dumnezeu, aceeasi cultura sau face parte din alt trib, decat tribul evreilor.

| anonim_4396 a răspuns (pentru JajaAliensHere):

Ma fata tu de ce nu crezi in alt zeu de ce nu faci efortul ala? tu vb de lene cand voi sunteti lenesi nu vreti nimic sa invatati nou

| FucktheSystem a răspuns (pentru JajaAliensHere):

Voi, credincioșii, vreti numai argumente, dar nu faceti nici un efort sa-i descoperiti pe Unicorni si de fiecare data cand un om care crede în unicorni vă aduce argumente (ca perfecțiunea corpului uman, perfecțiunea naturii, perfecțiunea a ce vrei tu, etc.) va da destule argumente, atunci spuneti ca judeca creștinii, etc...
Voi, pur si simplu NU VRETI sa credeti. Si inteleg de ce: lenea e mare...

DE CE NU CAUȚI UNICORNII? Sunt atâtea dovezi ale existenței lor, sunt peste tot și tu nu vrei să-i cauți, îți daui atâtea dovezi cum ar fi perfecțiunea naturii și tu ești prea leneșă să crezi, mi-ar fi rușine în locul tău!

| Allrc24 explică (pentru FucktheSystem):

Bai fetito zi-mi sincer tu te-ai rugat vreodata asa.macar 5 min in existenta ta aia monotona si mizera? nu normal ca nu erai preocupata de big bang si de verii tai gibonii de la zoo.(doar va trageti din maimute nu?). pentru voi e normal si moral orice atat timp cat nu "faceti rau nimanui" -cel mai tampit argument. droguri,perversiuni sexuale, minciuni, manipulare,..."e perfect normal intr-o societate moderna care a scapt de religie". mai bine traiesc in zimbabwue decat printre atei. ceilalti mai sunt cum mai sunst.dar tu esti o aroganta de prima clasa.crezi ca inteligenta te face un fel de "stapana peste noi prostii de rand" si ai tot dreptul sa ne prostesti, manipulezi.nimic nu ti-ar spune ca faci cv rau, constiinta ta e moarta. emani mandrie prosteasca prin toti porii fetito. stii care e cel mai mare defect al tau? raspuns mandria.stii cat de usor poti fi manipulata? nu normal ca nu tu crezi ca esti cine stie ce inteligenta pe aici. fetito nu tot ce zboara se mananca.

| FucktheSystem a răspuns (pentru Allrc24):

Dudă, scutește-mă de aberațiile tale, eu nu înțeleg ce îți este așa de greu să accepți că eu nu cred în nimic. Nu te-am obligat pe tine sau pe altcineva să nu credeți iar dacă cineva nu crede din cauza mea înseamnă că e extrem de ușor manipulabil.
Oricum, eu fac ce vreau iar cât timp pe tine nu te afectează eu zic să-ți vezi de viețișoara ta amărâtă și eu de-a mea. Din partea mea poți să pleci de acum din țară dacă nu mai ai loc de mine și nu poți să aștepți până plec eu.

Și totuși un lucru ai greșit, sunt orice vrei tu dar manipulabilă nu, eu dacă am ceva în cap și sunt sigură că e bine cu asta merg până la capăt, poate să-mi zică la televizor că nu e bine, pot să-mi spună anonimi ca tine că nu e bine, pot să-mi spună și prieteni dar pe a mea n-o schimb. Asta doar ca idee, să nu te mai străduiești pe viitor să mă conving de ceva.

P.S. Scuze de eventuale greșeli de tastare dar sunt în grabă și totuși n-am putu să nu-ți răspund la aberațiile ăstea.

| sinx a răspuns (pentru Allrc24):

Allerc24 cum te poti numi crestin cand tu ai tonul asta arogant? Crezi ca este crestineste sa jignesti?
Imi poti spune si mie ce ai castigat tu in plus fata de mine daca te-ai rugat zi de zi?
Nu-ti doresc decat sa fi sanatos pentru ca daca te-ai imbolnavi cu siguranta te-ai duce la spital si nu la biserica, pentru ca tot ceea ce poate popa sa-ti faca este sa dea vin pe tinewinking
Simplul fapt ca ii judeci pe atei si nu-i accepti nu te plaseaza cu nimic mai sus decat ei. Parca Dumnezeu ne-a dat dreptul de a alege... cine esti tu sa imi iei acest drept? Esti mai presus decat Dumnezeu?

In incheiere nu-ti doresc decat sa ajungi in Zimbabwue... printre lei... pentru ca sunt sigur ca dumnezeu o sa le abata atentia de la tinewinking

| JajaAliensHere a răspuns (pentru anonim_4396):

Ce fel de ateu esti tu? Vad ca nu esti deloc convins in ceea ce vrei sa crezi sau mai exact sa nu crezi.

| JajaAliensHere a răspuns (pentru MortemAeternum):

Sa stii ca ma jignesti. Nici n-ai idee cate carti si articole am citit eu sau la cate documentare m-am uitat. In fine, eu nu cred in nimic orbeste. Eu stiu ce simt si stiu foarte bine de ce cred in Dumnezeu si imi pare rau ca majoritatea oamenilor sunt ''orbi'' si nu vor sa-L cunoasca pe Dumnezeu. Acum nu vreau sa ma crezi fanatica (oricum e pacat sa fii fanatic), dar vreau sa intelegi ca nu am nimic cu voi, ateii, ci vreau doar sa incercati sa-L descoperiti pe Dumnezeu, rugandu-va macar o data in viata. Pe bune. E atat de greu sa va sacrficati 5 minute din viata rugandu-va?

| MortemAeternum a răspuns (pentru JajaAliensHere):

Pai sa vedem, cred ca de la 4 ani am inceput sa gandesc(cel putin de atunci imi aduc aminte o intamplare...). Avand in vedere ca m-am nascut intr-o familie crestin protestanta, m-am dus la biserica tot de la 4 ani pana la 17 ani, aproape in fiecare dumnicia. Deci am fost crestin 13 ani, iar de 3 ani sunt ateu, acum bine inteles, dracu a fost vinovat pentru necredinta mea, iar eu sunt vinovat ca l-am ascultat. Nu mai am scapare asta este, Dumnezeu ma va trimite la un chin etern, pentru o viata de maxim ~100 de ani traita gresit. In biblie se tot spune cat de bun, iubitor si drept este Dumnezeu, dar de fapt el este foarte rau si sadismul lui este infinit.
Da sa stii ca nu m-am rugat doar 5 minute, m-am rugat sute de ore la viata mea, dar tot timpul primeam acelasi raspuns pe care il primesti si tu, tacere.
E frumos sa crezi ca vei mai avea o viata, iar asta este doar o viata mizerabila in comparatie cu ce va urma, o viata eterna, unde nu va mai fi nici suferinta, nici durere si doar o fericire eterna, laudandu-l pe Dumnezeu o eternitate, pentru ca si-a trimis fiul sa moara pentru noi pacatosii.
Acum nu am ce face, diavoul este in mine, mi-a luat mintile ca sa nu mai pot crede, cand intru intr-o biserica tremur, ca dracii nu ma lasa in pace.
Acum serios este mai usor sa crezi in Dumnezeu decat sa nu crezi, deoarece ai mai multe beneficii crezand in unul dintre milioanele de Dumnezei decat sa nu crezi in nimic.
Daca exista un Dumnezeu, cred ca Dumnezeul unui deist este cel mai apropiat de adevar, ca cel crestin este o mare gluma si o dezamagire.
Dar tu ai libertatea de a crede in cine vrei, eu nu am nici un motiv sa te conving ca Dumnezeu nu exista. Succes.

| anonim_4396 a răspuns (pentru JajaAliensHere):

Tu visezi fata

| sinx a răspuns (pentru JajaAliensHere):

JajaAliensHHere: ''vreau sa intelegi ca nu am nimic cu voi, ateii, ci vreau doar sa incercati sa-L descoperiti pe Dumnezeu, rugandu-va macar o data in viata. Pe bune. E atat de greu sa va sacrficati 5 minute din viata rugandu-va?''

Promit sa ma rog 5 minute daca si tu esti dispus/dispusa sa crezi in inexistenta lui dumnezeu tot timp de 5 minute... nu crezi ca ar fi un targ corect?

| JajaAliensHere a răspuns (pentru sinx):

Dupa tine ar fi corect, dar din partea mea ar fi un pacat.

| JajaAliensHere a răspuns (pentru MortemAeternum):

Scuze, nu am avut timp sa-ti raspund ieri si am vazut abia acum mesajul. In primul rand, sper sa nu te superi pentru ca nu o zic cu rea intentie, dar protestantii nu sunt in religia dreapta, chiar daca si ei invata tot de bine oamenii, spunandu-le sa nu incalce poruncile si asa mai departe. Adevaratele religii sunt ortodoxia si catolicismul si uneori chiar se spune ca sunt biserici surori, cu toate ca difera in unele lucruri.
In al doilea rand, nu Dumnezeu este cel sadic, ci diavolul. Dumnezeu ne apara, ne da un inger pazitor la botez si ar vrea ca toti sa ajunga in rai, dar nu poti ajunge in rai daca nu faci putin efort pe Pamant, iar diavolul profita de unele ispite ale oamenilor si astfel oamenii ajung sa faca pacate. Bineinteles, toti avem sanse sa ne mantuim daca ne spovedim, dar nu toti o facem.
Inca o data, sper ca nu te-ai suparat, dar am incercat sa-ti explic ca Dumnezeu ne vrea numai binele.

| axll a răspuns (pentru JajaAliensHere):

Lenea e mare? bineinteles ca as vrea sa cred ca exista ceva, mi-as dori sa o boieresc dupa moarte si sa ma scald in lapte si miere in timp ce un cor de ingeri canta din harpa. nu inteleg de unde ura asta fata de atei. pur si simplu nu cred intr-o prezenta divina pentru ca nu am dovezi. lasand la o parte stiinta, sunt curios unde e dumnezeu cand un copil moare de cancer si cand 100.000 oameni sunt spulberati de un tsunami. unde este cand un om nevinovat este spulberat pe trecerea de pietoni? si nu-mi spune sa nu judec. nu judec. pur si simplu vreau sa imi arate ca exista. e mare? atotputernic? ar trebui sa stie cum sa ma faca sa inteleg ca e acolo pentru noi.sunt ateu. spune-mi, ti se pare ca sunt nesimtit? sau lenes? crezi ca nu am o cariera? inca ceva! admir crestinii adevarati, care intr-adevar sunt crestini, care nu blameaza, care se roaga si pentru un ateu. admir oamenii sinceri indiferent de relgie. dar cand vezi pe cineva care a inteles total gresit religa, un crestin care nu a citit nici macar o data biblia si are tupeul nesimtit sa imi spuna mie ca sunt scursura societatii ma ingrozesc!

| MortemAeternum a răspuns (pentru JajaAliensHere):

Nu ma supar, dar ma amuz ca tu de fapt nici macar nu ai citit biblia. Ortodoxismul si catolicismul sunt de tot rasul ca religii, dar de fapt tot crestinismul este o mare gluma.
Daca eram ortodox probabil ca eram la fel de ignorant, dar cum sunt baptist, am facut studii biblice si cunosc cat de cat aceasta carte antica, pe care multi o iau in serios.
Adica cum poti sa ai aroganta sa spui ca doar ortodoxismul si catolicismul sunt singurele religii adevarate si doar ele te aduc la Dumnezeu? Sa inteleg ca oricine nu este ortodox sau catolic va arde in iad pentru o eternitate laughing?
Daca ai fi citit biblia ai fi vazut ca nu religia te mantuieste si doar acel Isus, care cica si-a dat viata pentru pacatele noastre. Te poti spovedii tu 1000 de ani, deoarece nu scrie nicaieri in biblie ca cine se spovedeste se mantuieste. Oricum avand in vedere ca nu cunosti biblia, nu stiu daca mai are rost ca contiunam sa dezbatem ceva.
Dumnezeu este sadic, nu iti vrea nici un bine. Adica este atat de rau incat te condamna la un iad etern, ca nu ai trait o viata amarata de maxim 100 de ani cum a dorit el. Asta este cea mai mare nedreptate, dar acum mintile care l-au creat au fost putin bolnave si foarte rele, dorind ca cei care nu sunt de acord cu ei, sa fie chinuiti pentru o eternitate. Nu inteleg cum poti crede in asa ceva, dar fiecare este liber sa creada in ce vrea. Asta cu ingerul pazitor de unde ai mai scos-o?
Oricum daca vrei poti venii cu cele mai dure argumente, eu nu ma supar si sper ca nici tu nu esti atat de sensibilia incat sa te superi la ce am scris mai sus, nu te-am atacat pe tine ca persoana si doar ceea ce ai scris.Pana la urma o dezbatere nu este un lucru rau din punct de vedere crestin.
Apropo, acum de cand a venit Isus, sunt doar 2 porunci care le includ pe toate 10: Prima porunca este: Prima porunca este: "Sa iubesti pe Domnul Dumnezeul tau, cu toata inima ta, cu tot sufletul tau, cu tot cugetul tau si din toata puterea ta." Iar a doua este la fel ca aceasta: "Sa iubesti pe aproapele tau ca pe tine insuti" (Matei XXII, 37-40; Marcu XII, 30-31).

| axll a răspuns (pentru Allrc24):

Pentru voi e normal si moral orice atat timp cat nu "faceti rau nimanui". bineinteles. FuckTheSystem a adus argumente foarte bune! nu stiu cum de nu le vezi. cred ca tu nu vezi padurea de copaci! da, gibonii sunt verii nostri in egala masura in care sunt si verii tai. sau...sa inteleg ca tu preferi sa crezi ca o soba de teracota (lut) este mult mai apropiata de tine? se zice (zimbabwe) si nu ai vrea sa traiesti acolo. vraci, voodoo, religii crude, razboaie, foamete si musca tete. si... daca privesc imaginea de ansamblu nu ea este manipulata! tu esti cel manipulat! te duci la biserica pentru ca asa ai fost educat, nu pentru ca ai avut vreo revelatie. daca erai chinez credeai intr-un om (budha). adica erai manipulat intr-o alta directie, catre un alt zeu.

| JajaAliensHere a răspuns (pentru MortemAeternum):

Se pare ca n-ai inteles la ce m-am referit, dar prefer sa nu ne mai contrazicem si sa inchidem subiectul aici.

| MortemAeternum a răspuns (pentru JajaAliensHere):

Cum doresti, pana la urma sunt foarte putini crestini care stiu sa isi apare convingerile prin argumente. De obicei voi recurgeti la amenintari. Dar pana la urma dezbaterea este o arta, pe care putini o stapanesc.

| NeimaginabilA a răspuns:

ADEVARAT, EU locuiesc in suedia si e la fel si aici

| axll a răspuns:

Daca suntem atei, nu inseamna ca nu stim ce e aia etica. ateismul nostru nu se rasfrange asupra celorlalte persoane. la fel stim si noi sa fim respectuosi, sa avem un serviciu bun, sa gandim. atat ca nu ne ghidam dupa o carte. pe voi ce va diferentiaza de noi? la fel va dezvirginati si voi inainte de nunta, injurati in trafic, va bateti, mergeti in cluburi, cititi carti eretice, sunteti ingamfati, sunteti orgoliosi, nu sunteti umili si sunteti razbunatori. va uitati la cazuri sociale, vi se face mila dar nu ajutati cu nimic o persoana aflata la ananghie, numai daca va este apropiat. la fel barfiti, fa place sa aratati bine si va puneti scopurile voastre mai presus de orice. faptul ca voi spuneti ca credeti in ceva si aveti traditii pagane...combinate cu toate cele spuse mai sus va transofrma in ipocriti!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

In primul rand tara asta asa cum e a noastra a tuturor nu doar a ta, daca ne-am nascut aici, suntem romanii de ce sa plecam daca vrem sau nu vrem, nu putem ne e asa usor sa pleci dincolo, o spun din nou nu exista scop si scopurii in viata, deci suedezi sunt niste drogati? de ce judeci parca isus spunea altceva ceva de iubire

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cat de ipocrit esti de parca nu ai trai intr-o tara crestina plina de hoti, criminali si toate cele rele tu vb de olandezi ma? uitate la tine apoi vb de aia de aia

| lenalle a răspuns:

Deci voi chiar nu intelegeti, nu? Adica NU vreti sa intelegeti.deci sa presupunem pentru un minut k Dumnezeu nu exista (asa cum vreti voi). daca El nu exista atunci cum va explicati tot ce este divin?/cum va explicati miracolele? pedepsele? fericirea eterna|? Faza cu moartea unei persoane pe trecerea de pietoni. Dumnezeu asa a vrut.inseamna ca destinu; l acelei persoane era sa moara asa.cine stie ce a facut.sau la ce duce moartea ei.toate in lumea asta nau nici o logica.asta pentru ca nimeni nu poate cunoaste planurile Lui. Ziceti ca vreti dovezi clare, nu? Cum zicea si profu de reliegie.rasa umana. odata ce cucereste isi pierde interesul. nu iti imaginezi k daca L-ai avea pe Dumnezeu in fata ta. daca ai sti tot despre existenta lui si despre tot ce este divin.zi-mi sincer.nu tiai pierde interesul dupa? Dupa ce ai cucerit ce vroiai nu mai ai interes pentru.si mai era o faza o intrebare postata de voi daca nu ma insel.cum si-a gasit Cain nevasta nu? eu bine nu e vorba nici de o alta fiinta.nici de minciuna si nici de vreo sora a lui care nu a fost pomenita in Biblie.nu cred ca erau permise relatiile dintre frati nici atunci cum nu sunt nii\ci acum.culpa fiind construirea genetica.oricum.asa cum Dumnezeu le-a facut pe toate si cum a facut-to pe Eva din coasta lui Adam. la fel a facut si k sotia lui Cain.a faurit-o din coasta lui.nu este pur si simple logic? Si cum zicea si JajaAliensHere.si eu de asemenea cred in ceea ce simt.si crede-ma simt ce este adevarat si ce nu.si pot sa spun ca eu CREd in Dumnezeu.sigur am si eu unele intrebari legate de El si de tot ce este divin.dar mi s-au intamplat prea multe.am asistat la prea muu; te miracole si am identificat prea multe semn e ca sa nu cred.Asa ca n u mai veniti cu faza k vreti argumente solide.El este adevarat princ e simti.s i ramana o curiozitate pentru noi ceea ce este El si ce se intampla cu El pentru ca noi sa nu devenim cv ce nu vom mai fi sub cuvantul Sau