| Scotianca a întrebat:

Ati citit toata Biblia? Vi se pare ca Dumnezeu este intr-adevar asa bun cum ni sa predicat avand in vedere tot ce se intampla in lume? Va rog sa va folositi si mintea si nu-mi raspundeti doar cu citate Biblice deoarece oricine ne-a creat, ne-a creat sa putem face diferenta dintre bine si rau.

Răspuns Câştigător
| Madaxo97 a răspuns:

Exact. Trebuie sa mai gândim si logic, rațional, nu sa credem pur și simplu tot ce ni se spune din moși strămoși doar pentru ca "asa trebuie". Până la urma Biblia este doar o carte, de atatea mii de ani, care a fost tradusă, si reinterpretată de atâtea ori, cine stie cine a scris-o cu adevărat, câta informație s-a pierdut pe drum in atâția ani, daca a fost modificată sau nu pentru a ne manipula? Te convingi de utilitatea acestor religii numai când vezi haosul din lume, cele mai mari războaie, bombardamente au fost si sunt din cauza religiei. Creștinismul mai e cum mai e, e cat de cat o religie liberă, dar cei din țările arabe, imi e mila de ei, mai ales de femeile lor, religia lor e efectiv o inchisoare crying.
Biserica intr-adevar a cam devenit o afacere, cunosc caz cand un preot din localitate nu a vrut sa facă slujba de înmormântare unui om al strazii pâna nu i s-a oferit o anumită suma de bani.

102 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

"Platón nu este contradictoriu ci analog."--pentru rubrica "Din putul gandirii".

| ania a răspuns:

Eu am citit toată Biblia de multe ori si cgiar cred ca Dumnezeu Tatăl nostru din ceruri e foarte bun.

| Scotianca explică (pentru ania):

Eu nu cred ca e bun si nici onest cu creatia sa.

| Scotianca explică (pentru Flaviu-rafael_Cristea_1988):

De ce? Ca nu ma las manipulata ca restul lumii?

| Violleta2022 a răspuns:

Dumnzeu iti da dupa suflet si cand vorbesti urat sau te comporti urat ori faci cuiva rau, totul se va intoarce impotriva ta.
Sa nu uita asta, de fiecare data cand esti obraznica sau nesimtita, fiindca karma se intoarce si-ti da inzecit, ceea ce tu ai oferit.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Dumnezeu declară. Eu sunt ce sunt. Nimic altceva, nici bun, nici rău.

| Scotianca explică (pentru sadrian46):

Nu are cum sa nu fie nici bun nici rau. Daca este bun nu poate fi rau. Daca este rau nu poate fi bun. Daca nu e nici una nici alta atunci binele si raul este ceva subiectiv.

| sadrian46 a răspuns (pentru Scotianca):

Binele și răul nu sunt exclusive, ci complementare.

| Scotianca explică (pentru sadrian46):

Asta inseamna ca nimic din ce facem noi aici nu e rau.

| Hyperion7 a răspuns:

Chiar voiam să discut cu tine pe aceasta temă și uite că mi-ai oferit oportunitateabig grin
Nu,n-am citit toată Biblia *încă*…,dar eu,din ce vad și aud, am dedus că Dumnezeu este bun, încă prea bun pentru ceea ce se întâmplă în lume.
Hai sa îți zic și logica din spatele tuturor lucrurilor urate care se întâmplă azi și care parcă nu se mai termina.
Dumnezeu când ne-a creat ne-a dat liberul arbitru, noi avem dreptul de decizie asupra vieții noastre, cu condiția să urmăm regulile jocului impuse de El.
Lasă-ma sa explic.Deci,tu poți visa să fii astronaut,medic,avocat,orice îți dorești,dar modul in care evoluezi este scris de Dumnezeu.
Adică dacă vrei să fii medic,trebuie sa treci prin niste "probe " pentru a învăța niste lecții,alții le numesc suferințe,alții lecții de viață, tine de perspectiva.
De ce aceste situații? Noi oamenii avem nevoie de maturitatea necesară să întâmpinăm anumite dificultăți în viața noastră.E ca un fel de vaccin daca vrei,luam vaccinul acela pentru a ne imuniza, pentru a fi rezistenți,așa și aici.
Avem parte de situații nașpa,nu pentru că viața noastră e prea simpla și trebuie complicata, ci avem nevoie de lecții de viață pentru a ne putea maturiza.
Spre exemplu, după ce ai fost păcălit de cineva corupt, parcă nu mai ai așa mare încredere în el.
Ei bine, daca nu treceai prin pierderea materială, nu știai sa apreciezi încrederea și o ofereai oricui.

Revenind la topicul in discuție, Dumnezeu ne da libertate, dar aceasta libertate este împărțită în 2.
Libertatea condiționată, cea menționată de mai sus
Și libertatea ce presupune conștientizarea.
Libertatea ce presupune conștientizarea e puțin mai complexă.
Dumnezeu lasă păcătoșii pe pământ nu pentru că nu mai are loc în iad, îi lasă pentru a fi lecții de viață pentru cei neexprimați (vezi cazul de mai sus cu cel corupt) și îi lasă să conștientizeze greșelile pe care aceștia le fac, in speranța că se vor corecta între timp.
Un exemplu:Un om desfrânat, care a tradat toată viața lui, este lăsat să preacurvească in continuare până când realizează că ceea ce face el este greșit.
Dumnezeu îngăduie asta pentru a-l învața o lecție.Il lasă așa pentru că el asta și-a dorit, a pus mai presus de Dumnezeu placerea sexuala și a primit ceea ce și-a dorit.
La un moment dat va conștientiza ca a greșit (sau nu, dar asta e alta discuție) și se va îndrepta către Dumnezeu implorând iertare.
Dumnezeu se bucura nespus când aduce un păcătos pe calea dreaptă!

La fel și cu suferința, ea este îngăduită nu pentru a te rupe de Dumnezeu, ci de a te apropia de el.Cum? Când vezi iubirea cuiva? Exact, la momente de grea încercare.
De aceea, cei ce cred în el au parte de multe suferințe, pentru a-și demonstra iubirea față de Dumnezeu.
Iov a fost greu încercat de Dumnezeu și după ce și-a demonstrat iubirea față de Dumnezeu, a primit înzecit ce a pierdut.

| Scotianca explică (pentru Hyperion7):

(Eu ti-as recomanda sa o citesti pe toata si sa-mi zici daca nu gasesti nimic putred sau care ti se pare dubios in ea ca multa lume e indoctrinata de x si y in loc sa o citeasca ei personal si sa-si traga propriile concluzii.)
(In tocamai din cauza la ce se intampla in lume lumea devine sceprica in privinta lui sau a guvernarii lui)
Dumnezeu când ne-a creat ne-a dat liberul arbitru, noi avem dreptul de decizie asupra vieții noastre, cu condiția să urmăm regulile jocului impuse de El.
(Ok avem liber arbitru dar cum explici liberu arbitru cand o femeie este violata? Unde este liberu ei arbitru daca ea nu si-a dorit asta?)
(Deci nu avem cu adevarat liber arbitru)
(Sincera sa fiu mi-as dori sa fiu medic dar indiferent cat as studia nu ma pricep)
(De ce daca credem intr-un Dumnezeu omnipotent, omniprezent, din toate solutiile care le avea la dispozitie a ales pe cele mai sangeroase desi cu toate acestea lumea inca zice ca e un Dumnezeu bun...)
Avem parte de situații nașpa, nu pentru că viața noastră e prea simpla și trebuie complicata, ci avem nevoie de lecții de viață pentru a ne putea maturiza.
(De ce e necesar sa avem parte de experiente naspa cu ce te ajuta suferinta sa evoluezi si de ce nu te putea ajuta direct Dumnezeu ca tot zice ca e super smecher?)
Spre exemplu, după ce ai fost păcălit de cineva corupt, parcă nu mai ai așa mare încredere în el.
(Corect si nu e normal asa ceva?)
Ei bine, daca nu treceai prin pierderea materială, nu știai sa apreciezi încrederea și o ofereai oricui.
(Multumita cui sunt oamenii rai? Iti ofer un pasaj chiar din Evanghelie:
Matei 10:34-36

Costul uceniciei
34 Să nu credeţi că am venit să aduc pacea pe pământ; n-am venit să aduc pacea, ci sabia. 35 Căci am venit să-i întorc

«pe fiu împotriva tatălui său,
pe fiică împotriva mamei ei
şi pe noră împotriva soacrei sale,
36 aşa încât duşmanii unui om vor fi chiar cei din familia lui»[a].
Te intreb rational si logic e corect sau frumos asa cuvinte? Sunt chiar din gura lui Iisus. Deci nu e in nici un caz vina ''pacatului'' nostru cum nea indoctrinat societatea de mici sau biserica. De vina e chiar insusi creatorul asta daca Iisus intr-adevar era Dumnezeu!

Revenind la topicul in discuție, Dumnezeu ne da libertate, dar aceasta libertate este împărțită în 2.
(Pai si libertatea mea unde e daca un barbat vrea sa ma asalteze pe strada?)

Dumnezeu lasă păcătoșii pe pământ nu pentru că nu mai are loc în iad, îi lasă pentru a fi lecții de viață pentru cei neexprimați (vezi cazul de mai sus cu cel corupt) și îi lasă să conștientizeze greșelile pe care aceștia le fac, in speranța că se vor corecta între timp.
(Pai daca Dumnezeu nu mai are loc sa arunce oamenii in iad asta ar trebui sa-i dea de gandit. Dar gandeste-te un pic. Dumnezeu poate vedea viitorul si cu toate ca vede ca omu va fi neascultator fata de el, cu toate acestea alege sal creeze ca sa ce? sal condamne la osanda vesnica si pentru ce? ca nu reusim sa onoram standardele sale care sunt extrem de inalte? Nu exista om care sa nu faca ''pacate'')
Un exemplu:Un om desfrânat, care a tradat toată viața lui, este lăsat să preacurvească in continuare până când realizează că ceea ce face el este greșit.
(Si de ce un om care incearca sa duca o viata cat de cat decenta e lovit de fel si fel de tragedii, unde mai e morala? credeam ca Dumnezeu este un Zeu bun si corect si just.)
Dumnezeu îngăduie asta pentru a-l învața o lecție.Il lasă așa pentru că el asta și-a dorit, a pus mai presus de Dumnezeu placerea sexuala și a primit ceea ce și-a dorit.
(Si placerea aceea sexuala cine a creat-o nu tot Dumnezeu? Acel om actioneaza in concordanta cu cum a vrut Dumnezeu sa fie. Acel om NU POATE sa fie diferit de cum l-a creat Dumnezeu ca daca putea se schimba dar NU POATE si indiferent cate rugaciuni si matanii si indiferent la cate biserici se va duce el mai devreme sau mai tarziu va face tot ceea ce este creat sa faca.)

Dumnezeu se bucura nespus când aduce un păcătos pe calea dreaptă!
(De ce l-a creat Dumnezeu asa defect in primul rand? Nu crezi ca daca Dumnezeu vreia sa fim perfecti eram? si daca nu vrea sa fim perfecti NU vom fio pentru ca NU vrea asta ca pana la urma ''Facase voia sa'')

La fel și cu suferința, ea este îngăduită nu pentru a te rupe de Dumnezeu, ci de a te apropia de el.Cum? Când vezi iubirea cuiva? Exact, la momente de grea încercare.
(E o iubire cam fortata care nimeni nu a ceruto putin manipulatoare nu crezi? ''Iubeste-ma sau te arunc in iad in chinuri care nu ti le poti imagina, scuza-ma dar pentru mine asta nu e iubire, nu e iubire cand ne dezbina ca familie si ca neam. Teai gandit vreodata daca ajungi in rai dar ai rude care nu cred sau il resping pe Dumnezeu cum ai putea tu sa fii fericit in rai in timp ce rudele tale ard pentru eternitate in lacul de foc si pucioasa de care mentioneaza in Apocalipsa?)
De aceea, cei ce cred în el au parte de multe suferințe, pentru a-și demonstra iubirea față de Dumnezeu.
(Cineva care te iubeste nu tear ranii)
Iov a fost greu încercat de Dumnezeu și după ce și-a demonstrat iubirea față de Dumnezeu, a primit înzecit ce a pierdut.
(Atunci de ce mai avem liber arbitru daca trebuie sa fim toti ca robotii ca in Korea de Nord, daca nu faci ca sefu e vai si amar)

| Hyperion7 a răspuns (pentru Scotianca):

Haide, te rog, in privat, sa discutam mai multe.
Mulțu

| Seba2013 a răspuns:

Drama ta nu este tot ce se intampla IN LUME. De exemplu pe mine acum ma incazeste o raza de soare.

Drama ta este ca ti-ai ales regi si profeti ca sa te conduca. Aceia sunt cei care te tin sclava ca in filmul Exodus. Considera ca crestinii sunt pentru munca capitalista(pirámide, faraoni). Fiara de Egipt l-a trimit pe Moise in desert nu Dumnezeu. Asta este din cauza poporului ca l-a parasit pe Dumnezeu si si-au facut idoli (presedinti, regi, faraoni). Nu mai trebuie luati sclavi ca se fac singuri ei pe un apartament cu doua camere.
Sclavul ramane sclav, Moise se lupta cu capitalistii si profetii falsi. Renunta la onoarea de fiu de rege egiptean si se duce pe ei.

Mie spaniolii mi-au pus vreo 3, 4 firme secrete. Ma urmaresc astia la tot pasul. Cand nu le convine ceva vin sa ma distraga. Astea sunt mamele voastra care lucreaza la administratie iar voi stati acasa si beti coca cola.

Cand tiraníi conchista un teritoriu isi impun dominatia. De aceea aici romanii sufera de boli, pentru ca cei care stau in umbra au firme secrete care se ocupa sa puna nod in papura. Nu ca nu ar exista un ADN bun, sau asa cum spune psihologii ca stresul. Efectul are cauze care medicina o ascunde pentru ca sunt mana in mana cu securitatea.

| Scotianca explică (pentru Seba2013):

O sa fiu putin carcotasa aici dar te mai incalzeste raza de soare si cand nai ce manca sau cand razboiu bate la usa?

Eu n-am ales asta si mai ales te intreb ti se pare corect sa platesc pentru pacatele altui om sau alte persoane din generatia mea? Mie sincer nu mi se pare corect. Eu n-am ales nimic din ceea ce primesc.
Sclavul ramane sclav, Moise se lupta cu capitalistii si profetii falsi. Renunta la onoarea de fiu de rege egiptean si se duce pe ei.
Nu uita in Biblie spune ca Dumnezeu ia impietrit inima la faraon.
Exodul 7:13-8:19
13 Inima lui Faraon s-a împietrit, astfel că el nu i-a ascultat pe cei doi, după cum zisese Domnul.
=================
Interesant ca in engleza spune
Exodus 7:13-8:19
13 And he hardened Pharaoh's heart, that he hearkened not unto them; as the Lord had said.
(he hardened pharaoah s heart, cine este he? Dumnezeu) Oare Dumnezeu nu a avut grija de aceste traduceri incat sa fie scrise corect si sa nu se poate interpreta alttceva din ele?

Cand tiraníi conchista un teritoriu isi impun dominatia. De aceea aici romanii sufera de boli, pentru ca cei care stau in umbra au firme secrete care se ocupa sa puna nod in papura. Nu ca nu ar exista un ADN bun, sau asa cum spune psihologii ca stresul. Efectul are cauze care medicina o ascunde pentru ca sunt mana in mana cu securitatea.
Pai si Dumnezeu de ce nu face ceva? Mi se pare extrem de sadic sa stai sa privesti dar sa pretinzi ca esti iubirea si sa mai doresti sa fii venerat si pupat in fund de creatia ta cand nu ai facut decat sa dezbini neamuri si popoare.

| Seba2013 a răspuns (pentru Scotianca):

Pentru ca nu domina El. Cine ne domina astazi este politicul. Si mie au vrut sa imi provoace alzheimer. Toti occidentalii si protestantii si-au concéntrate fortele la maxim ca sa ma doboare. Iar astia au fata de om pentru ca i-am vazut in act.

Intr-o tara indepartata se pot strage oameni de la catei la purcei pana la medici si toata cloaca lor pentru un singur om. Aici tendinta este ca crestinul sa aiba boli altfel nu este crestin. Daca apare unul ca mine curat si fara boli care vorbeste de religie este o problema pentru ca nu sufera de boli. Vor pe piata doar crestini bolnavi pentru ca copiii lor sa aiba aura mai frumoasa.

Ceea ce vine de la om are solutia la om. Iar ceea ce vine de la Dumnezeu are solutia la El. Deci noi trebuie sa fim responsabili de regiunea noastra nu sa aruncam vina si cauza pe alte sfere.

Acestea vin de la oameni care sunt la putere la ora actuala. Ceea ce vine de la om vine de la om si ceea ce vine de la Dumnezeu vine de la El.

| Scotianca explică (pentru Seba2013):

Ceva tipic la voi crestinii e ca cand e vorba de ceva rau, automat trebuie sa fie vina altui om sau a lu satana si atribuiti doar ce este bun lui Dumnezeu dar o simpla citire a Bibliei arata clar natura lui Dumnezeu reala si nu doar cea predicata de patriarhie.

| Seba2013 a răspuns (pentru Scotianca):

Scrie clar ca Dumnezeu este viata. Viata este binele ca altfel n-ar mai fi sanatate ci moarte. Moartea nu inseamna doar cand mori ci si cand pacatuiesti. Ajungi mort spiritual.

Nu poti sa ma obligi ca sa iti asentez propositia. Logic este sa afirm si eu ca exista binele. Ca sa vedeam daca propositia ta este P ci NU-P trebuie sa treci anumite filtre. Nu putem asenta o afirmatie cand de fapt nu avem baze. Daca cautam ipotezele pentru propozitiile tale ajungem la concluzia ca ateii sunt de vina. Dumnezeu nu este magia de la holywood ci magia lui Seba2013 care va invata sa ganditi. Credeti in fapte mai multe decat in magie. Magia vine atunci cand faptele sunt bune. Magia contine si elementul faptic pe care il cauta ateii.

Faraonul i-a omorat pe israeliti nu Dumnezeu. Faptul ca Dumnezeu l-a lasat sa fie faraón peste tara Lui iar el a crezut ca ii merge treaba, Dumnezeu l-a lasat ca sa observé inima tiranilor. Tiranílor cand li se da putin timp cred ca au ajuns stapani.

La tine nu Dumnezeu este problema ci serviciile secrete. Tu esti responsabila sa iti alegi un rege. Aici oamenii nu se pot strage daca nu formeaza unitate si armonie. Dumnezeu nu o sa vina sa reglamenteze treburi care tin de sensul común.

Pe degeaba omoara o célula ca dupa aceea iar se strange. Eu am vazut ca la serviciile secrte lucreaza mamele si tatii vostrii. Astia te inconjoara si iti fac rau iar voi spuneti ca este Dumnezeu nu mamele si tatii vostrii. De la institutii la societati mercantile v-am vazut cum va strangeti impottriva unui om. Pana si vecinul ii un om politic si stie ce facem pe internet. Iar vecinul ala culmea este ca esti tu. Tu care vi sa vorbesti, te duci la stat sa iti alegi regi care vin impotriva lui Seba2013.

Daca tu il acuzi pe Dumnezeu, eu acuz omul. Voi oamenii cealalta zi m-ati inconjurat de la programatori cu capul patrat pana la toti veghetorii vostrii care le spuneti buna ziua de cand iesiti afara pana ajungeti la nu stiu ce fel de culte protestante. De la negrii, latini, ochelaristi, costumati, pensionario, etc. Eu pe astia ii acuz, nu pe Dumnezeu.

De ce aici pe TPU duceti lipsa de oameni cu scaun la cap? Pentru ca nu stiti sa semanati sau semanati neghina. Neghina voastra ataca spinul bun. Tatii vostrii care se afla in locuri de sus au vazut ca va treziti si incepeti sa parásiti protestantismul si sa criticati política. Astia sunt ozeneurile care va controleaza.

| Scotianca explică (pentru Seba2013):

Doar pentru ca o carte scrie asta nu inseamna ca e si adevarat.

Nu te-am obligat sa faci nimic eu doar mi-am expus parerea. Daca exista bine atunci de ce in lume predomina mai mult rautatea decat binele? Ateii astia au fost candva crestini eu is agnostica.
Daca Dumnezeul tau era bun nu ar fi existat rau pentru ca binele ar fi biruit.
Biblic vorbind magia si vrajile sunt strict interzise de zeul tau si cine practica magia scrie sa fie ucis.
Conform: Exodul 22:18
18 Pe vrăjitoare să n-o laşi să trăiască.
Tu ai citit vreodata Biblia cap coada?
De ce dai vina pe faraon cand Biblia zice clar in Romani 9
8 Astfel, El are milă de cine doreşte şi împietreşte pe cine doreşte.
19 Mă vei întreba deci: „Atunci, de ce mai acuză?! Căci cine se poate împotrivi voii Lui?!" 20 Dar, mai degrabă, cine eşti tu, omule, ca să te contrazici cu Dumnezeu?! Oare cel modelat îi va spune celui care l-a modelat: „De ce m-ai făcut aşa?"?[m] 21 Oare nu are olarul dreptul ca, din acelaşi bulgăre de lut, să facă şi un vas pentru întrebuinţări deosebite, dar şi unul pentru folosinţă obişnuită? 22 Şi ce dacă Dumnezeu, dorind să-Şi arate mânia şi să-Şi facă cunoscută puterea, a avut răbdare cu cei care erau vase ale mâniei Sale, pregătite pentru distrugere?
Deci Dumnezeul tau bun si drag creaza oameni nu ca sa fie liberi si sa se bucure de viata alaturi de el ci sa-i faca ROBI si daca acestia refuza i arunca intr-un lac de foc deunde nu vor mai putea iesii niciodata. De ce sa creezi pe cineva care stiai clar cum se va comporta si ce isi va dori daca acea creatura no sa faca niciodata cum vrea Dumnezeu de ce sa fie aruncata intr-un lac de foc daca Dumnezeul tau reprezinta iubirea? Pentru mine el este un tiran si un psihopat care se joaca cu noi ca cu niste jucarii din plastelina.

Ce servicii secrete? Unde si cand am ales eu asa ceva? laughing
Ce aberatii si acuzatii fara dovezi. Prezinta ceva dovezi daca crezi ca parintii mei lucreaza la servicii secrete. Tantii, parintii mei cerseste la poarta cimitirului, poate pariuntii tai lucreaza la serviciile secrete.

Eu prefer sa acuz papusarul care sta ascuns in spatele papusilor nu pe om, nu pe satana ci pe Dumnezeu.
Multumestei lu Dumnezeu pentru fel si fel de culturi si sectanti care nu vor altceva deact sa te manipuleze, sa-ti rapeasca libertatea si sa-ti ia banii.

Multa aberatie si lipsa de dovezi eu ti-am prezentat dovezi din Biblia voastra.

| Seba2013 a răspuns (pentru Scotianca):

Ai probleme cu ACTUL DE VORBIRE. Limbajul nu este facut doar sa exprime ACTIUNI ci si DESCRIERI. Pe tema asta vezi actul elocutionar.

Pana ajungi sa folosesti termenul de magie trebuie sa intelegi significatia lui. Asa ar trebuie sa omoram jumate din popor. Toti copiii s-au uitat la Harry Potter. Cred ca bati apropoul la mine pentru ca cealalta zi mi-au aparut popii occidentali cu aviz de la Miahi Neaptu, Oreste si toti pro protestantii astia din Romania ca SA ma sfuture. Problema este ca biserica accepta si filosofía lui Platón. Platón nu este contradictoriu ci analog.

Nu ma intereseaza OPINIA ta despre rau. Nu putem sa dam tot timpul vina pe extrínsec. Vina este instrinseca. Acest discurs il folosesc copiii de securisti atunci cand tatii lor sunt prinsi in fapt (si Adam si Eva se scuzau unul pe altul).

Doar securistele isi ascund intentiile si arunca vina pe umbre pentru a-si camufla mizeriile. Doctorii sunt primii care nu recunosc CAUZELE efectelor si dau vine pe INTAMPLARE sau Dumnezeu.

Tu care nu crezi in Dumnezeu sa dai vina pe el, ii penibil. Tu daca te crezi mai ancorata in realitate lasa-l pe Dumnezeu si porta o conversatie in categorii agnostice. Ce treaba ai tu cu Dumnezeu fiind agnóstica? Vorbeste frate de ce este urat este sa fii sceptic si sa nu iubesti in viata.

Aveti noroc ca nu ma mai lasa statul sa va pun la punct. Altfel aici nu mai aveati loc de mine. V-o dat bursa astia de la televizor sa veniti aici sa confundati lucrurile? Merg pe strada si toti agnosticii imi zbaiara in ureche ca le-am suparat copiii. V-ati plans la tatii vostrii? Daca vreti sa imi faceti scenarii trebuie sa ma platiti. Versiunile voastre sunt prefabricate din umbra pentru a va simtii voi cu un picior in fata. Adevarul este ca sunteti pierzatori si pe locul 2.

| Scotianca explică (pentru Seba2013):

Ce treaba are vorbirea si exprimarea mea cu intrebarea? Incerci sa schimbi subiectul?
Poftim am aruncat o privire in dex poate asta ar trebui sa faci si tu.
magie, magiisubstantiv feminin
1. Totalitatea procedeelor, formulelor, riturilor etc. prin care se invocă forțe supranaturale spre a produce miracole; practica acestor procedee, formule etc.

Pai daca nu te intereseaza opinia mea esti liber/libera sa ma ignori big grin

Doar securistele isi ascund intentiile si arunca vina pe umbre pentru a-si camufla mizeriile. Doctorii sunt primii care nu recunosc CAUZELE efectelor si dau vine pe INTAMPLARE sau Dumnezeu.
Din nou fel si fel de acuzatii fara dovezi. Sunt doar opiniile tale subiective si proiectiile tale.
Pai stii din ce cauza am ajuns sa nu mai cred in Dumnezeu? Din cauza ca voi crestinii sunteti impartiti in miliarde de denominatii si nici macar nu sunteti de acord unii cu altii. Mi se pare cam ciudat ca pretindeti ca sunteti umpluti cu Duhul Adevarului dar niciodata nu sunteti de acord unii cu altii. Acest lucru m-a facut sa ma indepartez de aceasta religie care se invarte mai mult in juru banilor decat in a ajuta oameni si propagati frica cu iadul vostru imaginar si inrobiti oamenii ca sa le luati banii happy
Voi ignora chestiile care nu sunt relevante cu aceasta discutie.

| Seba2013 a răspuns (pentru Scotianca):

Esti prea ingenua pentru mine. Ce pierzi daca ne parasesti si ne lasi sa iti críticam statul criminal?

Iar cu dex-ul las-o moale. Dex-ul nu exista atunci cand anticii aveau mai multe tetagrame pentru acest termen. Plus ca termenii se schimba dar significatia nu.
Daca vrei te invat EU probleme de semántica si semnificatie.

| doctorandus a răspuns (pentru Scotianca):

"Si mie au vrut sa imi provoace alzheimer. Toti occidentalii si protestantii si-au concéntrate fortele la maxim ca sa ma doboare. Iar astia au fata de om pentru ca i-am vazut in act." este delir de paranoia.

| Scotianca explică (pentru doctorandus):

Crezi ca raul exista doar la occidentali sau protestanti?
raul exista peste tot in lume si nu esti singura victima.
Sa stii ca protestantii is mai crestini ca ortodoxi, ei cel putin nu se roaga la chipuri cioplite care i trimit in iad.

| FilosofulDepresiv2022 a răspuns:

Nu am citit-o pe toata, dar destul cat sa raspund la intrebarea asta.Da, cred ca este bun, iar intrebarea pe care o pui tu a fost pusa de n ori si nu inteleg de ce.Biblia nu afirma niciodata ca daca crezi in Dumnezeu o sa ai parte doar de bine in lumea asta.De fapt, chiar Iisus spune ca credinciosii vor fi urati din pricina Sa.Mergand mai departe, raul vine din cauza oamenilor, din cauza naturii cazute in pacat.In Geneza 6:6, inainte ca Dumnezeu sa trimita potopul, scrie ca lui Dumnezeu i-a parut rau ca ne-a creat.Cam asta cred ca se intampla si acum.Raul din lume este rezultatul raului uman, facut in liber arbitru, nu de la Dumnezeu.

| Scotianca explică (pentru FilosofulDepresiv2022):

Stii de ce crezi ca este bun? pentru ca asta ai fost indoctrinat de cultul tau religios, tu nu ai stat niciodata sa te meditezi separat acele pagini care le citesti din Biblie.
Problema e ca eu nu urasc pe nimeni.
Un Dumnezeu ca acela din Biblie care pretinde ca e omnipotent si omniprezent si care poate vedea viitorul nu ar mai fi creat niste creaturi care sunt incapabile sa se ridice la standardul lui moral. Deci il consider malefic ca creaza fiinte doar ca sa fie aruncate intr-un lac de foc si sa fie separate pe vecie de lumina sa.
Ti se pare ok ca copii sa fie inecati la potop? Ca cu siguranta existau si femei cu bebelusi pe acea vreme. Dar lu Dumnezeul asta al tau nu i-a pasat.
Biblia nu afirma niciodata ca daca crezi in Dumnezeu o sa ai parte doar de bine in lumea asta.
Atunci ce rost are sa mai cred daca indiferent ce as face tot sufar? Ori Dumnezeu este sadic ori nu exista atunci totul ar avea logica pentru care exista atata rautate in lume.
Iiisus a zis si chestii care nu sa indeplinit stiai asta? Si daca nu sa indeplinit inseamna ca el nu era Dumnezeu.
Gen
Luca 9:27
27 Adevărat vă spun că sunt unii dintre cei ce stau aici care nu vor gusta moartea înainte de a vedea Împărăţia lui Dumnezeu.[a]
Si daca acest lucru nu sa indeplinit iar toti apostolii is morti de 2000 de ani de ce as mai avea incredere in Biblie?
Stii de ce is urati crestinii? pentru ca le place sa inrobeasca oameni si sa le ia libertatea, pentru ca judeca pe altii, seamana panica si groaza printre populatie, dar nu doar crestinii sunt urati, si ateii si agnosticii. Cunosc atei care au primit mesaje gen ''du-te si omoarate, eu am primit amenintari cu moartea si desi nu-s crestina is agnostica deci asa chestie nu e valida.
Eu cred ca raul din lune este creat de Dumnezeu sa ne faca sa ne uram unii cu altii dar eu am incetat sa fac asta. Sper ca toti oamenii sa se trezeasca si sa nu e mai certe din vina religiei.

| Robert2526 a răspuns:

Notiunea de "bine si rau" este doar un concept, daca ai putea sa privesti din "exterior" ai realiza ca de fapt nu exista asa ceva. In fond, ce se intampla in lume? Razboaie/boli? Poate pentru noi pare ca e ceva rau, dar la nivel "macro" nu e nici bine nici rau.

Cat despre Dumnezeu, daca faci referire la ce spune biblia, asa ceva nu exista

| Scotianca explică (pentru Robert2526):

Noi doar facem ceea ce ne-a creat Dumnezeu sa facem ca pana la urma suntem facuti in imaginea sa.

| Scotianca explică (pentru Robert2526):

Adica vrei sa zici ca e ok sa omoram oameni sau sa violam daca tot crezi ca binele si raul sunt subiective?

| Robert2526 a răspuns (pentru Scotianca):

Nu e ok, dar nici rau happy Ne omoram intre noi de mii de ani happy

| EestiSodalane a răspuns:

Da am citit si da, Dumnezeu e infinit de iubitor pentru ca tot ce se intampla in lumea asta rau e temporar. In primul rand Dumnezeu e iubitor pentru că are răbdare cu pacatosii oricat de oribile le-ar fi pacatele. Îi lasa in lume așteptând să se pocăiască deci înseamnă că îi iubește

| Scotianca explică (pentru EestiSodalane):

E clar esti spalat pe creier de cultul tau.

| EestiSodalane a răspuns (pentru Scotianca):

Pentru ca dacă n-aș fi spalat pe creier cum ar trebui sa gandesc? Exista un mod fixist si dogmatic in care gandesc oamenii care nu-s spalati pe creier? Descriemi-l

| Scotianca explică (pentru EestiSodalane):

Dar, mai degrabă, cine eşti tu, omule, ca să te contrazici cu Dumnezeu?! Oare cel modelat îi va spune celui care l-a modelat: „De ce m-ai făcut aşa?"?[m] 21 Oare nu are olarul dreptul ca, din acelaşi bulgăre de lut, să facă şi un vas pentru întrebuinţări deosebite, dar şi unul pentru folosinţă obişnuită? 22 Şi ce dacă Dumnezeu, dorind să-Şi arate mânia şi să-Şi facă cunoscută puterea, a avut răbdare cu cei care erau vase ale mâniei Sale, pregătite pentru distrugere? 23

Ti se pare tie un Dumnezeu iubitor si just sa creeze oameni doar sa-i inrobeasca ca isi doresc autonomie?

| EestiSodalane a răspuns (pentru Scotianca):

Unde scrie acolo ca Dumnezeu îi inrobeste pe oameni? laughing
Daca ar vrea s-o facă nimeni si nimic nu L-ar putea opri. Sau n-ai autonomie acum?

| Scotianca explică (pentru EestiSodalane):

Pai faptul ca cand devii crestin, tu mori si Dumnezeu traieste in tine, iti dedici viata lui Dumnezeu si respecti toate poruncile lui, te separi de lumea asta ca ne-a zis sa nu ne atasam de ea
1 Ioan 2:15
Nu iubiţi lumea
15 Nu iubiţi lumea, nici lucrurile din lume! Dacă iubeşte cineva lumea, dragostea Tatălui nu este în el.
Deci practic trebuie sa ajungi ca acei pusnici care traiesc in munti sau paduri. Te invit sa traiesti fara pc fara tableta fara net sau televizor, fara materiale. Poti sa faci asta?
Toata viata ta esti rob lui Hristos si
Marcu 16:15
15 Apoi le-a zis: „Duceţi-vă în toată lumea şi vestiţi Evanghelia la orice făptură!
Mergi si predici evanghelia la toata lumea. Daca esti ignorant si nu o predici vei avea mainile patate cu sangele acelei persoane care va ajunge in iad ca tu nu iai predicat Biblia iar te va astepta o judecata naspa din partea lui Dumnezeu
Pt multi crestini acest lucru le creaza multa anxietate, depresie, se simt descurajati din cauza presiunii imense care este pusa pe ei si unii au si ganduri de sinucidere. Ti se pare normal ca un zeu bun si iubitor sa puna astfel de presiune pe tine si sa traiesti cu asa anxietate toata viata si sus sa nu stii ceva clar deoarece Iisus a promis ca se va intoarce sasi aduca imparatia pe pamant in vremea apostolilor sai si asta NU s-a intamplat si multi oameni au realizat ca si-a sacrificat o buna parte din viata lor pentru o religie care e posibil sa nu fie reala sau ca zeul lor din Biblie sa nu fie asa bun cum li sa zis ca e. Multi oameni chiar si din propriile lor familii nu vor sal accepte pe Dumnezeu si din cauza asta se ajunge la diviziuni, tradari, crestini care ajung sa renunte la religia lor si sunt dati la oparte de familiile lor din cauza la gandirea lor controversata. Ti se pare normal sa fii dat la oparte de familia ta ca nu crezi in Dumnezeu? ti se pare normal sa te nasti intr-o familie si sa existe posibilitatea ca acestia sa respinga mesaju Biblic si sa traiesti descurajat sau speriat ca vor arde in iad ca nu crede in Dumnezeu?
Ce libertate mai am eu daca traiesc pentru Dumnezeu si renunt la autonomia mea care ma face om.
Te vad ca dai raspunsuri lejere ma face sa cred ca nu cunosti absolut nimic in legatura cu ce vrea Dumnezeu de la tine cu adevarat si cat de complicat e sa fii cu adevarat un crestin real dedicat lui Hristos si nu ca aceea din Ortodoxie care se roaga la idoli.

| EestiSodalane a răspuns (pentru Scotianca):

laughing laughing laughing
nici nu inteleg daca esti protestanta sau atee pentru ca scoti versete din Biblie ca pocaitii, dar te plangi de Crestinism ca ateii.
Esti stresata rau si crizele astea nu-ti fac bine. Calmeaza-te. Dumnezeu ne-a zis sa nu iubim lumea, dar n-a zis niciodata sa nu facem parte din lume. Poti foarte bine trai in lume fara sa fii atasat de lume si ce in ea. Nu se contrazic una cu alta. In al doilea rand predicarea Evangheliei in toata lumea a fost chemarea apostolilor, nu al oricarui crestin si stim asta pentru ca ucenicii apostolilor si cei botezati de ei n-au calatorit in lung si in lat sa predice. Ceea ce inseamna ca apostolii nu le-au zis sa faca una ca asta. Dar e adevarat ca trebuie sa predicam Evanghelia fiecare in viata noastra si nu atat prin vorbe cat prin faptele noastre mai ales. Iar daca unui crestin lucrurile astea ii cauzeaza anxietate inseamna ca n-a inteles nimic din mesajul lui Hristos care a repetat de un miliard de ori in Evanghelia "nu va faceti griji; nu va ingrijorati; de ce se tulbura inima voastra?" ba chiar le-a dat un mare discurs despre cum Dumnezeu imbraca crinii campului si oare " nu sunteti voi mai mult decati acestia?" Stii cum i-a numit Iisus pe cei care se ingrijoreaza? Stii cum? laughing I-a numit "putin credinciosilor" (Matei 6:30)
Nimeni nu pune absolut nicio presiune pe crestini. Iisus a zis ca "jugul Meu e bun şi povara Mea este uşoară." (Matei 11:30)

Si nu, Iisus n-a promis niciodata ca "se intoarce". Pentru ca n-a plecat niciodata. Cineva care e cu tine nu se poate intoarce pentru ca nici nu a plecat: "iată Eu cu voi sunt în toate zilele, până la sfârşitul veacului." (Matei 28:20)
Daca cineva zice ca e cu tine inseamna ca nu e plecat. Daca nu e plecat inseamna ca n-are de unde sa se intoarca.

"ti se pare normal sa te nasti intr-o familie si sa existe posibilitatea ca acestia sa respinga mesaju Biblic si sa traiesti descurajat sau speriat ca vor arde in iad ca nu crede in Dumnezeu?"

NU, nu mi se pare absolut normal sa gandesti asa. De ce sa fii descurajat sau speriat? Nu poate Dumnezeu mantui pe oricine isi doreste sa fie mantuit? Nu ma pot ruga pentru ei? Frica nu e de la Dumnezeu si nici lipsa de credinta. Cum as putea eu sa fiu speriat pentru familia mea cand stiu ca Dumnezeu ii iubeste mai mult decat ii pot iubi eu vreodata? Asta nu arata decat lipsa de credinta in dragostea nemasurata a lui Dumnezeu.

Si inca un lucru si am terminat. Cum adica sa-si iroseasca viata pentru o "religie care ar putea sa nu fie adevarata"? Sa ii iubesti pe oameni inseamna sa-ti irosesti viata? sa fii macar un pic disciplinat si sobru inseamna sa-ti irosesti viata? Pana si daca Crestinismul nu ar fi adevarat nu inteleg cum iti poti irosi viata practincandu-l? iubesti oamenii, te disciplinezi, te duci 2 ore pe saptamana la biserica si faci parte dintr-o comunitate, asta inseamna sa-ti irosesti viata? sunt confuz! Nu vad ce e asa mare sacrificiu. Nu oricine indiferent de religie ar trebui sa iubeasca oamenii? Deci la modul real ce ai de pierdut? Iar viata in Hristos este definitia libertatii. Nu este Dumnezeu liber? Nu crezi ca un Dumnezeu iubitor te vrea liber? Exact asta inseamna sa traiesti crestineste, sa traiesti in cea mai reala libertate posibila! pentru ca cine nu traieste in Hristos este sclavul patimilor si a pacatului. Iar patimile nu sunt un stapan milostiv, stiu asta pe propria piele. Nu m-am simtit deloc liber cand am facut ce am vrut. Pentru ca atunci cand faci ce vrei ajungi in sclavia patimilor tot timpul. Dar atunci cand iubesti pe Dumnezeu si aproapele tau esti cu adevarat liber pentru ca doar in dragoste exista libertate.

| Scotianca explică (pentru EestiSodalane):

Sunt fosta Crestina acum is Agnostica. Cunosc Biblia si cand postez versete din Biblie, daca ai o Biblie acasa poti verfica ca ce postez aici este scris si in Biblia ta.
Nu sunt stresata sunt foarte calma.
Nai cum sa faci parte din lume si sa no iubesti.
Deci tu de ce stai pe net daca nu esti atasat de materialele tale? Traiesti cumva ca un calugar sau ca apostolii lui Iisus? Nu cred sunt sceptica.

Nu se contrazic una cu alta.
Efeseni 2:8-9
. 8 Căci prin har aţi fost mântuiţi, prin credinţă; şi aceasta nu vine de la voi, ci este darul lui Dumnezeu; 9 nu prin fapte, ca să nu se laude nimeni. (practic aici zice ca daca crezi esti bine si vei ajunge in rai)
Ioan 14:15-31
15 Dacă Mă iubiţi, veţi păzi poruncile Mele. 16 (deci credinta in el nu e indeajuns)

Evrei 10:26-31
26 Dacă noi păcătuim în mod intenţionat, după ce ni s-a făcut cunoscut adevărul, nu mai este nici o jertfă pentru păcat, 27 ci numai o aşteptare înfricoşată a judecăţii şi a focului cumplit care-i va mistui pe cei care I se împotrivesc lui Dumnezeu. 28 (hmm?)

2 Timotei 3:16-17
16 Toată Scriptura este inspirată de Dumnezeu şi de folos pentru învăţătură, pentru mustrare, pentru îndreptare, pentru instruire în dreptate, 17 pentru ca omul lui Dumnezeu să fie desăvârşit şi pe deplin echipat pentru orice lucrare bună.
Si mai zici ca Dumnezeu este bun...
Stii de ce nu-ti plac pocaitii? pentru ca iti zic chestii care te face sa nu te simti confortabil. Te mustreaza. Sa stii ca multa lume pretinde ca e cresin pana cand se testeaza cu Biblia si se dovedeste contrariu.
Si cu restul lumii care traieste in pacat ce facem dupa moartea apostolilor? Multa lume de pe acest website desi se lauda ca a citit Biblia iti garantez nu stie absolut nimic de Biblie si nu il cunoaste pe Yahweh sau ce dorinte are acesta de la ei.

Ceea ce inseamna ca apostolii nu le-au zis sa faca una ca asta. A zis clar mergeti si faceti discipoli
Marcu 16:15
15 Apoi le-a zis: „Duceţi-vă în toată lumea şi vestiţi Evanghelia la orice făptură!
Acelasi lucru trebuie sa faca toti crestinii nu doar apostolii lui Iisus ca oricine pretinde ca este Crestin, devine discipol al lui Hristos. Asta e menirea ta pe acest pamant. Nu ai venit in vacanta aici. happy Multa lume de pe acest website NU STIE absolut nimic de Biblie, doar va spuneti pareri/opinii care le auziti pe la ora de religie, pe la ai vostrii sau pe la Biserica.

Dar e adevarat ca trebuie sa predicam Evanghelia fiecare in viata noastra si nu atat prin vorbe cat prin faptele noastre mai ales. Iar daca unui crestin lucrurile astea ii cauzeaza anxietate inseamna ca n-a inteles nimic din mesajul lui Hristos care a repetat de un miliard de ori in Evanghelia "nu va faceti griji; nu va ingrijorati; de ce se tulbura inima voastra?"
Daa nu te tulbura absolut deloc daca da o boala naspa peste tine sau cade o bomba de la Putin. Stay chill ca daddy are grija. Explicale asta Ucrainenilor care mor zilnic in Ucraina sau la Israelieni sau Palestinieni.

Si nu, Iisus n-a promis niciodata ca "se intoarce". Pentru ca n-a plecat niciodata.
Atunci de ce nu este regatul lui aici acum? De ce pentru ca a murit si la fel si apostolii sai. A murit o moarte rusinoasa.
Unde e?
Daca cineva zice ca e cu tine inseamna ca nu e plecat. Daca nu e plecat inseamna ca n-are de unde sa se intoarca.
Sau poate face misto de tine? Iti promite ca iti va aduce imparatia in vremea apostolilor dar treaba asta nu s-a intamplat.

NU, nu mi se pare absolut normal sa gandesti asa. De ce sa fii descurajat sau speriat? Nu poate Dumnezeu mantui pe oricine isi doreste sa fie mantuit? Bine zis cine vrea el nu toti altfel nu mai exista iad)
Nu ma pot ruga pentru ei? (Rugaciunile nu au efect de aceea exista spitale.)
Degeaba ii iubesti pe oameni daca nu le predici Biblia si nu le explici ca sunt in pericol ca daca mor fara sal cunoasca pe Dumnezeu vor ajunge in IAD.
sa fii macar un pic disciplinat si sobru inseamna sa-ti irosesti viata? Pana si daca Crestinismul nu ar fi adevarat nu inteleg cum iti poti irosi viata practincandu-l? iubesti oamenii, te disciplinezi, te duci 2 ore pe saptamana la biserica si faci parte dintr-o comunitate
(si va inchinati la chipuri cioplite ceva ce Dumnezeu uraste si a zis sa nu faceti
si va arunca in iad pentru asta sau va treziti cu diverse boli) Din acest motiv nu ma mai consider crestina. Multa lume zice ca e crestin dar cand I intrebi de Biblie zic numa baliverne.
Dar la judecata
Matei 7:21-23
21 Nu oricine-Mi zice: «Doamne, Doamne!» va intra în Împărăţia Cerurilor, ci doar acela care face voia Tatălui Meu, Care este în ceruri. 22 Mulţi Îmi vor zice în ziua aceea: «Doamne, Doamne, n-am profeţit noi în Numele Tău? N-am scos noi demoni în Numele Tău? N-am făcut noi multe minuni în Numele Tău?» 23 Atunci le voi spune limpede: «Niciodată nu v-am cunoscut! Plecaţi de la Mine, voi, cei ce săvârşiţi fărădelegea!»
Da, era intr-adevar bine daca era asa cum descrii tu Crestinismu.

| EestiSodalane a răspuns (pentru Scotianca):

De fapt ba ai cum sa faci parte din lume fara sa fii atașat de ea. Nu e deloc Biblic sa zici ca trebuie musai sa fii calugar. Ca tot vorbeam de pocaiti sau de protestanti ei nici macar nu au calugaria. Au renuntat de tot la ea si traiesc in lume. Aproape toti crestinii traiesc in lume incluzand Iisus care a trait in lume! Incluzand Sfintii Apostoli care au trait in lume! Si daca n-am trai in lume cum am putea sa-i aducem pe ceilalti la Hristos? Bisericile din Corint, de la Roma, din Galatia, de le Efes si pe unde mai trimitea Pavel scrisori nu tot în lume erau? Nu erau cumva în orașe bogate din Imperiul Roman? Nu înțelegi ce îți zice Biblia, draga mea. Trebuie să ne folosim logica un pic.

"Daa nu te tulbura absolut deloc daca da o boala naspa peste tine"

Poți să te tulburi dacă ție îți place sa fii tulburată. Iisus ti-a zis chestile astea din iubire. A vrut sa-ti alunga spaima si grija. Dar daca tie iti place spaima si grija e alegerea ta. Nu vad cum spaima si grija o sa te vindece de boala si nici nu vad cum spaima si grija o să te păzească de război. Da, e adevarat că asta e tendința noastră instinctuală, dar asta pentru că suntem dominati de patimile noastre, suntem sub sclavia lor. Daca te ingrijorezi esti dominat de frica. Esti sub sclavia fricii si atunci cum poti sa zici ca esti liber si autonom? Cum pot fi liber dacă mă domină frica?

"Atunci de ce nu este regatul lui aici acum?"

Dar este... Împărăția lui Dumnezeu e acum aici. Împărăția lui e Biserica, e Duhul Sfânt pe pamant, in sufletele și viața sfinților. Și împărăția asta a fost palpabilă pentru orice sfânt în ultimii 2000 de ani.

"Rugaciunile nu au efect de aceea exista spitale"

Nu vad legatura. Scopul rugaciunilor e comuniunea cu Dumnezeu. Rugaciunile nu sunt incantatii magice cu care obtinem ce vrem. La faza asta ai gandit ca o pagana, nu ca o creștină. Paganii gandeau asa, ca fac niste incantatii si se rezolva orice. Dumnezeu lucrează prin medici, prin oameni, chiar și prin îngeri. Nu are nicio legatura cu "efectul". Efectul e comuniunea cu Dumnezeu.

"Bine zis cine vrea el" te sfatuiesc sa te calmezi si sa citesti mai bine. N-am zis cine vrea Dumnezeu. Am zis cine vrea sa fie salvat.

"Degeaba ii iubesti pe oameni daca nu le predici Biblia si nu le explici ca sunt in pericol ca daca mor fara sal cunoasca pe Dumnezeu vor ajunge in IAD"

Arata-mi pe cineva în România care n-a auzit niciodata de iad și Creștinism. Toata lumea stie deja asta. Cei din familia mea care sunt agnostici stiu deja asta. Ce rost mai are sa le zic ceva ce stiu? N-am decat sa dau un exemplu bun, sa-i conving prin puterea exemplului, care e mai graitor decat orice cuvant.

"si va inchinati la chipuri cioplite ceva ce Dumnezeu uraste si a zis sa nu faceti"

Uite asta nu inteleg fetito. Esti o contradictie. Pe de o parte esti agnostica, ceea ce inseamna ca NU ești creștină, dar pe de alta parte esti protestantă. Cum vine asta? De ce aderi la o intelege protestanta a crestinismului fara sa fii macar crestina? In orice caz icoanele nu sunt idoli sau "chipuri cioplite". Icoanele sunt imagini, iar onoarea care se dă imaginii trece la Cel reprezentat in imagine. Paganii aveau si icoane si idoli. Nu sunt acelasi lucru. Iar interdictia era pentru idoli, nu pentru icoane. Studiaza mai bine Biblia! Eu am citit-o de 10 ori deja, am studiat contextul istoric, Egiptul antic, Mesopotamia, Babilonul antic, Canaanul antic si toate religiile lor. Am studiat lingvistic ebraica si greaca veche, cuvintele din Scriptura si asa mai departe. Cand intelegi toate astea realizezi diferenta dintre ikon (imagine) și idol si cum intelegeau oamenii de atunci ce e ala un idol și de ce e gresit sa slujesti unui idol. Aici e foarte mult de discutat!

"Da, era intr-adevar bine daca era asa cum descrii tu Crestinismu"

Pai exact asa e cum l-am descris eu. Nu zic ca pentru toata lumea e asa si toata lumea il traieste asa ci zic ca asa e. Exact asa e cum il descriu. Ce e asa greu de priceput?

| Scotianca explică (pentru EestiSodalane):

Daca te autentifici fiind CRESTIN tu teoretic trebuie sa traiesti dupa invataturile lui Iisus si chiar daca nu mergi la o manastire sa devii calugar. Tu trebuie sa adopti aceiasi comportament si atitudine care au avut-o ucenicii lui Iisus poti face asta? Ai iesit afara sa predici Biblia la oamenii care nu il cunoaste pe Iisus ca surprinzator multi nu il cunosc sau is ca tine stie cine e si ce face, crede in el dar nu practica ce lea poruncit Iisus sa practice. Ce te separa pe tine de lume daca esti crestin? Daca nu esti persecutat de diavol si nu faci absolut nimic din ce tia poruncit Iisus de ce te mai consideri crestin? Esti pregatit sa renunti la tot pentru Dumnezeu? chiar si la propria ta viata? Iti cari crucea zilnic?

Nu prea a functionat atata timp cat doreste sa suprime autonomia si ma ameninta cu focurile iadului aia nu e iubire. Iubire cu forta nu merge.

Dar este... Împărăția lui Dumnezeu e acum aici. Împărăția lui e Biserica, e Duhul Sfânt pe pamant, in sufletele și viața sfinților. Și împărăția asta a fost palpabilă pentru orice sfânt în ultimii 2000 de ani.

Daca si-ar fi adus imparatia acum nu mai exista BOALA si MOARTE.
Nu asta scrie in Biblie...Profetiile spune ca trebuia sal vada lumea pe cer sezand la dreapta tatalui, sal vada si cei de la Sinod, treaba asta nu s-a intamplat, nu si-a adus imparatia aici si nimeni nu l-a vazut si a murit, nu a mai inviat. Evrei cred ca Iisus este in iad in acest moment pentru idolatrie stiai asta?

Atunci de ce nu poti face ce a facut apostolii lui Iisus gen sa vindeci bolnavii sau sa exorcizezi oameni?
Teoretic si Biblic vorbind oricine citeste Biblia si practica ce scrie acolo ar trebui sa faca ce facea apostolii lui Iisus chiar si mai mult.
Rugaciunile au un scop nu sunt facute doar de dragu de a rostii cateva cuvinte si a sta in o comunitate cu alti oameni....De ce Dumnezeu sa lucreze prin medici? asta e o aberatie sincer. Dumnezeu e Omnipotent, nu are nevoie de medici sa vindece pe cineva. Medicii exista din cauza neglijarii lui Dumnezeu.
Deunde stii ca nu sunt calma? Iti garantez sunt foarte calma cand zic toate astea.

Arata-mi pe cineva în România care n-a auzit niciodata de iad și Creștinism. Toata lumea stie deja asta. Cei din familia mea care sunt agnostici stiu deja asta. Ce rost mai are sa le zic ceva ce stiu? N-am decat sa dau un exemplu bun, sa-i conving prin puterea exemplului, care e mai graitor decat orice cuvant.

Problema e ca multa lume desi stie de Dumnezeu, de Rai si Iad sau de Satana. Nu inteleg ce scop au pe lumea asta, fiecare are anumite idei si conceptii dar Biblic vorbind oamenii nu vin aici pe pamant pentru a sta in vacanta. Dumnezeu comform Bibliei tale trimite oameni aici ca sa salveze suflete ca sa nu ajunga in iad. Daca cineva moare in pacat si nu stie mesaju Biblic
are promisiunea lui Dumnezeu ca va ajunge in iad. Multa lume nu stie treaba asta si din acest motiv pentru un Crestin adevarat care chiar il urmeaza pe Hristos are anxietate din cauza la treaba asta de aceea multi nu rezista si prefera sa renunte decat sa se imbolnaveasca.

Observ ca acum tu esti ala/aia care se agita oare de ce? laughing Incepi sa intelegi cum e de fapt Crestinismul adeavrat? E un pacat imens sa te rogi la o imagine facuta de mana omului. Acela nu e Dumnezeu. Dumnezeu e spirit stii la cine va rugati voi? La imaginea lui Cezar Borgia si acea maria din icoanele voastre e Semiramis iar pruncul e Tamuz happy
Romani 1
Mânia lui Dumnezeu împotriva nedreptăţii
18 Căci mânia lui Dumnezeu se descoperă din cer împotriva oricărei lipse de evlavie şi împotriva oricărei nedreptăţi a oamenilor, care înăbuşă adevărul în nedreptate. 19 Fiindcă ce se poate cunoaşte despre Dumnezeu le este descoperit în ei, căci Dumnezeu le-a arătat. 20 De la crearea lumii, însuşirile Lui invizibile – puterea Lui veşnică şi dumnezeirea Lui – au fost percepute clar, fiind înţelese din ceea ce a fost creat, pentru ca ei să fie fără scuză, 21 fiindcă, deşi L-au cunoscut pe Dumnezeu, ei nu L-au slăvit ca Dumnezeu şi nici nu I-au mulţumit, şi astfel gândirea lor a devenit fără folos, iar mintea lor nesăbuită s-a întunecat. 22 Pretinzând că sunt înţelepţi, au înnebunit 23 şi au schimbat slava Dumnezeului nemuritor într-o imagine făcută după asemănarea omului muritor, a păsărilor, a patrupedelor şi a animalelor care se târăsc[f].

24 De aceea, Dumnezeu i-a lăsat pradă necurăţiei, ca să urmeze poftele inimilor lor, dezonorându-şi astfel trupurile între ei. 25 Ei au schimbat adevărul lui Dumnezeu într-o minciună şi s-au închinat şi au slujit creaţiei în locul Creatorului, Care este binecuvântat în veci. Amin! 26 Din pricina aceasta, Dumnezeu i-a lăsat pradă viciilor ruşinoase, căci femeile lor au schimbat relaţiile intime naturale cu unele care sunt contrare naturii; 27 tot astfel şi bărbaţii, au părăsit relaţiile intime naturale cu femeile şi s-au aprins de poftă unii pentru alţii, săvârşind lucruri scârboase unii cu alţii şi primind astfel în ei înşişi răsplata pe care o meritau pentru rătăcirea lor. 28 Şi fiindcă n-au încuviinţat să-L aibă pe Dumnezeu în cunoaşterea lor, Dumnezeu i-a lăsat pradă minţii lor corupte, ca să facă lucruri ce nu se cuvin. 29 Sunt plini de orice fel de nedreptate, de nelegiuire, de lăcomie, de răutate; sunt plini de invidie, ucidere, ceartă, înşelătorie, sunt duşmănoşi, şoptitori, 30 bârfitori, Îl urăsc pe Dumnezeu, sunt obraznici, aroganţi, lăudăroşi, născocitori de rele, neascultători de părinţi, 31 necugetaţi, nu-şi ţin promisiunile, sunt fără afecţiune, nemiloşi. 32 Şi, deşi cunosc hotărârea lui Dumnezeu, potrivit căreia cei ce înfăptuiesc astfel de lucruri sunt vrednici de moarte, ei nu numai că le fac, ci îi şi încuviinţează pe cei ce le înfăptuiesc.
Exodul 20:3-5
3 Să nu ai alţi dumnezei în afară de Mine!
4 Să nu-ţi faci vreun idol reprezentând vreun lucru de sus din cer, de jos de pe pământ sau din apele de sub pământ. 5 Să nu te închini înaintea lor şi să nu le slujeşti, fiindcă Eu, Domnul, Dumnezeul tău, sunt un Dumnezeu gelos, Care pedepsesc copiii pentru nelegiuirea părinţilor lor, până la a treia sau a patra generaţie[a] a celor ce Mă urăsc
Daca noi traiam acum in Vechiul Testament ai fi fost ucis pentru idolatrie sau pentru ca sustii idolatria inchinarea la orice altceva in afara de Dumnezeu deci te sfatuiesc sa te mai gandesti inainte sa arunci cu cuvinte. Am studiat Biblia si stiu exact ce vorbesc, nu ma poti duce de nas, poate pe alte persoane de aici le poti prostii. E de asemenea pacat sa minti. happy
Poate deia la voi in biserica preotii se culca unii cu altii sau molesteaza copii. Hmm are sens daca citesc versetu de mai sus.

Pai exact asa e cum l-am descris eu. Nu zic ca pentru toata lumea e asa si toata lumea il traieste asa ci zic ca asa e. Exact asa e cum il descriu. Ce e asa greu de priceput?
Testandu-te cu Biblia ce zici tu fata de ce scrie acolo nu prea se pileaza...

| EestiSodalane a răspuns (pentru Scotianca):

"Daca te autentifici fiind CRESTIN tu teoretic trebuie sa traiesti dupa invataturile lui Iisus"

Asta fac. Nu mă cunoști, nu îmi știi viața. De ce presupui că nu o fac?

"Nu prea a functionat atata timp cat doreste sa suprime autonomia si ma ameninta cu focurile iadului aia nu e iubire"

Nimeni nu isi doreste sa iti suprime autonomia în afară de diavol. Mi se pare atat de ironic că oamenii parasesc crestinismul ca sa fie liberi si autonomi, dar pasesc direct in bratele diavolului si a patimilor care îi înrobesc in secunda 2. Un om pătimaș nu e nici liber nici autonom. Sa fii sclavul fricii nu e libertate. Sa fii sclavul urii nu e libertate. Sa fii sclavul mancarii si placerilor trupului nu e libertate. E literalmente opusul libertatii si autonomiei. Patimile își trag numele de la pasivitate. Patimile te fac pasiv, ca o marionetă.

"Daca si-ar fi adus imparatia acum nu mai exista BOALA si MOARTE"

Greșit. Nu asta zice Biblia. Biblia zice ca Imparatia lui Dumnezeu e deja aici. Tu confuzi imparatia cu Ierusalimul ceresc. Acest Ierusalim ceresc va veni la sfarsitul lumii. Atunci va fi un cer nou si un pamant nou si nu va mai exista boală și moarte. Dar Imparatia lui Dumnezeu este deja aici. Duhul Sfant e Dumnezeu. Unde e Duhul Sfant acolo e si Imparatia lui Dumnezeu. Iar profetiile de care vorbesti se refera la sfarsitul lumii, la a doua aratare a Mantuitorului cand va judeca lumea. Le încurci una cu alta.

Mii de sfinti in Biserica ortodoxa fac minuni. Am cunoscut personal un sfant care face minuni. Si am cunoscut personal oameni care au experimentat astfel de minuni. Umblii după umbre pe pereți cu întrebările astea. Pentru că acești oameni care tu sugerezi ca nu exista de fapt ei există.

"De ce Dumnezeu sa lucreze prin medici? asta e o aberatie sincer"

Nu e absolut nimic aberant la asta. Dumnezeu lucrează prin îngeri, prin oameni, prin sfinți și prin păcătoși, prin sărmani și prin împărați. Inclusiv prin satana.
N-a zis nimeni că Dumnezeu are nevoie de medici. El n-are nevoie de nimeni. Medicii au vocația binecuvantata de a face faptele iubirii prin vindecarea aproapelui. Dumnezeu e cel care da oamenilor și îngerilor aceste ocazii de a face bine. Iar Dumnezeu nu e neglijent in nimic. Medicii exista din mila lui Dumnezeu pentru om. Dumnezeu e cel care îi ține in viata si îi inspira in vocatia lor ca medici.

"un Crestin adevarat care chiar il urmeaza pe Hristos are anxietate"

Total greșit. Dumnezeu nu e un tiran care abia asteapta sa-i arunce pe oameni in iad. Ai o viziunea extrem de falsa despre Dumnezeu. Îl vezi ca pe un tiran care abia asteapta sa-i tortureze pe oameni doar pentru ca sărăcuții de ei n-au auzit mesajul biblic. Dumnezeu nu e nedrept. Ba chiar mai mult, Dumnezeu e iubitor. Iti garantez ca Dumnezeu nu trimite pe NIMENI in iad pentru nestiinta. Un creștin adevarat e IMPOSIBIL sa aiba anxietate. De ce ignori ce zice Hristos? De ce nu iti intra odata in capul ala al tau ca Hristos ne-a zis ca anxietatea e semn de necredinta? Daca tu ai fost anxioasa cand ai fost crestina inseamna ca n-ai inteles nimic din Crestinism. Ai citit Biblia degeaba. De ce te lauzi ca ai citit Biblia dar ignori ca Biblia iti zice ca un crestin adevarat n-are anxietate?

| Scotianca explică (pentru EestiSodalane):

Asta fac. Nu mă cunoști, nu îmi știi viața. De ce presupui că nu o fac? Pentru ca ce zici tu si ce scrie in Biblie e o diferenta ca de la cer la pamant.

Nimeni nu isi doreste sa iti suprime autonomia în afară de diavol. Mi se pare atat de ironic că oamenii parasesc crestinismul ca sa fie liberi si autonomi, dar pasesc direct in bratele diavolului si a patimilor care îi înrobesc in secunda 2.
Pai vezi exact ce ziceam te contrazici singur. De ce ma asociezi cu diavolu doar pentru ca nu-ti impart aceleasi idei sau ca nu sunt de aceiasi religie cu tine? Ca asa zice Dumnezeu ca daca nu suntem de partea lui ne baga la foc? Dar de ce? Nu omor nu violez sunt practic un om normal ca si tine am cativa prieteni, ies afara admir natura. De ce sa fiu asociata cu diavolul doar ca imi doresc sa fiu libera? Gandeste-te si tu un pic.

Am intalnit si crestini patimasi si care sunt sclavii urii deci care e diferenta? Doar ca pe voi va salveaza Dumnezeu desi faceti aceleasi pacate ca mine in schimb pe mine ma arunca in iad doar pentru simplu fapt ca nu cred in el?
Cum ramane cu preotii din bisericile voastre care se culca unu cu altul sau care molesteaza copii?
Daca Dumnezeu era bun si iubitor nu permitea la diavol sa faca o marioneta din oameni doar pentru simplu fapt ca isi doresc sa nu fie sclavi. Eu ma simt mult mai libera acum decat cand eram crestina. De aceea consider ca Dumnezeul vostru nu este un dumnezeu bun si nici corect. Si oamenii fara religie pot fi empatici si iubitori dar la Crestini nu le convine treaba asta. Oamenii pot sa fie buni si fara Iisus.

Greșit. Nu asta zice Biblia. Biblia zice ca Imparatia lui Dumnezeu e deja aici. Tu confuzi imparatia cu Ierusalimul ceresc. Acest Ierusalim ceresc va veni la sfarsitul lumii. Atunci va fi un cer nou si un pamant nou si nu va mai exista boală și moarte. Dar Imparatia lui Dumnezeu este deja aici. Duhul Sfant e Dumnezeu. Unde e Duhul Sfant acolo e si Imparatia lui Dumnezeu. Iar profetiile de care vorbesti se refera la sfarsitul lumii, la a doua aratare a Mantuitorului cand va judeca lumea. Le încurci una cu alta.
De ce nu-mi prezinti versete din Scriptura si doar iti exprimi opinia? Eu ti-am prezentat un verset Biblic unde asta spune Iisus, asta le promite ucenicilor sai dar acest lucru nu s-a intamplat desi Biblia trebuia sa fie piatra de temelie pe care sa ne bizuim.

Mii de sfinti in Biserica ortodoxa fac minuni. Am cunoscut personal un sfant care face minuni. Si am cunoscut personal oameni care au experimentat astfel de minuni. Umblii după umbre pe pereți cu întrebările astea. Pentru că acești oameni care tu sugerezi ca nu exista de fapt ei există.
Eu nu cred asta deoarece din nou duce catre idolatrie, lumea se inchina la sfintii x si y si uita de Dumnezeu sau Biblie. Dumnezeu a fost clar cand a zis fara alti zei in afara de el. Deunde stii tu ca nu e cineva platit sa zica ca e bolnav si de fapt sa nu fie si asa sa faca biserica bani?
Exemplu
https://www.youtube.com/watch?v=OyLYdRH2jaU&ab_channel=Minticriminale
De aceea eu prefer sa gandesc critic si rational si sa nu ma mai las spalata pe creier de nici o religie

Daca Dumnezeu are nevoie de oameni si de ingeri sa faca ceva asta inseamna ca nu e omnipotent. :)
Daca Dumnezeu lucreaza prin medici atunci de ce unii mor pe masa de operatie? Sa inteleg ca Dumnezeu a dat buleala sau ingerii?
Daca Dumnezeu lucreaza prin medici de ce gem spitalele de bolnavi si de ce nu stie sa trateze cancerul? Cu siguranta un Dumnezeu omnipotent ar sti sa trateze cancerul nu?

Total greșit. Dumnezeu nu e un tiran care abia asteapta sa-i arunce pe oameni in iad.
Pai nu din acest motiv a creat iadul? Daca era bun nu exista nici iad nici oameni rai deoarece lumea nu avea de ce sa ajunga rea. :)

Viziunea asta amea care tu crezi ca e falsa despre Dumnezeu are motive si dovezi logice pe care ti-le-am prezentat de alungul conversatiei noastre.

| EestiSodalane a răspuns (pentru Scotianca):

Nu te asociez cu diavolul. Ai inteles total gresit. Eu ti-am zis că fara Dumnezeu esti in pericol, esti vulnerabila. Diavolul te uraste, vrea sa-ti facă rău. Dumnezeu e cel care iti da libertate si autonomie. Diavolul e cel care te face sclava. Diavolul iti da frică, iti da ură, iti da patimi. Si daca refuzi protectia lui Dumnezeu ramai pradă unor puteri mult mai puternice decat tine. Te faci pe tine singură o victimă. Nu e vorba ca Dumnezeu te trimite in iad daca nu crezi El. E vorba ca diavolul te duce cu el in iad daca nu esti interesata de protectia si libertatea pe care ti-o ofera Dumnezeu. Și da, e adevarat ca exista crestini patimasi. Si acesti crestini vor fi si ei purtati in iad daca nu se pocaiesc. Nu conteaza ca accepti sau nu intelectual ca exista Dumnezeu, conteaza pocainta sincera. Nu te contrazic ca te simti mai libera acum, problema e ca te simti mai libera pentru ca n-ai inteles crestinismul. Nu ai renuntat la crestinism ci la ideea gresita si anxioasa pe care ai avut-o inainte. Normal ca te simti mai libera acum ca nu mai ai anxietatea, dar anxietatea ai avut-o ca n-ai inteles crestinismul. Întrebarea mea e ce o sa faci dupa ce diavolul te face sclava lui? N-o sa cauti din nou libertatea atunci? Eu nu zic ca ateii nu pot fi empatici si iubitori, problema e ca fara protectia lui Dumnezeu acesti atei se afla in cadere libera. Iubirea si empatia ta n-o sa te salveze de moarte. N-o să te salveze de nimic.

Tu habar n-ai ce e aia idolatrie. Idolatria inseamna sa-L limitezi pe Dumnezeu ca sa-ti facă poftele. Astea faceau paganii cand isi faceau idoli. Sfintii sunt familia lui Hristos. Nimeni nu uita de Iisus si Biblie pentru că are prieteni, iar sfintii sunt prietenii nostri. Sfintii nu sunt zei, sunt oameni. Dar sunt oameni indumnezeiti.

Când am zis eu ca Dumnezeu are nevoie de oameni si ingeri? De ce minți? N-am zis niciodata asta.

"Daca Dumnezeu lucreaza prin medici atunci de ce unii mor pe masa de operatie?"
Pentru că cu o moarte suntem datori toți și Dumnezeu e cel care decide acel moment.

"Daca Dumnezeu lucreaza prin medici de ce gem spitalele de bolnavi si de ce nu stie sa trateze cancerul?"

Pentru ca scopul oamenilor pe aceasta planeta este pocăința. Scopul nu este să vindecam fiecare boala si sa rezolvam fiecare rau pe care tot noi il cauzam, dar fara Dumnezeu. Daca umanitatea ar putea vindeca cancerul si rezolva razboaiele nimeni n-ar mai simți nici o nevoie de Dumnezeu. Uneori vindecarea duce la pocainta, alteori boala in sine. Scopul este pocăința la urma urmei.

"Pai nu din acest motiv a creat iadul?"

Nu. Nu Dumnezeu a creat iadul. Iadul este întunericul cel mai din afară pe care l-au ales îngerii răi sau demonii prin rebeliunea lor. Nimeni nu le-a făcut o temniță, ei singuri și-au făcut-o. Și n-are niciun sens sa zici ca daca Dumnezeu e bun nu trebuie sa exista oameni rai. Oamenii au liber arbitru. Oamenii sunt liberi sa aleaga sa faca binele sau raul.

| Scotianca explică (pentru EestiSodalane):

Nu te asociez cu diavolul. Ai inteles total gresit. Eu ti-am zis că fara Dumnezeu esti in pericol, esti vulnerabila. Diavolul te uraste, vrea sa-ti facă rău.
(Dar daca Dumnezeu ne iubeste de ar aduce pe diavol sa stea aici printre noi si mai ales de ce iar permite acestuia sa ne intre in mintea si sa ne controleze gandurile daca vorbim de un Dumnezeu bun si iubitor de oameni? De ce este inzestrat cu atatea puteri acest diavol?
Daca cineva e este mintit, de ce tot victima plateste?
Acest lucru nu ma convins ca ma iubeste. E ca si cum ai un acvariu cu pesti si te gandesti sa bagi si un pirania printre ei.)

Dumnezeu e cel care iti da libertate si autonomie. Diavolul e cel care te face sclava. Diavolul iti da frică, iti da ură, iti da patimi.
(Pai si Dumnezeul tau de ce permite asta? Daca diavolul ne da astfel de patimi deci noi ca oameni nu am fi rai, daca Dumnezeu lar distruge pe diavol am trai in armonie, de ce nu face acest lucru? Pot sa trag doua concluzii, ori nu vrea ori nu poate.)

Si daca refuzi protectia lui Dumnezeu ramai pradă unor puteri mult mai puternice decat tine.
(Daca Dumnezeu doreste sa faca ceva pentru mine o poate face si fara sa-mi dau eu acordul. Nu cred ca acest Dumnezeu are nevoie de ceva cand ia o decizie daca este Omnipotent.)

Te faci pe tine singură o victimă. Nu e vorba ca Dumnezeu te trimite in iad daca nu crezi El.
(Nu pot avea incredere intr-un zeu pe care nul cunosc, voi nici macar nu stiti la cine va rugati, Dumnezeu asa cum i ziceti voi e un titlu nu un nume, la cine te rogi? Nici macar nu stii. Va rugati la imaginea unui om numit Cezar Borgia, acela este Iisusul din icoanele Ortodoxe. Teoretic dupa Biblia voastra acest lucru va face idolatri. Deoarece in Biblia voastra scrie clar caci nimeni nu l-a vazut vreodata pe Dumnezeu iar cine lar vedea ar muri.)

E vorba ca diavolul te duce cu el in iad daca nu esti interesata de protectia si libertatea pe care ti-o ofera Dumnezeu.
(Deci nu am liber arbitru deoarece nu eu aleg asta. Eu nu aleg sa merg in iad deci de ce as ajunge acolo? Doar pentru ca nu cred in zeul tau? De ce ar avea nevoie un zeu suprem ca eu o fiinta inferioara sa-l validez? Pare foarte obsedat de persoana sa.)

Și da, e adevarat ca exista crestini patimasi. Si acesti crestini vor fi si ei purtati in iad daca nu se pocaiesc.
(Cunosc crestini care se pocaiesc dar continua sa faca pacate, de ce nu ii ajuta zeul tau? de ce se roaga si se roaga in zadar si cauta fel si fel de scuze si motive sa nu-i ajute? Din nou ajung la concluzia ori nu exista ori este rau si daca este rau automat si creatia sa este rea. De ce creatorul da vina pe creatie ca este prost creata si nusi asuma vina ca suntem asa cum ne-a creat el? Eu nu pot sa-mi acuz vopsele acrilice ca sunt defecte doar pentru ca eu nu stiu sa pictez mai bine. Pare copilaresc.)

Nu conteaza ca accepti sau nu intelectual ca exista Dumnezeu, conteaza pocainta sincera. Nu te contrazic ca te simti mai libera acum, problema e ca te simti mai libera pentru ca n-ai inteles crestinismul. Nu ai renuntat la crestinism ci la ideea gresita si anxioasa pe care ai avut-o inainte. Normal ca te simti mai libera acum ca nu mai ai anxietatea, dar anxietatea ai avut-o ca n-ai inteles crestinismul. Întrebarea mea e ce o sa faci dupa ce diavolul te face sclava lui? N-o sa cauti din nou libertatea atunci? Eu nu zic ca ateii nu pot fi empatici si iubitori, problema e ca fara protectia lui Dumnezeu acesti atei se afla in cadere libera. Iubirea si empatia ta n-o sa te salveze de moarte. N-o să te salveze de nimic.
(Deci in final nu conteaza cat de bun esti ci credinta in Dumnezeu, nu conteaza ca esti criminal sau violator atata timp cat crezi in el? Mie nu mi se pare ok asa ceva sincer. Si acel criminal sau violator ce au invatat din asta? Nimic daca altcineva e pedepsit pentru ei. Eu de exemplu daca in ochii acestui zeu sunt vinovata merg in iad si imi achit pacatele dar tu preferi sa le pasezi cuiva nevinovat care nu merita sa plateasca pentru ceva ce nu a facut. Nu mi se pare un Dumnezeu prea justitiar daca face asa. Nu are o justitie prea ok acest zeu si nici ca tata nul vad prea bun ca si-a omorat propriul copil apoi la inviat. Ce tata ar face asa ceva cu copilu lor? Nici unu.)

Tu habar n-ai ce e aia idolatrie. Idolatria inseamna sa-L limitezi pe Dumnezeu ca sa-ti facă poftele. Astea faceau paganii cand isi faceau idoli. Sfintii sunt familia lui Hristos. Nimeni nu uita de Iisus si Biblie pentru că are prieteni, iar sfintii sunt prietenii nostri. Sfintii nu sunt zei, sunt oameni. Dar sunt oameni indumnezeiti.

Nu ai citit cu atentie aceasta porunca...
Exod 20:3-5
3 Să nu ai alți dumnezei înaintea mea.
4 Să nu-ți faci nicio imagine cioplită sau nicio asemănare a vreunui lucru care este sus în cer sau dedesubt pe pământ sau care este în apa de sub pământ.
5 Să nu te închini înaintea lor și să nu le slujești, căci Eu, Domnul, Dumnezeul tău, sunt un Dumnezeu gelos, care pedepsesc nelegiuirea părinților asupra copiilor până la al treilea și al patrulea neam al celor ce Mă urăsc;
Cine va invatat pe voi Ortodoxii sa va faceti icoane si sa plecati capu la ele si sa le pupati? Te rog arata-mi un vers din Scriptura unde zice sa va faceti icoane? Iti garantez ca daca ai citit toata Biblia ai fi stiut acest lucru.
2) Voi i ziceti la preot parinte dar in Scriptura zice
Matei 23:9
9 Şi «tată» să nu numiţi pe nimeni pe pământ, căci Unul singur este Tatăl vostru, şi anume Cel ceresc.

"Daca Dumnezeu lucreaza prin medici atunci de ce unii mor pe masa de operatie?"
Pentru că cu o moarte suntem datori toți și Dumnezeu e cel care decide acel moment.
(Sau poate ca Dumnezeu nu lucreaza prin medici? Pe vremea apostolilor lui Iisus nu a avut nevoie de medici sa vindece oameni, daca doreste sa vindece pe cineva o poate face si fara medici)

"Daca Dumnezeu lucreaza prin medici de ce gem spitalele de bolnavi si de ce nu stie sa trateze cancerul?"

Pentru ca scopul oamenilor pe aceasta planeta este pocăința. Scopul nu este să vindecam fiecare boala si sa rezolvam fiecare rau pe care tot noi il cauzam, dar fara Dumnezeu. Daca umanitatea ar putea vindeca cancerul si rezolva razboaiele nimeni n-ar mai simți nici o nevoie de Dumnezeu. Uneori vindecarea duce la pocainta, alteori boala in sine. Scopul este pocăința la urma urmei.
(Deci admiti ca Dumnezeu este cauza tuturor nenorocirilor? Ma bucur. Mai ales ca e si Biblic:
Isaia 45:7
7 Eu întocmesc lumina şi creez întunericul;
Eu aduc bunăstarea şi tot eu creez dezastrul;
Eu, Domnul, fac toate aceste lucruri! )

Nu. Nu Dumnezeu a creat iadul. Iadul este întunericul cel mai din afară pe care l-au ales îngerii răi sau demonii prin rebeliunea lor. Nimeni nu le-a făcut o temniță, ei singuri și-au făcut-o. Și n-are niciun sens sa zici ca daca Dumnezeu e bun nu trebuie sa exista oameni rai. Oamenii au liber arbitru. Oamenii sunt liberi sa aleaga sa faca binele sau raul.
Daca exista liber arbitru nu te mai ameninta sa-l accepti ca zeu ca altfel ajungi in iad. Eu o iau ca pe o amenintare cand zice ca daca nul accept ajung in iad. Pentru ca eu nu am dorinta nici sal accept nici sa fiu fortata sa stau in iad cu persoane care nu le suport. E in gen ''iubeste-ma sau te bat'')

| EestiSodalane a răspuns (pentru Scotianca):

1) diavolul nu iti controleaza gandurile, dar te atacă în diverse moduri și îți sugereaza sa pacatuiesti. Faptul ca esti de acord cu el e vina ta pentru ca ai liber arbitru. Și Dumnezeu îi permite diavolului să facă asta ca să ne arate noua oamenilor ca suntem dependenti de Dumnezeu. Daca Dumnezeu ne lasă diavolul ne prapadeste. Asta ar trebui să instige smerenie în oameni si sa realizeze ca au nevoie de Dumnezeu pentru protectie.

2) Greșit. Nu am trăi in armonie. Și daca n-ar exista diavolul omul are liberul arbitru să cadă în păcat, dar fără diavol am fi stapanii propriului pacat, incapabili sa ne smerim si pocaim. Dar sub diavol suntem victime ale lui deși victime care au ales asta cu tot dinadinsul tot victime, care pot fi eliberate de sub stapanirea raului. De asta Dumnezeu e bun si iubitor ca a lasat diavolul pe pamant, ca sa vedem rautatea lui fara sa ne-o facem proprie naturii noastre. Daca esti sclav poti fii eliberat, dar daca esti stapanul propriului pacat esti damnat pe vecie, exact ca demonii.

3) Iubirea nu poate exista fara comun acord. Daca un baiat ar veni la tine si te-ar forta sa te mariti cu el nu l-ai putea iubi niciodata. Nu e vorba de omnipotenta lui Dumnezeu. El vrea o relatie adevarata de iubire care se bazeaza pe liberul tau acord.

4) știm foarte bine la cine ne rugăm. La Iisus Hristos; fiul lui Dumnezeu, icoană perfectă a Tatălui Său și la Duhul Sfânt, Domnul dătătorul de viață. Și nu e greu să-L cunoști. Pe Dumnezeu îl întalnesti în pocăință și în dragostea pentru ceilalti și în pacea sufletului tău. În anxietate nu este Dumnezeu, de asta nu îl cunoști. Ai căutat la adresa greșită. Adresa corecta a lui Dumnezeu e pacea sufletului și dragostea față de semeni. Așa îl poți cunoaște și poți știi că se cuvine să te încrezi în El; pentru că doar prin experiența asta ajungi să-i cunoști dragostea ce ți-o poartă.

5) Ba ai liber arbitru. Diavolul te trage in iad pentru ca accepti sa te traga acolo. Pentru asta alegi tu. Dumnezeu e singura ta salvare. Nu are nevoie de validarea ta. Nu ți-a cerut niciodată să-L validezi. El vrea pur și simplu iubirea ta ca să poată avea o relație plină de iubire cu tine și te facă precum e El. Dumnezeu vrea să te îndumnezeiască, să fii prin har ceea ce El este prin ființă. Tu trebuie doar să accepți; să vrei asta. Pentru că nu vrea să ți-o bage pe gât. Dragostea cu forța nu există.

6) aici există 2 posibilitati. Ori nu se pocaiesc cu adevarat, ci doar lasa impresia asta (e imposibil ca tu sa stii adevarul despre inima lor), ori se pocăiesc cu adevarat și Dumnezeu le permite sa cada uneori in pacate ca sa le intareasca virtutile si pocainta. Dumnezeu vrea sa ne pazeasca de mandrie si cand ai impresia ca nu mai faci pacate e usor sa cazi in mandrie. Si asta tot ca sa ne smereasca.

7) Nu am zis asta. Ai o problema gravă de alfabetism functional daca e a 7-a oara cand trebuie sa zic "nu asta am zis". Ai multe greseli teologice aici. În iad nu iti achiti pacatele; nu platesti o datorie. Nu e deloc vorba de asta. Iadul este pur si simplu concluzia finală; ontologica a omului care in lipsa de Dumnezeu se închide în el și înebuneste. Iadul e singurate pentru ca te insigurezi. Iadul e nebunie. Iadul nu e o pedeapsa de la Dumnezeu, nu e "justitie" in sens juridic. E pur si simplu sinucidere. Așa și raiul nu este in sens propiu o recompensa pentru ca nimeni nu-l poate castiga pe merit. Este un dar. Nu trebuie decat sa accepti darul. Altă greseala aici e blasfemia ca Dumnezeu Tatăl L-a omorat pe Iisus. Total fals. Iisus a fost omorat de oameni si de pacatele lor si si-a lasat viata in mod voit.

8) Dumnezeu lucreaza prin medici pentru ca medicii nu sunt zei. Medicii se afla sub autoritatea lui Dumnezeu. Orice creat e sub autoritatea Lui.

9) Dumnezeu este cel care permite dezastrului si calamitatilor naturale sa se intample. Normal că admit asta. Dar n-o face din rautate sau slabiciune ci din iubire față de oameni pentru ca stie ca fara dezastre omul nu se pocaieste.

10) Iadul nu e o amenintare. Nu te forteaza nimeni in iad. Gândește-te așa: dacă nu-L vrei pe Dumnezeu nu vrei nici ceea ce îți oferă El. Ar fi culmea să dăruiesc cuiva casă, haine, mancare si tot ce are nevoie sa traiasca si el sa zica "nu te vreau, du-te de aici!". La un moment dat o sa zic "bine omule, ma duc de aici si imi iau lucrurile cu mine" si atunci omul acela ramane fara nimic. Pentru că tot ce are e de la mine. Plus că de ce nu l-ai accepta pe Dumnezeu? Te iubește, îți oferă tot ce ai, te vindecă de patimă; te protejează; te face mai bună. Care din lucrurile astea sunt rele? Ce nu e de dorit de aici? Ar trebui să-ți pui serios întrebarea "dacă Dumnezeu îmi dă tot ce eu iubesc și vrea să-mi dea fericire veșnică ce motiv real aș avea să nu-L iubesc?" Nu mă interesează raspunsul tau. Pastreaza-l pentru tine.

| T0Teu a răspuns:

Da, am citit o de doua ori, acum o citesc a treia oară
Da, Dumnezeu e intr adevăr atat de bun cum ni se predica, chiar mai bun de atat. Ce legatura are tot ce se intampla in lume cu bunatatea lui Dumnezeu? Tu cum te ai bucura de pace in tara daca nu ar exista războiul, spre exemplu? Sau cum ai stii ce e fericirea daca nu ai avea parte de momente triste in viata?

| Scotianca explică (pentru T0Teu):

Pai si cine a permis sa vina razboaiele peste noi in primul rand?

| Hyperion7 a răspuns (pentru Scotianca):

Oamenii, prin dorința lor.

| Scotianca explică (pentru Hyperion7):

Si Dumnezeu ce facea? laughing

| Scotianca explică (pentru T0Teu):

E asa bun incat te-a creat cu liber arbitru sa ti-l suprime si sai fii sluga vesnica doar lui si sa nu ai parte de autonomie. Scuze pentru mine asta nu inseamna bunatate ci rautate. Nu exista pace pentru ca poate Dumnezeul tau nu vrea asta? Nu cred ca exista oameni care sa-si doreasca razboaie. Adica vrei sa zici ca un dumnezeu omnipotent, omniprezent cu cunostinte infinite nu a putut gasi o solutie mai blanda sa-si invete creatia asa ceva decat prin metode de varsare de sange si suferinta nenumarata?

| Madaxo97 a răspuns:

Eu nu am citit biblia, ma apucasem in trecut dar nu am rezistat mai mult de cateva pagini. Personal eu cred in Dumnezeu dar nu in cel care ne-a fost adus la cunoștință de biserică, am propria mea viziune despre Dumnezeu, de-a lungul timpului mi- am tot pus întrebări, multe "de ce"-uri. Pentru ca imi place sa gândesc si cu propriul creier nu doar sa cred orbește ce spun alții, sau anumite "băbisme". am citit si seria de cărți "Conversații cu Dumnezeu" de Neale Donald Schwartz cele 3 volume si am ajuns la concluzia ca Dumnezeu este bunatatea suprema, ceea ce înseamnă ca el nu poate pedepsi, nu inspira frica, (acea frica de Dumnezeu care ne este indusa de mici), el inspira doar iubire, iertate, lumina, noi tot ce trebuie sa facem cand venim pe această lume e sa ne traim viata frumos pur si simplu, nu sa ne fie frica de Dumnezeu sau de nimic, nici de Iad, pentru ca Iadul nu exista, noi singuri ne creăm Raiul si Iadul prin faptele noastre, alegerile noastre. Trebuie sa fim persoane bune, sa facem bine, dar nu pentru ca suntem amenințati cu Iadul. Eu una imi ghidez viata dupa vorba " fa ce vrei tu atât timp cât nu faci rau nimănui si nu deranjezi pe altul". Si eu am anumite lucruri pe care nu mi le explic, de ce Dumnezeu nu face nimic împotriva celor care ucid, violează, pedofililor mai ales, de ce ii mai lasă pe acest pământ. Unii spun, pentru ca nu există, dar eu nu cred asta. Dumnezeu există, cineva sau ceva a creeat această lume, universul, poate exista dar nu poate face nimic sa schimbe faptele noastre, nu vrea sa afecteze liberul arbitru sau cine stie, ne-a lăsat pur si simplu de izbeliște laughing

| anonimg a răspuns (pentru Madaxo97):

Mai făcut să zâmbesc; dar nu în sensul rău.
Tu ai spus că nu ai rezistat să citești din Biblie mai mult de câteva pagini. Dar eu îți spun că atunci când Duhul lui Dumnezeu va fi peste tine, Biblia nu va rezista înaintea ta. Atunci ea va fi comoara ta. Banalitatea și neînțelegerea Scripturilor vor fi alungate ca un nor atunci când Duhul Sfânt va aduce lumină, înțelegere asupra Cuvântului Sfânt.
Ca pe un frate te sfătuiesc să o citești. O mică licărire vei avea atunci când vei vedea că un verset va fi explicat de un alt verset.
Când se caută apă în deșert, aceasta nu se găsește la suprafață. Nici căutătorul nu se mulțumește cu balta de la ploaie. (Și la propriu și la figurat, noi toți am băut din balta de la ploaie). Izvorul este în adâncime; acolo se găsește apă din belșug care satură și este destul pentru toți. Lucrarea aceasta este personală.
Izvoarele lumii acesteia nu sunt nici măcar bălți de ploaie. Ele sunt ca un ocean; sunt mari și vaste, dar nu poți să bei din el pentru că este sărat. Îți umezești doar un pic buzele, și atât.
Unii sapă să descopere apa vieții mai dinainte; alții sapă când când văd că nu au încotro, în ultima clipă când sunt însetați. Oricum și oricând ar fi, noi trebuie să săpăm ca să dăm de izvorul vieții veșnice.
Fără Duhul Sfânt al lui Dumnezeu, Biblia nu este bună nici să-ți faci hârtie de țigări din ea, pentru că paginile ei sunt prea subțiri.
Continuă să sapi și munca ta va fi răsplătită. Dumnezeu nu Se lasă îndatorat. El va răsplăti eforturile fiecăruia. El zice: "Nu Mă veți căuta în zadar." Și în altă parte Domnul Isus spune: "Pe cel ce vine la Mine nu-l voi izgoni afară." Adu-ți aminte că tot El a spus: "Căutați și veți găsi; bateți și vi se va deschide." Aceste cuvinte sunt mai reale chiar decât existența mea și a ta.
Apoi, ca să întărească ce a spus, ca un jurământ a mărturisit: "Cerul și pământul vor trece, dar cuvintele Mele nu vor trece." Adică ceea ce a făgăduit va împlini negreșit. Dumnezeu a spus că cel ce caută nu va căuta în zadar. Condiția este să căutăm. Pentru că altfel vor trece și cerul și pământul, adică și noi cu acestea -fara să fi căutat, fără să fi căutat să descoperim adevărul.

| Scotianca explică (pentru Madaxo97):

Si eu cred dar nu in cel care ne este descris de catre biserica sau crestini. Nu cred ca Dumnezeu care doreste sa aiba o relatie cu noi near arunca in iad si near pune sa ardem pentru eternitate iar apoi sa ne distruga de tot. Acest dumnezeu din biblie este unul lipsit de onestitate, care are probleme cu nervii si care doreste sa manipuleze doar prin frica.

| Hyperion7 a răspuns (pentru Scotianca):

Cred că ai înțeles greșit Biblia sau nu ai înțeles deloc, scuza-ma că-ți zic.
Dumnezeu nu ne aruncă în iad de voie,ne aruncă în iad pentru că preferam păcatul,preferam chestiile lumești,nu cele cerești.
Preferam sa facem rău decât bine,preferam sa judecăm decât să iubim,preferam sa dam la o parte în loc să îmbrățișăm.
Preferam sa punem banii mai presus de orice,chiar și de Dumnezeu,iar când Dumnezeu nu mai e prioritate pentru tine,atunci te lasă să o iei tot la vale,în iad, pentru că nu te mai poate salva,ești înrobit de păcat.
Dumnezeu nu este lipsit de onestitate,El a fost așa cu oamenii din acea vreme pentru că oamenii erau înrobiți de păcate, nu credeau în puterea lui în ciuda tuturor minunilor, omorau, erau desfrânați, de aici și cele 10 porunci, pentru a stabili o ordine publică și astfel să se echilibreze cumva situația dramatică de la acea vreme.
Daca e sa ne uitam la cele 10 porunci, Dumnezeu le-a făcut în asa fel încât oamenii să trăiască în armonie unii cu alții, sa restabilească pacea, nu sa manipuleze oamenii prin frica.
Dar pentru că neamul ales si-a bătut joc de Dumnezeu, de asta a și adus potop in vremea lui Noe, să curețe tot.

| Scotianca explică (pentru Hyperion7):

Pai prefer pacatul pentru ca asa ma creat sa prefer, asa sunt setata. Nu este alegerea mea sa fac pacate sau sa merg in iad.
Ce rau as putea sa fac eu ca stau mai mult in casa abia ies afara, nu am prieteni prea multi, nu ies sa omor oameni nu ies sa violez cu toate astea sunt sceptica ca Dumnezeul din Biblie este bun, de ce sa merit sa fiu aruncata intr-un lac de foc si sa sufar o eternitate si sa fiu distrusa la final, cum poti sa zici ca Dumnezeu este iubire?!
Pai si nu e adevarat ca fara bani nu faci nimic in lumea asta si ca esti lasat sa mori? Multi Crestini zic sa ma rog dar rugaciunile NU au efect deja am testat asta. Deci pana la urma Dumnezeu deja a setat un viitor si rugaciunile mele nu-l pot influienta sa schimbe acel viitor.
Daca vrei sa vorbim despre Vechiul Testament ti se pare ok ca Dumnezeu sa-si verse furia pe umanitate si sa scufunde intreaga lume in apa? Pun pariu ca erau si femei cu copii mici pe acolo dar aparent ''toata lumea avea pacate'' Dar oare exista vreo perioada aici pe pamant cand omul nu a avut pacate?
Dupa Dumnezeu sa pocait ca a cauzat potopul si a promis ca nu ne mai omoara cu apa ...ci..cu FOC. Si el isi bate joc de omenire de aceea oameni au ajuns mai rau ca inainte. Pe unde vad doar oameni care se cearta din vina religiei, nimic nu ne mai uneste, daca si-a dorit sa dezbine lumea asta a reusit cu brio.
Plus de asta o sa-ti mai arat ceva
„Multe pasaje atribuite lui Isus îl fac să prezică sfârșitul în generația sa („timpul s-a împlinit și împărăția cerurilor este aproape. Pocăiți-vă și credeți în vestea bună" (Marcu 1:15); „generația aceasta nu va trece departe până se vor întâmpla toate aceste lucruri" (Marcu 13:30) „Adevărat vă spun că nu veți termina de străbătut cetățile lui Israel până nu va veni Fiul Omului" (Matei 10:23); pentru voi, sunt unii dintre cei care stau aici, care nu vor gusta moartea până nu vor vedea Împărăția lui Dumnezeu, după ce va veni cu putere (Marcu 9:1); Omul care vine pe nori..." (Matei 26:64))."

Iisus, ca profet apocaliptic eșuat, este consensul general al savantului critic, chiar și al savanților creștini critici precum Dale Allison. Fiul Omului (Iisus însuși?) trebuia să fie un arbitru al sfârșitului lumii, așa cum subliniază Bart Ehrman în prelegerea sa la care se face referire mai jos, și după cum afirmă Biblia, el trebuia să vină în timpul vieții discipolilor lui Iisus. Acest lucru nu s-a intamplat
Conform Scripturei
1)
Isaia 7:14
14 De aceea Însuşi Stăpânul vă va da un semn. Iată, fecioara va rămâne însărcinată, va naşte un Fiu şi îi va pune numele Emanuel.
pe Iiisus il cheama Iisus NU Emanuell
2)Iisus și-a profețit în mod fals întoarcerea în secolul I.
Matei 10:23
23 Când vă vor persecuta într-o cetate, să fugiţi în alta! Adevărat vă spun că nu veţi termina de străbătut cetăţile lui Israel înainte să vină Fiul Omului!

Căci Fiul omului va veni în slava Tatălui Său cu îngerii Săi; **și atunci va răsplăti fiecăruia după faptele lui.**
Matei 16:27-28

27 Căci Fiul Omului urmează să vină în slava Tatălui Său, împreună cu îngerii Lui, şi atunci El va răsplăti fiecăruia după faptele lui. 28 Adevărat vă spun că sunt unii dintre cei ce stau aici, care nu vor gusta moartea înainte de a-L vedea pe Fiul Omului venind în Împărăţia Sa.[a]
Luca 9:27
27 Adevărat vă spun că sunt unii dintre cei ce stau aici care nu vor gusta moartea înainte de a vedea Împărăţia lui Dumnezeu.[a]
Marcu 13:30
30 Adevărat vă spun că nu va trece această generaţie până se vor întâmpla toate aceste lucruri.

Matei 24:29-34
29 Imediat după necazul acelor zile,

soarele se va întuneca,
luna nu-şi va mai da lumina,
stelele vor cădea din cer
şi puterile cerurilor vor fi clătinate.[a]

30 Atunci se va arăta în cer semnul Fiului Omului şi atunci toate seminţiile pământului se vor jeli şi-L vor vedea pe Fiul Omului venind pe norii cerului[b] cu putere şi mare slavă. 31 El îi va trimite pe îngerii Săi cu trâmbiţa cea răsunătoare, iar ei îi vor aduna pe aleşii Lui din cele patru vânturi, de la o margine a cerurilor până la cealaltă.

32 Învăţaţi de la smochin pilda lui: când mlădiţa lui devine deja fragedă şi încep să apară frunzele, ştiţi că vara este aproape. 33 Tot aşa şi voi, când vedeţi toate aceste lucruri, să ştiţi că El[c] este aproape, este chiar la uşi. 34 Adevărat vă spun că nu va trece această generaţie până se vor întâmpla toate aceste lucruri.
Iisus a promis că se va întoarce acu 2.000 de ani și încă nu a făcut-o.
Iisus și îngerii nu au apărut niciodată din Cer, stelele nu au căzut niciodată din cer, niciunul dintre aceste lucruri nu s-a întâmplat. Nimic din el a profețit nu s-a întâmplat.
**Apologeticii pot încerca să răspundă asta, dar Iisus ori a gresit ori a fost citat gresit.

Conform Bibliei acest lucru îl face pe Iisus un profet fals sau care a fost citat greșit (și dacă Iisus este citat greșit, Biblia nu este cu adevarat sau Cuvântul lui Dumnezeu)
Cum ne putem da seama cand un profet este fals?
Deuteronom 18:21-22
21 Poate vă veţi întreba: «Cum vom recunoaşte cuvântul pe care nu l-a rostit Domnul?» 22 Dacă cuvântul pe care-l va rosti profetul în Numele Domnului nu se va adeveri sau nu se va împlini, acel cuvânt nu a fost rostit de Domnul. Profetul a vorbit din îngâmfare; să nu vă fie teamă de el.
Iisus a profețit în mod fals marelui preot și la Sanhedrin
De asemenea, Iisus a profețit în mod fals marelui preot și Sinhedrinului (adunări de douăzeci și trei sau șaptezeci și unu de rabini numiți să stea ca tribunal)

Matei 26:64
64 Isus i-a răspuns:
– Este aşa cum spui. Dar vă spun că,

de acum încolo, Îl veţi vedea pe Fiul Omului
şezând la dreapta Puterii
şi venind pe norii cerului![a]
Marcu 14:62

62 Isus a răspuns:

– Sunt.

Şi Îl veţi vedea pe Fiul Omului
şezând la dreapta Puterii
şi venind cu norii cerului![a]

Doar că marele preot și Sinedriul nu L-au văzut niciodată pe Iisus stând de-a dreapta lui Dumnezeu, sau venind pe norii cerului, sau ceva de genul acesta.
Iisus i-a profețit în mod fals si lui Nathaniel

De asemenea, Iisus i-a profețit în mod fals lui Natanael când i-a spus: „Rabi, tu ești Fiul lui Dumnezeu; tu ești regele lui Israel."
Ioan 1:50-51

50 Isus i-a răspuns:

– Crezi pentru că ţi-am spus că te-am văzut sub smochin? Vei vedea lucruri mai mari decât acestea! 51 Apoi i-a zis:

– Adevărat, adevărat vă spun că veţi vedea cerul deschis şi pe îngerii lui Dumnezeu înălţându-se şi coborându-se peste Fiul Omului[a]!
Nathanael nu a văzut niciodată așa ceva. Nici altcineva.

Iisus nu a împlinit ceea ce profeții lui Israel au spus că Mesia a fost însărcinat să facă: El nu a eliberat poporul legământului de dușmanii lor neamuri, nu a reunit pe cei împrăștiați în diaspora, nu a restabilit împărăția lui David și nici nu a stabilit pacea universală (cf. Isaia 9: 6–7; 11:7–12:16 etc.).
În loc să-i elibereze pe evrei de asupritori și, prin urmare, să împlinească promisiunile străvechi ale lui Dumnezeu – pentru pământ, națiune, regalitate și binecuvântare – Isus a murit cu o moarte „rușinoasă", învins de însăși puterile politice pe care a fost profețit că Mesia le va birui.
Într-adevăr, profeții evrei nu au prevăzut că salvatorul lui Israel va fi executat ca un criminal obișnuit de către neamuri, făcând din răstignirea lui Iisus o „pietră de poticnire" pentru evreii alfabetizați din scripturi. (1 Corinteni 1:23)

| Madaxo97 a răspuns (pentru Hyperion7):

Auzi cică ne aruncă in iad pentru ca preferam păcatul laughing pai daca este asa de bun acest Dumnezeu din biblie ar trebui sa nu fie răzbunător, sa nu pedepsească, ci sa ierte, pentru ca asta face el, nu? Iarta. Chiar si pe cei mai nenorociti criminali, pedofili care violează copii mici, gen daca merge la biserica si se spovedește este iertat, nu? Asa se presupune, asa zice biserica. Mie mi se pare absurd sa fiu bagata in același oala cu " păcătoși " cu astfel de oameni. Sunt prea multe chestii pe care biserica le consideră păcate, sa speli duminica, sa nu faci aia, sa nu faci ailaltă, chiar si nașterea e considerata păcat, pe bune?!? Ce naiba vina avem noi ca ne-am născut, ca respirăm? Astea sunt niste absurdități pentru care, ce sa vezi, Dumnezeu ne pedepsește, desi el este bunatatea supremă? Nu are nicio logică. Ori este iertator cu oricine, chiar si cu cei mai rai, ori e răzbunător. Biblia se contrazice singura, sa fim serioși

| Hyperion7 a răspuns (pentru Madaxo97):

Oameni buni,stați strâmb și cugetați drept și nu în ultimul rând, acceptați cu totul o chestie,nu luați ce va convine!
Uite, Dumnezeu poate fi asemuit cu tatăl tău pământesc,daca lui îi greșești la nesfârșit,cum te mai vede acel om pe tine? Cum poate sa te ierte la nesfârșit daca faci niste atrocități atât de mari? Te iartă daca înjuri sau ce mai faci tu,dar deja daca ajungi sa omori pe alții,deja e o problema grava.
Sau, hai, mai aproape de tine, tu să fii iubita sau iubitul cuiva și vezi persoana că înșeală, o mai poți vedea cu aceiași ochi dulci cu care o vedeai înainte.Nu,exact!
Dumnezeu de ce ar trebui sa accepte așa atrocitate doar pentru că e bun? Sper că te ai auzit când ai zis asta big grin

Mai mult de atât,nu e absurd,fiecare are o cruce de dus,mai ușoară sau mai grea și poate nu omori oamenii,dar înjuri, preacurvești sau ce mai faci tu(sa zicem, ipotetic) și cum poruncile interzic acestea,nu înseamnă că dacă tu nu omori,ești vreun sfânt.
De aceea trebuie sa fii smerit,oricât ai fi greșit,ca vameșul din pilde.
Nu sa fii precum un fariseu sa zici că ești curat,dar tu ești plin de ura, venin pe fratele tău!
Înțelegeți odată că Dumnezeu îngăduie toate astea,dar la judecata va pedepsi pe toți cei ce își bat joc de El și iau în râs anumite chestii! Nu e de joaca!

Sa te speli duminica nu e păcat,sa speli haine,da,este păcat, pentru că în biblie Dumnezeu nu zice sa stam murdari ci zice "Cinstiți cea de-a șaptea zi".
Eu cred că găsești nod în papură doar pentru că nu-l vrei pe Dumnezeu în viața ta,sincer.
Înțelege odată pentru totdeauna, Dumnezeu îngăduie tot,că altfel acel ce comitea crima era omorât instant.Cel cu violează era ars de para focului.
Vezi tu, Dumnezeu e bun și iartă, dar când oamenii i se urca in cap și își bat joc de El, e normal, zic eu, să aducă foamete, furtuni, inundații și toate astea!
Atât îți zic! Nu-L lepăda pe Domnul! Vin vremuri grele!

| Scotianca explică (pentru Madaxo97):

Pai vezi tocmai aici vreau sa ajung. Crezi ca un Dumnezeu perfect si bun care vede viitorul mai permitea sa existam in lumea asta? Mi se pare putin ciudat ca ne-a creat si ne-a dat niste standarde morale super inalte care nimeni nu le poate onora. Comform Bibliei toti ar trebui sa ajungem in iad dar daca credem in Iisus absolut orice am facut e sters cu buretele. Mi se pare putin manipulativ asa ceva. Ori Dumnezeu asta e real ori e inventat de biserica ca vad ca se face multe profituri si tin oamenii in linie din cauza fricii iadului.

| Madaxo97 a răspuns (pentru Hyperion7):

Doamne ferește, ma faci sa râd rau de tot la răspunsul tău si la cat de încuiat si indoctrinat, spalat pe creier ești. Se vede ca nu ai citit probabil nicio altă carte in viata, doar biblia. Te ghidezi dupa zicala "Crede si nu cerceta". Sa zicem ca ar fi ca tine, desi nu este, e ilogic, ce mama naibii ar rezolva Dumnezeu daca aduce potopuri si foc peste noi? Wtf crezi ca asa se rezolva d-zeu problemele omenirii? Oamenii sunt rai, gata ii ardem pe toti, ii inundam etc? Doi la mâna, nu il compar deloc cu pe Dumnezeu cu tatal meu pentru ca din nou, nu are sens, e ilogic, noi suntem niste furnici neînsemnate in acest univers, cum putem vreodată noi sa ne gândim măcar sa ne comparăm cu El, te auzi ce spui? Si nu am spus ca trebuie sa gresim ca oricum ne iarta, am zis ca trebuie sa ne ierte oricum pentru ca el are o putere de iertare mult mai mare ca a noastră, si noi trebuie sa fim persoane bune nu pentru ca ne amenință El cu iadul, ci pentru ca asa ne vine noua natural sa fim buni. Nu din frică. De ce trebuie sa ne fie frică de ceva anume? Si inca o chestie, pana la urma de unde această dorința, acesta pornire sa credem neapărat in ceva anume, intr-un Dumnezeu, de ce avem nevoie sa credem in ceva anume neapărat? Sunt oameni de exemplu care nu cred in nimic, ateii, isi trăiesc vietile liniștiți pur si simplu si tot sunt judecați de marii credincioși ca voi. Eu una cred in Dumnezeul meu bun si iubitor si am încredere ca nu mi-ar face rău niciodată, nici acum nici in viata de apoi. M-a binecuvântat, mi-a dat si greutăți, unele foarte mari chiar, peste care am trecut cu bine tot datorita Lui.
Partea cu spalatul duminca rufe e mega absurd, suntem in secolul XXI, oamenii merg si la job duminica, ce ar trebui sa facă? Sa stea acasă si sa i dea afară de la muncă daca nu merg pentru ca asa spune biblia? Sau fix invers, sunt oameni care toata saptamana merg la job si doar duminica au timp pentru treburile casnice, ei ce ar trebui sa facă? Voi credincioșii fanatici sunteți cei care judecați cel mai mult sincer, pe oricine nu este ca voi si nu au aceeași parere ca voi, eu una nu judec pe absolut nimeni, iubesc toti oamenii atat timp cât nu fac rău, si pe cei de alte religii, si pe cei cu alte orientari sexuale, ii iubesc si ii accept pe toti si nu ii judec, dar voi, credincioșii, sigur o faceți. Fiecare cu religia lui, cu Dumnezeul lui, de ce nu puteți accepta ca unii oameni cred in alte lucruri decât credeți voi si nu merita sa ajunga in iad pentru asta. Încetați sa induceți sentimente de vinovăție peste tot. Nu ne simțim vinovați pentru cine suntem, pentru faptul ca ne-am născut.

| Hyperion7 a răspuns (pentru Madaxo97):

Treaba voastră! Sa ai o zi binecuvântată!

| Scotianca explică (pentru Hyperion7):

Lafel si tie!

| Scotianca explică (pentru Madaxo97):

Mi se pare bizar ca creatorul universului sa aiba nevoie de validare de la noi sau venerare cu sacrificii sau varsare de sange cand el este perfect si nu are nevoie de nimic de la noi. Mi se pare ciudat ca cel care creaza viata sa ceara sacrificii sau uciderea sau sangele anumitor creaturi ca sa fie satisfacut cand cineva ''pacatuieste''
Comform Bibliei, treaba cu munca duminica era legi date doar evreilor in Vechiul Testament. Noi traim in Noul Testament.
Am observat ca in general multe scandaluri care exista in lume e din cauza religiei, manipularii si a friciii cu care vor sa fm controlati. Daca ni s-a dat o minte de ce sa nu avem voie sa gandim pentru noi si de ce trebuie altcineva sa gandeasca pentru noi?

| Scotianca explică (pentru Madaxo97):

Sau treaba cu preoti care molesteaza copii vrei sa stii din ce cauza e comform Bibliei?

Mânia lui Dumnezeu împotriva nedreptăţii
18 Căci mânia lui Dumnezeu se descoperă din cer împotriva oricărei lipse de evlavie şi împotriva oricărei nedreptăţi a oamenilor, care înăbuşă adevărul în nedreptate. 19 Fiindcă ce se poate cunoaşte despre Dumnezeu le este descoperit în ei, căci Dumnezeu le-a arătat. 20 De la crearea lumii, însuşirile Lui invizibile – puterea Lui veşnică şi dumnezeirea Lui – au fost percepute clar, fiind înţelese din ceea ce a fost creat, pentru ca ei să fie fără scuză, 21 fiindcă, deşi L-au cunoscut pe Dumnezeu, ei nu L-au slăvit ca Dumnezeu şi nici nu I-au mulţumit, şi astfel gândirea lor a devenit fără folos, iar mintea lor nesăbuită s-a întunecat. 22 Pretinzând că sunt înţelepţi, au înnebunit 23 şi au schimbat slava Dumnezeului nemuritor într-o imagine făcută după asemănarea omului muritor, a păsărilor, a patrupedelor şi a animalelor care se târăsc[f].

24 De aceea, Dumnezeu i-a lăsat pradă necurăţiei, ca să urmeze poftele inimilor lor, dezonorându-şi astfel trupurile între ei. 25 Ei au schimbat adevărul lui Dumnezeu într-o minciună şi s-au închinat şi au slujit creaţiei în locul Creatorului, Care este binecuvântat în veci. Amin! 26 Din pricina aceasta, Dumnezeu i-a lăsat pradă viciilor ruşinoase, căci femeile lor au schimbat relaţiile intime naturale cu unele care sunt contrare naturii; 27 tot astfel şi bărbaţii, au părăsit relaţiile intime naturale cu femeile şi s-au aprins de poftă unii pentru alţii, săvârşind lucruri scârboase unii cu alţii şi primind astfel în ei înşişi răsplata pe care o meritau pentru rătăcirea lor. 28 Şi fiindcă n-au încuviinţat să-L aibă pe Dumnezeu în cunoaşterea lor, Dumnezeu i-a lăsat pradă minţii lor corupte, ca să facă lucruri ce nu se cuvin. 29 Sunt plini de orice fel de nedreptate, de nelegiuire, de lăcomie, de răutate; sunt plini de invidie, ucidere, ceartă, înşelătorie, sunt duşmănoşi, şoptitori, 30 bârfitori, Îl urăsc pe Dumnezeu, sunt obraznici, aroganţi, lăudăroşi, născocitori de rele, neascultători de părinţi, 31 necugetaţi, nu-şi ţin promisiunile, sunt fără afecţiune, nemiloşi. 32 Şi, deşi cunosc hotărârea lui Dumnezeu, potrivit căreia cei ce înfăptuiesc astfel de lucruri sunt vrednici de moarte, ei nu numai că le fac, ci îi şi încuviinţează pe cei ce le înfăptuiesc.

| Madaxo97 a răspuns (pentru Scotianca):

Mda. Eu m-am lamurit de mult cum sta treaba cu biserica si biblia si nu mai ma străduiesc sa înțeleg nimic din ele pentru ca nu e nimic de înțeles. Prea multe reguli, care se contrazic intre ele, trebuie aia, trebuie ailaltă ca daca nu pățești x lucru si tot așa. Nu trebuie nimic, fiecare face ce vrea atât timp cat nu face rău la nimeni e liber sa faca ce vrea in opinia mea. Religiile parcă în loc sa aduca oamenii la un loc mai rau ii dezbină. Si inca o chestie, eu nu-l vad pe Dumnezeu ca pe un moș bătrân care sta in ceruri si da ordine, Il consider mai mult o entitate, ceva ce nu are o forma sau trup, ceva ce este peste tot in tot si in toate. Fiecare ar trebui sa fie liber sa creadă in ce vrea fără sa fie judecat pentru asta.

| Scotianca explică (pentru Madaxo97):

Si eu m-am lamurit si nu cred ca mas mai intoarce vreodata la Crestinism. A ajuns mai mult un cult decat o religie. Majoritatea Crestinilor au o viata precum un robot daca stapanu nu-ti da voie sa zici ceva sau sa bei apa nai voie s-o faci ca altfel ti-o iei. Am observat si eu ca toate religiile au contribuit la distrugerea societatii. Iti garantez ca Dumnezeu nu e batran si nu are baston dar iti pot arata deunde le vine ideea de persoana cu par alb :
Apocalipsa 1:14-16
14 Capul şi părul Îi erau albe ca lâna albă sau ca zăpada,[a] ochii Îi erau ca flacăra focului,[b] 15 picioarele Îi erau ca bronzul încins, ars în cuptor, iar glasul Îi era asemenea vuietului unor ape mari.[c] 16 În mâna dreaptă avea şapte stele, şi din gură Îi ieşea o sabie ascuţită, cu două tăişuri. Faţa Lui era ca soarele atunci când străluceşte în toată puterea lui.

Ghici ce? unii spun ca avea si un tatuaj
Apocalipsa 19:16
16 Pe haina şi pe coapsa Lui avea scris un nume:

„ÎMPĂRATUL ÎMPĂRAŢILOR ŞI Domnul DOMNILOR".

Nu cred ca e batran, batranetea tine de trup uman care imbatraneste din cauza ''pacatelor'' dar el nu are pacate teoretic.

| Madaxo97 a răspuns (pentru Scotianca):

Bune observații, tu ai citit biblia si vad ca stii mai multe laughing ideea e ca, poti cerceta in continuare, citește, documentează-te, dar nu trebuie sa te lasi influențata sa crezi in ceva anume, crezi in ce iti spune ție sufletul, fără sa te simți obligată, forțata in vreun fel, asa cum ne este bagat pe gât de mici copii creștinismul. Suntem liberi pe acest pământ sa cercetam si sa alegem, si mai ales, sa gândim.

| Scotianca explică (pentru Madaxo97):

Am primit sfaturi ca e bine s-o citesc ca sa nu ma las pacalita de minciuni legate de Dumnezeu dar cand am vazut ca sunt chestii care se contrazic sau care nu rezoneaza cu ce simt eu am continuat sa fac cercetari si am ajuns la concluzia ca ori Biblia e o minciuna ori Dumnezeu este si el imperfect si poate face greseli. (Desi Crestinii sau biserica nu le convine asa ceva si nu vor admite asta) Am avut o frica imensa de iad ca credeam ca Dumnezeu e super perfect si super corect dar cu cat studiez mai mult descopar ca nu e chiar asa. Iti dau dreptate ne-am nascut liberi si nu ar trebui sa permitem nimanui sa ne inrobeasca vreodata.

| Madaxo97 a răspuns (pentru Scotianca):

Exact. Trebuie sa mai gândim si logic, rațional, nu sa credem pur și simplu tot ce ni se spune din moși strămoși doar pentru ca "asa trebuie". Până la urma Biblia este doar o carte, de atatea mii de ani, care a fost tradusă, si reinterpretată de atâtea ori, cine stie cine a scris-o cu adevărat, câta informație s-a pierdut pe drum in atâția ani, daca a fost modificată sau nu pentru a ne manipula? Te convingi de utilitatea acestor religii numai când vezi haosul din lume, cele mai mari războaie, bombardamente au fost si sunt din cauza religiei. Creștinismul mai e cum mai e, e cat de cat o religie liberă, dar cei din țările arabe, imi e mila de ei, mai ales de femeile lor, religia lor e efectiv o inchisoare crying.
Biserica intr-adevar a cam devenit o afacere, cunosc caz cand un preot din localitate nu a vrut sa facă slujba de înmormântare unui om al strazii pâna nu i s-a oferit o anumită suma de bani.

| Pocait01 a răspuns:

Da, cred că este Bun.

Vrei să-l cunoști pe Dumnezeu? Vrei să știi cum este El, cum se comportă, ce fel de persoană este El? Citește Evangheliile pentru că Dumnezeu nu i s-a arătat doar lui Moise(Exod 33:18 - 34:7) ci ni s-a arătat nouă tuturor venind El Însuși pe pământ lunâd chip de om și numele Isus.

Apropo, când Moise îi cere lui Dumnezeu să-i arate slava Sa(Exod 33:18), cuvântul "slavă" de acolo ne arată că Moise voia să vadă ce deține Dumnezeu, ce înseamnă să fii la nivelul Său din punct de vedere material. Ca o importanță dată cuiva datorită lucrurilor pe care le deține.
Dumnezeu însă îi răspunde că îi va arăta "slava" Sa(Exod 33:22). Este alt cuvânt aici pentru slavă care reprezintă mai degrabă importanța acordată cuiva datorită cunoștințelor, caracterului și personalității sale.

Vezi tu, ca Moise să-L cunoască pe Dumnezeu I-a cerut să-L vadă între bogățiile Sale(ca o invitație acasă să vezi cum e omul respectiv în casa sa); însă Dumnezeu i-a arătat altceva: vezi versetele 6 și 7.
Iar concluzia la care a ajuns Moise acolo stând cu Dumnezeu este exact ce vedem la Domnul Isus, logic de altfel pentru că este Una și Aceeași Persoană.

| Scotianca explică (pentru Pocait01):

Am citit Evanghelia dar nu cred ca acela este Dumnezeu care ne-a creat deoarece este lipsit de onestitate cu creatia sa, manipulativ, criminal si care se iubeste pe sine mai mult decat pe noi.

| Pocait01 a răspuns (pentru Scotianca):

Când spui că ai citit Evanghelia dar nu crezi că "acela(Domnul Isus) este Dumnezeu" la ce te referi? Te pui mai important decât scriitorul spunând că tu știi mai bine cum este acea Persoană despre care scrie, adică interpretezi mai bine mentalitatea și valorile Ei în urma studierii îmregistrărilor scrise? Sau crezi că Isus nu este Mesia cunoscând mai bine Scripturile și interpretândule mai bine decât Ioan în ce privește persoana ce are să vină și să plătească în locul nostru?
Nu de alta dar Ioan a scris chiar în primele versete cine este Isus (Ioan 1:1-3, 14).

| Scotianca explică (pentru Pocait01):

Nu ma pun mai importanta dar gandesc cu mintea si creierul pe care Dumnezeul care ma creat mi le-a dat.

Pai prefer pacatul pentru ca asa ma creat sa prefer, asa sunt setata. Nu este alegerea mea sa fac pacate sau sa merg in iad.
Ce rau as putea sa fac eu ca stau mai mult in casa abia ies afara, nu am prieteni prea multi, nu ies sa omor oameni nu ies sa violez cu toate astea sunt sceptica ca Dumnezeul din Biblie este bun, de ce sa merit sa fiu aruncata intr-un lac de foc si sa sufar o eternitate si sa fiu distrusa la final, cum poti sa zici ca Dumnezeu este iubire?!
Pai si nu e adevarat ca fara bani nu faci nimic in lumea asta si ca esti lasat sa mori? Multi Crestini zic sa ma rog dar rugaciunile NU au efect deja am testat asta. Deci pana la urma Dumnezeu deja a setat un viitor si rugaciunile mele nu-l pot influienta sa schimbe acel viitor.
Daca vrei sa vorbim despre Vechiul Testament ti se pare ok ca Dumnezeu sa-si verse furia pe umanitate si sa scufunde intreaga lume in apa? Pun pariu ca erau si femei cu copii mici pe acolo dar aparent ''toata lumea avea pacate'' Dar oare exista vreo perioada aici pe pamant cand omul nu a avut pacate?
Dupa Dumnezeu sa pocait ca a cauzat potopul si a promis ca nu ne mai omoara cu apa ...ci..cu FOC. Si el isi bate joc de omenire de aceea oameni au ajuns mai rau ca inainte. Pe unde vad doar oameni care se cearta din vina religiei, nimic nu ne mai uneste, daca si-a dorit sa dezbine lumea asta a reusit cu brio.
Plus de asta o sa-ti mai arat ceva
„Multe pasaje atribuite lui Isus îl fac să prezică sfârșitul în generația sa („timpul s-a împlinit și împărăția cerurilor este aproape. Pocăiți-vă și credeți în vestea bună" (Marcu 1:15); „generația aceasta nu va trece departe până se vor întâmpla toate aceste lucruri" (Marcu 13:30) „Adevărat vă spun că nu veți termina de străbătut cetățile lui Israel până nu va veni Fiul Omului" (Matei 10:23); pentru voi, sunt unii dintre cei care stau aici, care nu vor gusta moartea până nu vor vedea Împărăția lui Dumnezeu, după ce va veni cu putere (Marcu 9:1); Omul care vine pe nori..." (Matei 26:64))."

Iisus, ca profet apocaliptic eșuat, este consensul general al savantului critic, chiar și al savanților creștini critici precum Dale Allison. Fiul Omului (Iisus însuși?) trebuia să fie un arbitru al sfârșitului lumii, așa cum subliniază Bart Ehrman în prelegerea sa la care se face referire mai jos, și după cum afirmă Biblia, el trebuia să vină în timpul vieții discipolilor lui Iisus. Acest lucru nu s-a intamplat
Conform Scripturei
1)
Isaia 7:14
14 De aceea Însuşi Stăpânul vă va da un semn. Iată, fecioara va rămâne însărcinată, va naşte un Fiu şi îi va pune numele Emanuel.
pe Iiisus il cheama Iisus NU Emanuell
2)Iisus și-a profețit în mod fals întoarcerea în secolul I.
Matei 10:23
23 Când vă vor persecuta într-o cetate, să fugiţi în alta! Adevărat vă spun că nu veţi termina de străbătut cetăţile lui Israel înainte să vină Fiul Omului!

Căci Fiul omului va veni în slava Tatălui Său cu îngerii Săi; **și atunci va răsplăti fiecăruia după faptele lui.**
Matei 16:27-28

27 Căci Fiul Omului urmează să vină în slava Tatălui Său, împreună cu îngerii Lui, şi atunci El va răsplăti fiecăruia după faptele lui. 28 Adevărat vă spun că sunt unii dintre cei ce stau aici, care nu vor gusta moartea înainte de a-L vedea pe Fiul Omului venind în Împărăţia Sa.[a]
Luca 9:27
27 Adevărat vă spun că sunt unii dintre cei ce stau aici care nu vor gusta moartea înainte de a vedea Împărăţia lui Dumnezeu.[a]
Marcu 13:30
30 Adevărat vă spun că nu va trece această generaţie până se vor întâmpla toate aceste lucruri.

Matei 24:29-34
29 Imediat după necazul acelor zile,

soarele se va întuneca,
luna nu-şi va mai da lumina,
stelele vor cădea din cer
şi puterile cerurilor vor fi clătinate.[a]

30 Atunci se va arăta în cer semnul Fiului Omului şi atunci toate seminţiile pământului se vor jeli şi-L vor vedea pe Fiul Omului venind pe norii cerului[b] cu putere şi mare slavă. 31 El îi va trimite pe îngerii Săi cu trâmbiţa cea răsunătoare, iar ei îi vor aduna pe aleşii Lui din cele patru vânturi, de la o margine a cerurilor până la cealaltă.

32 Învăţaţi de la smochin pilda lui: când mlădiţa lui devine deja fragedă şi încep să apară frunzele, ştiţi că vara este aproape. 33 Tot aşa şi voi, când vedeţi toate aceste lucruri, să ştiţi că El[c] este aproape, este chiar la uşi. 34 Adevărat vă spun că nu va trece această generaţie până se vor întâmpla toate aceste lucruri.
Iisus a promis că se va întoarce acu 2.000 de ani și încă nu a făcut-o.
Iisus și îngerii nu au apărut niciodată din Cer, stelele nu au căzut niciodată din cer, niciunul dintre aceste lucruri nu s-a întâmplat. Nimic din el a profețit nu s-a întâmplat.
**Apologeticii pot încerca să răspundă asta, dar Iisus ori a gresit ori a fost citat gresit.

Conform Bibliei acest lucru îl face pe Iisus un profet fals sau care a fost citat greșit (și dacă Iisus este citat greșit, Biblia nu este cu adevarat sau Cuvântul lui Dumnezeu)
Cum ne putem da seama cand un profet este fals?
Deuteronom 18:21-22
21 Poate vă veţi întreba: «Cum vom recunoaşte cuvântul pe care nu l-a rostit Domnul?» 22 Dacă cuvântul pe care-l va rosti profetul în Numele Domnului nu se va adeveri sau nu se va împlini, acel cuvânt nu a fost rostit de Domnul. Profetul a vorbit din îngâmfare; să nu vă fie teamă de el.
Iisus a profețit în mod fals marelui preot și la Sanhedrin
De asemenea, Iisus a profețit în mod fals marelui preot și Sinhedrinului (adunări de douăzeci și trei sau șaptezeci și unu de rabini numiți să stea ca tribunal)

Matei 26:64
64 Isus i-a răspuns:
– Este aşa cum spui. Dar vă spun că,

de acum încolo, Îl veţi vedea pe Fiul Omului
şezând la dreapta Puterii
şi venind pe norii cerului![a]
Marcu 14:62

62 Isus a răspuns:

– Sunt.

Şi Îl veţi vedea pe Fiul Omului
şezând la dreapta Puterii
şi venind cu norii cerului![a]

Doar că marele preot și Sinedriul nu L-au văzut niciodată pe Iisus stând de-a dreapta lui Dumnezeu, sau venind pe norii cerului, sau ceva de genul acesta.
Iisus i-a profețit în mod fals si lui Nathaniel

De asemenea, Iisus i-a profețit în mod fals lui Natanael când i-a spus: „Rabi, tu ești Fiul lui Dumnezeu; tu ești regele lui Israel."
Ioan 1:50-51

50 Isus i-a răspuns:

– Crezi pentru că ţi-am spus că te-am văzut sub smochin? Vei vedea lucruri mai mari decât acestea! 51 Apoi i-a zis:

– Adevărat, adevărat vă spun că veţi vedea cerul deschis şi pe îngerii lui Dumnezeu înălţându-se şi coborându-se peste Fiul Omului[a]!
Nathanael nu a văzut niciodată așa ceva. Nici altcineva.

Iisus nu a împlinit ceea ce profeții lui Israel au spus că Mesia a fost însărcinat să facă: El nu a eliberat poporul legământului de dușmanii lor neamuri, nu a reunit pe cei împrăștiați în diaspora, nu a restabilit împărăția lui David și nici nu a stabilit pacea universală (cf. Isaia 9: 6–7; 11:7–12:16 etc.).
În loc să-i elibereze pe evrei de asupritori și, prin urmare, să împlinească promisiunile străvechi ale lui Dumnezeu – pentru pământ, națiune, regalitate și binecuvântare – Isus a murit cu o moarte „rușinoasă", învins de însăși puterile politice pe care a fost profețit că Mesia le va birui.
Într-adevăr, profeții evrei nu au prevăzut că salvatorul lui Israel va fi executat ca un criminal obișnuit de către neamuri, făcând din răstignirea lui Iisus o „pietră de poticnire" pentru evreii alfabetizați din scripturi. (1 Corinteni 1:23)

Din acest motiv nu cred ca Biblia e chiar inspirata de Dumnezeu ci de oameni.

| Pocait01 a răspuns (pentru Scotianca):

Dacă Dumnezeu ți-a dat creirer înseamnă că este al tău nu al Lui.

Niciodată nu a fost vorba să nu faci ceva(rău), ci tot ce contează este să faci ceva: "Să iubești pe Domnul Dumnezeul tău cu toată inima ta, cu tot sufletul tău și cu tot cugetul tău." și "Să iubești pe aproapele tău ca pe tine însuți"
Știi ce a spus Hristos despre aceste două porunci? A spus că "În aceste două porunci se cuprind toată Legea și Prorocii." Cu alte cuvinte asta e tot ce trebuie să faci. Nu știi cum? Învață de la El că de asta a venit, să-ți arate cum se face, și de la ucenicii Săi, și pâână în ziua de astăzi poți găsi o persoană de încredere, blândă, iubitoare, credincioasă de la care să înveți.

De ce Dumnezeu judecă necredincioșii arucându-i afară din Casa Sa? Aici este o întreagă discuție teologică, dacă vrei ofer un răspuns separat.

Sunt multe alte neînțelegeri pe care le ai și întrebări ce necesită răspunsuri mai ample. Dacă vrei pune-mi câte o întrebare și răspund/dezbatem pe rând. Sau spune-mi dacă ești disponibil/disponibilă să-ți răspund aici pe rând revenind când mai am timp.

| Scotianca explică (pentru Pocait01):

Nu pot sa iubesc pe cineva care ma forteaza sal aleg ca zeu ca altfel merg in iad, nu pot sa iubesc pe cineva care a enundat intreg pamantul la potop si a omorat toti oamenii si toate animalele dupa planeta, nu pot iubii pe cineva care cere sacrificii umane sau sange sau sacrificii de origine animala, nu pot iubii pe cineva care iubeste sa faca din oameni liberi sclavi sau care vrea ca o femeie violata sa se casatoreasca cu cel care a violato. Daca pentru tine asta inseamna iubire iti respect opinia dar pentru mine nu inseamna iubire.
De ce exista neintelegeri si nu exista raspunsuri clare ca nu toti oamenii au acess la calculatoare sau sa vorbeasca cu alti teologi? Oare Dumnezeu nu a putut sa-si coordoneze oamenii sa scrie o carte pe intelesul tuturor?
Observ ca eviti sa-mi raspunzi la intrebarile de mai sus.

| Pocait01 a răspuns (pentru Scotianca):

"de ce sa merit sa fiu aruncata intr-un lac de foc si sa sufar o eternitate si sa fiu distrusa la final, cum poti sa zici ca Dumnezeu este iubire?!"
Pentru că nu iubești, și dacă nu iubești ce faci atunci? Că de stat inconștient nu stai. Nu e o intrebare retorică, apropo.
Ăsta este motivul general, faptul că nici un om nu este îndreptățit să primească viața veșnică în Hristos fără ca acesta să se încreadă în El. Nici un om fără Hristos nu este bun și drept, nici unul măcar. De aceea a venit Unul bun și drept ca noi să ne putem identifica cu El și astfel să primim și noi ceea ce a primit El: viață în loc de judecata binemeritată.
Celălalt motiv este cel al nesimțirii. Dacă Dumnezeu însuși s-a lăsat înjosit, înjurat, scuipat, bătut, torturat și omorât doar ca să-ți arate cum să trăiești și să mai și primești viața veșnică alături de El, iar tu-L desconsideri și (încerci să-L)umilești în continuare... Ce ai vrea să primești în afară de o judecată dreaptă bazată doar pe faptele tale și nu pe respingerile aduse la adresa Sa? Mie mi se pare milă asta. Din nou, nu este o întrebare retorică.

Voi ajunge și la partea cu "Dumnezeul 'nedrept' al VT", ai răbdare că nu te ignor.

| Pocait01 a răspuns (pentru Scotianca):

"Pai si nu e adevarat ca fara bani nu faci nimic in lumea asta si ca esti lasat sa mori?"
Această a două întrebare a ta nu știu de unde a răsărit. Deși "nimic" este exagerat pentru că sunt oameni care nu câștigă nici un ban dar trăiesc, banii sunt importanți. Chiar dacă ne dorim și noi să spunem ca Domnul Isus ‘Omul nu trăiește numai cu pâine, ci cu orice cuvânt care iese din gura lui Dumnezeu.’, noi nu suntem El și deci îi susținem financiar pe cei pe care putem și la care ajungem: misionari, bolnavi și săraci ai bisericii noastre locale pentru că suntem cu toții o mare familie acum.

| Pocait01 a răspuns (pentru Scotianca):

Cea de-a treia întrebare:
"Daca vrei sa vorbim despre Vechiul Testament ti se pare ok ca Dumnezeu sa-si verse furia pe umanitate si sa scufunde intreaga lume in apa?"
Nu că mi se pare ok, dar văd acolo o milă și o dragoste extraordinară pentru umanitate.
"Dumnezeu a văzut că răutatea omului era mare pe pământ și că toate întocmirile gândurilor din inima lui erau îndreptate în fiecare zi numai spre rău." Înțelegi tu ce citești aici? Înțelegi tu ce implică aceste lucruri?
Faptul că Dumnezeu a salvat familia lui Noe împreună cu el, a făcut posibilă salvarea omenirii. Putea foarte bine să pună punct omenirii acolo fiind perfect îndreptățit să facă asta și tu nu mai aveai ce scrie pe TPU.

| Scotianca explică (pentru Pocait01):

Sigur. dragoste imensa. Dumnezeu a iubit lumea asa tare incat a inecat intreaga lume in apa ce conteaza ca erau si femei cu bebelusi pe acolo. Ca pana la urma nu a existat timp cand femeile nu au avut copii mici sau bebelusi, deja imi imaginez femei in brate cu copilasii lor plangand si fiind extrem de speriate. Dupa potop Dumnezeu si-a regretat decizia si a decis sa puna un curcubeu pe cer exact ca acel barbat abuziv care isi terorizeaza femeia si dupa vine si i aduce un buchet de flori. happy
E ok sa omoram alti oameni cand fac ''pacate'' desi tot el a zis ''Sa nu ucizi''
Datorita cui frater esti imperfect din cauza ''pacatelor''?
Matei 10:34-36
Costul uceniciei
34 Să nu credeţi că am venit să aduc pacea pe pământ; n-am venit să aduc pacea, ci sabia. 35 Căci am venit să-i întorc
«pe fiu împotriva tatălui său,
pe fiică împotriva mamei ei
şi pe noră împotriva soacrei sale,
36 aşa încât duşmanii unui om vor fi chiar cei din familia lui»[a].
Deci sa te gandesti bine cand te certi cu membrii familiei tale nu e din cauza ''pacatelor imaginare ale voastre ci ca asa si-a dorit Iisus/Dumnezeu happy
Biblia spune ca omul e ca Dumnezeu acum deci sa inteleg ca asa era si Dumnezeu? Ca din cate vad asta pare. Si oamenii care afc rele is tot creati in imaginea lui Dumnezeu.

| Scotianca explică (pentru Pocait01):

Ai incercat sa traiesti fara bani? Te rog spune-mi cum e? Sa nu iti poti cumpara mancare sau sa ai acces la medicamente. Te ajuta Dumnezeu? Nu. Daca stai fara mancare si fara medicamente vei murii. Asta e o realitate si nu un basm.
Bine zis si ma bucur ca admiti ca Dumnezeu nu i pasa de noi si ca fara bani nu poti trai in lumea asta. Nu putem trai doar citind Biblia.
Cum se face ca exista atatia oameni pe strazi saraci daca tu zici ca aveti misionari si biserici care se ocupa de asta? Stiai ca in cimitire unde inainte saracii mai faceau rost de mancare s-au bagat legi mai nasoale si paznici si oamenii sarmani si fara adapost sau mancare is dati afara din cimitire deunde era singura lor sursa de mancare, stiai asta? Stiai ca preotii de acolo si dascalii nu da doi bani pe saraci? In schimb popii vostrii au vile si masini scumpe. happy

| Scotianca explică (pentru Pocait01):

De ce are nevoie Dumnezeu care este creatorul universului, omnipotent si omniprezent de validarea mea?
Daca nu am suficiente dovezi concrete ca exista sau ca e intr-adevar bun de ce sa fiu aruncata in iad?
Mi se pare putin nedrept sa scoateti un om nevinovat la inaintare sa-ti ia pacatele care tu leai comis si sa mergi in rai. Oamenii care au facut rau nu ar putea invata nimic din asta.
Da dar nimeni nu i-a cerut asta. E putin manipulativ sa scoti ochii cuiva ''uite am facut asta pentru tine acum'' faci ca mine altfel te aruc in iad, nici macar nu mi-am dorit sa vin in lumea asta, ma simt manipulata ca am venit in lumea asta cu memoria stearsa, am trait viata cum mi s-a parut normal si intr-o zi sa vina cineva sa-mi zica ca felu meu cum am trait pana acum nu este ok si ca trebuie sa ma reprogramez de la 0, sa renunt la lumea asta si la materialele de aici. Si sa mentionez ca chiar daca accepti asta si esti in tabara lui si faci ca el, tot vei murii si tot vei fi atacat de satana. Deci e cam 0

| Pocait01 a răspuns (pentru Scotianca):

Cea de-a patra întrebare pare retorică având în vedere că ți-ai dat singură răspunsul: "Cum ne putem da seama cand un profet este fals?" -> Deut. 19
Dar sunt și alte criterii, să nu instige la închinarea altor zei sau lucruri de exemplu(Deut. 13:1-5).

În restul comentariului ai aberat într-un așa mod încât mă întreb dacă ai făcut-o intenționat bătându-ți pur și simplu joc sau ai dat copy-paste la cineva care a făcut-o.
Dacă totuși ești serioasă și comentariul a venit din pura ta rațiune, am să comentez puțin la partea profetică a Domnului Isus:
El a profețit că templul va fi dărâmat, și așa s-a întâmplat în anul 70. Mat. 24:1-2
A profețit că creștinii vor fi persecutați, și așa a fost.Ioan 15:20
Predicarea evangheliel în întreaga lume, și așa este. Mat. 24:14
A profețit că în vremurile din urmă Israelul va deveni stat independent. Lucru ce s-a întâmplat în 1948. Matei 24:34
Ce proffeții la scară mai largă de atât vrei? Sunt și alte profeții ce s-au întâmplat, dar s-au întâmplat pe când Isus era pe pământ și sunt înregistrate în Evanghelii dar presupun că nu contează pentru tine.
În Apocalipsa, iarăși, sunt multe profeții care s-au împlinit. De exemplu cum putea atunci anihristul să ajungă la toată lumea oferind o salvare la nivel mondial aducând pacea, dar și ulterior războiul(pentru 3.5 ani) în doar 7 ani? Nu putea. Nici nu se putea concepe așa ceva. Dar cu tehnologia de astăzi poate ajunge la toată lumea? Sigur că da.

| Scotianca explică (pentru Pocait01):

Imi poti arata din Scriptura profetiile astea care s-au implinit la ce ai zis mai sus? Eu tu ti-am prezentat din Scriptura ce profetii nu a reusit sa indeplineasca Iisus.

| Pocait01 a răspuns (pentru Scotianca):

Vrei să testezi veridicitatea Bibliei, puterea lui Dumnezeu și cuvintele lui Hristos? Este scris: De aceea și Eu vă spun: cereți, și vi se va da; căutați, și veți găsi; bateți, și vi se va deschide!
Fiindcă oricine cere capătă, cine caută găsește, și celui ce bate i se deschide.
Cine este tatăl acela dintre voi care, dacă-i cere fiul său pâine, să-i dea o piatră? Ori dacă cere un pește, să-i dea un șarpe în loc de pește?
Sau dacă cere un ou, să-i dea o scorpie?
Deci dacă voi, care sunteți răi, știți să le dați daruri bune copiilor voștri, cu cât mai mult Tatăl vostru cel din ceruri le va da Duhul Sfânt celor ce I-L cer!"
Dacă chiar îl cauți pe Creator, Acesta ți se va descoperi. Dar dacă ce cauți tu sunt argumente la teoriile tale conspirative, împietrindu-ți de bună voie inima și ignorând Duhul Sfânt, spunând că este minciună adevărul lui Dumnezeu... scrie despre tine în Romani capitolul 1:18-32

Evanghelia este aceasta: "atunci când erați robi ai păcatului, erați slobozi față de neprihănire.
Și ce roade aduceați atunci? Roade de care acum vă este rușine, pentru că sfârșitul acestor lucruri este moartea.
Dar acum, odată ce ați fost izbăviți de păcat și v-ați făcut robi ai lui Dumnezeu, aveți ca rod sfințirea, iar ca sfârșit – viața veșnică.
Fiindcă plata păcatului este moartea, dar darul fără plată al lui Dumnezeu este viața veșnică în Isus Hristos, Domnul nostru."

Nu merg la biserica ortodoxă și nu cred că biserica ortodoxă este utilă în creșterea spirituală a oamenilor. Merg la o biserică baptistă și recomand să mergi și tu până vei găsi pe cineva care-ți va răspunde întrebărilor. Stai liniștită că și eu am fost ca tine, cu ursul care a omorât copiii în VT, cu răul din lume ș.a.m.d.

| Pocait01 a răspuns (pentru Scotianca):

Nu, nu mi-ai prezentat nimic util. Pur și simplu ai aberat. Nici măcar argumentare nu poate fi numită aia. În cel mai bun caz erezie.
Am modificat răspunsul.

| Scotianca explică (pentru Pocait01):

Cine este tatăl acela dintre voi care, dacă-i cere fiul său pâine, să-i dea o piatră? Ori dacă cere un pește, să-i dea un șarpe în loc de pește? (Ador acest verset. Acesta e unul din preferatele mele. I-am cerut lui Dumnezeu ceva si am primit si eu altele desi Biblic vorbind tu ceri ceva specific deci trebuie sa primesti exact ce ai cerut. Asa ceva nu s-a intamplat nici macar in ziua de azi si nici nu cred ca se va mai intampla vreodata.)
Dacă chiar îl cauți pe Creator, Acesta ți se va descoperi. Dar dacă ce cauți tu sunt argumente la teoriile tale conspirative, împietrindu-ți de bună voie inima și ignorând Duhul Sfânt, spunând că este minciună adevărul lui Dumnezeu... scrie despre tine în Romani capitolul 1:18-32
Eu am prezentat dovezi clare din Scriptura. Tu imi prezinti doar argumentele tale.

Evanghelia este aceasta: "atunci când erați robi ai păcatului, erați slobozi față de neprihănire.(De ce sa fie un pacat ca omul sa cunoasca binele si raul? Avand in vedere ca Dumnezeu este bun si corect. De ce ti se pare acest lucru un lucru rau mai ales ca si Dumnezeu cunoaste binele si raul deci si el are pacate?
Și ce roade aduceați atunci? Roade de care acum vă este rușine, pentru că sfârșitul acestor lucruri este moartea.( De ce sa fie moartea pentru ca doresti ceva rational?)
Dar acum, odată ce ați fost izbăviți de păcat și v-ați făcut robi ai lui Dumnezeu, aveți ca rod sfințirea, iar ca sfârșit – viața veșnică. (Atunci de ce si oamenii care il servesc pe Dumnezeu INCA fac pacate de ce nu-i ajuta Dumnezeu sa fie ca Iisus?

Nu merg la biserica ortodoxă și nu cred că biserica ortodoxă este utilă în creșterea spirituală a oamenilor. Merg la o biserică baptistă și recomand să mergi și tu până vei găsi pe cineva care-ți va răspunde întrebărilor. Stai liniștită că și eu am fost ca tine, cu ursul care a omorât copiii în VT, cu răul din lume ș.a.m.d.
(De ce o biserica baptista si nu una ortodoxa sau anglicana? De ce esti asa ferm convinsa ca denominatia ta e cea care are adevarul sicelelante nu? Exista o multime de denominatii in lumea aceasta si toate zic ca ele detin adevarul.)
Si stai asa un pic, eu am citit Biblia si asta e ce am inteles eu din ea, de ce este nevoie sa-mi explice si altcineva Scriptura? Dumnezeu nu a lasat Biblia sa fie pe intelesul tuturor? Nu toti oamenii au acces la internet sau sa mearga in vizita in tari diferite sau sa vorbeasca cu teologi. Nu crezi ca Dumnezeu care a creat Biblia a stiut cum sa scrie pe intelesul tuturor oamenilor? Dar daca a stiut atunci de ce exista atatea denominatii si atatea contraziceri in religia Crestina? Oare acesti oameni nu sunt si ei la randu lor umpluti de acelasi duh sfant care il avea si Dumnezeu?

| Scotianca explică (pentru Pocait01):

De ce erezie? E in propria ta Biblie sunt vorbele lui Hristos si promisiunea lui ca se va intoarce si ca va aduce imparatia lui inca in vremea cand apostolii lui inca traiau. Acest lucru nu s-a intamplat si au murit cu totii. Daca Iisus si-ar fi adus imparatia atunci asa cum a promis nu mai exista atata rautate astazi si nu mai eram aici sa comentez.
Matei 16:28
28 Adevărat vă spun că sunt unii dintre cei ce stau aici, care nu vor gusta moartea înainte de a-L vedea pe Fiul Omului venind în Împărăţia Sa.[a]
Dar multumesc. Mi-ai demonstrat ca nu-mi poti raspunde. Biblia sa batut cu propriile sale versete.

| Răzvănykă a răspuns (pentru Scotianca):

Nu exista mnezeu', ce aveti? laughing

| Scotianca explică (pentru Răzvănykă):

Eu cred ca exista dar nu e asa iubitor precum zice biserica.

| Răzvănykă a răspuns (pentru Scotianca):

Dar ce e? Care e? laughing

| Scotianca explică (pentru Răzvănykă):

Cred ca Dumnezeu care a creat universul e mult mai mult decat stim noi. Nimeni nu stie sigur cum arata el. Care e? In nici un caz zeii prezentati in diverse religii.

| Răzvănykă a răspuns (pentru Scotianca):

Deci sa inteleg ca esti deista?

| Răzvănykă a răspuns (pentru Scotianca):

Ai spus ca tu crezi intr-un dumnezeu care a creat universul dar nu are legatura cu cei din religii, asta inseamna ca esti deista.

dex: deism = Credință în existența unei ființe supreme, principiul și sursa oricărei realități, dar care nu intervine în ordinea naturii.

| Scotianca explică (pentru Răzvănykă):

Eu cred ca Dumnezeu exista dar nu cred ca este bun asa cum vrea Crestinismul sa-l faca sa para.

| Răzvănykă a răspuns (pentru Scotianca):

Foarte bine, deci ai confirmat ce am zis mai sus.

| Scotianca explică (pentru Răzvănykă):

Nu prea sunt fana la anumite etichete dar daca tu asta doresti sa crezi despre mine e dreptul tau. laughing

| Pocait01 a răspuns:

A, și încă ceva că tu ai pus bunătatea lui Dumnezeu în comparație cu ce se întâmplă în lumea asta condusă de păcat.

Lumea asta nu este a lui Dumnezeu ci a satanei(ai ascultat vreodată evanghelia?). Cei ce sunt ai Lui Dumnezeu sunt puțini și în biserici, d-apoi în lume. Deci lumea în ansamblu nu poate fi luată ca referință pentru a-L vedea pe Dumnezeu, pentru asta citește ce ți-am scris în celălalt răspuns.

Tocmai de asta a venit Dumnezeu, tocmai de asta sărbătorim Paștele și ne bucurăm că Isus a venit pe pământ să plătească în locul nostru plata păcatului: moartea; dar fiind fără păcat Tatăl care este Drept L-a înviat și împreună cu Hristos pe toți cei ce ne încredem în El. Tocmai pentru că lumea este rea, păcătoasă și sortită morții, judecății veșnice.

| Scotianca explică (pentru Pocait01):

Am citit toata Biblia. Acu intrebarea e :
De ce e satana sef aici?
De ce Dumnezeu a permis lu satana sa fie stapan aici?
Dumnezeu ne-a creat pe toti de ce doar anumiti oameni sunt ''ai lui Dumnezeu'' daca Dumnezeul vostru reprezinta iubirea. Crezi ca el nu stie ce a creat si de ce unii oameni functioneaza asa?
De ce il sarbatoriti pe Iisus care a fost un profet fals?
Lumea e doar rea? Atunci de ce exista si bine? Sunt oameni care nu sunt crestini dar cu toate astea sunt oameni buni.

| Pocait01 a răspuns (pentru Scotianca):

Ai citit toată Biblia dar răspunsul la primele trei întrebări este în primele 3 capitole ale Bibliei.
Dumnezeu l-a creat pe om, dar omul de cine a ascultat? Pe cine a pus de bună voie "șef" peste el? Pe Dumnezeu care i-a spus să nu mănânce ceva sau pe satana care a spus să mănânce acel ceva?

Noi nu-l sărbătorim pe profetul fals numit Isus, nu știu cine e acesta, nici nu am auzit de el. Dar dacă prin Isus te referi la Cel despre care a mărturisit Dumnezeu că este Fiul Său în care își găsește plăcerea, atunci ai grijă că nici unui părinte nu-i place să audă lucruri urâte spuse de alții la adresa copilului său în suferință.
De exemplu dacă ai o problemă gravă la inimă și părintele unui copil ce i-a murit, singurul copil, acceptă să-ți fie donată inima sa și tu îl ignori pe părinte și spui că copilul ăla nici nu a existat, o poveste inventată și că inima este de fapt artificială deși ai dovada în piept chiar dacă nu o vezi... cum crezi că se simte părintele ăla. Și ce ți-ar face părintele ăla dacă ar fi regele țării în care locuiești? D-apoi Dumnezeu care este al întregii creații.

Oamenii sunt buni după părerea ta, părere care mai înainte ai spus că Isus este fals și cine știe ce alte credințe și valori mai ai.
În momentul în care vine un tânăr la Domnul Isus și I se adresează ca "bunule Învățător", Isus îi răspunde: "Nimeni nu este bun, decât Unul singur: Dumnezeu."
Deci ce înseamnă om bun după tine? Cineva care face din când în când ceva bun(ce?), cineva care a făcut o dată în viață ceva extraordinar de bun pentru altcineva? Dă-mi un exemplu și am să-ți zic ceva interesant, dacă te interesează.

| Scotianca explică (pentru Pocait01):

Pai hai so luam altfel. Daca Raiul este un loc fara pacate. Ce cauta sarpele(o creatura paactoasa cu intentii malitioase acolo? Cine crezi ca la pus daca nu Dumnezeu? laughing Inseamna ca asta si-a dorit.
Deci daca acel copac se numea Copacul Cunoasterii Binelui si al raului asta inseamna ca pana sa manance din acel copac, Adam si Eva erau intr-o stare nevinovata dar abia dupa ce au mancat au devenit constienti de ce este in juru lor si nu uita Dumnezeu a pus acel copac in fata lor si ei NU au vrut sa manance decat atunci cand sarpele le-a zis sa manance. A mintit cumva sarpele cand a zis ca atunci cand vor manca vor ajunge sa cunoasca binele si raul si ca ochii lor se vor deschide si ca nu vor murii? Ei NU au murit dupa ce au mancat, Adam si Eva au trait mii de ani comform Bibliei tale iar ce a zis Dumnezeu ''nu mancati ca veti murii de indata ce veti manca. Ei nu au murit imediat dupa ce au mancat asta ce inseamna? Ca sarpele a avut dreptate. De ce un bun si corect Dumnezeu nu siar dori ca creatia sa sa nu cunoasca binele si raul decat daca era de fapt un dumnezeu rau?
Geneza 3
Căderea în păcat şi consecinţele sale
3 Şarpele era mai şiret[a] decât toate fiarele câmpului, pe care Domnul Dumnezeu le făcuse. El i-a spus femeii:
– A zis oare Dumnezeu: „Să nu mâncaţi din orice pom din grădină."?
2 – Putem să mâncăm din rodul pomilor din grădină, i-a răspuns femeia şarpelui, 3 dar Dumnezeu a zis: „Să nu mâncaţi din rodul pomului care este în mijlocul grădinii; nici să nu-l atingeţi, pentru că veţi muri negreşit!"
4 Dar şarpele i-a zis femeii:
– Nu veţi muri nicidecum! 5 Dimpotrivă, Dumnezeu ştie că, atunci când veţi mânca din el, vi se vor deschide ochii şi veţi fi ca Dumnezeu, cunoscând binele şi răul.
(Geneza 2:17)
17 dar din pomul cunoaşterii binelui şi răului să nu mănânci, pentru că în ziua în care vei mânca din el vei muri negreşit!"
Geneza 5:3-5
3 La vârsta de o sută treizeci de ani, lui Adam i s-a născut un fiu după asemănarea sa, după chipul său, iar el i-a pus numele Set. 4 După naşterea lui Set, Adam a mai trăit opt sute de ani şi i s-au mai născut şi alţi copii: fii şi fiice. 5 Astfel, Adam a trăit în total nouă sute treizeci de ani; apoi a murit.
Geneza 3:22
22 Atunci Domnul Dumnezeu a zis: „Omul a ajuns ca unul dintre Noi, cunoscând binele şi răul; acum el şi-ar putea întinde mâna să ia şi din pomul vieţii ca să mănânce şi va trăi veşnic."
Deci concluzia Adam si Eva nu au murit si nici nu si-au pierdut nemurirea deoarece acestia NU au mancat si din copacul vietii deci nu erau nemuritori. Sarpele a avut dreptate.
==================================================
Daca e copilul lui Dumnezeu atunci
Isaia 45:5
5 Eu sunt Domnul, nu este altul;
în afară de Mine nu există un alt Dumnezeu!
Te voi încinge, deşi tu nu Mă cunoşti,
Dumnezeu a mintit? Nu a zis ca exista alti zei langa el sau ca ar avea copii. happy

Da dar nu a cerut nimeni sa faca asta pentru noi plus ca asta arata din nou ca e corupt de ce? Inventeaza o problema si o boala si tot el inventeaza leacul. Te mustreaza sal apreciezi si te manipuleaza desi nu ai cerut asta nici macar nai cerut sa fii creat/creata.
Si de ce ar fi corect moral si just ca altcineva sa plateasca pentru pacatele care eu le-am comis?
Alta chestie bizara care o observ e ca noi daca facem pacate si murim, ajungem in iad si ardem vesnic, Iisus a murit doar 3 zile si nu a suferit in iad pentru o eternitate iar apoi a devenit Dumnezeul universului. Nu crezi ca e lipsit de rationalism si logica?
De ce era nevoie ca Dumnezeu care e infinit si dintre atatea metode a aleso pe cea mai nasoala ca sa ne faca sa intelegem noi ceva. Un rege bun I pasa de oamenii din tara lui si nu-i amagete sa le creeze ''capcane'' in care ei sa pice sa aiba motiv sai distruga nu crezi? Eu cel putin nas face asta.
Oameni pot fi si buni nu doar rai, poate ti se pare ciudat dar exista oameni buni in lumea asta si fara Dumnezeu sau religie. Din contra pot avea mai multa empatie decat unii Crestini.
Am fost si eu crestina dar am observat ca cand incepi sa deconstruiesti biblia toate chestiile pica.
În momentul în care vine un tânăr la Domnul Isus și I se adresează ca "bunule Învățător", Isus îi răspunde: "Nimeni nu este bun, decât Unul singur: Dumnezeu."
Arunci de ce a mintit cu ce am, postat mai sus? Credeam ca minciuna este un pacat?
Deci ce înseamnă om bun după tine? Cineva care face din când în când ceva bun(ce?), cineva care a făcut o dată în viață ceva extraordinar de bun pentru altcineva? Dă-mi un exemplu și am să-ți zic ceva interesant, dacă te interesează.
Un om bun nu ucide in primul rand. Iti dau exemplu legile noastre pamantesti desi nu sunt perfecte
Daca un om fura dintr-un magazin este pedepsit corespunzator infactiunii comise, poate va sta o noapte la in puscarie dar nu pe viata pe cand Dumnezeu ma arunca in iad, ma separa de lumina sa si ma lasa sa ard o vesnicie fara o care de iesire de acolo daca nu accept gandirea sa.
Cu asta ce facem? Parca Dumnezeu iubea familia si copii?
Matei 10:34-36
Costul uceniciei
34 Să nu credeţi că am venit să aduc pacea pe pământ; n-am venit să aduc pacea, ci sabia. 35 Căci am venit să-i întorc

«pe fiu împotriva tatălui său,
pe fiică împotriva mamei ei
şi pe noră împotriva soacrei sale,
36 aşa încât duşmanii unui om vor fi chiar cei din familia lui»[a].
De ce as dori sa ma supun si sa renunt la gandirea mea libera si la viata de aici pentru un zeu care a creat pacatul comform acestui pasaj si care nici macar nu doreste sa fim uniti unii cu altii si care doreste sa ne dezbine. Pentru mine acest zeu este orice altceva numai iubire nu.

| Pocait01 a răspuns (pentru Scotianca):

Mi-ai spus ce nu face un om bun, și bine ai spus, că este logic: un om bun nu ucide, dar nu asta îl face bun, nu-i așa? Dar eu ți-am cerut un exemplu de lucru ce-l pune pe omul respectiv în definiția de om bun. Dacă omul nu ucide dar bate copiii este tot bun? Sigur că nu. Deci ce face un om bun de este bun?
Sau tu numești bun un om care nu face nimic?
Serios, am nevoie de ceva cu care să lucrez aici, dacă te interesează. Dacă nu, lăsăm așa.

Cât despre partea cu șarpele... revin mai târziu, dacă te interesează, că iarăși este o întreagă discuție teologică acolo.

| Scotianca explică (pentru Pocait01):

Pai avd ca eviti sa-mi raspunzi la intrebarile de mai sus si vrei sa intri in alte subiecte. Ok sa zicem ca nu stiu ce e ala un om bun. Spune-mi tu ce crezi ca este un om bun dupa parerea ta?
Cu siguranta daca stiai raspunsurile la intrebarile si dovezile care ti le-am prezentat mai sus cred ca puteai sa explici astfel incat sa inteleaga si mintea mea ca pana la urma si chestia asta trimite oamenii in iad. Informatii gresite.

| Scotianca explică:

@ Violleta2022, Multumesc ca arati ca esti intolerabila cu alte pareri decat ata dar iti voi raspunde la raspunsul eronat pe care il oferi tinerilor Crestini.
Karma tine de Budism nu de Crestinism. Stiai ca in America sunt grupuri crestine care exorcizeaza karma si o scoate din oameni din cauza ca este un demon?(asta cred ei)
Personal nu-mi este teama de karma deoarece nu sunt budista sau Crestina, sunt Agnostica big grin