| anonim_4396 a întrebat:

Sunt fata si am 13 ani. Ce parere aveti de predarea religiei in scoli? OK, ma refer la indoctrinare. Am observat un lucru foarte urat la multi dintre profesorii mei. In clasa noastra cativa am devenit atei si cred ca am inceput sa ii atragem si pe altii. Chestia sta in felul urmator: noi, acesti copii atei, am inceput sa ascultam rock.O sa ziceti ca din vina rockului avem aceste idei "eronate". Doar ca noi ne gandeam deja la aceste lucruri cum mult timp inainte de a incepe sa ne placa acest tip de muzica.Eu nu pot fi numita in totalitate rockerita, mai degraba "emo".Am doi prieteni foarte buni in clasa, rockeri, o fata si un baiat.Chestia este ca de cand unii profesorii au aflat aceste lucruri despre ei, si-au schimbat total parerea despre ei.Le-ar scadea cu mare placere nota la purtare doar din cauza asta.
A mai fost un episod foarte urat in una din orele de religie: Unul dintre prieteni mei(rocker) a avut febra mare in timpul orei, iar profesoara de religie nici n-a vrut sa vada daca intr-adevar are febra, pur si simplu i-a zis "Treci in banca ca nu pun nicio mana sa vad, nu ma intereseaza". Putea totusi sa-l trimiata la cabinetul medical, oricum era ultima ora.Si pana a ajuns acasa acel baiat, febra i-a crescut.Si pentru un moment nu mi-a venit sa cred ca profesoara aceea a facut asa ceva, chiar ma inteleg bine cu ea.Ma rog, ramane de vazut cat o sa mai dureze relatia asta "profesor-elev"
Acum intelegeti? De ce trebuie sa judecam astfel oamenii din astfel de motive? Suntem oameni normali, nu posedati.Multi vor sa se retraga de la religie anul asta, m-as retrage si eu, dar ai mei nu stiu ca sunt atee si nu ma indoiesc ca as avea probleme doar fiindca "sunt posedata".
Va rog, nu incepeti sa-mi vorbiti urat findca voi sunteti "crestini evlavioasi". Si va rog nu-mi veniti cu adresari de genul "Ai doar 13 ani".
Intrebarea e adresata celor care stiu sa se abtina de a face ramarci doar fiindca sunt persoane diferite de ele. Va multumesc.

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu sunt nici eu pentru religia in scoli.Acele ore cu vresete sperioase din biblie sau mai stiu eu ce cu pedeapsa in iad si alte babilonii din astea, insufla teama in constientul copilului.Acea teama, cenzura la anumite fapte si chiar ganduri, mi se pare ceva grotesc.
In legatura cu profa, cred ca e dusa rau.Va vede ca pe niste animale, ceva diferit de normal in viziunea ei. Religia a fost bagata pe gat in constiinta omului cu scop de manipulare.Nu ai voie aia ca e pacat, nu ai voie aia ca e pacat, nu stiu ce versete care te sperie rau de tot, una peste alta niste texte facute de cineva care vrea sa controleze populatia in masa. Daca vreti sa va retrageti de la ora de religie, faceti-o.

32 răspunsuri:
| Inferno a răspuns:

In scoli nu se preda religia ci o materie ce se numeste "religie" dar in realitatea este doar religia crestina.
Cand spui "religie" te referi la religie in genere.

Daca la materia numita "fizica" s-ar preda cursuri privind modul in care trebuie prajiti cartofii ai mai putea spune ca e fizica in adevar?

| Filip23 a răspuns:

Cate ore pe saptamana ai?

| AnotherNimrod a răspuns (pentru Filip23):

Una,dar fac cum fac si profesorii ne introduc elemente de la religie la lectiile lor chiar daca avem copii de de alte religii in clasa.

| Filip23 a răspuns (pentru AnotherNimrod):

Intr-o ora pe saptamana nu poti fi indoctrinat, asta era ideea.
E o ora in care auzi niste lucruri, pe care le accepti sau nu.

| NemNUZ a răspuns:

Sunt crestin si sa fiu sincer sunt de acod cu idea ca religia sa nu fie o materie obligatorie, doar optionala. Si eu am avut odata o profa de religie care ma cam enerva, deci cel putin intr-un procent mic te inteleg. Nu poti sa te certi cu parintii, chiar daca crezi ca sti mai bine, ei iti sunt cei mai buni prieteni si ei sunt primii care te-ar ajuta daca ai avea probleme ( o sa intelegi asta in viitor, daca nu cumva ai inteles deja). Nu ai ce face cu profesoara, toti avem cate un profesor,, mai aparte,, dar asta e. Si ei au probleme ( nu ma refer in special la cei de religie ), au invatat mult si sunt nevoiti sa lucreze pe salarii de 2 lei

| milan9 a răspuns:

Profesoara aceasta a avut o reactie nedorita, o "iesire", nu stiu pe ce fond nu ai mentionat. Poate tocmai atunci fusese scoasa din rabdari de catre vreun coleg sau altul, sau poate a asociat gestul colegului cu vreo farsa de-a lui mai veche pentru a fi invoit spre exemplu. Tu stii mai bine. Nu este prea corect sa judeci un om dupa o simpla situatie, care foarte usor a putut fi neclara...

Daca ai avea o prezenta de spirit mai activa ai putea intr-o situatie asemanatoare sa-i vorbesti la sfarsit profesoarei, sa-i spui ca motivul colegului a fost unul real. Are dreptul sa stie, pentru a putea regreta reactia sa. Corect este sa-i aduci la cunostinta daca vei avea vreodata intentia de a renunta la ora. Nu va reactiona nepotrivit, ci dimpotriva va ajunge sa-ti vorbeasca de la egal la egal amical, sa te intrebe de sanatate, c e mai faci, ce motive ai happy Va cobora si ea cu picioarele pe pamant din frustrarile pe care le are sau din problemele nerezolvate din viata persoanala. Se va comporta mai corespunzator, asa cum banuiesc eu ca are si buna intentie... happy

| milan9 a răspuns:

Eu cred ca fiecare elev, aflat în plin proces de formare a personalităţii, are nevoie şi de repere morale sănătoase, sau în primul rând de repere morale, de o învăţătură morală – constructivă pentru spiritul său tot la fel cum pentru metabolismul său, eficiente şi vitale sunt necesităţile sale nutritive.

Consider ca eficienţa educaţiei morale nu constă atât într-o asimilare a unei culturi generale, cât mai ales în punerea în discuţie a temelor morale generale, practice şi esenţiale pentru formarea persoanei.

| Inferno a răspuns (pentru milan9):

O educatie morala nu e solidara cu credinta in zei.

| milan9 a răspuns:

Se face abstracţie, uneori cu rea-voinţă de rolul complementar al fiecărui factor venit în serviciul educaţiei morale şi al formării.
Se "lucrează" mult la diminuarea importanţei celor mai importanţi factori de educaţie (familia şi şcoala), probabil după modelul american (în care familia nu-şi mai poate educa principial proprii copii fără teama de a fi decăzuţi din drepturile părinteşti- deocamdată cazul Statelor Unite);

Mesajul spiritualităţii în şcoală este cu atât mai necesară cu cât condiţiile societăţii o cer chiar şi în mod tacit. Relevante în acest sens sunt tarele morale care se cer remediate: influenţele non-educative ale mass-mediei, avalanşa de provocări ale imoralităţii, viciilor în general, ale pierderii diferitelor valori spirituale şi general umane, ale pierderii interesului pentru asumarea responsabilităţilor multiple ale vieţii, etc...

| zurick a răspuns:

Nu-s de acord cu predarea religiei în școală.Mi se pare o tâmpenie. Vrei să fii indoctrinat n-ai decât du-te la biserică, dar fă asta pentru că vrei nu că ești obligat să crezi ceva.
Profesoara ta este cam bătută în cap și nu cred că o va schimba cineva vreodată. Oamenii care judecă sunt la fel de importanți pentru mine ca orice zeu.
Poate ar trebui să le spui părinților, dar dacă ai un tată ca al meu care crede că din cauza unui blestem de sânziene aș avea probleme de sănătatea laughing slabe șanse.

| sublime89 a răspuns:

Ai vazut cam cum reactioneaza crestinii "buni" si "inimosi" atunci cand vad ca altii nu sunt de acord cu basmele lor preferate. Sunt si exceptii, dar in general crestinul de rand asa reactioneaza. Tu esti pe drumul cel bun, doar sa stai departe de vicii.

| Jardelin a răspuns:

Singurul lucru care ma deranjeaza in intrebarea ta este cuvintul "indoctrinare"! Tu stii exact ce este aia indoctrinare?

Fii sincera si spune-mi, citi elevi ai vazut tu in tara asta indoctrinati religios ca urmare a orelor de religie din scoala? S-a format in tara asta un curent fanatic ca urmare a 2 ore de religie care se predau saptaminal la scoala? Unde naiba sint indoctrinatii aia care ies din scoli, ca eu nu vad niciunul! M-as bucura sincer sa vad unul, dar nu vad! De multe ori la orele de religie elevii sint absenti, iar daca sint prezenti sint tot absenti, si uneori se intimpla ca unii mai teribilisti si mai prosti, dupa ce au citit ei niste chestii aici pe TPU, sa se dea smecheri in timpul orei si sa intrebe "Daca la inceput au fost doi oameni pe pamint, inseamna ca noi ne-am inmultit prin incest?"

Realitatea este ca nu e vorba de nici o indoctrinare! La ora de religie profesorul de religie comunica niste idei, iar tu daca vrei esti de acord cu ele, daca nu, nu! Este ca in proverbul acela: "Profesorii doar deschid o usa, elevii aleg daca vor sa intre sau nu pe ea."

| AnotherNimrod a răspuns (pentru Jardelin):

''M-as bucura sincer sa vad unul, dar nu vad!'' Te-ai gandit in momentul ala ce spui? Inteleg, esti suparata fiindca esti crestin/a. Crezi ca eu m-am gandit la chestiile atea fara sa am motive? Chiar in clasa mea avem un astfel de caz si sincer, nimeni nu face nimic. Si crede-ma, stiu ce inseamna ''inoctrinare religioasa'', am trecut prin asta si cunosc persoane care inca mai au problema asta.Cat despre reactia ta, mi se pare un pic cam violenta si negandita. Aminteste-ti ca in intrebare n-am jignit niciun crestin sau de vreo religie. Eu am atras atentia unor oameni in intrebare ca trebuie sa invatam sa toleram lumea din jurul nostru, nu sa o judecam dupa principii de genul ''inclinare religioasa''. Nu suntem niste posedati, OK? Nici macar nu credem in lucruri de genul ''posedat'', ''Satana'' si asa mai departe. Repet: Intrebarea e adresata celor care stiu sa se abtina de a face remarci doar fiindca sunt persoane diferite de ele.

| Jardelin a răspuns (pentru AnotherNimrod):

Bun, hai sa le luam pe rând.
1. Eu nu cred ca acel coleg pe care il ai in clasa si despre care spui ca este indoctrinat, era inițial normal si vezi Doamne, ca urmare a orelor de religie a deveni un religios profund! El a venit așa, cu credință pe care o are de acasă, așa crescut si spre cinstea lui nu a renunțat la credința sa ca urmare răutăților colegilor care i-l considera indoctrinat. Tu pretinzi toleranta si înțelegere pentru convingerile tale si pentru pasiunea ta pentru rock. Dar voi de ce nu aveți toleranta pentru un coleg care crede in Dumnezeu si i-l jigniti spunându-i ca este indoctrinat? Tu vrei sa fii tolerata de creștini, dar tu dacă vezi un coleg care spune ca el crede in Dumnezeu îți bati jic de el si-i spui ca este indoctrinat! E normal așa?

2. Eu nu am făcut nici o referire in mesajul meu cum ca ai fi posedata. Citește cu atenție! Eu m-am referit strict la termenul "idoctrinare" pentru ca l-ai folosit răutăcios si fără fair play. Ție nu-ți convine sa spună unii despre tine diferite chestii legate de pasiunea ta, dar tu nu ai nici o jena sa numești pe cei care cred in Dumnezeu, indoctrinati! Interesantă viziune despre toleranta ai!

| AnotherNimrod a răspuns (pentru Jardelin):

Asculta, nici o data nu i-am zis acelui coleg ceva legat de problema lui si nici altcineva din clasa. Nu ne permitem sa ne batem joc in felul asta de cineva, OK?

| AnotherNimrod a răspuns (pentru Jardelin):

In plus, sa nu crezi ca eu doar CER toleranta! Am oferito de multe ori!winking

| Jardelin a răspuns (pentru AnotherNimrod):

Foarte bine! Atunci abtine-te sa iti bati joc de cineva care are o credinta si nu-i spune ca e indoctrinat! Si nu considera orele de Religie, ore de indoctrinare religioasa! Profesorul iti pune note pe ceea cea ai invatat, nu pentru cit de mult crezi din ceea ce el a predat. Sper ca ai sesizat diferenta!

Si inca ceva legat de indoctrinare. Eu daca miine ma inscriu intr-un partid oarecare inseamna ca sint indoctrinat politic? Nu. Deci, sa nu ne jucam cu cuvintele!

A fi fată de treaba şi cu bun simţ faţă de ce care sint diferiti de tine nu cred că-ţi strică. Vei fi iubită de toţi!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

La 13 ani te poti declara ce vrei, mare ateu, mare credincios, mare yoghin,mare musulman, mare egiptean, mare emo, etc.
Este fix acelasi lucru.
La fel cum la 5 ani iti placea o anumita papusa acum iti place alta.
Ai nevoie de experiente cat mai variate ca sa intelegi pe ce lume traiesti.
Profesorii sunt si ei oameni care isi varsa frustrarile pe cine reusesc.
Putina discretie din partea voastra cei care aveti alte orientari, nu ar fi stricat.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Mergi inainte asa.cand vei avea primul copil vei deveni crestina subit, nici no sa-ti vina sa crezi.

| gingergirl1 a răspuns:

Pe mine una rock-eri astia ma sperie, si spun asta in general laughing Fara suparare big grin Sincer, ceea ce imi pare foarte rau este ca verisorul meu a luat-o pe calea asta sad Noi.suntem din familie de "pocaiti"(ca sa zic asa) si nu e deloc ok...ma rog pentru el in continuare dar..in fine, revin la intrebarea ta laughing Religia e o materie importanta, parerea meawinking Acum dupa ce ai citit, profa ta nu a procedat bine deloc, eu am trecut a9a,si religie la scoala teoretic nu faceam, practic da laughing Stateam si eu acolo in clasa dar vreau sa iti spun ca in clasa a5a si a6a am avut un prof de nota 11hee hee si ma intelegem foarte bine cu el(toata clasa se intelegea bine cu el happy In a7a am avut un prof care toata ora ne vorbea numai de ideile lui laughing si in a8a am avut o profa foarte de treaba happy Chiar imi placea la ea la ora. Niciodata nici un profesor de religie nu afacut diferente intre mine si ceilalti si etc. Deci in mare parte e vina si profesorului daca nu iti place o anumita materie,de exemplu,am avut un prof de fizica pe care pur si simplu nu prea il suportam si clar nu imi placea nici fizica laughing ( fizica e singura materie pe care o urasc )
In fine,sunt de acord cu tine, nimeni nu are dreptul sa judece alti oameni. Ok, nici mie nu prea imi plac rockeri (nu de alta dar chiar ma sperie laughing la fel si muzica rock, imi da o stare de frica laughing si neliniste. Dar nu ii judec, fiecare face ce vrea cu viata luiwinking Doar ca trebuie sa te gandesti un pic ce o sa se intample dupa ce se termina viata asta si pe ce cale vrei sa mergi...

| AnotherNimrod a răspuns (pentru gingergirl1):

OK, sa stii ca eu am venit la scoala asta in clasa a sasea(acum sunt a saptea).La fosta mea scoala intr-adevar am avut o profa extrem de amabila si intelegatoare. Chestia sta in felul urmator, scoala aia e de la tara, iar pe atunci nu prea aveam de ales si ma preocupa mai mult ce gandeste lumea despre mine asa ca nicioadata nu am zis nimanui despre indoielile mele si continuam cu religia nu de placere pentru ''invatatura crestina'' (scuze, nu stiu cum sa ma exprim) ci de frica...fiindca acum nu vad prin scoli decat asta cand vine vorba de religie. De fapt vad asta mai peste tot. De asta am si renuntat la chestia asta cu ''a fi credincios''. Cat despre verisorul tau, nu-ti face griji rockerii nu sunt asa cum par la prima vederewinking Degeaba te rogi pentru el, numai el poate renunta la el... Cand va incepe sa fumeze, sa se drogheze, sau sa bea alcool, atunci poti sa-ti faci griji pentru el, OK?winking Si oricum exista si rock pentru urechile tuturo(rockul vechi, de dinainte) ca muzica celor de la Bon Jovi. Si m-am acomodat deja cu ideea ca nu exista NIMIC dupa moartewinking

| gingergirl1 a răspuns (pentru AnotherNimrod):

Mda,eu am crescut in familie de oamneni credinciosi si am avut o educatie mai altfel...intelegi tu -_-
Fiecare om asculta ce muzica vrea normal dar pentru mine rock-ul e "muzica satanista", e adevarat ca nu prea am ascultat dar daca vara'miu mai venea la mine imi dadea sa ascult si pur si simplu nu e de mine, nu ma reprezinta happy P.s : pe mine ma doare in cot ca asculta el muzica rock, ma deranjraza faptul ca s-a schimbat foarte mult(in rau) numai prostii bata pe fb, injuraturi si tot felul ...Mda,ma rog, nu iti pot tine predici pe aici dar gandim foarte diferit laughing

| AnotherNimrod a răspuns (pentru gingergirl1):

Pff... Rockul nu e acelasi lucru cu muzica satanista. La inceput asa crezi, dar dupa inveti sa faci diferenta.

| unprietenaproape a răspuns:

Esti foarte desteapta

| RaduMD a răspuns:

Religia e optionala in Romania. Mai ales daca e ultima ora si tu crezi ca nu te intereseaza si nu te va ajuta cu nimic, de ce nu vorbesti cu parintii tai sa te retraga de la ore?

| Metalheadforever666 a răspuns:

Asa sunt majoritatea profesorilor de religie daca nu esti si nu faci cum vor ei te trateaza ca pe un animal.Religia consta in manipulare fa cum vor ei sau altfel te vei alege cu amenintari, critici, injuraturi, ignoranta etc.

| milan9 a răspuns (pentru Metalheadforever666):

Nu e adevarat. Nici in privinta religiei si nici a profesorilor de religie. "amenintari, critici, injuraturi, ignoranta" Sunt calomnii, omule... Nu numai ca ar fi exceptii, dar refuz sa cred ca te referi la vreo persoana concreta.
Esti imbolnavit de o ura impotriva credintei, ura ce te orbeste, cred eu... sad

| Jardelin a răspuns (pentru milan9):

"Nu e adevarat. Nici in privinta religiei si nici a profesorilor de religie. "amenintari, critici, injuraturi, ignoranta" Sunt calomnii, omule... Nu numai ca ar fi exceptii, dar refuz sa cred ca te referi la vreo persoana concreta.
Esti imbolnavit de o ura impotriva credintei, ura ce te orbeste, cred eu..."

Asa e, dar nu inteleg de ce ii dai atita importanta! Nu merita... A luat-o prin fasole de mult!

| ElenaRomann a răspuns:

Nu ai nimic de pierdut cu cateva principii morale in plus. Si nu cred ca e un obiect stresant asa cum sunt acele materii cu profi stresanti

| Lhurricane a răspuns:

Aici scrie clar ca poti renunta cand ai tu chef la ora de religie daca nu esti de acord cu ea. http://humanismromania.org/educatia-in-scoala-religia-la-biserica/

Eu sunt de asemenea ateu, nu cred in nici un cuvant legat de religie si toate cele, le-am spus parintilor mei de ce nu cred dupa ce m-am documentat ( am citit ici colo sa le pot explica ca pentru mine religia nu inseamna nimic si daca gandesti logic chiar e un mare nimic ) si nu mai fac religie la scoala, in schimb am o ora libera de care ma bucur.

| dogee92 a răspuns:

Ceau.
Eu am facut in scoala religie timp de 12 ani! Desi parintii mei si cu mine mergeam la baptisti am acceptat sa fac religie ortodoxa. Tind sa cred ca sm fost un baiat cu bun simt,respectat foarte mult de toti profesorii,in special de un profesor de religie de la liceuwinking.Am terminat liceul,am inceput sa studiez Biblia si acum sunt adventist happy.
De ce cred ca e bine sa studiezi religia in scoala? Pt ca doar punand lucrurile in paralel vei putea face alegeri corecte. Or daca tu nu sti numa de atei,sau numai de catolici, niciodata nu vei avea stabilitate in credinta ta. Vei ajunge suparata pe viata ta, cum sunt o gramada de atei de pe TPU. Ei nu gasesc un sens in viata asta. Eu am intrebat de mai multe ori in discutii pe TPU : daca viata se termina in cimitir, care este sensul ei?! Evident, nu au un raspuns la asta...
Un prieten spunea >>putina cunostinta te face ateu

| Aliendina27 a răspuns:

Buna. Si eu sunt rockerita(ascult Tokio Hotel, BVB, Evanescence, Avril Lavigne) Dar nu am nimic cu religia. Din contra. Daca esti ateu, faci religia ca notiune de cultura generala. Daca esti credincios, participi si cu sufletul. Nu sunt nici habotnica nici atee. Cam asta e parerea mea.