| anonim_4396 a întrebat:

Care-i diferenta dintre ateii si satanisti?
Cine nu stie cu adevarat ce inseamna sa fii satanist mai bine nu comentati aiureahappyDati un search pe google si apoi comentati tongue

Răspuns Câştigător
| Miauti a răspuns:

Ca sa nu se inteleaga gresit voi spune despre dieferentele satanismul modern si ateism.

Satanismul Modern promoveaza individul si nu faptul ca omul este nesemnificativ, slab si dependent de supranatural. Se considera ca apartenenta de supranatural si implicit de o biserica, presupune mult prea multa bataie de cap avand in vedere ca "Nimic nu este real (Totul este permis)" (Phil Hine, Magia Haosului). Satanistul Modern nu neaga munca stramosilor nostri precum face un fanatic, ci el imbratiseaza fiecare idee valoroasa, cultura si magia, dar refuza sa fie condus de legile unui "preistoric" (ex. Iisus). Pe scurt nu recunoaste nici o entitate/zeu care are puterea de a conduce pe om, singura entitate aflata esti TU si TU esti singura persoana care are controlul vietii tale si singura care lupta pentru succes.

Ateismul este o lipsa de credinta in divinitati sau forte supranaturale.
Se disting doua modele de ateism: ateismul pozitiv si ateismul negativ. Un ateu pozitiv afirma inexistenta divinitatii, iar un ateu negativ nu face decat sa nu afirme existenta sa. Cele doua modele sant cel mai usor de distins: „Consider ca nu exista zei." (ateu pozitiv); „Nu consider ca exista zei." (ateu negativ)

Din punctul meu de vedere as sune ca cele doua se aseamana cand vine vorba despre; "singura zeitate aflata este propria persoana si propria persoana esti singura persoana care are controlul vietii tale si singura care lupta pentru succes."

tot din punctul meu de vedere diferentele dintre cele doua are legatura cu punctul atins. Ateismul atinge un anumit nivel de "credinta" iar satanismul trece de nivelul de "credinta" mergand pe linie...

44 răspunsuri:
| Inferno a răspuns:

Au ambiguizat acceptia termenului cu o gramada de disocieri nou aparute, din cauza asta apar incurcaturi.
Dar daca satanismul modern este tot ateism atunci de ce mai poarta numele de satanisti?
P.S.:Nu-mi raspundeti, stiu explicatia, dar nu-mi pare suficienta.

Răspuns utilizator avertizat
| RAY a răspuns:

Satanist crede in satana

ateu nu crede in zeii, diavol, supranatural

satanismul modern este doar o rebeluine a unor copii fara minte

| Lizzu a răspuns:

"Cine nu stie cu adevarat ce inseamna sa fii satanist mai bine nu comentati aiurea. Dati un search pe google si apoi comentati"

--Daca ceilalti pot da un search pe google, poti da si tu si atunci nu vad rostul intrebarii...

| anonim_4396 explică (pentru Lizzu):

Pai da dar, nici satanisti nici ateii nu se roaga la vreo entitate si nici nu cred in vre una de asta nu inteleg diferenta...sunt cam la fel

| Lizzu a răspuns (pentru anonim_4396):

Eu asa stiam,ca satanistii cred in satana si il slavesc, tin "slujbe" in onoarea lui,ritualuri si chiar aduc sacrificii...

Acum nu ma judeca daca nu e asa.
Dar daca un individ se numeste crestin atunci el este adeptul credintei in dzeu si il slaveste pe dzeu, iar daca un individ se numeste satanist, atunci el este adeptul diavolului, il slaveste pe acesta si se identifica cu el. Nu?

---"Denumirea curentului satanist modern pornește de la „Satan", adversarul spiritual al demiurgului din tradiția religioasă iudeo-creștină".

De unde ai auzit ca satanistii nu cred intr-o entitate?
Ateul este neutru, este la mijlocul celor doi :satanist si crestin. Nu are valenta.

In viziunea mea.

| Alphawolf a răspuns:

Ateii au propriile principii, realiste, obiective.
Satanistii sunt doar niste oite naive, ei adopta o ideologie indicata, o ideologie derivata dintr-un basm.

| dragos9234 a răspuns:

Hmm...Satanismul clasic il venereaza pe Satan iar Satanismul modern este o varianta de ateism dar cu nume mai pompos^.

| anonim_4396 explică (pentru dragos9234):

Da,care are si biblie si biserica laughing

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Pai ateu si satanist e ceva gigea.crestin e raaauuuuu.ateii si satanistii au cate un hallo luminos pe cap si niste chestii crescute pe spate.crestinii se tarasc, precum viermii.de fapt de catre viermi vor fi si mancati.consumati.asa merita astia.de rai ce sant.

| BlackSulphur a răspuns:

Cu siguranta numele! Asta stiu sigur...
Gandeste-te asa: Oare cu ce se diferentiaza un somer si un muncitor? Cam asa ar sta treaba. Unul nu face, altul face. Pe plan obiectiv cam asa este, de la simplul fapt ca ateii nu cred in nimic, that's all!

| Scarbo a răspuns:

Ai practicat ca sa stii ce-i ala satanism?

| Gekkō a răspuns:

Satanistii il venereaza si se inchina lui Satan sau Lucifer, au diferite ritualuri si nu se afiseaza in public.
Ateii nu cred in nimic, nici in Demnezeu, nici intr-un alt Zeu sau religie.

| anonim_4396 explică (pentru Gekkō):

Ce ti-am zis eu? http://ro.wikipedia.org/wiki/Satanism am zis ca daca nu stii nu comenta, citeste!

| Gekkō a răspuns (pentru anonim_4396):

Mai, pe wikipedia tot amatori au scris acolo, doar nu crezi ca Dumnezo.
Stiu foarte bine ce inseamna satanism, si sa stii ca satanismul se imparte in cateva ramuri, deci sunt satanisti diferiti, depinde de grupare sau organizatie.
Daca vrei sa pari cool in a da impresia ca esti satanist, sincer, o sa te plictisesti la un moment dat, si o sa-ti dai seama ca esti copil mic care vrea sa atraga atentia, si, crede-ma, cei nevinovati si in necunostiinta de cauza, cad adesea in plasa asta.

| anonim_4396 explică (pentru Gekkō):

Pe wikipedia e scris bine ce e scris acolo, si nici nu am spus ca sunt satanist, dar tu repede iti dai cu pararea :-J, Esti corupt de preot se vede, nu vreau sa mai vorbim :-J

| Gekkō a răspuns (pentru anonim_4396):

De preot? Eu nu cred in preoti, mi-e greata de RELIGIE, sincer. Sunt independent si liber, fara vreun sistem religios.
Pe wikipedia oricine poate scrie sau edita. De exemplu si eu am scris un mic articol degat de lingvistica.
Nu e okay sa te rezumi doar la un articol de pe internet, nici chiar la raspunsul meu. parerile sunt impartite, tu alegi happy

| anonim_4396 explică (pentru Gekkō):

Pai nici eu nu m-am luat din prima dupa wikipedia, am intrebat mai multi amici, si chiar oamenii care practica chestia asta, si mi-ai spus ca nici nu-ti cere sa crezi ca exista satana...sau vreun zeu anume si acolo la baza e individualismul si multe altele...thinking

| Gekkō a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu, permite-mi sa-ti spun ca acei ce ti-au spus asta, sunt niste bieti amatori, sau prefacuti, ori, vor sa para ceva wow. Satanistii nu se afiseaza, nu-si fac publicitate si nu se dau de gol.
Cauta informatii despre francmasonerie, ecunenism, etc. Toate astea au legatura si se inrudesc cu satanismul, o alta latura a ocultismului.

| anonim_4396 explică (pentru Gekkō):

Da stiu despre francmasonerie si despre illuminati de ecunenism n-am auzit, dar masonii chiar fac treaba laughing Ce crezi tu ca fac illuminati mai exact?

| Gekkō a răspuns (pentru anonim_4396):

Illuminati sunt o organizatie oculta ce conduce lumea din umbra. Vor sa distruga oamenii si sa ii reduca la un numar foarte mic, in asa fel incat sa-i poata controla foarte usor. Au grija ca orice aliment sa fie infestat cu ceva, orice medicament sau tratament, totul e supravecheat de ei. De exemplu, Uniunea Europeana urmareste monitorizarea totala incepand cu tarile care adera in UE si cedeaza suveranitatea, vor sa creeze statele unite ale europei si sa conduca lumea. Nu degeaba dau tot felul de legi tampite si pline de rahat. O alta latura e Vaticanul si Catolicismul. Sunt multe lucruri si afirmatii de spus.

| anonim_4396 explică (pentru Gekkō):

Illuminai sunt satanisti? Au ajutor de undeva sau ceva de genul asta?laughing
Deci de aia e mai bine sa-ti faci tu cu mana ta ca sa nu devii bolnav, si tu ce religie esti? Dar intai sa-mi raspunzi la prima intrebare.

| Gekkō a răspuns (pentru anonim_4396):

Illuminati nu sunt chiar satanisti. Nu stiu exact care sunt micile deosebiri, dar pot spune cu certitudine ca Illuminati, Satanismul, Masoneria, Francmasoneria, Ecumenismul, cei de la Vatican fac parte din OCULTISM.
Nu am o religie anume. Sunt non-religios.

| anonim_4396 explică (pentru Gekkō):

Care-i diferenta dintre masonerie si francmasonerie?
Crezi intr-o divinitate?
Si de ce in multe melodii ale artistilor illuminati apar simboluri sataniste?

| Gekkō a răspuns (pentru anonim_4396):

Dece in melodii apar simboluri oculte? Pentru ca acei artisti sunt condusi sau manipulati ori chiar fac parte din acei Illuminati.
Nu doar melodiile, ci si reclame, clipuri, filme si alte lucrui apar simboluri oculte.
Masoneria si Francmasoneria sunt doar foarte putin diferite. Stiu doar ca depinde de regiune. Exista Francmasoneria evreiasca, care are unele elemente in legatura cu religia mozaica. Nu stiu exact diferentele, scuze.
Intr-o divinitate? Da, cred intr-un Zeu, sau Dumnezeu, sau Ceva sau Cineva care a creeat Universul. Cred in Ceva mai maret decat Omul, atat pot spune exact.
Tu?

| anonim_4396 explică (pentru Gekkō):

Sincer nu stiu ce sa mai cred, cred si eu intr-o divinitate, dar total diferita decat Dumenzeu, sau alte divinitati....care ne lasa sa facem ce vrem, ne-a creat si acum depinde de noi, si dupa ne rencarnam rolling on the floor...si uita-te la kesha-die young full de semne sataniste, dar intrebarea mea a fost, de ce apar semne sataniste daca illuminati nu sunt chiar satanisti.thinking

| ErrorFound a răspuns (pentru Gekkō):

laughing Francoasonerie. laughing Tu confunzi illuminati cu satanistii.
Da, sunt mai multe ramuri ai dreptate.
Satanismul(vechi) in care retardatii il venerau pe satana cum il venereaza crestinii pe Dumnezeu. laughing
Satanismul(modern) foloseste adevaratul sens al cuvantului satanic provenit din evul mediu(adoptat de religie pentru a reprezenta ceva "rau"-anume incerderea in propria persoana si absenta credintei intr-un zeu-ceea ce era rau pentru ei ca nu mai puteau controla masele).

| anonim_4396 explică (pentru ErrorFound):

1.Illuminati nu sunt satanisti? Ca numa simboluri satanice au.
2.Esti satanist modern?laughing

| Gekkō a răspuns (pentru ErrorFound):

Nu, nu confunt illuminati cu satanistii, daca citesti tot pana jos, la ultimul mesaj, o sa-ti dai seama ca nu e asa.
Da, satanistii si masonii sustin teoria luciferiana, la fel cum au si biblia luciferiana.

| ErrorFound a răspuns (pentru Gekkō):

Dar tu ai citit pana jos articolul de pe Wikipedia?
Masonii sunt oamenii influenti din societate. Illuminati sunt o ramura a masonilor si a francmasonilor din evul mediu.

| Gekkō a răspuns (pentru anonim_4396):

Simbolurile alea sunt simboluri OCULTE (satanice, masonice, ale illuminatilor, deci se numesc simboluri oculte)

| ErrorFound a răspuns (pentru anonim_4396):

1.Nu, Illuminati sunt satanisti dupa model vechi(cred si il slujesc pe Satana ca pe un zeu-o idee la fel de degenerata ca Crestinismul).
2.Nu, nu imi convin anumite legi(din cele 11) deci nu, nu sunt satanist.
Traiesc dupa propriile reguli.

| Scarbo a răspuns (pentru Gekkō):

Satanistii nu i se inchina lui Satan, ei il considera un prieten. Sunt adeptii lui.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Ma cretinoloidule omul a spus bine ce a spus! Informeaza-te tu inainte sa spui bazaconii! Satanistii traditionali il venereaza pe Satan desteptule! Fi mai explicit cand pui intrebarile daca urmaresti doar un gen de raspunsuri!

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Se putea sa nu fie unu care n-are ce face? De ce vorbesti urat ma?
Si pe deasupra esti si ironic.satanisti moderni nu-l venereaza pe satana deci totusi satanistum modern si ateismul seamana...la asta ma refeream, da vi tu limbajul asta...

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Ma omule tu nici acum nu intelegi ca nu ai facut referire directa la satanistii moderni? Ai facu referire la satanisti adica o arie destul de larga!
Si sa stii ca nu numai eu nu am ce face, toti stam pe site-ul asta ca sa ne pierdem timpul! Sa zicem ca mai are un mic rol de informare dar dand asta la o parte site-ul asta e o pierdere de timp

| Gekkō a răspuns (pentru Scarbo):

Si asta ce inseamna? Satanist vine de la Satan asa cum Crestin vine de la Cristos. Pff. Bai, eu sunt convins foarte bine, stiu eu de ce. Fiecare cu parerea lui.

| Dumniezău a răspuns (pentru Gekkō):

Nici macar nu stii ce-i ala satanism. Zici ca satanismul vine de la satan.Ok.Sa-ti zic cum sta treaba.Satanismul nu are nici o legatura cu Satan.In satanism nici nu se pomeneste de el.(mai cauta pe net).In satanism nu zice sa crezi in Satan sau in vreo alta zeitate.Satanismul te indruma spre calea logica, nu spun dreapta pentru ca nu ar avea sens, si sa nu te lasi condus de zeitati si regulile lor sau legile lor.Tu esti singurul stapan al tau.

| Gekkō a răspuns (pentru Dumniezău):

Asta spui tu pentru ca esti pro satanism. Satanismul pune accentul pe Eu sau Sine, e okay?! Nu trebuie sa-mi spui tu mie cum sta treaba pentru ca eu am parerea mea iar tu a ta. Tu trebuia sa raspunzi intrebarii puse aici, nu sa contestezi raspunsul meu. Asta da dovada de ciuda, te-a deranjat ceva la raspunsul meu si te-ai inhibat. Raspunde si tu dracului la intrebare, nu va bagati toti rahatii in seama sa criticati. la urma urmei fiecare are parerea lui, nu trebuie sa fiu ca tine. Eu sunt liber, fara religie, sunt logic si nu-s satanism, si ma pis pe satanism.

| Dumniezău a răspuns (pentru Gekkō):

In primul rand nu sunt obligat sa raspund la intrebare, dar am vazut comentariul tau si am vrut sa-ti clarific niste lucruri.In al doilea rand nu sunt satanist si nici crestin, sunt ateu, nu cred in nicio zeitate.Nu m-a deranjat in niciun fel raspunsul tau, nu ma deranjeaza cu absolut nimic. Vorba ta la urma urmei fiecare are parerea lui.

| Gekkō a răspuns (pentru Dumniezău):

Nu trebuie sa-mi clarifici absolut nimic, pentru ca eu daca spun ceva inseamna ca sunt foarte sigur pe mine, daca nu stiu ceva sigur, logic, nu ma bag. In fine, O zi cool!

Răspuns utilizator avertizat