| mODIN a întrebat:

Ce anume separa misticii din traditii religioase diferite?

3 răspunsuri:
| mastadont a răspuns:

În afară de religiile pe care le practică nimic pentru că toți au cam aceleași scopuri, putere sau faimă sau chiar bani. Umilința și milostenia sunt pentru salahori, misticii ăia de sus precum patriarhii și episcopii sunt deja la alt nivel de trai, au atins alt nivel superior de existență scăldându-se în banii și adulația prostimii.
Uită-te doar la tipul din constanța, îmi scapă funcția acum, mitropolit sau așa ceva, pentru unii spălați pe creier, cuvintele lui sunt lapte și miere. Pun pariu că de când a început să apară pe la TV i s-a umplut și congregația, că de, trebuie făcută reclamă mascată cumva.

| MeisterSchnitzel a răspuns:

Cărțile și divinitățile pe care-i venerează. Dacă sapi suficient de adânc, de cele mai multe ori dai de Platon - sau de o viziune platonoidă, în orice caz.

| EestiSodalane a răspuns:

Teologia și trăirea în sine. Aș zice