| Răzvănykă a întrebat:

Ce evidente au crestinii in favoarea invierii? De unde stim ca acele revelatii nu sunt false sau anecdotice? Promit ca daca imi dati argumente empirice, istorice, de necombatut, ma voi converti inapoi la crestinism.

4 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

Hmmm... crestinii mai educati, chiar teologi fiind, vor recunoaste ca invierea lui Isus nu se poate dovedi. D-aia se numeste credinta si nu stiinta.

| doctorandus a răspuns:

De fapt, daca il convertesti pe cineva peste 26 ani el va apostazia la un moment dat. Astia 26+ nu sunt material bun pentru adus la biserica.

| Simpatic a răspuns:

Este mai greu sa convertesti la crestinism un ateu decat sa treci o camila prin 'urechile' unui acwinking (iata o analogie biblica)
cum s-a spus religia nu este stiinta exacta, ea trebuie privita 'metafizic' de cele mai multe ori
nu degeaba exista aici dictonul "crede si nu cerceta"
vrei empirism? pai microbii ii vezi daca nu detii un microscop?
dar faptul ca nu-i vezi nu inseamna ca ei nu exista nu?
eu nici planeta mercur nu am "palpat-o" dar stiu cu certitudine ca ea exista!

| AndreiBistriteanu a răspuns:

Si ne poti explica utilitatea reconvertirii unui sceptic idiot la crestinism?