| Alissa11 a întrebat:

Ce parere aveti despre cultul ateism?

32 răspunsuri:
| Arthur a răspuns:

Ateismul nu este cult. Doar satanismul.

| RAY a răspuns:

De cand e ateismul cult?
ateismul e afirmarea inexistentiei zeiilor ala e pozitiv
sau negativ negarea in lipsa de dovezii
pozitiv nu exista dumnezeu
negativ nu stiu daca exista dumnezeu

| RAY a răspuns:

Despre forma de ateism slaba am o pare foarte buna este foarte rationala forma

| DyNo a răspuns:

Ateismul nu este un cult, ma fata! Este respingerea zeilor de orice fel in lipsa de dovezi, s-a mai zis asta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ok...parerea mea e ca sunt niste oameni care vorbesc in termeni stintifici iar majoritatea HABAR NU AU ce inseamna acele cuvinte, vorbesc si ei ca sa para inteligenti ca au gatat si ei 10 clase! Daca ai timpul necesar sa stai sa urmaresti intrebariile unor asa zisi "atei" de aici si ii vei intreba ce au vrut sa spuna garantez 100% ca nu vor stii! ...in urma urmei toti cred in Dumnezeu chiar daca nu toti recunosc!

| spookydrums a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu ai cum sa spui ca toti cred in Dumnezeu chiar daca nu o recunosc. Ceea ce ai facut tu a fost o fortare pentru aderarea la religia din care faci parte, si nu e cu nimic mai diferita fata de propaganda ateilor pe internet. Raul pe care il fac ateii este la nivel intelectual si nu fac decat sa ceara lumii sa gandeasca si sa rationalizeze. Insa nu stiu de cate ori te-a luat la intrebari pe strada nu-stiu-ce gasca de atei. E ceva ce ai sa vezi mai rar. Nici la stiri nu auzi de ei, auzi numai de fanatici religiosi. Si apropo, daca tu nu stii ce inseamna "acele" cuvinte pe care le folosesc ateii in dezbaterile lor, nu inseamna ca nimeni nu stie.

| anonim_4396 a răspuns (pentru spookydrums):

Bravo,esti destept! cum ti-ai dat seama? chiar unii din "mari" atei de aici recunostea la o intrebare ca, cand are momente mai grele zice:"Doamne ajuta-ma te rog"... oare de ce?

si asa de curiozitate stii in ce an suntem? daca da spune-mi te rog si mie...

| Alissa11 explică (pentru anonim_4396):

Ai dreptate happy

| spookydrums a răspuns (pentru anonim_4396):

Sincer nu imi pasa de nici un "mare ateu" de pe aici care nu-stiu-ce spune. Nu am spus ca ateii nu pot fi si ei prosti la randul lor, doar oameni in pas cu moda. Ceea ce vad interesant la altii fac si ei. Deci nu ai cum sa categorisesti un intreg grup dupa ce fac/spun cativa indivizi. Cu alte cuvinte, nu ai demonstrat nimic. Si referitor la anul in care te afli, sincer nu stiu ce sa zic, daca ai probleme cu calendarul de la PC spune-mi, iti pot recomanda un site.

| Alissa11 explică:

E lumea plina de atei, de ce oare nu credeti in Dumnezeu?

| Thunderstruck a răspuns (pentru Alissa11):

Pentru ca gandim rational si nu exista nici o dovada care sa ateste existenta unui creator, sau mai ales a lui doamne doamne.

| spookydrums a răspuns (pentru Alissa11):

Tu de ce crezi? Sau ca sa te intreb altfel: Cu ce te derajeaza ateii? Majoritatea sunt oameni educati, cu bun-simt si de cele mai multe ori au potentialul de a se realiza in viata. Daca as fi crestin, m-as simti mult mai bine intr-o lume plina de atei dar sigura, decat una plina de crestini violenti.

| anonim4565 a răspuns (pentru spookydrums):

Nu toti numiti crestini sunt cu adevarat crestini.multi sunt crestini pentru ca s-au nascut in familie de crestini bineinteles nu toti.crestinii adevarati nu-s violenti

| spookydrums a răspuns (pentru anonim4565):

Ramane atunci valabila ipocrizia lor...happy

| anonim4565 a răspuns (pentru spookydrums):

Adica?
scuze nu prea vorbesc asa "stiintific"acas cu ipocrizie ca nu prea inteleg la ce te-ai referit
scuze daca vrei sa explici
mersi anticipat

| spookydrums a răspuns (pentru anonim4565):

Ipocrizie inseamna ceva/cineva fals; un spune, alta face/gandeste. Nu spun ca toti crestinii sunt la fel, din contra, ma iau de toata rasa umana inclusiv atei, satanisti, islamisti, toti. Crestinii sunt ipocriti prin faptul ca nici macar ei nu respecta regulile pe care pretind ca le urmeaza. Cu alte cuvinte, un crestin o sa tot pacatuiasca in legea lui acolo stiind ca duminica ce urmeaza ii vor fi iertate toate pacatele. Nici nu conteaza daca ii iarta Dumnezeu toate pacatele, ideea e ce crede el, astfel incat, cat timp e pe pamantul asta o sa fie o pacoste. Cam asa se prezinta majoritatea crestinilor. Depinde si de educatie acum...

| anonim4565 a răspuns (pentru spookydrums):

Ai dreptate depinde si de educatie.sa stii ca Dumnezeu nu iarta asa pacatele cum poate cred unii.nu toti sunt ipocriti dar suntem oameni pacatuim dar noi trebuie sa luptam cu pacatul caci El ne ajuta.
cum exista ate model asa sunt si crestini model...ma refer la educatie

| spookydrums a răspuns (pentru anonim4565):

Da, dar problema e urmatoarea: mie sincer nu imi pasa daca este iertat sau nu, atata timp cat aici face ce-l taie capul.

| anonim4565 a răspuns (pentru spookydrums):

Un crestin adevarat nu face ce vrea el ci incearca sa faca ce spune Biblia

| anonim_4396 a răspuns (pentru spookydrums):

Lol...oameni educati si cu bun-simt? sa fim seriosi, nu vezi ce propaganda ateista fac pe net? parca am fi obligati sa-i credem!

| Alissa11 explică (pentru spookydrums):

Da, eu nu cred ca cei violenti se numesc crestini. Ei poate se numesc crestini doar cu numele nu si cu celelalte lucruri care ar trebui sa le faca un crestin!

| spookydrums a răspuns (pentru Alissa11):

Tu te poti numi crestin in adevaratul sens al cuvantului? Respecti ceea ce iti dicteaza Biblia si dai mai departe invatatura ta celor care o doresc? Nu trebuie sa imi raspunzi, pentru ca nu imi pasa. Sunt doar intrebari la care iti raspunzi singura.

| spookydrums a răspuns (pentru Alissa11):

S-ar putea sa ma repet cu intrebarea: in concluzie, voi ce aveti cu ateii?

| Serenade a răspuns:

Dar tu ce parere ai de google?

| Miauti a răspuns (pentru Serenade):

Eu spun ca 'google' este un cult. Sau mai precis INTENETUL este o religie, deoarece noti ne rugam la el sa ne mearga mai repede cand downloadam un film.

| Fara_H_Jonny_1996 a răspuns:

Cum spuneau si ceilalti, ateismul nu este un cult sau o religie.Este exact inversul.Este opozitia religiei crestine sau a oricarei alte religii care impune zei/zeite. Voua, crestinilor, va este frica sa va indoiti de existenta lui Dumnezeu, astfel incat va enervati atunci cand un ateu iti da cateva argumente contra-crestinismului.Biblia nu va spune sa nu va indoiti de Dumnezeu, ba chiar VA OBLIGA sa nu va indoiti nici o secunda ca ce? Ca ajungeti in Iad? Toata povestea cu zei/potoape/minuni si alte aberatii a fost inventata ca lumea sa poata crede in ceva, ceva sa le dea vointa sa faca ceva, dar totul tine de auto-convingere. Daca vrei sa faci un lucru, te concentrezi pe ce faci si reusesti.Toti ateii sunt frustrati fiindca ei au descoperit ceva la care inca mai invata, si voi, crestinii nici nu vreti sa ii ascultati, sa ii intelegeti.

| Alissa11 explică (pentru Fara_H_Jonny_1996):

Oare cand o sa scapam de cei ca tine? totii ateii sa dispara!

| Fara_H_Jonny_1996 a răspuns (pentru Alissa11):

Daca nu ar exista Dumnezeu, nu ar exista nici atei. - G.K. Chesterton

| Alissa11 explică (pentru Fara_H_Jonny_1996):

Deci tu esti contra lui Dumnezeu sau pentru Dumnezeu?

| Fara_H_Jonny_1996 a răspuns (pentru Alissa11):

Imi e imposibil sa fiu contra cuiva, sau la ceva ce nu exista. In principiu, nu, nu cred in Dumnezeu.

| Alissa11 explică (pentru Fara_H_Jonny_1996):

Exista Dumnezeu

| BeyondMurder a răspuns:

Ateismul nu e cult. Sa fii ateu inseamna sa nu crezi in existenta divinitatii.
Am o parere buna, nici eu nu cred ca exista Dumnezeu.