| OctavianDanielMaria a întrebat:

Ce ziceti despre "Dacă se va omorî un om care a săvârşit o nelegiuire vrednică de pedeapsa* cu moartea şi l-ai spânzurat de un lemn, trupul lui* mort să nu stea noaptea pe lemn, ci să-l îngropi în aceeaşi zi, căci cel spânzurat** este blestemat înaintea lui Dumnezeu şi să nu spurci† ţara pe care ţi-o dă de moştenire Domnul Dumnezeul tău.". Deuteronomul 21?

70 răspunsuri:
DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Zic ca este un citat din Biblie happy

| Wr3nch a răspuns:

Ca e gandire de vechiul testament, si asa ceva e irelevant in contextul de azi.

Răspuns utilizator avertizat
| Wr3nch a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Daca vrei sa pui problema asa, logic. Dar asta facea sens pentru oamenii acelor vremuri. In Levitic zicea ca barbatii sa nu se barbiereasca dar avem destui preoti fara barba pentru ca timpul a trecut, si aplicam citire selectiva (cunoscuta si ca luam doar ce ne convine).

Răspuns utilizator avertizat
| Wr3nch a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

El nu ''zicea'' si nu a zis niciodata nimic. Doar noi ne incurcam cu ce au ''zis'' asa-zisi profetilaughing In functie de ce le-a convenit atunci. La fel cum azi se face ce convine acum.

Răspuns utilizator avertizat
| Wr3nch a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Radem noi aici dar imediat vine brigada ''crestina'' peste mine sa imi zica ca ''scriu blasfemii'' si ''o sa ard in iad''laughing Le dau maxim o ora pana la prima critica.

Răspuns utilizator avertizat
| Irinel15123532 a răspuns:

Asa este, de aceea spune ca Iisus s-a facut blestem pentru noi, El a fost blestemat in locul nostru pentru pacatele noastre, ca noi sa primim iertarea, desigur, cine cere iertare primeste, cine cere mantuirea o primeste, Dumnezeu nu obliga pe nimeni sa vina in cer.

Răspuns utilizator avertizat
| Irinel15123532 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Imi cer scuze, am confundat versetul, acum am vazut ca este din Deuteronom.
Am crezut ca este versetul din Galateni 3:10 ''Hristos ne-a răscumpărat din blestemul Legii, făcându-se pentru noi blestem, căci este scris: Blestemat oricine este atârnat pe lemn, ''

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cati spurca tara asta...

| sanboss a răspuns:

Ce pot sa spun in comparatie cu NT: Isus nu a fost spanzurat de un lemn, nu a comis nici o nelegiure, inaintea lui Dumnzeu ramane acealasi FIU, prin jertfa Lui a curata pe cei care vin la El, in umra acestei curatiri ai intrare sloboda in imparatia lui Dumnzeu, prin Hristos care este USA.

Răspuns utilizator avertizat
| sanboss a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

STOP! ISAIA 53 Totuşi El* suferinţele noastre le-a purtat şi durerile noastre le-a luat asupra Lui, şi noi am crezut că este pedepsit, lovit de Dumnezeu şi smerit.
DE CE? Dar El era străpuns* pentru păcatele noastre, zdrobit pentru fărădelegile noastre. Pedeapsa care ne dă pacea a căzut peste El, şi prin rănile Lui suntem tămăduiţi.
Este CLAR care a fost scopul morti Lui! nu ne mai aburi

Răspuns utilizator avertizat
| sanboss a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Aratami unde spune biblia despre aspiratia lui isus la tron? si despre alti ucisi pe nedrept?

Răspuns utilizator avertizat
| sanboss a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Cerurilor, nu pamnturilor

| sanboss a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Dany1988 Omule.Romanii l-au pedepsit pentru ca a aspirat la tronul imperiluli roman.Chiar biblia ''zice'' asta.Multi Mesiatici au fost ucisi in fel asta.

Ori zice IN BIBLIE ORI IN ZELOTUL TE HOTARASTE!

| sanboss a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Să nu vi se tulbure inima. Aveţi credinţă în Dumnezeu și aveţi credinţă în Mine. În casa Tatălui Meu sunt multe locașuri. Dacă n-ar fi așa, v-aș fi spus. Eu Mă duc să vă pregătesc un loc. Și după ce Mă voi duce și vă voi pregăti un loc, Mă voi întoarce și vă voi lua cu Mine, ca, acolo unde sunt Eu, să fiţi și voi. IOAN 14

Răspuns utilizator avertizat
| sanboss a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Ai zis ca scrie in Biblie omule, tu nu vezi ce scrii? re-citeste de cel putin 20ori sa vezi ce ai scris!

| sanboss a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Nu boss, trebuia sa aduca o jertfa de ispasire, moartea lui are alt scop, cum citeam din ISAIA 53.
CONCLUZIE : SA RASCUMPERE LUMEA DIN PACAT ( ADAMIC ) SI CELELALTE ALE NOASTRE

| sanboss a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Nu asa ai scris esti orb? @ Omule.Romanii l-au pedepsit pentru ca a aspirat la tronul imperiluli roman.Chiar biblia ''zice'' asta.Multi Mesiatici au fost ucisi in fel asta. # ASA AI SCRIS CITESTE, CHIAR BIBLIA ZICE DESPRE MESIATICI. EU TE INTREB, UNDE ZICE BIBLIA CE SPUI TU, PROSTIILE TALE?

Răspuns utilizator avertizat
| sanboss a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Clar te-ai referit la ambele cazuri ca fiind Biblice. bineinteles cineva care nu stie, trece aproba ce ai zis.
Bineinteles cu scopul de a aduce ne-adevaruri, apropo nici primul nici al doilea argument nu sunt biblice.
Romanii nu aveau nimic cu ISUS aduti aminte ca PILAT era roman si nu a gasit nici o vina in ISUS ( DACA AR FI GASIT CA VREA SA FIE ISUS GUVERNATOR SI SA CONDUCA IMPERIUL LAR FI EXECTUAT )
Moartea lui se datoreaza preotilor... ei lau dat la moarte, si spre rastignire fara vreo VINA.

MA GANDESC OARE TU CITESTI BIBLIA SAU VORBESTI DIN AUZITE

| sanboss a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Nu ai cum sa intelegi
In vechiul testament, pentru pacatele comise trebuiau sa aduca o jertfa, si cu sangele sa stropeasca altarul.
iN NOUL TESTAMENT, JERTFA DE ISPASIRE NUMAI SUNT ANIMALELE CI ESTE FIUL LUI DUMNZEU.

EFESENI 1 În* El avem răscumpărarea, prin sângele Lui, iertarea păcatelor, după bogăţiile** harului Său
Efeseni 1:7

PRICEPI? DEACEA A MURIT! NU AVEA CA SCOP SA IMPARATEASCA PE PAMANT

Răspuns utilizator avertizat
| sanboss a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Unde zice Biblia ce spui tu aici? ambele argumente aratami unde? deci nu doar al 2 e fals ci si primul.
Daca nu ma crezi intreaba-l pe PILAT, el nu a gasit vina in Isus, aa si foarte interesant, la eliberat pe BARABA in acela chiar ca a gasit vina care era contra romanilor.
INTREB: DACA ISUS AR FI AVUT CA SCOP, NU AR FI FOST EL COLEG DE CELULA CU BARABA.

HM...

Răspuns utilizator avertizat
| sanboss a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Intri dintr-un subiect in altul, despre persoana lui DUMNZEU SI A FIULUI ESTE ALT SUBIECT!
despre ispasire ea vine( in vt intr-un fel, in noul testament altfel )

tu te faci de ras! vrei sa vb de Biblie si habar nu ai nimic

Eu cred ca toata BIBLIA ESTE INSUFLATA DE DUHUL SFANT SI DE FOLOS... NU DOAR VECHIUL SAU NOUL.

DAR CAND VINE VORBA DE MANTUIRE, ATENTIE, DE MANTUIRE, NU SE MAI APLICA LEGEA MOZAICA, CI JERFA LUI ISUS.

intelegi?

Răspuns utilizator avertizat
| sanboss a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Citeste omule ISAIA 53 si poate Dumnzeu te va lumina...

| sanboss a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Ma bucur de intrebare, cu ocazia asta citesti si tu Biblia.
IOAN 18 33 Pilat* a intrat iarăşi în odaia de judecată, a chemat pe Isus şi I-a zis: „Eşti Tu Împăratul iudeilor?"
34Isus i-a răspuns: „De la tine însuţi zici lucrul acesta sau ţi l-au spus alţii despre Mine?"
35Pilat a răspuns: „Eu sunt iudeu? Neamul Tău şi preoţii cei mai de seamă Te-au dat în mâna mea. Ce ai făcut?"
36„Împărăţia* Mea nu este din lumea aceasta", a răspuns** Isus. „Dacă ar fi Împărăţia Mea din lumea aceasta, slujitorii Mei s-ar fi luptat ca să nu fiu dat în mâinile iudeilor, dar, acum, Împărăţia Mea nu este† de aici."

MAI CLAR DE ATAT CE MAI VREI? OARE ACUM INTELEGI SAU AI INTELES SI NU VREI SA RECUNOSTI...

| sanboss a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Discutam pe subiect ca sa se si intelega ceva, ai posibilitatea sa deschizi alte topicuri si sa adresezi intrebari, daca stiu iti voi raspunde daca nu o sa ma abtin

Răspuns utilizator avertizat
| sanboss a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

ALOO. IMPARATUL IUDEILOR DAR VERSETUL DE MAI SUS ARATA CA VORBEA DE IMPARATIA CERURILOR.
PANA SI PILAT A INTELES VAD CA TU NU.
Daca ar fi spus ca vrea sa fie imparatul Iudeilor cu referire la pamant, Pilat nu ar fi spus apoi, ca nu gaseste vina in el...

greu sa intelegi 2 3 versete... sau vrei tu sa afirmi ceva ce nu e adevarat

Răspuns utilizator avertizat
| sanboss a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Tiam scris la ce face referie fiind imparatul iudeilor, si este fals ce spun acolo preotii.
Isus nu a oprit birul Cezarului, deci nu a facut rascoala, e doar afirmatia lor falsa.
Isus spune dati cezarului cei al cezarului si lui Dzeu cei a lui.

Imparatul iudeilor la asta se referea Isus. Nu la imparatia de pe pamant intelege 36„Împărăţia* Mea nu este din lumea aceasta", a răspuns** Isus. „Dacă ar fi Împărăţia Mea din lumea aceasta, slujitorii Mei s-ar fi luptat ca să nu fiu dat în mâinile iudeilor, dar, acum, Împărăţia Mea nu este† de aici."

| sanboss a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Pai spune Isus ca imparatia lui este aici pe pamant? 36„Împărăţia* Mea nu este din lumea aceasta", a răspuns** Isus. „Dacă ar fi Împărăţia Mea din lumea aceasta, slujitorii Mei s-ar fi luptat ca să nu fiu dat în mâinile iudeilor, dar, acum, Împărăţia Mea nu este† de aici."

unde scrie asa ceva? tu nu vrei sa citesti ori citesti versetul de la coada la cap big grin

Răspuns utilizator avertizat
| sanboss a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

36„Împărăţia* Mea nu este din lumea aceasta", a răspuns** Isus. „Dacă ar fi Împărăţia Mea din lumea aceasta, slujitorii Mei s-ar fi luptat ca să nu fiu dat în mâinile iudeilor, dar, acum, Împărăţia Mea nu este† de aici."
A ZIS DA. DA UITE CE A MAI ZIS ISUS
IMPARATIA MEA NU ESTE DIN LUMEA ACEASTA.
Cum putea sa spuna ca este imparat aici daca nu a afrimat ca imparatia lui este de aici?
Nu se deduce nimic, eu cred ce este scris

| sanboss a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

A ZIS CA ESTE IMPARATUL IUDEILOR, DAR NU CU REFERIRE AICIIIII CI IN IMPARATIA CERURILOR.
El nu a venit in lume ca sa fie imparat ci a venit ca sa slujeasca sa se smereasca si sa aduca ispasire pentru omenire..etc etc... dar nu ca sa fie imparat

Răspuns utilizator avertizat
| sanboss a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

ASTA IS DOAR CATEVA VERSETE! CITESTELE! AICI SPUNEA ISUS CA ESTE IMPARAT! NU PE PAMANT! CLAR! ################Mt 3:2 · El zicea: „Pocăiți-vă, căci Împărăția cerurilor este aproape."Mt 4:17 · De atunci încolo, Isus a început să propovăduiască și să zică: „Pocăiți-vă, căci Împărăția cerurilor este aproape."Mt 5:3 · „Ferice de cei săraci în duh, căci a lor este Împărăția cerurilor! Mt 5:10 · Ferice de cei prigoniți din pricina neprihănirii, căci a lor este Împărăția cerurilor! Mt 5:19 · Așa că oricine va strica una din cele mai mici din aceste porunci și va învăța pe oameni așa va fi chemat cel mai mic în Împărăția cerurilor; dar oricine le va păzi și va învăța pe alții să le păzească va fi chemat mare în Împărăția cerurilor.Mt 5:20 · Căci vă spun că, dacă neprihănirea voastră nu va întrece neprihănirea cărturarilor și a fariseilor, cu niciun chip nu veți intra în Împărăția cerurilor.Mt 7:21 · Nu oricine-Mi zice: «Doamne, Doamne!» va intra în Împărăția cerurilor, ci cel ce face voia Tatălui Meu, care este în ceruri.Mt 8:11 · Dar vă spun că vor veni mulți de la răsărit și de la apus și vor sta la masă cu Avraam, Isaac și Iacov în Împărăția cerurilor.Mt 10:7 · Și pe drum, propovăduiți și ziceți: «Împărăția cerurilor este aproape!»Mt 11:11 · Adevărat vă spun că, dintre cei născuți din femei, nu s-a sculat niciunul mai mare decât Ioan Botezătorul. Totuși cel mai mic în Împărăția cerurilor este mai mare decât el.Mt 11:12 · Din zilele lui Ioan Botezătorul până acum, Împărăția cerurilor se ia cu năvală, și cei ce dau năvală pun mâna pe ea.Mt 13:24 · Isus le-a pus înainte o altă pildă și le-a zis: „Împărăția cerurilor se aseamănă cu un om care a semănat o sămânță bună în țarina lui.Mt 13:31 · Isus le-a pus înainte o altă pildă și le-a zis: „Împărăția cerurilor se aseamănă cu un grăunte de muștar, pe care l-a luat un om și l-a semănat în țarina sa.Mt 13:33 · Le-a spus o altă pildă, și anume: „Împărăția cerurilor se aseamănă cu un aluat pe care l-a luat o femeie și l-a pus în trei măsuri de făină de grâu, până s-a dospit toată plămădeala."Mt 13:44 · Împărăția cerurilor se mai aseamănă cu o comoară ascunsă într-o țarină. Omul care o găsește o ascunde și, de bucuria ei, se duce și vinde tot ce are și cumpără țarina aceea.Mt 13:45 · Împărăția cerurilor se mai aseamănă cu un negustor care caută mărgăritare frumoase.Mt 13:47 · Împărăția cerurilor se mai aseamănă cu un năvod aruncat în mare, care prinde tot felul de pești.Mt 13:52 · Și El le-a zis: „De aceea, orice cărturar, care a învățat ce trebuie despre Împărăția cerurilor, se aseamănă cu un gospodar care scoate din vistieria lui lucruri noi și lucruri vechi."Mt 18:1 · În clipa aceea, ucenicii s-au apropiat de Isus și L-au întrebat: „Cine este mai mare în Împărăția cerurilor?"

Răspuns utilizator avertizat
| sanboss a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Poate fi la o secunda distanta, daca mori in Hristos!