| Dorugar a întrebat:

Cum de devii crestin daca te boteaza un preot oarecare, daca Isus din Nazareth a fost botezat de insusi Ioan Botezatorul si tot nu a devenit crestin?

Răspuns Câştigător
| J0B0MAT a răspuns:

Trebuie sa primeasca si e bani din ceva

47 răspunsuri:
| costis a răspuns:

Pentru ateul care esti, esti prea preocupat de botezuri.

Mai deschide fereastra!

| J0B0MAT a răspuns:

Asta e doar o practica, un ritual simbolic. Crestin devii cu inima.Sunt multi atei care au fost botezati cand erau mici.Crezi ca ei sunt crestini? Poate doar oficial. Orice credinta ai avea e alegerea ta; nimeni nu te poate face crestin, musulman, budhist sau orice altceva, daca tu in sufletul tau nu te simti cu adevarat.

| Dorugar explică (pentru J0B0MAT):

Corect! Asa este! Dar atunci se pune intrebarea la ce trebuie sa ti toarne apa de cap contra cost, un parazit care nu munceste?

| Rorschach a răspuns (pentru Dorugar):

Ti-am explicat sus de ce! Este o marturise a faptului ca te-ai predat lui Isus. Faptul ca te-ai predat singurului Dumnezeu!

| Dorugar explică (pentru Rorschach):

Cum sa te predai cuiiva care vrea sa-ti ia viata si sa te primeasca in Imparatia sa care este IADUL?
Singurul Dumnezeu este Creatorul,,, si nu o nenorocita de creatura!

| Daniel7799 a răspuns (pentru Dorugar):

Botezul, conform Bibliei se face la maturitate, si fara bani! Botezul vrea sa fie o marturie a unui cuget curat. Botezul nu scapa pe nimeni de pacat. 1 Peter 3:21-22 Icoana aceasta închipuitoare vă mîntuieşte acum pe voi, şi anume botezul, care nu este o curăţire de întinăciunile trupeşti, ci mărturia unui cuget curat înaintea lui Dumnezeu, prin învierea lui Isus Hristos, care stă la dreapta lui Dumnezeu, după ce s’a înălţat la cer, şi Şi-a supus îngerii, stăpînirile şi puterile. Cat despre Isus si cheile mortii, ti-am eplicat la cealalta intrebare.

| Dorugar explică (pentru Daniel7799):

Invierea cui?
Mai intai explica-ne cine este Isus Christos, pentru ca din Biblie nu rezulta ca Isus a fost UNS in calitatea de Rege al Iudeilor astfel incat sa devina UNSUL in traducere Christosul! Asa ca cine a inviat? Ala care nu a fost nici macar rastignit, pentru ca eloiberat a fost doar Isus Barabbas, in traducere Isus fiul Domnului, asa ca despre a cui inviere vorbesti?
Cum sa steie Christos la dreapta lui Dumnezeu daca el se recunoaste ca fiind Lucifer, adica Potrivnicul lui Dumezeu numit si Satan?

| Dorugar explică (pentru Daniel7799):

In Biblie nici Isus si nici Dumneyeu nu vorbesc despre nici un botez si nici despre cand se face acesta.
De pomenit pomenesc doar acei evanghelisti care recunosc ca au primit de la Christos putere si stapanire peste draci, asa cum recunoaste Marcu sai Luca ca de ex. in Luca 9:1

| Dorugar explică (pentru J0B0MAT):

Ai dreptate, sarlatanii iubesc banii mai mult decat aceia care muncesc pentru ei

| Rorschach a răspuns (pentru Dorugar):

FrateOmule, dar de unde spui aceste lucruri? De fapt nu ai inteles adevarul. Isus a spus " Eu sunt calea, adevarul si viata. Nimeni nu vine la Tatal, decat prin mine ". Cea ce inseamna ca Isus nu a venit sa domneasca peste Israel, El a venit sa moara pentru pacatele noastre apoi sa invieze, ca noi sa putem capata mantuirea ( salvarea ) prin jertfa Sa! A trebuit sa se faca un sacrificiu, ca noi, pacatorsii, sa putem fi salvati!
Spune-mi si mie Unde afirma Isus ca e dusmanul lui Dumnezeu?

| Dorugar explică (pentru Rorschach):

Dragutule. Calea Adevarul si Viata lui Isus NU este Crestinismul ci religia sa cea mozaica de care nu s-a dezis niciodata si nici macar pe cruce.Asa ca daca vrei sa-l urmezi ia-o pe Calea Religiei Mozaice, pe Adevarul lui Dumnezeu numit Torah, si Viata lui Isus care este viata unui iudeu care respecta sarbatorile si ritualurile religiei mozaice si mai ales Legea lui Dumnezeu, pe care voi crestinii o considerati "veche" si astfel urmati Legea Noua a unor cioflingari care recunosc ca Luca in 9:1 ca au primit de la Christos Putere si Stapanire peste Draci, si astfel au scris Noul Testament.
2 Faptul ca el ne spune ca nimeni nu ajunge la Dumnezeu decat prin El, este confirmat in Apoc 1:18 unde Christos recunoaste ca este seful cheilor mortii si seful cheilor Iadului, adica Dracu, si cum la Dumnezeu nu se poate ajunge decat prin MOARTE, el Christos iti va dechide si tie Usa Mortii in care vei pasi fie catre Dumnezeu fie catre Iad, daca esti crestin si ti-ai vandut sufletul lui Christos.
3 Da Christos este Potrivnicul lui Dumnezeu, lucru evident in faptul ca a desfintat Legea lui Dumnezeu, asa cum scrie in Biblie la Romani 10:4 ca Isus Christos este sfarsitul Legii" adica inceputul nelegiuirii, pentru ca Legea ne spune ceea ce este permis si ce este pacat. Deci fara Lege nu este pacat.
In plus de asta in 2Tesaloniceni 2:4 vezi clar ca Isus este Dusmanul lui Dumnezeu, pentru ca el potrivnicul care i-a desfintat Legea s-a asezat in biserica lui Dumnezeu si el creatura nenorocita se lasa slavit mai presus de Creator.

| Dorugar explică (pentru Rorschach):

Sper ca ai vazut ca ti-am dat un raspuns sustinut de adevaruri isrorice gen Isus a fost mozaic dar si de versete din Biblie...asa ca ce nu intelegi?

| J0B0MAT a răspuns (pentru Rorschach):

Dar de ce trebuia sa vina Iisus sa moara si gata ne mantuia Dumnezeu pe noi? De ce ar permite Dumnezeu ca fiul sau sa moara, cand ar fi putut sa ne mantuiasca pe toti daca ar fi vrut, fara sa mai fie nevoie sa moara cineva?

| Dorugar explică (pentru J0B0MAT):

Esti foarte departe de a intelege Biblia, sau poate nu stii nici macar ceea ce scrie in ea. Isus NU s/a sacrificat pentru a fi salvati oamenii ci pentru a fi salvate vitele care se sacrificau ca prin sangele lor oamenii sa/si spele pacatele.
Asta sa nu crezi ca o spun eu ci se gaseste in Biblie la Evrei 9.13. Asa ca nu era necesar sa moara Isus pentru a ne spala pacatele, ca erau vaci destule.

| Rorschach a răspuns (pentru Dorugar):

Din pacate am si eu ceva de zis, din pacate pentru tine, care nu poti sa intelegi urmatorul lucru:
Dumnezeu a lasat Cuvantul Sau (Biblia) pentru noi, oamenii, ca sa aflam adevarul si sa traim adevarul, in plus
ca sa intelegi Biblia in totalitate, nu ma refer la povestiri, ci la pilde, invataturi, lucruri tainice scrise in Biblie
trebuie sa ai Duhul Sfant! Intelepciunea omului este zero! Din ce ai relatat tu, sus, ai spus-o din ce ai inteles tu, dar
in Biblie spune clar Isus: Eu sunt calea adevarul si viata! Faptul ca El detine cheia mortii este pentru ca a castigat
la Golgota, o victorie prin care El te poate scapa de la moartea vesnica si sa vii la Dumnezeu. Se refera la faptul ca El este cheia
prin care poti trece de aceea moarte vesnica ( iad ). Isus a spus clar ca El va schimba lumea prin faptul ca a venit sa moara
adica El, nu a venit sa salveze religia si daca observi in Biblie, El ii critica pe farisei si Ioan, la randul lui
le spune fariseilor, sa se pocaiasca. Cand Domnul Isus a murit si a inviat, toata legea care era inainte ( jertfe care trebuiau aduse,
felul in care trebuia sa traiesti ) s-a schimbat, nu in sensul ca c
ea a fost ( legile date de Dumnzeu) erau gresite, dar
s-a gasit cu cale sa fie salvati toti ( si neamurile ) prin Isus!

Sfarsitul legii se refera la faptul ca nu mai trebuia sa traiesti in sub o lege anume ( faptul ca exista lege, inseamna ca exista o cale sa cazi )
dar pentru ca venit Isus, a schimbat acest lucru, o data ce il primesti pe El, inima ta, viata ta, apartine Lui si totul se schimba
numai e nevoie de aceea lege veche, EL este noul legamant, la acest lucru se refera! Ca sa intelegi pe deplin Biblia, trebuie
sa te predai lui Isus, trebuie sa te pocaiesti si vei primi Duhul Sfant si El iti va deschide ochii sa intelegi, pana atunci... nu poti!

| Dorugar explică (pentru Rorschach):

Si eu tißam spus ca spui neadevaruri!
Biblia NU este Cuvantul lui Dumnezeu pentru ca Dumnezeu a inspirat doar Torah care este Biblia religiei Mozaice, Biblie pe care voi crestinii ati furat-o si ati modificat-o adaugandu in testamente si astfel ati facut exact ce scrie aici: "Romani 1:25 ....caci au schimbat în minciuna adevarul lui Dumnezeu, si au slujit si s'au închinat fapturii în locul Facatorului" adica va inchinati lui Christos fiul Potrivnic, cel care in cer purta numele de Lucifer si sub acest nume este slavit si azi la Vatican(Vezi pe YouTube slujbe la Vatican daca dai Lucifer si Vatican.

Deja faptul ca vorbesti de adevaruri si PILDE este o dovada ca vrei sa minti, si asta o declara dechis chiar Isus in Marcu cap.4 unde vedem asta:"dar pentru cei de afară totul se face în pilde, Ca uitându-se, să privească şi să nu vadă, şi, auzind, să nu înţeleagă, ca nu cumva să se întoarcă şi SA FIE IERTATI!" Ce sa nu fie?
Daca Isus este pentru tine Calea Adevarul si Viata, de ce esti crestin? Pentru ca Calea lui Isus era Calea religiei mozaice Adevarul lui Isus era TORAH si Viata lui Isus era viata unui religios evreu care urma Legea lui Dumnezeu(si nu una noua a unor cioflingari) traditiile, obiceiurile si sarbatorile religioase ale credinciosilor de religie Mozaica, religie pe care o avea si el si nu s-a dezis de ea nici pe cruce.
Ce le-a zis fariseilor? Sa se pocaiasca ....hahahahaha ce minciuna pai cum sa se pocaiasca daca pe atunci NU existau crestini pocaiti, poate ai vrut sa zici sa se caiasca ca aia este altceva decat convertitul la sarlatania neocrestineasca.
Cum e aia cu Legea?
Pai unde ai vazut tu societate fara Legi? Sfarsitul legii inseamna NELEGIURE si asta vedem clar la islamistii de la ISIS dar acolo vedem unde duce FARADELEGEA si anume la crime si nenorociri colosale
Pai cat dement trebuie sa fie acel credincios care se leapada de Legea lui Dumnezeu ca sa urmeze Legea Noua a unor cioflingari care recunosc ca au lucrat cu ajurorul Dracilor asa cum recunoaste si Marcu si Luca de ex in Luca 9:1?
Legile religiei mozaice mai sunt aceleasi si astazi, adica cele cu sacrificiul meilor de Pesac(nu de pasti) sau alte sacrificii animale pentru ca ele sunt date de DUMNEZEU, legi divine pe care niste cioflingari aflati in slujba unui ucigas de Nazariteni le-au aruncat la Gunoi.

Crezi ca am inebuni>? Pai cum sa-l primesc pe Isus in inima mea daca el insusi se recunoaste in Apoc 22:16 ca este Lucifer, metaforic steaua senina a diminetii si Dumnezeu il denumeste Diavol in Apoc 12:12? Ba chiar el recunoaste in Apoc 1:18 ca este seful Iadului?
Thuuaaamnee feri!

| Rorschach a răspuns (pentru Dorugar):

Imi pare rau de tine prietene, dar iti spun daca nu te vei preda lui Isus si daca nu vei cauta adevarul, vei avea parte de mult necaz. Stii, ce ma doare, de ati stii macar un minut, de ati simti macar o data adevarul sau situatia in care se afla lumea si puterea pe care o are Dumnezeu v-ati ingrozi sau faptul ca dupa moarte poti sa mergi in iad... dar omul si-a impietrit inima pentru ca ALEGE ce ii place SI JUDECA PREA MULT!

| Dorugar explică (pentru Rorschach):

Imi pare rau dar nu ma pot preda lui Isus ca a murit cu 2000 de ani in urma.Cat despre Adevar, vezi bine ca l-am gasit, problema este la tine ca tu-l cauti chiar in miezul minciunii.
E rau ca te doare ceva, dar afla de la mine ca adevarul nu se simte ci se demonstreaza, cat despre Dumnezeu, tu ca si crestin NU ai cum sa-i simti puterea pentru ca tu il ai ca "dumnezeu" pe Dumnezeul veacului acesta, adica pe acel care se lauda singur in Apoc 1:18 ca este seful Iadului, asa ca in IAD ajung doar crestinii care i s-au vandut lui.
Faptul ca oamenii JUDECA cu capul lor in loc sa creada asa a proasta, face parte din normalitate si din devenirea ca fiinta umana, in timp ce credinta a proasta este o decadere din stadiul de om la ceva mult mai inferior decat animalele, si crede-ma ca mi-am sacrificat mult timp sa-mi conving catelusa sa creadain Dumnezeu si ce sa vezi, nu am putut-o prosti nici cum. dovada ca si ea judeca mai bine decat credinciosii care cred asa proasta in ceva in care nu s-a dovedit!

| Dorugar explică (pentru Rorschach):

Eu credeam ca imi desfintezi citatele si argumentele, cand colo tu ma acuzi ca judec ...desi a judeca este cel mai normal lucru pentru un om cu capacitatea de a judeca

| Rorschach a răspuns (pentru Dorugar):

Of Of, cum se dau mare oamenii ca cunosc Biblia, dar am spus-o, ei nu o inteleg, ei doar vad cuvintele si cred ca le inteleg, dar Dumnezeu nu descopera aceluia care nu cauta cu adevarat! Din pacate multi si-au inchis inima din cauza acestui veac care este, lumea aceasta arunca val dupa val de minciuni, pentru ca satana stie cum sa atace, ataca din umbra, cauta slabiciunea omului si acolo loveste si loveste! Dumnezeu sa se indure de noi!

| Dorugar explică (pentru Rorschach):

Pai tu nu ai competenta sa spui despre mina ca nu o inteleg, pentru ca eu o inteleg exact in contextul religiei in care a aparut Biblia, iar tu ca si crestin ce esti, o intelegi in contextul mincinos al acelora care AU FURAT Biblia si au adaugat la ea Teastemente si alte prostii.
Asa ca care dintre noi doi se afla in greseala?
Nu cumva eu cel care o inteleg si o interpretez exact in forma cum a fost ea inspirata de Dumnnezeu Rabinilor aflati sub supravegherea Duhului Sfant (am zis rabinilor pentru ca in timpul lui Moise cel care a primit LEGEA nu existau preoti crestini) sau tu ca o intelegi asa cum vor sarlatanii care au FURAT-O?

| Dorugar explică (pentru Rorschach):

Pai si tu esti printre aceia care si-au inchis inima in acest veac, adica in veacul Noului Testament, pentru ca esti atat de orb incat te inchini unei creaturi in loc sa te inchini Creatorului si culmea este ca si urmezi legea acelei creaturi in loc sa urmezi Legea Creatorului.
Chiar nu vezi ca esti pe calea gresita!
Tinand cont de faptul ca in religie nu exista decat doua veacuri cel al VT si al NT nu ti se pare ca esti si tu in veacul cel pomenit in acest verset biblic:
"Corinteni 4 4. ...in care Dumnezeul veacului acestuia a orbit minţile oamenilor"

| J0B0MAT a răspuns (pentru Dorugar):

Trebuie sa primeasca si e bani din ceva

| J0B0MAT a răspuns:

Mersi pentru funda.
Apropo, tu esti ateu? Eu nu sunt atee, cred in Dumnezeu, dar nu in judecatorul acela infricosator care ne harazeste o eternitate de chinuri pentru ca am mancat un mar. Mie mi se pare Biblia scrisa din perspectiva barbatilor puternici, intr-o vreme in care femeile nu aveau niciun drept. Toate discriminarile la adresa femeilor, prezente in Biblie, nu creeaza imaginea unui Dumnezeu corect si atotiubitor cum vrea Biblia. Asta si faptul ca se contrazice singura si multe alte lucruri, fac din Biblie mai mult un mijloc de control in masa. Ar fi multe de spus si oricum pe Dumnezeu ar trebui sa il cautam inauntrul nostru, ca doar ne-a facut dupa chipul si asemanarea lui. Parerea mea.

| Dorugar explică (pentru J0B0MAT):

Da eu sunt ateu.
Fiecare este liber sa creada ceea ce vrea, doar ca Dumnezeu in Biblia religiei naturale, (deci nu a crestinilor care au FURAT textul Bibliei de la religia mozaica)nu ofera nimanui nicio eternitate in chinuri.Asta spre deosebire de "dumnezeul" religiei crestine, numit si Dumnezeul Veacului acesta, care singur se recunoaste ca fiind Lucifer si Stapanul cheilor mortii si IADULUI (vezi Apoc 1>18) cel care promite celor care il urmeaza, o viata vesnica in imparatia sa care este Iadul.Asa ca trebuie sa faci diferenta intre Dumnezeu Creatorul si dumneyeul creatura a religiei crestine, pentru ca o creatura nu poate fi egala cu Creatorul.
Asa ca Biblia crestina nu este scrisa de barbati puternici ci inspirata de mari sarlatani care au FURAT textele unei alte religii si le interpreteaza in asa fel incat sa slujeasca interesele sarlatanilor. Tu ca si crestina ce esti NU ai niciun Dumnezeu pentru ca nu ai acceptat sa faci Legamantul cerut de EL, asa ca este bine sa asculti de invataturile Rabinului Isus cel NEchristos, pentru ca el te invata in Predica de pe Munte sa NU te duci la biserica si sa faci exact ceea ce faci tu, adica sa/l cauti pe Dumnezeu in tine insuti

| J0B0MAT a răspuns (pentru Dorugar):

Asta ai inteles, ca nu am niciun Dumnezeu? Tot ceea ce vreau sa iti spun este ca cei care au scris Biblia au denaturat mult imaginea lui Dumnezeu, sensul initial al cuvintelor s-a pierdut de-a lungul timpului, traducerile proaste si excluderea multor carti din biblie au creat povestea asta in favoarea celor pe mana carora au cazut toate aceste carti.
P.S. Pentru un ateu pare ca esti foarte bine informat in legatura cu Biblia, pe mine nu m-a lasat inima sa citesc toate grozaviile de acolo.
Fiecare are dreptul sa creada ceea ce vrea, asa ca nu mai spune ca nu am niciun Dumnezeu. Prin faptul ca nu vreau sa cred in creatura infriosatoare pe care o prezinta Biblia, inseamna ca respect imagineaadevaratului Dumnezeu care este acelasi indiferent de religia pe care o are fiecare.

| Dorugar explică (pentru J0B0MAT):

Nu, eu nu asta am inteles.Eu ti-am spus ca tu NU ai nici un Dumnezeu, doar crezi ca ai unul. Si spun asta pentru ca tu nu ai facut Legamantul pretins de Dumnezeu, legamant pe care trebuia sa/l faci astfel ca si Dumnezeu sa te recunoasca ca esti al Lui. Pe cand tu ca si toti crestinii care aveti o religie care NU a pornit de la Dumnezeu, ci de la niste oameni(sarlatani) care au FURAT Biblia religiei mozaice si cred ca daca se inchina unei creaturi ei cred ca se inchina lui Dumnezeu, de parca Creator sau creatura ar fi acelasi lucru!
Asa ca fiecare e liber sa creada ce vrea, dar asta nici pe departe nu inseamna ca are un Dumnezeu pentru ca Dumnezeu nu este CREDINTA ci este Creatorul cu care tu nu ai nicio legatura indiferent de ce crezi!

| Dorugar explică (pentru J0B0MAT):

Gresit!
Fiecare religie are Dumnezeul ei, si asta nu numai pentru ca in Biblie in Psalmi scrie clar ca exista mai multi Dumnezei, daqr vedem ca este asa si in realitate, si anume musulmanii il au ca Dumnezeu pe Allah, cel care promite 72 de virgine teroristilor si criminalilor care ucid in numele Lui, evreii au Dumnezeul lor cu care au incheiat un legamant la cortul lui Avraam, dumnezeu care i-a dat lui Moise Legea Sa, Lege pe care crestinii nu o accpta ca ei au o lege noua data de o creatura pe care ei o cred Dumnezeul lor, asa ca indiferent ce crezi tu sau nu, exista mai multi Dumnezei si unicitatea lui este aceea ca oamenii apartinad unei anumite religii, nu recunosc ca UNIC Dumnezeu decat pe Dumnezeul religiei lor. Asa ca fiecare religie are Dumnezeul ei, asta daca acceptam ca si o creatura nenorocita poate fi Dumnezeu... doar pentru ca asa cred uni!

| J0B0MAT a răspuns (pentru Dorugar):

Ok,bine,crezi ce vrei.Nu are rost sa ma apuc sa iti explic acum ca vad ca oricum nu intelegi.

| Dorugar explică (pentru J0B0MAT):

Ai dreptate, dar iti raspund in principiu si nu in mod personal, dar atunci cand ai convingeri bazate pe adevaruri istorice si pe versete din Biblie nu poti tine cont de parerile unor credinciosi care nu stiu nimic dar cred totul asa a proasta

| J0B0MAT a răspuns (pentru Dorugar):

Da, nu am cunostintele tale istorice si biblice, dar am alte cunostinte care pentru mine au fost suficiente.Cum a zis Buddha, ca fiecare trebuie sa-l descopere pe Dumnezeu pe propria cale.

| Dorugar explică (pentru J0B0MAT):

Si mai exista si alta cale decat cea a Cunoasterii Rationale?
Sau se poate descoperi prin alte metode, de ex prin cea a credintei asa a proasta sau poate prin metoda Grig. Bivolaru de ingurgitat urina?

| Dorugar explică (pentru J0B0MAT):

Raspunsul tau ne spune ca dai dovada de autosuficienta.
Si asta este EXTREM de grav, pentru ca autosuficienta este o dovada a ratarii, si la varsta ta deja sa fi ratata este foarte grav. Ce ar fi sa te schimbi pentru binele tau, si sa fi deschisa la informatii si dornica de cat mai multa cunoastere despre care sa nu zici niciodata ca iti sunt suficiente, ca atunci cand spui asta inseamna ca ai imbatranit ...in cazul tau ....prematur

| J0B0MAT a răspuns (pentru Dorugar):

Cum am spus, ar fi multe de zis, dar imi e lene sa ma apuc sa iti explic tie ca oricum nu are rost. Poti sa te schimbi tu daca vrei. Nu mai crede ca le stii tu pe toate, ca nu stii foarte multe si in niciun caz ce e bine sau rau pentru mine.
Mai bine decat sa incerci sa schimbi pe cineva, ceea ce oricum nu vei reusi, incearca sa petreci mai mult timp cu tine si sa te decoperi, sa vezi ce iti face tie bine.Atunci nu iti va mai pasa ce spun unii sau ce cred.

| Dorugar explică (pentru J0B0MAT):

Iarasi ai dat-o pe langa. Afla te rog ca prima mea si cea mai importanta preocupare din fiecare zi, easte aceea sa ma schimb in tot mai bine fata de ziua precedenta, si asta o fac pentru ca asa imi dicteza constiinta si asa ma invata si dialectica care ne dovedeste ca omul normal trebuie sa progreseze pentru ca asta inseamna EVOLUTIE. Eu niciodata NU am crezut ca le stiu pe toate ci doar stiu ca este o diferenta mare intre cultura mea si lipsa de cultura a oamenilor "autosuficienti", si sa asta este RAU nu numai pentru tine ci pentru toti oamenii de pe planeta pentru ca autosuficienta este o piedica in calea implinirii ca fiinta umana si este contrara legilor naturii pentru ca este anti-evolutie. Cum sa-mi petrec timpul cu mine? Sa stau ore in sir in fata oglinzi si sa vad ce simt cand ma mas turbez? Intr-adevar asta duce la autosuficienta si la dezinteres invecinat cu nesimtirea. Afla de la mine ca eu imi petrec timpul liber studiind, citind, invatand si informandu-ma, pentru ca am convingerea ca numai prin aceste mijloace poti deveni mai inteligent, mai pregatit pentru viata, si mai ales numai asa se poate dezvolta Constiinta, pe care "autosuficientii" nu o vor dobandi niciodata. Si asta este mare pacat pentru ca tocmai Constiinta face diferenta intre OM si animal, si mai ales fata de animalul cu chip omenesc

| Mieeez666 a răspuns:

Te dai cu spray.

| AlexeHellsing a răspuns:

Boss, întrebarea ta chiar nu are nici un sens. Sorry...

| Dorugar explică (pentru AlexeHellsing):

Mai degraba tu nu o intelegi. Intrebarea este foarte clara si se refera la faptul ca Isus a fost boteyat de Ioan Boteyatorul, si tot nu a devenit crestin dupa ce s/a botezat, prin urmare ce sanse ai tu sa devii crestin cand te spala pe cap un neica nimeni?

| AlexeHellsing a răspuns (pentru Dorugar):

Uite de ce nu are sens întrebarea. Ioan boteza boteza cu apă în aşteptarea lui Iisus. Ioan L-a recunoscut pe Iisus drept cel ce va boteza cu foc. Iisus este capul Bisericii Creştine iar apostolii botează lumea întru Hristos. Logia întrebării tale este: Hristos n-a primit Botezul întru Hristos. De ce? Tu să-mi spui

| Dorugar explică (pentru AlexeHellsing):

Isus nu este capul niciunei biserici, el era doar un amarat de dulgher mai puturos ca altii. Biserica crestina NU este biserica Isusista, ci una crestina, nume care vine de la un inchipuit Christos, care NU este Isus, motivul il gasesti in definitia cuvantului Isus.
Intr-adevar Christos=Lucifer=Diavolul boteya prin foc, ca in evul mediu rugurile ardeau neincetat, bineinteles cu oamenii.
Despre ce botey a primit Christos nu scrie mnimic in Biblie, tot asa cum nu scrie cand si cum dulgherul Isus a devenit un Christos

| SuNaM a răspuns:

Iisus a infiintat crestinismul!

| Dorugar explică (pentru SuNaM):

Ce vorbesti? Cine te-a mintit in halul asta? Nici macar apostolii lui Isus NU au avut religia crestina, ci au apartinut de secta de religie mozaica a Nazariteanului. Copacel copacel, mai ai mult de citit pina sa dai de adevar!

| SuNaM a răspuns (pentru Dorugar):

Mai taticule, ca vad ca nu suntem pe aceeasi lungime de unda.Nazarineanul asta, este Iisus Hristos cel ce s-a botezat in Iordan si care ne-a mantuit. Iisus Hristos a intemeiat biserica crestina nevazut pe cruce si vazut, atunci cand oficial a luat nastere biserica crestina la Pogorarea Sfantului Duh atunci cand Duhul Sfant s-a pogorat peste Sf. Apostoli in chip de limbi de foc.Sa spunem ca Sfintii Apostoli au fost primi crestini si primi arhierei care mergeau in toata lumea si propovaduiau Evangheliile(ce a facut Iisus pe Pamant), practic crestinizau oamenii si pe cei ce erau vrednici ii numeau preoti si diaconi.Sf. Apostoli au fost crestini pentru ca au lasat legea cea veche deoparte si au luat legea cea noua, pe care Hristos ii invata dovada fiind ca si mancau de dulce in zi de post si alte intamplari.Clar?

| Dorugar explică (pentru SuNaM):

Mamica draga, Isus Nayariteanul nu a fost niciodata un Christos, adica o persoana unsa ca Rege al Iudeilor care sa faca ceea ce cereau vechii proroci. spun asta ca din Biblie nu reyulta cand si cu ce ocazie dulgherul Isus a fost UNS in functia de Rege si astfel sa devina un Christos.
2 Cine e Isus Christos pentru ca asa cum am spus din Biblie NU reyulta ca Isus a deveniyt un Christos, asa ca Isus din Nazaret nu a fost altceva decat un RABIN al religiei moyaice care habar nu avea de crestinism sau de biserica crestina, tot asa nici apostolii lui NU au fost crestini ci tot mozaici, asa ca Pogorarea de care zici tu este doar una inchipuita de acei inculti care nu cunosc istoria crestinismului.
Important este sa retii ca nici Isus si absolut niciun apostol al lui NU au fost de religie crestina si niciunul din acestia NU s/a convertit vreodata la crestinism.
NU exista nici o lege noua data de Dumneyeu ci exista doar Legea pe care Dumnezeu a dat-o lui Moise.
Isus din Nayaret nu a dat nicio lege noua ci doar INVATATURI!
Evanghelistii ca Luca si Marcu, cei care au scris Legea Noua, lucrau cu puterile diavolilor asa cum scrie si in Biblie in Luca 9, 1, asa ca nu trebuie sa te mire faptul ca Dumneyeul crestinilor se recunoaste singur ca fiind Stapanul cheilor Iadului asa cum el insusi recunoaste in Apoc.1:18
In plus de asta Isus nu tinea post ci era ceea ce noi astazi numim vegetarian si recomanda si altora sa fie si ei VEGETARIENI!

| Dorugar explică (pentru SuNaM):

Pai unde in Biblie scrie magaria asta?
Daca tu imi dai versetele din care rezulta ca Rabinul Isus s/a convertit la crestinism, uite eu iti promit ca manc o gramada de Kcat si filmez asta si pun filmul pe YouTube ca penitenta ca am mintit.
Tu faci acelasi lucru daca nu gasesti in Biblie dovada ca RABINUL Isus s/a convertit la crestinism?

| AdiTorrent7 a răspuns:

Dacă maturii pot primi HARUL prin botez, atunci pruncii cu atât mai mult! Botezul ocazional al celor maturi a fost şi este doar un caz particular.
Pruncii nu au oare nici un merit să-L primească pe Hristos, să se unească cu Hristos? sad

Trebuie neapărat să ajungă maturi şi plini de păcate ca să-l poată primi abia atunci pe Hristos? Cât au fost mai mici, cu sufletul curat, le era departe de ei acest DAR? Curios lucru! sad

Evreii Vechiului Testament dar şi creştinii Bisericii nu au îndrăznit să-i nedreptăţească tocmai pe prunci şi să-i îndepărteze jumătate de viaţă de la unirea cu Hristos!
1). Astfel, evreii aveau happy "intrarea în legământ" (SINGURUL "BOTEZ" al evreilor aplicat pruncilor), la vârsta prunciei: CIRCUMCIZIA,

2). Iar Biserica, a dat si pruncilor inca de la inceput această posibilitate a intrarii in NOUL LEGAMANT, cel al HARULUI (care este darul lui Dumnezeu catre om, pe cand credinta din timpul vietii va fi "darul" omului catre Dumnezeu):
- Irineu de Lyon (anii 130-202!): "Iisus a venit sã mântuiascã prin Sine pe toţi, adicã pe cei ce se renasc printr-însul pentru Dumnezeu: pe copii pe tineri şi pe bãtrâni"
- Origen ( anii 185 - 254 d.Hr!) spune: "Biserica a primit de la apostoli tradiţia de a împãrtãşi şi pruncilor botezul".

| Rorschach a răspuns:

Crestin devii, doar predandu-ti inima TOATA lui Isus. Nimic altceva de pe pamantul acesta nu te va salva de la iad, prietene. Cel mai trist este, ca multi nu inteleg/ nu vor sa inteleaga ci cauta ce le place si pleaca urechea la lumea aceasta, dar daca ar stii cu adevarat si ar gusta o frantura din adevarata cale, atunci ar stii!

Matei 3:
13. Atunci a venit Isus din Galileea la Iordan, la Ioan, ca sa fie botezat de el.

14. Dar Ioan cauta sa-L opreasca. "Eu", zicea el, "am trebuinta sa fiu botezat de Tine, si Tu vii la mine?"

15. Drept raspuns, Isus i-a zis: "Lasa-Ma acum, caci asa se cade sa implinim tot ce trebuie implinit." Atunci Ioan L-a lasat.

16. De indata ce a fost botezat, Isus a iesit afara din apa. Si in clipa aceea, cerurile s-au deschis, si a vazut pe Duhul lui Dumnezeu coborandu-Se in chip de porumbel si venind peste El.

Domnul Isus s-a lasat botezat pentru a implini Scriputura, adica orice care crede in Dumnezeu si a fost mantuit trebuie sa fie botezat in apa si cu Duhul sfant, pe langa asta, Domnul Isus a facut si un exemplu ca El insusi a mers sa fie botezat!

Iata in Ioan 3:
. Acesta a venit la Isus, noaptea, si I-a zis: "Invatatorule, stim ca esti un Invatator venit de la Dumnezeu; caci nimeni nu poate face semnele pe care le faci Tu, daca nu este Dumnezeu cu el."

3. Drept raspuns, Isus i-a zis: "Adevarat, adevarat iti spun ca, daca un om nu se naste din nou, nu poate vedea Imparatia lui Dumnezeu."

4. Nicodim I-a zis: "Cum se poate naste un om batran? Poate el sa intre a doua oara in pantecele maicii sale si sa se nasca?"

5. Isus i-a raspuns: "Adevarat, adevarat iti spun ca, daca nu se naste cineva din apa si din Duh, nu poate sa intre in Imparatia lui Dumnezeu.

6. Ce este nascut din carne este carne, si ce este nascut din Duh este duh.

7. Nu te mira ca ti-am zis: "Trebuie sa va nasteti din nou."

8. Vantul sufla incotro vrea si-i auzi vuietul; dar nu stii de unde vine, nici incotro merge. Tot asa este cu oricine este nascut din Duhul."

Nu botezel te mantuie, ci faptul ca vezi ca esti pacatos si astfel vii inainte lui Isus, printr-o simpla rugaciune, dar din inima si recunosti faptul ca esti pacatos si ai nevoie de El. Nu trebuie cuvinte magice. El se uita la inima noastra si va vedea dorinta si credinta! Si trebuie sa ii ceri sa "fa-ma un copil al tau, intra in inima mea ". Si abia dupa, trebuie sa marturisim aceast lucru, faptul ca esti copilul Lui, prin botez! Botezul e o marturisire!

| Dorugar explică (pentru Rorschach):

1 De ce sa ii predam inima lui Isus, nu cumva vrea sa murim? Ca doar el se recunoaste ca fiind Seful cheilor mortii!
2 Iadul este facut special pentru crestinii care au ca Dumnezeu o creatura care se lauda singura ca e Lucifer, si nu pe Creator!
3 adevarata cale nu poate fi in miniciuna religioasa sau in inchipuirle fantasmagorice cu King Kongul din ceruri, ci numai in realitatea in care traim, si adevarata cale este calea educatiei si a cunoasterii rtationale sinnu cea a credintei a proasta.
4 Frumoasa povestea cu transformatul in porumbel, si eu am crezut asta cand eram in grupa mica la gradi, intre timp eu am crescut si m-am maturizat, dar se pare ca multi altii NU!
5 Domnul Rabin Isus din Nazaret nu a vrut sa implineasca niciodata scriptura crestinilor numita Biblia, ci doar scriptura religiei sale, adica Tanachul.
6 Dat fiind faptul ca scriptura lui Isus cat si religia lui Isus, au venit direct de la Dumnezeu, evident ca Dumnezeu era cu el. Dar ce va faceti voi crestinii ca voi aveti ca Dumnezeu o creatura si nu pe Creator, deci nici nu puteti sa o aveti langa voi pentru ca creatura aia este deja moarta?
7 Tinand cont de faptul ca Isus mantuieste absolut toti oamenii prin moarte, cum vreí tu sa ne mantuiasca pe toti oamenii deja la botez?
8 Oare cat de zapacit ar trebui sa fiu sa-mi dau inima celui care in Apoc 1:18 recunoaste ca este seful Iadului. La voi in cantonul Sankt Gallen exista zapaciti din astia care isi vand inima lui Dracu, ca doar el este seful Iadului, NU?