| CLaludiu1234 a întrebat:

Daca Dumnezeu a creat Cerurile si Pamantul,atunci el a creat intreg Universul. Intrebarea e scrie ceva în biblie si despre cum a creat Dumnezeu universul in afara de planeta Pamant? Adica cum a creat si celalate planete? Nu ma refer la soare, stele sau luna, ca de ele scrie în biblie?

1 răspuns:
| Pocait01 a răspuns:

Cum explica-i unui om de acum 3000 de ani de planete dacă nu știa că stă pe una? Să mai și scrie despre ele... Biblia se transforma într-o carte astronomică pierzându-și scopul.

Da, scrie că Dumnezeu a creat totul, inclusiv cerurile și ce este în ele: "La început, Dumnezeu a făcut cerurile și pământul.", "Când privesc cerurile – lucrarea mâinilor Tale – luna și stelele pe care le-ai făcut[...]"

Dar nu pentru a ne da o lecție de astronomie ci pentru a vedea ce mare este El și la ce nivel s-a coborât pentru ca să plătească în locul nostru. "S-a sculat de la masă, S-a dezbrăcat de hainele Lui, a luat un ștergar și S-a încins cu el.
Apoi a turnat apă într-un lighean și a început să spele picioarele ucenicilor și să le șteargă cu ștergarul cu care era încins." Știi cine făcea asta pe timpul acela? Sclavul de cel mai mic rang, de obicei cel mai tânăr dintre sclavi, care stătea la ușă să spele picioarele oaspeților înainte de a intra.

După cum se vede încă din primele două versete ale Bibliei, descrierea se concentrează pe Pământ pentru că aici urma ca El să-și îndeplinească planul de salvare al omenirii și nu numai. Să adauge descrieri ale atomilor, bacteriilor, virușilor, planetelor, plăcilor tectonice ș.a. ar fi fost inutil.