| InstructorDeIubire a întrebat:

De ce majoritatea religiilor creștine au deviat de la Biblie?

52 răspunsuri:
| danut a răspuns:

Atentie, majoritatea, nu toate. Fiindca Dumnezeu are DOAR o religie, restul sunt omenesti. Dumnezeu nu are nevoie de mai multe ci DOAR de cea care asculta de cele scrise in Biblie sau SOLASCRIPTURA cum ar spune latinul.

| danut a răspuns:

Imi cer scuze dar avem pe aici niste racaitori prin deseuri care au o jena intru a citi Biblia, Aici gasiti Noul Legamant si ce inseamna ACESTA:
"13. Prin faptul cã zice: "Un nou legãmânt", a mãrturisit cã cel dintâi este
vechi; iar ce este vechi, ce a îmbãtrânit, este aproape de pieire.
1. Legãmântul dintâi avea si el porunci privitoare la slujba dumnezeiascã si la un locas pãmântesc de închinare.
2. În adevãr, s-a fãcut un cort. În partea dinainte, numitã Locul Sfânt, erau sfesnicul, masa si pâinile pentru punerea înaintea Domnului;
3. dupã perdeaua a doua se afla partea cortului care se chema "Locul preasfânt."
4. El avea un altar de aur pentru tãmâie, si chivotul legãmântului ferecat peste tot cu aur. În chivot era un vas de aur cu manã, toiagul lui Aaron, care înfrunzise, si tablele legãmântului.
5. Deasupra erau heruvimii slavei care acopereau capacul ispãsirii cu umbra lor. Nu este vremea sã vorbim acum cu de-amãnuntul despre aceste lucruri.
6. Si dupã ce au fost întocmite astfel lucrurile acestea, preotii care fac slujbele, intrã totdeauna în partea dintâi a cortului.
7. Dar în partea a doua intrã numai marele preot, o datã pe an, si nu fãrã sânge, pe care îl aduce pentru sine însusi si pentru pãcatele din nestiintã ale norodului.
8. Prin aceasta, Duhul Sfânt arãta cã drumul în Locul preasfânt, nu era încã deschis câtã vreme sta în picioare cortul dintâi.
9. Aceasta era o asemãnare pentru vremurile de acum, când se aduc daruri si jertfe, care nu pot duce pe cel ce se închinã în felul acesta, la desãvârsirea cerutã de cugetul lui.
10. Ele sunt doar niste porunci pãmântesti, date, ca toate cele privitoare la mâncãri, bãuturi si felurite spãlãturi, pânã la o vreme de îndreptare.
11. Dar Hristos a venit ca Mare Preot al bunurilor viitoare, a trecut prin cortul acela mai mare si mai desãvârsit, care nu este fãcut de mâini, adicã nu este din zidirea aceasta,
12. si a intrat, o datã pentru totdeauna, în Locul preasfânt, nu cu sânge de tapi si de vitei, ci cu însusi sângele Sãu, dupã ce a cãpãtat o rãscumpãrare vesnicã.
13. Cãci, dacã sângele taurilor si al tapilor si cenusa unei vaci, stropitã peste cei întinati, îi sfinteste si le aduce curãtirea trupului,
14. cu cât mai mult sângele lui Hristos, care, prin Duhul cel vesnic S-a adus pe Sine însusi jertfã fãrã patã lui Dumnezeu, vã va curãti cugetul vostru de faptele moarte ca sã slujiti Dumnezeului cel viu!
15. Si tocmai de aceea este El mijlocitorul unui legãmânt nou, pentru ca, prin moartea Lui pentru rãscumpãrarea din abaterile fãptuite sub legãmântul dintâi, cei ce au fost chemati, sã capete vesnica mostenire, care ne-a fost fãgãduitã.
16. În adevãr, acolo unde este un testament, trebuie neapãrat sã aibã loc moartea celui ce l-a fãcut.
17. Pentru cã un testament nu capãtã putere decât dupã moarte. N-are nici o putere câtã vreme trãieste cel ce l-a fãcut.
18. De aceea, si întâiul legãmânt n-a fost sfintit fãrã sânge.
19. Si într-adevãr, Moise, dupã ce a rostit înaintea întregului norod toate poruncile Legii, a luat sânge de vitei si de tapi, cu apã, lânã stacojie si isop, a stropit cartea si tot norodul
20. si a zis: "Acesta este sângele legãmântului, care a poruncit Dumnezeu sã fie fãcut cu voi."
21. De asemenea, a stropit cu sânge cortul si toate vasele pentru slujbã.
22. Si, dupã Lege, aproape totul este curãtit cu sânge; si fãrã vãrsare de sânge, nu este iertare.
23. Dar, deoarece chipurile lucrurilor care sunt în ceruri, au trebuit curãtite în felul acesta, trebuia ca însesi lucrurile ceresti sã fie curãtite cu jertfe mai bune decât acestea.
24. Cãci Hristos n-a intrat într-un locas de închinare fãcut de mânã omeneascã, dupã chipul adevãratului locas de închinare, ci a intrat chiar în cer, ca sã Se înfãtiseze acum, pentru noi, înaintea lui Dumnezeu.
25. Si nu ca sã Se aducã de mai multe ori jertfã pe sine însusi, ca marele preot, care intrã în fiecare an în Locul preasfânt cu un sânge, care nu este al lui;
26. fiindcã atunci ar fi trebuit sã pãtimeascã de mai multe ori de la întemeierea lumii, pe când acum, la sfârsitul veacurilor, S-a arãtat o singurã datã, ca sã steargã pãcatul prin jertfa Sa.
27. Si, dupã cum oamenilor le este rânduit sã moarã o singurã datã, iar dupã aceea vine judecata,
28. tot asa, Hristos, dupã ce S-a adus jertfã o singurã datã, ca sã poarte pãcatele multora, Se va arãta a doua oarã, nu în vederea pãcatului, ci ca sã aducã mântuirea celor ce-L asteaptã.
1. În adevãr, Legea, care are umbra bunurilor viitoare, nu înfãtisarea adevãratã a lucrurilor, nu poate niciodatã, prin aceleasi jertfe care se aduc neîncetat în fiecare an, sã facã desãvârsiti pe cei ce se apropie.
2. Altfel, n-ar fi încetat ele oare sã fie aduse, dacã cei ce le aduceau, fiind curãtiti o datã, n-ar mai fi trebuit sã mai aibã cunostintã de pãcate?
3. Dar aducerea aminte a pãcatelor este înoitã din an în an, tocmai prin aceste jertfe;
4. cãci este cu neputintã ca sângele taurilor si al tapilor sã steargã pãcatele.
5. De aceea, când intrã în lume, El zice: "Tu n-ai voit nici jertfã, nici prinos, ci Mi-ai pregãtit un trup;
6. n-ai primit nici arderi de tot, nici jertfe pentru pãcat.
7. Atunci am zis: "Iatã-Mã (în sulul Cãrtii este scris despre Mine), vin sã fac voia Ta, Dumnezeule!"
8. Dupã ce a zis întâi: "Tu n-ai voit si n-ai primit nici jertfe, nici prinoase, nici arderi de tot, nici jertfe pentru pãcat", (lucruri aduse toate dupã Lege),
9. apoi zice: "Iatã-Mã, vin sã fac voia Ta, Dumnezeule." El desfiinteazã astfel pe cele dintâi, ca sã punã în loc pe a doua.
10. Prin aceastã "voie" am fost sfintiti noi, si anume prin jertfirea trupului lui Isus Hristos, o datã pentru totdeauna.
11. Si, pe când orice preot face slujba în fiecare zi, si aduce de multe ori aceleasi jertfe, care niciodatã nu pot sterge pãcatele,
12. El, dimpotrivã, dupã ce a adus o singurã jertfã pentru pãcate, S-a asezat pentru totdeauna la dreapta lui Dumnezeu,
13. si asteaptã de acum ca vrãjmasii Lui sã-I fie fãcuti asternut al picioarelor Lui.
14. Cãci printr-o singurã jertfã El a fãcut desãvârsiti pentru totdeauna pe cei ce sunt sfintiti.
15. Lucrul acesta ni-l adevereste si Duhul sfânt. Cãci, dupã ce a zis:
16. "Iatã legãmântul pe care-l voi face cu ei dupã acele zile, zice Domnul: voi pune legile Mele în inimile lor, si le voi scrie în mintea lor", "

| RAY a răspuns:

Prea multe secte care fiecare interpretează aiurea texte din biblie, lucru cu care nu sunt de acord, biblia trebuie luata literar nu interpretata de fiecare

Răspuns utilizator avertizat
| Holiday a răspuns:

Pentru ca e imposibil sa te tii de Biblie. E atat de fara sens si contradictorie incat la un moment dat trebuie sa faci compromisuri. Ori in stanga ori in dreapta. Biblia zice cand in stanga, cand in dreapta. In plus, continand niste intamplari fictive si personaje imposibile, nu poate fi aplicata practic in nici un fel.

| xerxes1 a răspuns:

Cartea aia de povesti nu mai este actuala si necesita modificari.
Acolo scrie sa ucizi pe fata preotului daca nu mai este virgina.
Sa ucizi homosexualii.
Sa ucizi pe cei care nu asculta de preot.
Sa ucizi pe cei care fac horoscopul.
Sa ucizi pe cei care comit adulter.
Sa ucizi pe cei care se inchina la alti dumnezei.
Si tot asa.

| InstructorDeIubire explică (pentru xerxes1):

Fals! Nu ai citit Biblia în viața ta daca poți să spui așa ceva. Si Biblia nu este o carte cu povești. Este un document istoric foarte bine studiat si aprobat că adevărat.

| xerxes1 a răspuns (pentru InstructorDeIubire):

Cred ca tu nu ai citit-o si mai faci si pe grozavul:

Leviticul 20:13 NTR
Dacă un bărbat se va culca cu un alt bărbat la fel cum se culcă cu o femeie, amândoi au săvârșit o urâciune. Trebuie să fie omorâți; sângele lor să cadă asupra lor.

Deuteronom 17:12
12. Omul care, din mândrie, nu va asculta de preotul pus acolo ca să slujească Domnului Dumnezeului tău sau care nu va asculta de judecător, omul acela să fie pedepsit cu moartea. Să scoţi astfel răul din mijlocul lui Israel.

Levitic 21:9
9. Dacă fata unui preot se necinsteşte curvind, necinsteşte pe tatăl ei: să fie arsă în foc.
Levitic 20:10
10. Dacă un om preacurveşte cu o femeie măritată, dacă preacurveşte cu nevasta aproapelui său, omul acela şi femeia aceea preacurvari să fie pedepsiţi cu moartea.

2 Cronici 15:13
13. şi oricine nu căuta pe Domnul Dumnezeul lui Israel trebuia omorât,
fie mic fie mare, fie bărbat, fie femeie.

Exod 22:20
20. Cine aduce jertfe altor dumnezei decât Domnului singur să fie nimicit cu desăvârşire.
Deuteronom 17:2-5
2. Se va găsi poate în mijlocul tău, într-una din cetăţile pe care ţi le dă Domnul Dumnezeul tău un bărbat sau o femeie care să facă ce este rău înaintea Domnului Dumnezeului tău, şi care să calce legământul Lui;
3. care să meargă după alţi dumnezei ca să le slujească şi să se închine înaintea lor, după soare, lună sau toată oştirea cerurilor, aşa cum eu n-am poruncit.
4. De îndată ce vei lua cunoştinţă şi vei afla lucrul acesta, să faci cercetări amănunţite. Dacă lucrul este adevărat, dacă faptul este întemeiat, dacă urâciunea aceasta a fost săvârşită în Israel,
5. atunci să aduci la porţile cetăţii tale pe bărbatul sau femeia care va fi vinovat de această faptă rea şi să ucizi cu pietre sau să pedepseşti cu moartea pe bărbatul acela sau pe femeia aceea.

Răspuns utilizator avertizat
| doctorandus a răspuns (pentru xerxes1):

Corect, Biblia nu sustine libertatea religioasa. Libertatea religioasa a fost scornita de iluministi.

| Manciu_Emil_1976 a răspuns (pentru xerxes1):

Întrebarea se referă la Creștinism, iar tu dai exemple din Vechiul Testament, care însă nu are legătură cu Creștinismul. Vechiul Testament a demonstrat că oricât de clare, bune și utile ar fi Regulile și Legea, omul tot are obiceiul „să o ia pe arătură", chiar cu prețul vieții sau al sclaviei!

| InstructorDeIubire explică (pentru xerxes1):

Legile Vechiului testament pentru poporul evreu(vechiul legământ). Noi suntem sub un nou legământ. Cine nu a citit Biblia?

Răspuns utilizator avertizat
| doctorandus a răspuns (pentru Manciu_Emil_1976):

Legile din Vechiul Testament nu erau bune, cel putin din perspectiva noastra de europeni din secolul XXI. Legislatie bazata pe VT au talibanii, Iranul si Arabia Saudita.

| InstructorDeIubire explică (pentru OctavianDanielMaria):

Legea morală!

Răspuns utilizator avertizat
| doctorandus a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Eu nu am zis ca Dumnezeu ar fi drept. Nu cred intr-un Dumnezeu antropomorf, cu emotii, vointa si gandire.

Muntele Ceahlau e drept sau nedrept?

Răspuns utilizator avertizat
| doctorandus a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Pai nu vad ce legatura are Vechiul Testament cu Dumnezeu.

| danut a răspuns (pentru InstructorDeIubire):

Cat isi bat joc cei ce resping Biblia din cauza ABERATILOR in care va scufundati si cat au de suferit adevaratii crestini din cauza asta. Eu chiar ii inteleg pe acesti nefinalizati cum ne trateaza. Noul legamant NU EXCLUDE LEGEA lui DUMNEZEU, cele 10 Porunci. Voi o excludeti. NOUL TESTAMENT spune CLAR ca TOATA Biblia ESTE a lui Dumnezeu, nu doar jumatate. SCRIE CLAR in Apocalipsa sau aceasta nu apartine Noului Testament?

Răspuns utilizator avertizat
| InstructorDeIubire explică (pentru doctorandus):

Inseamnă ca nu l-ai citit.

| InstructorDeIubire explică (pentru danut):

Ai dreptate

| doctorandus a răspuns (pentru InstructorDeIubire):

Ba da, l-am citit. Dar eu nu cred in Dumnezeul vostru, ci in Dumnezeul lui Spinoza.

| doctorandus a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Dumnezeul lui Spinoza nu a dictat Biblia.

Răspuns utilizator avertizat
| doctorandus a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Pai eu nu cred in Dumnezeul Bibliei, ci in Dumnezeul filosofilor (adica al lui Spinoza).

Răspuns utilizator avertizat
| doctorandus a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Dap, astia care-mi cer sa ma inchin lui Isus e ca si cum eu le-as cere lor sa i se-nchine lui Harry Potter: vor crede ca e o gluma.

| xerxes1 a răspuns (pentru InstructorDeIubire):

Atunci aruncati Vechiul Testament. Cand va convine dati citate din el, cand nu va convine inseamna se refera doar la evrei. Cele 10 porunci de ce le mai citati? Preotii de ce mai citesc in biserica din Vechiul Testament?

Matei 5:17-19
17. Să nu credeţi că am venit să stric Legea sau Prorocii; am venit nu să stric, ci să împlinesc.
18. Căci adevărat vă spun, câtă vreme nu va trece cerul şi pământul, nu va trece o iotă sau o frântură de slovă din Lege, înainte ca să se fi întâmplat toate lucrurile.
19. Aşa că, oricine va strica una din cele mai mici din aceste porunci şi va învăţa pe oameni aşa, va fi chemat cel mai mic în Împărăţia cerurilor; dar oricine le va păzi şi va învăţa pe alţii să le păzească, va fi chemat mare în Împărăţia cerurilor.

Crestinii au ascultat cuvintele unui epileptic Saul din Tars inventatorul unei alte religii.
Dupa mintea voastra Dumnezeu era un fraier care trebuia corectat de Saul.

| xerxes1 a răspuns (pentru Manciu_Emil_1976):

Matei 5:17-19
17. Să nu credeţi că am venit să stric Legea sau Prorocii; am venit nu să stric, ci să împlinesc.
18. Căci adevărat vă spun, câtă vreme nu va trece cerul şi pământul, nu va trece o iotă sau o frântură de slovă din Lege, înainte ca să se fi întâmplat toate lucrurile.
19. Aşa că, oricine va strica una din cele mai mici din aceste porunci şi va învăţa pe oameni aşa, va fi chemat cel mai mic în Împărăţia cerurilor; dar oricine le va păzi şi va învăţa pe alţii să le păzească, va fi chemat mare în Împărăţia cerurilor.

Asta a zis Iisus evreu din nastere.
Daca ar fi avut de gand sa creeze o alta secta sau religie, ar fi facut-o el insusi.
Altii s-au folosit de faima lui si au inventat o religie cu reguli simple, cu iertarea pacatelor, cu sangele lui Iisus cu efect de detergent si alte tampenii.

| Meme10Memu a răspuns (pentru doctorandus):

Era si este libera insa cu consecinte. Libertate nu inseamna fara consecinte.

| Meme10Memu a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Iisus nu a zis nici o prostie.

Răspuns utilizator avertizat
| Meme10Memu a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Serios

| doctorandus a răspuns (pentru Meme10Memu):

Mare parte a istoriei sale crestinismul nu a sustinut libertatea religioasa. Iar din perspectiva biblica libertatea religioasa este erezie: daca te inchini la alt zeu, pedeapsa cu moartea. Nu, nu "in ceruri", ci pe lumea asta si in viata asta.

| Manciu_Emil_1976 a răspuns (pentru xerxes1):

Vechiul Testament (Iudaismul), la fel ca și celelalte 5 religii,se bazează pe ritualuri și împlinirea unor legi, norme și practici spirituale, însă Creștinismul este direct între Dumnezeu și oameni, prin Duhul Sfânt, fără intermediari, ca să nu mai apară superficialitate și fățărnicie.

| Manciu_Emil_1976 a răspuns (pentru doctorandus):

Ei, să nu exagerăm.,Codurile penale/civile, psihologia, sociologia, medicina, agricultura, finanțele și spiritualitatea în întreaga lume au multe puncte comune cu Legile și principiile Vechiului și Noului Testament.

| doctorandus a răspuns (pentru Manciu_Emil_1976):

Daca te gandesti la sa nu furi, sa nu ucizi, astea erau reglementate si in alte societati inainte de a apare Vechiul Testament. Deci astea nu sunt porunci originale scornite de evrei. Sunt cam la mintea cocosului.

Si nu, deosebirea intre Vechiul Testament si codurile penale din tarile civilizate este ca Vechiul Testament pedepsea pacate, in timp ce coduri penale pedepsesc infractiuni, adica doar faptele care sunt daunatoare societatii, nu faptele care reprezinta transgresiuni ale prescriptiilor rituale religioase.

Noul Testament este extrem de sarac in legislatie. Cu Noul Testament nu poti guverna o tara. Cu Vechiul Testament poti guverna o tara, ar iesi ceva cam ca regimul taliban din Afganistan.

La scrierea Constitutiei SUA, Biblia a fost extrem de importanta, si anume drept exemplu de evitat, vezi https://www.quora.com/......st-W-Adams

A da, in Cele Zece Porunci, varianta cea mai folosita, femeile sunt mai valoroase decat animalele, dar proprietatile imobiliare sunt mai valoroase decat femeile.

| Manciu_Emil_1976 a răspuns (pentru doctorandus):

Paragraful 1- binențeles că nu m-am referit doar la cele 10 Porunci ci la principiile Bibliei. Normal că alte societăți s-au inspirat înainte de apariția scrierii Vechiului, pentru că transmiterea a fost doar pe cale orală mult timp. 2-Ceea ce numim infracțiuni azi, în trecut purtau denumirea de păcate sau fărădelegi, doar că nu atât se diverse ca azi. Chiar și în zilele noastre se mai folosesc acești termeni, de către bătrâni, în unele zone. 3 și 4- Noul T. are ca principii iertarea,toleranța și prevenția, îndreptând lacunele Legii din Vechiul T., cauzate de slăbiciunile firii umane. Pedeapsa cu moartea și sclavia sunt contrare Creștinismului, dar America a ales din Biblie doar ce i-a convenit, iar rezultatul se vede foarte clar! Cam atât am avut de completat, mai mult nu mă pricep nici eu!

| danut a răspuns (pentru Manciu_Emil_1976):

"pentru că transmiterea a fost doar pe cale orală mult timp."
NICIDECUM, cand Moise s-a apucat sa scrie Vechiul Testament, SCRIEREA fusese deja inventata. Pentru confirmare Dumnezeu A SCRIS CELE 10 PORUNCI cu insusi degetul SAU. Voi chiar nu stiti sa cititi? Se vede ca HABAR NU AI despre ce este vorba in Legile Vechiului Testament si tot comentezi, AI CITIT V.T? De unde sti ca PEDEAPSA cu moartea sunt CONTRARE Crestinismulu dar sclavia? Nici Noul Testament nu l-ai citit? Si ca sa-ti arat ca ceea ce spui tu sunt CONTRARE Bibliei am sa aduc in discutie DOUA VERSETE:
Matei 10, 34. Sã nu credeti cã am venit s-aduc pacea pe pãmânt; n-am venit sã aduc pacea, ci sabia.
Romani 6, 23. Fiindcã plata pãcatului este moartea: dar darul fãrã platã al lui Dumnezeu este viata vesnicã în Isus Hristos, Domnul nostru.

| doctorandus a răspuns (pentru Manciu_Emil_1976):

Te inseli, bisericile crestine din Antichitate detineau sclavi ai bisericii. Sclavia a fost abolita de secularisti sau mai bine zis de crestini secularisti, de crestini care au renegat unele versete din Biblie cu alte versete din Biblie. Abolirea sclaviei este o forma de apostazie: laicii s-au considerat mai intelepti si mai morali decat Creatorul.

| Meme10Memu a răspuns:

Unde e cadavrul acolo sunt si vulturii adica oamenii cu rastalmacirea adevarului. Cadavrul e adevarul in persoana lui Iisus in jurul caruia misuna cele mai multe secte sau apostazii. La nici o religie mare nu exista atatea secte. Musulmanii, budistii nu au atat de multe secte ca in crestinatate.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Consider ca devierea s-a făcut din cauza interpretarii proprii fara studii biblice adecvate.

| alex598 a răspuns:

Pentru că este cuvântul lui Dumnezeu