| ankahra4m a întrebat:

Deci...am citit in multe carti despre ipoteza ca Iisus ar fi avut o sotie, femeie in toata regula, chiar si o familie si era denumit un barbat normal, etc...aceea ar putea fii Maria Magdalena. Acum.de ce toti l-au ridicat in slavi, ca fiind fiul lui dumnezeu, si de ce nu se accepta ideea ca el a avut o familie? De ce este ascuns adevarul? Doar pentru a mentine turma?

21 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Nu este adevarat.Isus a murit, a inviat si S-a inaltat la cer.El nu a avut o familie, El este sfant.

| FucktheSystem a răspuns:

Sincer cred în cărțile ălea le afel de mult ca-n Biblie.
Oricum cum eu mă îndoiesc că Iisus e fiul lui Dumnezeu și alte chestii pot să zic că-i o probabilitate să fi fost căsătorit dar cum nimeni nu știe de fapt nimic concret cred că ne răcim gura (tastatura) degeba.

| KlaraWeiss a răspuns:

N-a avut nicio sotie; iar cat despre Maria Magdalena, citeste in Vietile sfintilor ce s-a intamplat cu ea
http://www.calendar-ortodox.ro/luna/iulie/iulie22.htm
De ce ar avea nevoie Dumnezeu sa vina pe pamant ca sa se insoare?
Daca tu crezi ca adevarul e in cartile scrise de diversi scriitorasi si filme, treaba ta.
Te sfatuiesc insa sa citesti si autori crestini, macar numai pentru a avea si un alt punct de vedere. Mie imi plac Arsenie Papacioc, Arsenie Boca, Parintele Paisie, Parintele Porfirie si mai sunt multi. Foarte interesante sunt cartile lui Danion Vasile, unde cred ca ai sa gasesti multe lucruri interesante, daca nu ma insel discuta chiar si despre ce ai scris mai sus.

| ramona30 a răspuns:

Am mari indoieli ca isus ar fi existat. Si chiar daca a existat, cu siguranta a fost un simplu om.

| monstrulet a răspuns:

Am vazut mai demult un documentar pe national geographic, faceau investigatii in legatura cu asta, si au gasit in versiunile vechi ale bibliei(si alte surse, nu mai tin minte) ca existau referinte cum ca ar fi avut familie, dar au fost eliminate cu timpul.
Un lucru e sigur, daca dumnezeu ar fi fost asa cum zic toti, ar fi fost de la inceput egalitate intre sexe. Alta alternativa ar fi ca biblia sa fie 99% adaugiri ale oamenilor, ca sa fie unii mai smecheri ca altii, asa cum a si fost dintotdeuna de altfel.

| morningstar a răspuns:

Pai tu de unde stii ca asta e adevarul? Doar pentru ca ai citit intr-o carte? Din toate cercetarile care s-au facut reiese ca El nu a avut niciodata familia Lui, in afara de cea in care S-a nascut. Maria Magdalena nu a avut nicio astfel de relatie cu Isus, asta e doar imaginatia regizorilor si scriitorilor. Noi Il ridicam in slavi pentru ca merita aceasta, pentru ca este Fiul lui Dumnezeu. Nu putem accepta ideea ca El ar fi fost casatorit pentru ca noi credem ca doar Biblia este singura carte sfanta si acolo nu scrie in niciun verset ca Isus ar fi fost casatorit.

| morningstar a răspuns:

Ankahra4m, dar nu am dat in cap. Pur si simplu m-am exprimat, la fel cum ai facut si tu. Si daca ma exprim inseamna ca nu dau dovada de iubire fata de aproapele meu sau de unde astfel de atac?

| morningstar a răspuns:

BlackSabbath, chiar Biblia spune ca este completa.
Cateva citate:
Apocalipsa 22:18 MÄ

| PinkPanther a răspuns:

Si eu am auzit varianta asta, probabil in biblie nu e prezentat tot adevarul ca sa ramana imaginea de spre iisus ca ar fi fost sfant si cast, iar despre maria magdalena ca ar fi fost o curva ca sa nu existe egalitate in drepturi intre barbati si femei. Ute niste exemple: La inceput femeile nici macar nu aveau voie sa intre in biserica, mergeau separat fata de barbati. De ce cand intra in biserica femeia trebuie sa isi acopere capul si barbatii sa si-l descopere? si altele, toate astea sun reguli instaurate de barbati nu de dumnezeu.

| WhiteWolf7 a răspuns:

Pentru ca adevraul este mult mai complex si daca asa ceva este adevarat, inseamna ca iisus ar putea avea urmasi si in zilele noastre iar asta ne-ar da pe toti peste cap, nimeni nu va stii sa -ti raspunda pentru ca nu va stii, pentru ca noi stim doar ce vrea Biserica sa stim, daca ma intelegi.

| WhiteWolf7 a răspuns:

@irina, cine zice ca Biblia pe care o cunoastem noi astazi este completa?
@ema, asta se stie, dar sunt multe care nu se stiu, crede-ma, ar fi mult prea usor pentru toata lumea daca asta ar fi tot adevarul.
@popmushika, trebuie sa te contrazic, unul din motivele principale pentru care cartea a facut atat valva este o nota a autorului prin care zice ca toate obiectele mentionate in carte exista, iar majoritatea au fost descoperite cu mult inainte ca brown sa scrie cartea, putine nu s-au gasit inca, cel mai mare mister ramanand Sfantul Graal.

| 6DuckMeJesus a răspuns:

Da ankahra, e adevarat ce-ai auzit tu...e vorba de rahaturile de la Marea Moarta. Si da, s-au facut si filme despre asta si mi se pate o impoteza mult mai buna. Femeia in cauza chiar ESTE maria magdalena, s-au adus dovezi stiintifice ( e un nume fictiv si asta, dar nu prea conteaza ).
Treaba e ca biserica nu poate aproba asa ceva, pentru ca s-ar duce dracu tot principiul religiei crestine!

| cksajbkb a răspuns:

Da frate stii nu a zis nimeni nimic 2mii de anii despre asta si se trezesc niste evrei(masoni) sa zica ca iisus a avut o sotie un un copil, un cazinou si ca a fost si ca era vreun traficant de droguri!

| ankahra4m explică:

Kryssy, crede-ma la varsta mea am citit si biblia aia, care mi se pare o carte prea banala, cu toate ca este o carte astrologica. Ceea ce am citit eu, nu sunt impotriva celui de sus, si nici tampenii.

| ankahra4m explică:

Irina si Pompushik ( vai ce nimic ), nu am spus ca este adevarat, si nici ca sunt pasionata de DaVinci, crede-ma nu stii ce am citit. Efectiv vreau sa stiu ce stiti voi. Nah. Nimeni nu a scris in biblie adevarul, poate nici in alte carti, doar vreau pareri, nu sa imi dati in cap happy Parca era sa ne iubim aproapele, nu-i asa?

| ankahra4m explică:

@fumaretul... ar trebui sa mai lasi din fumuri, eu nu o fac pe intelectuala aici, asa ca...masoara-ti cuvintele te rog.

| Cristianne a răspuns:

Habar n-am,nu știu decât cum să te închini, asta decând credeam în el.(Bla bla bla, de ce nu ai pus el cu majusculă. Deci răspuns:mi se rupe.)

| Artemisia a răspuns:

Eu nu stiu ca Iisus sa fi avut o familie.El nu a fost niciodata casatorit straight face
A fost nascut de Fecioara Maria, dar nu a fost nascut ca toti oamenii, pentru ca Fecioara Maria a ramas insarcinata de la Duhul Sfant.Citeste Biblia si ai sa vezi.
Ce carti ai citit tu sunt de la tot felul de grupuri/secte impotriva Celui de sus, de aceea sunt scrise tot felul de tampeniiwinking

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Draga mea, se vede ca esti mult prea pasionata de Codul lui DaVinci... daca nu ai observat autorul scrie ca aceasta este o poveste inventata de el, si ca nu are nimic de-a face cu adevarul.Desi drept sa-ti zic si mie imi place mult cartea, dar nu e nimic luat din viata.De unde sa stim poate si Isus nici nu a fost drept cine s-a dat...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Adevarul adevarat nu este ascuns, ci este mentionat tot, in Biblie. Toate prostiile astea pe care le citim in alte parti sunt in asa fel nascocite incat sa ne abatem de la Adevar.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ma si eu am citit multe despre tine pe ternet dar imi vine greu sa cred tot ce e scris mai putin in certificatul tau de nastere si in buletin.acolo nu ma pot insela.sant sigur ca esti fiul mamei tale. tatal e indoielnic.da sa stii ca pari foarte citit.eu deja sant convins ca da vrei poti fi chiar inteligent.ia mai spune ceva sa ne convingem.curaj.daca ai o familie sigur faci parte si tu dintr-o cireada.trebuie sa fii vitelul cuiva ca doar nu ai iesit din bang-bingul cel mare.