| Rexofere a întrebat:

Din cate am inteles de la orele de religie, copiatul la teste/examene e păcat. Un pacat de furt se iarta atunci cand dai inapoi ce ai furat, dar la copiat nu poti da nimic inapoi. Deci cum se iarta pacatul de copiat? Acum nu credeti ca eu copiez, ca nu prea. Eu invat la teste, dar foarte rar copiez.

Răspuns Câştigător
| ania a răspuns:

De aceea a murut Mantuitorul Hristos pentru pacatele noastre, ca sa nu trebuiasca sa platim noi pentru ele. Biblia promite"Daca ne marturisim pacatele EL esre credncios si drept ca să ne ierte ppacatele si sa ne curateasca de orice nelegiuire "1, Ioan 1:9Adica te rogi:Tata marturisesc ca am copuat ce stiu ca e furt inaintea ta si te rog sa ma ierti pentru acest furt in Numele lui iisus Hristos care a murit pentru toate pacatele mele. Iti muktumesc ca ma ierti pentru ca asa ai peimis in Cuvantul tau sibte rog ajuta - ma sa nu mai fur prin copuere in, in Numele lui iisus Hristos te rog!

5 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

E păcat doar daca te prinde.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu se iartă. E un păcat mortal.

| LoveSleep a răspuns:

Fiinta care a creat tot acest univers, cea care a facut posibil ca tu, o bucata de carne, sa gandesti si sa intrebi asta acum, isi va iesi din minti cand va afla ca ai copiat la test.

Ca iti dai seama ca lucrurile astea merg mana in mana. E ca si cum ai zice ca Inteligenta Artificiala a atins un nivel in care e de 100 de ori mai desteapta decat omul, dar se supara ca ai dat o basina.

| EestiSodalane a răspuns:

Un pacat nu se iarta neaparat doar pentru că ai restituit bunul furat. Un pacat se iartă de Dumnezeu prin intermediul tainelor precum cea a spovedaniei. Desigur că restituirea face parte din vindecarea sufletească și pocăință.

Personal am dubii că ideea de a copia are vreo legătură cu furtul. Mai degrabă aș zice că e parte a păcatului minciunii. La un test ți se cere să iti folosesti cunoștiințele tale. Când copiezi pretinzi ceva ce nu e adevărat, adică minți.

| T0Teu a răspuns:

Un pacat nu e iertat cand dai inapoi, ci cand iti ceri iertare inaintea lui Dumnezeu si regreti ce ai facut si NU mai faci. Nu e gresit sa dai inapoi ce ai furat, dar nu asta e conditia pentru a primi iertarea lui Dumnezeu