| anonim_4396 a întrebat:

Doctrina e să te spovedești la preot pentru păcatele comise iar astfel vei primi iertare. Eu sunt de altă părere: că ar trebui sa ne mărturisim păcatele doar lui Dumnezeu, cu regret și căință.
Până la urmă, preoții sunt tot oameni care au și ei păcatele lor, numai Dumnezeu e drept.
De ce mi-aș mărturisi păcatele unui muritor care poate are sau nu are suficient har pentru a putea fi numit "omul Domnului"?

Voi de ce părere sunteți?

Răspuns Câştigător
| Effy35 a răspuns:

Doctrina mărturisirii păcatelor are baze biblice și este adesea asociată cu un verset din Epistola lui Iacov, din Noul Testament. Pasajul relevant este Iacov 5:16, care spune: "Mărturisiţi-vă deci unii altora păcatele şi rugaţi-vă unii pentru alţii, ca să fiţi vindecaţi. Rugăciunea fierbinte a celui drept are mare putere."

În ceea ce privește meritul de a spovedi pe cineva, este adevărat că nu toată lumea are acest merit și că nu trebuie să te duci la oricine să te spovedești, indiferent dacă se numește preot sau nu, ci trebuie să te duci la cei pe care îi consideri oameni ai lui Dumnezeu și care ți-au demonstrat acest lucru prin fapte și cuvinte.

32 răspunsuri:
| ioana748 a răspuns (pentru doctorandus):

Am luat la cunoștință.
Multumesc,

| ania a răspuns:

1 Ioan 1-9
Dacă ne mărturisim păcatele el este credincios și drept ca să ne ietrte păcatele și săne curătească de orice nelegiuire.
e evident deaici că lui Dumnezeu trebuie să ne mărturisim păcatel si EL promite căne va ierta.
In iacov spune intre-adevăr să ne mărturisim păcatel unii altora ( nu toti la unulÎca să fim vindecati deci e bine la orice alt crestin, te ajută să vezi că si un alt crestin are credință că esti ietrtat.