| Lyndsey a întrebat:

Este adevarat ca atunci cand femeia are acele probleme... nu are voie sa intre in biserica penticostala?happy

49 răspunsuri:
| ramona30 a răspuns:

Femeia nu are voie sa intre in nicio biserica fiindca se poate prosti. Prostia e o boala molipsitoare si in biserica e focar de infectie. laughing))))

| aliceinchains a răspuns:

Da, aşa e, nu are voie să intre în Biserică. Oricum, ideea asta mi se pare una extrem de aiurea, se consideră că e "murdară" şi că nu poate intra.
Mai bine nu te mai duce deloc la biserică, e pierdere de timp şi-aşa. Ai fi uimită să afli câte superstiţii din astea idioate sunt. Şi evident, creştinii cred tot.

| Lyndsey explică (pentru aliceinchains):

De ce este o pierdere de timp? Dumnezeu a zis sa mergem in casa lui sa ne rugam.

| morningstar a răspuns (pentru aliceinchains):

Tu faci parte din cultul penticostal ca sa afirmi asa ceva? Daca in alte biserici asa se procedeaza, asta nu inseamna ca asa e peste tot. Informeaza-te inainte sa deschizi gura!

| aliceinchains a răspuns (pentru morningstar):

La care afirmație te referi?
Dacă la prima, asta e concepția creștinilor, nu știu dacă și în celelalte religii e la fel, eu i-am spus din punctul ăsta de vedere, deși mie se pare și mie o idioțenie chestia asta.
Și dacă te referi la a doua, de unde ai scos-o că fac parte din nu știu ce prostie de cult? Sunt atee!

| morningstar a răspuns (pentru aliceinchains):

Afirmatia la care ma refer este : "Da, aşa e, nu are voie să intre în Biserică". Vorbesti fara sa cunosti, se vede. Ai facut vreodata parte din cultul asta? Daca nu, mai bine nu raspunde decat sa dai informatii false de dragul de a vorbi de rau ceva ce 'nu poti sa inghiti'.

| morningstar a răspuns:

In cultul penticostal, femeia aflata in perioada menstruatiei are dreptul sa intre in biserica, sa se impartaseasca si sa participe la orice activitate desfasurata in biserica ( cantat la cor, scoala duminicala, etc).
Motivele pentru care in vechime le era interzisa intrarea in biserica femeilor in perioada menstruatiei erau cele legate de igiena, in sensul ca nu existau atatea mijloace de 'intretinere' ca in ziua de axi. Astfel, pentru a nu murdari, erau obligate sa nu intre in biserica. Un alt motiv pentru care nu li se permitea sa participe la slujba prin prezenta lor era din cauza ca se considera ca prin scurgerea respectiva, erau necurate, adica se eliberau de necuratia lor. Bineinteles, timpurile s-au schimbat, la fel si conditiile de intretinere cat si mentalitatea oamenilor! Ceea ce a si permis femeilor sa intre in biserica in aceasta perioada.

| mgtow a răspuns:

In nici-o biserica nu are voie.

| morningstar a răspuns (pentru mgtow):

La penticostali au voie.

| anonim4565 a răspuns:

Eu n-am auzit asaceva.nush da n-am auzit.

| OOOLEOOO a răspuns:

Ar fii nedrept, pana la urma zeul cresitn a creat-o asa.

| Lyndsey explică (pentru OOOLEOOO):

Eu am vrut raspunsuri adevarate si sa raspunda cine stie... Nu ma intereseaza pe mine ce ar fi trebuit sa fie sau ce ar fi normal sa se intample.

| Lyndsey explică (pentru OOOLEOOO):

Va multumesc tuturor... 21 de raspunsuri si nici acum nu stiu daca ai voie sa intri in biserica la penticostali.thinking

| danteewerr a răspuns (pentru Lyndsey):

Inseamnă că este greu cu tine dacă incă nu te-ai decis! Off greu cu tine! Imi pare rău de tine sincer! Și apropo, nu mă mai plagia, fii și tu originală, incearcă și tu să-ți pui capu la contribuție pentru a da un răspuns! Ori iți este lene și să găndești? Și dacă ai probleme hormonale este bine să mergi să ți le rezolvi!

| Lyndsey explică (pentru danteewerr):

Te insotesc...

| Lyndsey explică (pentru danteewerr):

Citeste si tu raspunsurile pe care le-am primit si spune-mi si mie, daca esti atat de destept/desteapta.happy

| Lyndsey explică (pentru danteewerr):

Spune-mi si mie ce sa inteleg*.

| danteewerr a răspuns (pentru Lyndsey):

Păi hai să o luăm logic, tu dacă ești pe roșu, spre exemplu, nu are cum să știe nimeni dacă ești tu pe roșu ori colega ta de bancă ori sora mea ori vecina mea de bloc, nu știe nimeni, deoarece este o chestie normală la femeiI pentru a li se curăța trupul de toxine, deci este un lucru normal care se intimplă de mii de ani, și culmea este că această chestie fiziologică se intimplă la toate femeile și fetele de pe planetă. Probabil că tu, te găndești in sinea ta că ești singura fată de pe planeta, dar vreau să-ți aduc aminte că mai sunt vreo 2 miliarde de fete și femeii, deci, incearcă să nu te mai consideri unica femeie din lume deoarece vei fi tare dezamăgită. Și ți-am zis că poti merge pe stradă și la biserică liniștită că nu știe nici dracu că tu ești pe roșu și nu cred că ar interesa pe cineva acest aspect, iar dacă vezi pe cineva care te caută pe tine de ești pe roșu sau nu, poți să-i faci o trimitirere la psihiatrie deoarece este obsedat sexual și este dereglat mintal. Și hai să fim serioși, ce naiba, crezi că-l interesează pe DUMNEZEU că ești tu pe roșu? Că doar el te-A făcut cu această funcție, cum și eu sunt făcut să am penis pentru a face pipi și pentru a elimina toxinele din organism și pentru a face sex, la fel și tu, ai menstruație pentru a știi cănd rămăi insărcinată ori pentru curățarea organismului de reziduri! Adica intrebarea ta este inutilă, din moment ce nu te mulțumește nici un răspuns! Mai mult de atît ce dorești să ți se zică? Vrei să fii compătimită de cineva? Vrei să fii alintată?

| Lyndsey explică (pentru danteewerr):

Intrebarea aceasta am pus-o cu un scop... scopul de a afla un raspuns.Eu fiind ortodoxa si stiind ca nu este voie sa intri in biserica in timpul menstruatiei nu stiu daca aceasta regula este si la religia penticostala.TPU este un site in care poti pune intrebari, intrebari al caror raspuns nu-l cunosti, dar care ai vrea sa-l cunosti.Nu vad care ar fi legatura dintre o simpla intrebare si lucrul pe care l-ai spus tu, adica ca as fi singura femeie de pe Pamant.Si inca ceva... Este un mare pacat daca intri in biserica i aceasta perioada:in biserica trebuie sa intri cu trupul si sufletul curat.Iti multumesc pentru raspunsuri.happy

| OOOLEOOO a răspuns (pentru Lyndsey):

Intreab`o pe EmaS pe privat, ea te va ajuta.

| danteewerr a răspuns (pentru Lyndsey):

Ești slabă dotată psihologic!

| danteewerr a răspuns (pentru OOOLEOOO):

Ești prost!

| OOOLEOOO a răspuns (pentru danteewerr):

Cel ce insulta o face fiindca nu vrea sa arate cat de slab este.

| morningstar a răspuns (pentru Lyndsey):

"in biserica trebuie sa intri cu trupul si sufletul curat". Doar in vechime erau considerate femeile 'necurate' atunci cand se aflau intr-o astfel de perioada. Nu si in ziua de azi.
Apropos, unei prietene i-a venit timp de 8 luni de zile in continuu ( o dereglare); in opinia ta crezi ca trebuia timp de 8 luni de zile sa nu mai mearga la biserica? Ca doar avea 'trupul necurat'.

| danay72 a răspuns:

In Vechiul Testament, femeia nu avea voie sa mearga la templu in perioada menstruatiei, dar odata cu venirea lui Isus, nu a mai fost aceasta directiva.Romani10:4

| YumiSukinanda a răspuns:

Ce probleme?

| RAY a răspuns:

Eu am auzit ca cand ai probleme de alea nu ai voie sa te vezi ca pastorul

| morningstar a răspuns (pentru RAY):

E fals, nu exista nicio interdictie pentru o persoana aflata intr-o perioada care de fapt este naturala si care nu o spurca absolut deloc.

| Miauti a răspuns:

Aceasta regula se aplica in vechime deoarece... tampoanele se realiza din lemn si scame... biserica sau alte temple religioase interzicea femeia in acele locati car era in perioada M.

Acum acestea au evoluat. asta inseamna ca si regula s-a schimbat sau trebuie schimbata.

| DyNo a răspuns:

Intr-o biserica ortodoxa nu ai voie, si in unele biserici care ale unor secte.
Dar cine poate stii ca o femeie/fata are menstruatia in aceea zi, cand este la biserica?
Oricum, este inca o dovada care denota misoginia judeo-crestinismului.

| rocco09 a răspuns:

Are voie!

| ΟρθόδοξηΠίστη a răspuns:

In Biserica Ortodoxa nu ai voie, deoarece prin hotarare la Sinoade, insa in bisericile acestor secte ai voie orice.

| EmaS a răspuns (pentru ΟρθόδοξηΠίστη):

Chiar orice? Nu te temi ca vei da socoteala de orice cuvant spus?

| RAY a răspuns (pentru EmaS):

Prietenul tau imaginar sa inteleg ca arhiveaza mesajele de pe TPU cat de irationala poti fi

| EmaS a răspuns (pentru RAY):

Unde era omul rational, perfect?

| RAY a răspuns (pentru EmaS):

Dar unde e ema cea rationala a existat vreodata?

| EmaS a răspuns (pentru RAY):

Da,iata-ma,priveste-ma!

| RAY a răspuns (pentru EmaS):

Cred ca ema cea rationala a murit de mult, nu te pot privi ca este departe

| EmaS a răspuns (pentru RAY):

Deschide ochii!

| nice67 a răspuns:

De obicei nu prea, dar poti sa stai mai la sfarsitt nu in fata.

| BogdaneluluI a răspuns (pentru nice67):

A spus biserica penticostala.
N-au biserica. Ei au casa de rugaciuni, din cate stiu.

| nice67 a răspuns (pentru BogdaneluluI):

Ok, daca l-a noi nu e permis e posibil si la ei la fel eu de unde sa stiu... cine au o asemenea religie ar trebui sa stie. sad

| BogdaneluluI a răspuns (pentru nice67):

De ce ai mai raspuns, daca nu stii?
Sa induci in eroare?

| morningstar a răspuns (pentru nice67):

Te contrazic: intotdeauna poti merge la biserica in acea perioada si poti chiar sa te impatrasesti. Este ceva natural ceea ce se intampla, nu vad de ce nu ar avea voie.

| morningstar a răspuns (pentru BogdaneluluI):

Este acelasi lucru casa de rugaciune cu biserica. Este ca si cum as spune 'scoala/ institutie".

| BogdaneluluI a răspuns (pentru morningstar):

Scoala= institutie... Foarte inteligent!

| morningstar a răspuns (pentru BogdaneluluI):

Sau cel putin asa se cere a fi.

| danteewerr a răspuns:

Tu crezi că Dumnezeul Creatorul UNVIRESULUI care te-a făcut pe tine cum a știut EL mai bine care te-a clădit după mintea și imaginația SA, tu crezi că pe Dumnezeu il interesează dacă ești tu pe roșu sau nu? Dacă tu consideri că Dumnezeu inseamnă acel păstor care minte și vă manipulează psihologic, atunci iți zic că dumnezeul tău este acel păstor, și nu Dumenzeul Creatorul UNIVERSULUI CEL ATOT PUTERNIC. Asta in cazul in care chiar ar fi să există Dumnezeu cu adevărat. Cel mai bine pentru tine este să nu-ți imbuibi capul cu toate timpeniile spuse de păstorii din bisericile neoprotestante findcă vei sfărși cu o viață plină de probleme. Fugi de acolo căt mai poți și dacă ești o fată credincioasă trăiește cu frică de DUMNEZEUL CEL ATOTPUTERNIC și incearcă să nu devii o sclavă nici a vreo-unui bărbat, si nici a vreo-unei biserici din astea care vor să manipuleze lumea. Fi a LUI DUMNEZEU ȘI DOAR ATIT. Incearcă să nu o ajungi curvă de cartier incearcă să nu ajungi o ipocrită mincinoasă băfitoare, și lasă treaba asta cu ce zice lumea dacă ești tu pe roșu sau nu. Tu crezi că pe Creatorul Universului care te-a clădit pe tine celulă cu celulă, și care este mai inteligent decăt ori ce făptură, crezi că il va deranja vreo dată că tu ești la menstruație? Of fetițo imi pare rău de tine sincer!

| Lyndsey explică (pentru danteewerr):

Si mie de tine, sincer!