| Antisistem11 a întrebat:

Pt unii religia te face sa fii om bun. Si daca am fi buni unii cu alții indiferent daca exista Dumnezeu sau nu? Ar fi o lume mai buna? Voi ce credeti?

6 răspunsuri:
| mODIN a răspuns:

Impactul religiei este unul atat de pozitiv asupra societatii ca imi place uneori sa zic ca 'Dumnezeu e atat de puternic incat chiar si daca nu exista, tot face lumea mai buna'.

Problema nu e, totusi, ca omul refuza sa fie bun, ci ca e dificil sa-ti dai seama ce inseamna sa fi bun.

| Hyperion7 a răspuns:

EXACT DE ACEEAȘI PĂRERE SUNT ȘI EU!
Ok, nu vrei sa crezi in Dumnezeu, dar fii bun! Așa, multi vor să faca și rele și vor să fie și cu sufletul curat.Nu se poate una ca asta.
Unii invoca motive stupide de a nu crede in Dumnezeu doar pentru a se simți ei cu conștiința împăcată când greșesc! Iar, nu e ok.
Nu vrei sa crezi in Dumnezeu, foarte bine! Dar macar fii mai bun cu aproapele! Asta indiferent de religie!

| Robert2526 a răspuns:

Nu poate exista o societate in care oamenii sa fie buni. Suntem animale, luptam pentru supravietuire, nu e loc de bunatate dusa la extrem happy

| KovacsB a răspuns:

Unii si-au impus religia cu sabia de buni ce-au fost.

| EestiSodalane a răspuns:

Cei care adera unei religii n-o fac doar ca să fie "oameni buni". Mai ales că a fi "om bun" e relativ. Fiecare intelege altceva prin "bun". Nu asta e ideea. Cand un om religios ajunge "bun" e un efect secundar al unei transformari interioare, nu un scop în sine. Cel putin in ceea ce priveste crestinismul. Paganismul de exemplu e complet altceva.

| Busybody a răspuns:

Nu religia ne face buni, noi ne facem, deși nu ar strica să credem că cineva ne-a creat și, probabil, a avut și un scop pentru asta.
Dacă totuși nu credem în nimic, hai măcar să mergem pe principiul: ce ție nu-ți place, altuia nu-i face!