| Anonim240 a întrebat:

Sunt sigură că toți au auzit de fraza care spune că dacă doi oameni se vor căsători, "vor deveni un singur trup". Ce semnificație are această frază mai exact?

Răspuns Câştigător
| Pocait01 a răspuns:

Apropierea dintre soț și soție este atât de mare încât devin una, o legătură chiar mai mare decât cea dintre mamă și copil: "De aceea îi va lăsa omul pe tatăl său și pe mama sa[...]"
Cei doi împărtășind aceleași credințe, valori și obiective, pe lângă partea fizică adică propriul trup și bunurile, devin una.

Unirea fizică, adică sexul, este expresia, simbolul unirii dintre cei doi. De aceea nu vrei să arăți Cerului că ești unit cu vreo curvă sau curvar practicând curvia sau prostituția.

2 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Că atunci când vor face copii.

| Trinitatea12 a răspuns:

Semnificarea este uniunea spirituala intre un cuplu care s-a devodata complet unui altuia. Se refera la uniunea completa intre fortele divine feminine si fortele divine masculine - din dualitate, iese o singularitate. Aceasta uniune mai si reflecteaza sfarsitul si inceputul lumii (din unitate se genereaza dualitate/dualitatea se combina si genereaza unitatea lumii).
In contextul acesta, mai specific se refera la manifestarea fenomenului mentionat mai sus in lumea mortala fizica - practic, un aspect a lui Dumnezeu se manifesteaza pe pamant in forma iubiri dintre un barbat si o femeie. Aceasta iubire este una dintre cele mai sfante si reale senzatii umane, tocmai de aia are conotatii sfante.