| HeiligKreuzAchtAcht a întrebat:

Tu,ca ateu, ti-ai dori sa existe Dumnezeu?

34 răspunsuri:
| Zenicide a răspuns:

Dumnezeu nu, Dunmnezeu este zeul iudeo crestin cu niste trasaturi foarte umane si e foarte primitiv. Dar o alta fiinta superioara eventual creatorul acestei lumi da, de ce nu.

| Thunderstruck a răspuns:

Daca te referi la zeul biblic, in nici un caz, gandeste-te ce oameni il reprezinta, cati oameni a omorat si cat de moral e sa crezi ca viata ta depinde de un zeu.

| RAY a răspuns:

Tu ca crestin ti-i dori sa existe zeus, afrodita, horus si toti cei 2700 de zeitati?

nu e vorba despre cea ce isi doreste si cea ce exista, eu nu visez fantezi, nu cred ca exista dumnezeu dovedeste ca exista si voi crede indiferent daca imi place sau nu

| dracu14 a răspuns (pentru RAY):

Vezi ca nu te-ai exprimat bine

| HeiligKreuzAchtAcht explică (pentru RAY):

Da ma, nu exista, dar ti-ai dori? Sa scrii o acatista si sa se intample minuni, spre exemplu.

| HeiligKreuzAchtAcht explică (pentru dracu14):

"ca crestin"

| dracu14 a răspuns (pentru HeiligKreuzAchtAcht):

''toti cei 2700 de zeitati''

| HeiligKreuzAchtAcht explică (pentru dracu14):

N-am fost atent la aia.

| RAY a răspuns (pentru HeiligKreuzAchtAcht):

Atunci stiinta nu ar avea sens, nu imi doresc

| HeiligKreuzAchtAcht explică (pentru RAY):

Cui ii trebuie stiinta cand bati din palme si vindeci tot globul?

| RAY a răspuns (pentru HeiligKreuzAchtAcht):

De ce nu bati tu din palme ca sa vindeci tot globul? eu fara stiinta nu vad viitorul

| Mădă0611 a răspuns:

Cel din poveste? Nu.

| M25M a răspuns:

As dori sa existe un zeu, nu cel biblic sau cel coranic ci un zeu care sa impuna un echilibru in univers si in lumea noastra.

| BeyondTheDarkSun a răspuns:

Nu,pentru ca ne-ar transforma din nou in animale.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Acum. nici eu nu mai stiu in ce sa cred. deci da!

| Juleuuss a răspuns:

Ateii nu cred în Dumnezeu, iar eu nu sunt ateu.

| Calininio a răspuns:

Ar fi linistitor sa stii ca exista. Dar ratiunea te impiedica sa crezi asta happy

| vrelian a răspuns:

Da cine nu ar dori asta.pai unde nu ar fi dzeu sa imi explice tot ce nu inteleg plus sa vindece asa pocnind din palme boli sau mai stiu eu ce altceva.un asa personaj este binevenit pentru ca ar aduce un plus in orice domeniu.doar ca chestia asta ramane asa doar un vis sa pocnesti din degete si sa muti muntii din loc nu? e frumos sa visezi dar cel mai bine este sa fim realisti.adica sa nu visam mai mult decit este nevoie.

| MotanuJmekerit a răspuns:

Pai gandeste-te daca u nu ai credinta ESTI ATEU de ce tiai mai dori sa existe Dumnezeu ca oricum nu crezi straight face Deci raspunsul este NU siar dori acel ateu ca sa existe Dumnezeu. Funda?

| HeiligKreuzAchtAcht explică (pentru MotanuJmekerit):

Eu nu cred in Mos Craciun si totusi mi-as dori sa existe.

| MotanuJmekerit a răspuns:

Iti zic eu ca un ateu nu siar dori sa existe Dumnezeu pentru ca nu are credinta intreaba unul si convingete.

| Xtal a răspuns:

Ce intrebare lipsita de logica.Un ateu il neaga pe Dumnezeu, si daca ar exista tot l'ar nega.

| Alphawolf a răspuns (pentru Xtal):

Te inseli, rationamentul tau este lipsit de logica. Daca Dumnezeu ar exista nimeni nu l-ar nega!

| Xtal a răspuns (pentru Alphawolf):

Si daca exista si e negat? Sunt multe lucruri existentie si negate.

| Alphawolf a răspuns (pentru Xtal):

Adevarat. Eu am crezut ca te referi la concret. Insa acelasi rationament se aplica si crestinului in cazul ca Dumnezeu nu exista.

| Xtal a răspuns (pentru Alphawolf):

Exact.

| savvy12 a răspuns:

Pentru alti ar fi mai usor sa nu existe, pentru alti ar fi mai usor sa existe, pentru mine exista.

| Conner a răspuns:

Dumnezeu exista cine neaga chestia asta e problema lui

| ChuckNorris42 a răspuns:

Nope

| Lethargica a răspuns:

Nu.