| MyMy_3116 a întrebat:

Am niste cearcane care ma scot din sarite nu se vad chiar asa urat dar mie imi sar mereu in ochi si ma fac sa ma simt naspa.Stie careva niste metode rapide sa scap de ele dar nu creme sau mai stiu eu ce-metode naturale? fundita pentru metoda care ma ajuta sa scap de ele:d

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
| Zenithf a răspuns:

Poate dormi destul, dar este somnul odihnitor? Ia schimba masa de seara cu o salata de zarzavaturi sau de fructe, fara adaosuri. Apoi iesi 1/2 h la o plimbarica, faci dus si te bagi in pat pe jumate uda. Dormi mai confortabil daca temperatura este mai scazuta, alternativ poti sa pui cearceaful si fetele de perina la rece pana esti gata de culcare. Si renunta la macarurile grase, cearcanele pot fi datorate si unui ficat obosit, de aceea iti zic sa renunti la mancaruri grase, carne grasa sau lactate grase, prajeli, condimente. Foloseste numai condimente naturale, iar alimentatia sa fie formata de cel putin 40% alimente crude (fructe si legume). Consuma carne de peste si seminte crude pentru un supliment de omega-fat3...
Tratamente locale cu comprese alternative ajuta circulatia sangelui si duce la reducerea cearcanelor.

NOname
| NOname a răspuns:

Foloseste apa termala de la Avene, o crema buna, hidratanta pentru zona din jurul ochilor, comprese cu ceai de musetel, galbenele, plus un cub de gheta face minuni. Succes!winking

| anka a răspuns:

Se aplica pe pleoape felii de cartofi cruzi.
Comprese reci cu infuzie de flori de tei.
Se pun alternativ, comprese reci si calde. Se incepe cu compresele calde si se termina cu cele reci.
Bagati doua pungute de "ceai" de papaia intr-o cana de apa clocotita. Culcati-va cat mai confortabil si aplicati pungutele calde, dar nu fierbinti, in jurul ochilor, timp de 15 minute.
Poate veti prefera castraveti rasi. Sunt foarte racoritori si se spune ca dau rezultate excelente.

| Xonia a răspuns:

Te dai in fiecare dimineata si in fiecare seara cu cate un cub de gheata pe ele.

| shtephie a răspuns:

Pune felii de castravete rece in zona ochiilorwinking

| MyMy_3116 explică:

Sper sa mearga castravetele ca de dormit dorm destul:d

| Anynamee a răspuns:

Seara, inainte de culcare, date cu ceai de musetel pe la ochi, apoi pune niste felii de castravete!

| Rares95 a răspuns:

Pune-te si te culca atat cat iti cere corpul tau, nu iti pune ceasul sa te trezesti si dormi pana simti ca esti odihnita si nu mai poti dormi. Sper sa te ajutewinking:*