| d3utzsa a întrebat:

Am o intrebare pentru fete! ce faceti sa nu aveti parul deteriorat la varfuri? Mie in perioada asta imi cade ff mult par nu stiu din ce cauzasaddar folosesc un sampon contra caderii parului si parca nu mai imi cade asa rau, insa am varfurile deteriorate, parca uscate asa! ce as puteasa folosesc sa nu mai fie asa? nu vreau sa ma tund pentru ca am parul pana la mijloc si m-am chinuit km mult cu el ca sa ma tund acum! alte solutii mai exista? sau trebuie neaparat sa ma tund?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| akadeaa a răspuns:

Eu imi tai varfurile la fiecare 2 sapt si in fiecare zi imi spal parultongue

| RockOut4ever a răspuns:

Si eu aveam varrfuri despicate. Sunt unele samponuri si balsamuri care repara varfurile.Eu folosesc de la Schwarzkopf Gliss. Imi mai fa o masca cu ulei de ricin si galbenus de ou odata pe saptamana (iti intareste parul, nu mai cade si il face sa creasca mai repede). Eu ma spal pe cap odata la 2 zile, dar cica cel mai bine pentru par e sa fie spalat de 2 ori pe saptamana.

| RockOut4ever a răspuns:

Si eu aveam varfuri despicate. Sunt unele samponuri si balsamuri care repara varfurile.Eu folosesc de la Schwarzkopf Gliss. Imi mai fa o masca cu ulei de ricin si galbenus de ou odata pe saptamana (iti intareste parul, nu mai cade si il face sa creasca mai repede). Eu ma spal pe cap odata la 2 zile, dar cica cel mai bine pentru par e sa fie spalat de 2 ori pe saptamana.

| ashtray a răspuns:

Nu e numai pentru fete intrebarea...eu sunt baiat si am parul mare. eu folosesc un balsam si il spal la 2 zile; nu e foarte bine sa-l speli foarte des, dar nici foarte rar.

| SandraCristina a răspuns:

Probabil stii deja ca nu este bine sa te speli in fiecare zi pe par, pentru a nu-l deteriora, dar cu siguranta unele lucruri pe care le crezi despre podoaba ta capilara nu sunt tocmai adevarate.

Pentru a avea grija asa cum trebuie de firele de par si pentru a te asigura ca nu-l vei deteriora, dar nici nu-ti vei pierde timpul cu procedee de prisos iti explic cateva trucuri. Maioneza si uleiul de masline sunt bune pentru hidratarea oricarui tip de par

Aceste doua ingrediente gasite in orice bucatarie nu sunt nici pe departe bune pentru orice tip de par, nefiind deloc recomandate pentru cei cu parul gras, caci pot cauza adevarate probleme ale scalpului. Daca parul este uscat, poti tine masca pe cap, dar nu mai mult de 30 de minute. In plus, nu folosi mai mult de o lingura din fiecare ingredient, concentrandu-te doar pe varfuri si evitand radacina.

Trebuie sa iti schimbi mereu samponul si balsamul pentru rezultate optime

Daca samponul pe care il folosesti de multa vreme nu iti mai place, pentru ca iti lasa parul tern si lipsit de viata, nu incerca imediat sa il schimbi, ci mai bine foloseste un sampon cu efect de clatire puternica la fiecare doua saptamani, pentru a fi sigura ca inlaturi orice reziduri ramase pe fire. De cele mai multe ori aceasta este cauza lipsei de stralucire.

Trebuie sa iti schimbi mereu samponul si balsamul pentru rezultate optime

Daca samponul pe care il folosesti de multa vreme nu iti mai place, pentru ca iti lasa parul tern si lipsit de viata, nu incerca imediat sa il schimbi, ci mai bine foloseste un sampon cu efect de clatire puternica la fiecare doua saptamani, pentru a fi sigura ca inlaturi orice reziduri ramase pe fire. De cele mai multe ori aceasta este cauza lipsei de stralucire.

Apoi, daca vrei neaparat sa iti schimbi produsul, nu te astepta imediat la rezultate uimitoare, caci parului ii va lua ceva timp pana sa se obisnuiasca si sa reactioneze ca atare.

Daca te tunzi des, parul iti creste mai repede

Daca iti tunzi parul des nu iti va garanta nimeni ca iti va creste mai repede, ci doar ca ii vei mentine un aspect placut si sanatos. El creste in jur de un centimetru pe luna si viteza nu se va schimba in functie de vizitele la coafor. Totusi, el va parea mai lung datorita faptului ca varfurile nu vor mai fi deteriorate.