| halip a întrebat:

Am perioade in care nu pot dormi, ce sa fac ca sa scap de oboseala?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| nicky a răspuns:

Bea un pahar de lapte cald cu putina miere si aeriseste-ti putin camera inainte de a te pregati de somn, asa vei putea sa dormi bine, daca nu merge ia o pastila de Bien Dormir, inainte cu o jumatate de ora de culcare, te va ajuta.

miruna-apostol
| miruna-apostol a răspuns:

Fa o baie calda si bea un pahar de lapte cald indulcit cu miere ori un ceai cald indulcit cu miere, pentru ca sa adormi mai repede si sa te odihnesti mai bine.
Se spune ca un pahar de lapte inainte de culcare favorizeaza un somn linistit, datorita continutului sau bogat de melatonina.
Daca nu iti place laptele, poti sa incerci ceaiul de tei. Are efect sedativ si poate ajuta organismul sa se relaxeze dupa stresul acumulat pe parcursul unei zile. Ceaiul de musetel are si el un efect usor sedativ.

| alma a răspuns:

Buna, corpul se recupereaza doar prin odihna (somn), asa ca daca ai posibilitatea alearga un pic seara inainte sa te culci, bea un ceai de musetel sau un pahar de lapte cu cola cao si citeste ceva. SOMN USOR

| anonim a răspuns:

Numara oi. rolling on the floor

| Princessee a răspuns:

Nu poti scapa decat odihnindu-te.
Citeste macar o pagina dintr-o carte care iti place si vei adormi cu siguranta!