| Anonim240 a întrebat:

Bună! Am SOP(sindromul ovarelor polichistice) și din câte știu persoanele cu acest sindrom au o problemă în a slăbi și se îngrașă destul de repede. La mine e total invers…slăbesc ușor și mă îngraș greu… pe lângă faptul că nu pot să mănânc dacă sunt stresată deoarece am o stare de vomă. Dacă sunt tristă sau sufăr, iarăși am stări de vomă, lipsa poftei de mâncare…Vreau să vă întreb cum pot să fac ca atunci când sunt stresată să pot să mănânc? A devenit enervant să nu pot mânca din cauza asta

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
1 răspuns:
| Violleta2022 a răspuns:

Problema ta se poate rezolva relativ usor doar daca mergi laun Psiholog sau Psihiatru sa te evalueze si sa-ti prescrie calmante, ca stresul sa nu mai fie o problema, ceea ce ar duce la relaxarea ta si la cresterea poftei de mancare, asimilarea in greutate si evident imbunatatirea stari de sanatate.
Ovarele polichistice se fac de la hrana nesanatoasa, consumata de multi ani.
Schimband dieta, usor-usor se schimba si starea de sanatate a ovarelor, care revin la normal, dar necesita multe luni sau chiar ani, de mancare sanatoasa pe care trebuei sa o consumi zilnic.
Sanatate multa!