| anonim_4396 a întrebat:

Bună! Ce problemă poate fi daca la o ecografie abdominală, organele au fost greu vizibile? Am fost la conteol ginecologic si mi s-a spus ca abia se văd ovarele si uterul

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Inseamna ca esti grasa si trebuie sa slabesti, cîte kilograme ai 100? laughing

| Violleta2022 a răspuns:

Poate ai mai multa grasime pe abodemen si pelvis si nu se pot vedea clar organele, ori poate nu ai baut suficienta apa cu 1 ora inainte de ecografie (fara sa urinezi, pana DUPA ce se termina ecografia), ca organle din pelvis sa apara clare la ecografie).

| sofisis a răspuns:

Probabil esti mai plinuta si din cauza stratului de grasime nu se vad bine

| Furnicuta000 a răspuns:

Inseamna ca e de bine. Daca nu se vad ca lumea, inseamna ca nu e nimic iesit in evidenta, vreo anomalie sau ceva de genul

| Madaxo97 a răspuns:

Posibil ai strat mai gros de grăsime pe abdomen si din aceasta cauză nu se vede. In ce săptămână de sarcina ești? Stiu ca pana in trimestrul 3 se face mai mult ecografie transvaginală, pentru o vizibilitate mai bună. Eu cel puțin asa am facut. Sau daca nu ești însărcinată, ca nu ai menționat, cu atât mai mult trebuia sa îți faca ecografie transvaginală.

| CalinaXandra a răspuns:

Pai medicul care ti-a făcut ecografia ce a zis? Nu l-ai întrebat? Scuze dar întrebările de genul nu le înțeleg, mergi la control te vede un medic și vi și pui o asemenea întrebare aici. Nu se presupune ca el trebuia sa te lămurească?