| anonim_4396 a întrebat:

Bună seara, acum o săptămână ma durea capul destul de tare în partea din spate, văzând ca langa o policlinica este o ambulanta am hotărât sa merg la ei sa ii rog sa îmi ia tensiunea, am avut 146/80 și ceva parca.mi s-a spus ca e mare și mi-au dat un captopril, menționez ca în momentul în care mi s-a luat tensiunea bluza ma strângea la mânecă, aveam nevoie la toaleta pentru a urina și m-am și panicat puțin pentru ca nu știam ce rezultat va fi..am înțeles ca faptul ca nu urinezi înainte de a ți masura tensiunea poate influenta pana la 1 unitate, în condițiile în care ma strângea și bluza și aveam și o panica consider ca a fost luata eronat, nu mi s-a făcut o a doua măsurătoare deoarece aveau o urgenta și erau nevoiți sa plece.
De atunci îmi masor zilnic tensiunea dimineața și seara la aceeași ora valorile fiind între 114/76( cea mai mica pana acum) și 131/73, credeți ca daca as avea probleme cu tensiunea ar fi în permanenta cu valori mărite? Eu cred ca dacă ești hipertensiv ai mereu tensiunea mare, ce părere aveți? Mulțumesc

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
10 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Poti sa ai ceva sau sa nu ai nimic.
In speta daca tensiunea luata zilnic este in regula atunci nu ai HTA
Daca ma alearha 5 caini si fug 10 minute si imi iau tensiunea, va fi marita dar asta nu inseamna ca am probleme cardiace.
De aceea si medicul cardiolog recomanda sa iti urmaresti tensiunea zilnic si sa notezi undeva valorile!

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Da daca ai tensiunea oscilanta esti hipertensiv ceea inseamna o mostenire genetica de la parinti, si eu am tensiune oscilanta hipertensiune si iau pastile de tensiune, asa ca nu te stresa tensiuna creste daca bei cafe maninci sarat si te enervezi, ce varsta ai?

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Dulcat nu mai mînca ca(cat)

| Violleta2022 a răspuns:

Nu ai nici o problema cu tensiunea, esti ok, doar un stres si panica pe care ti le induci singura, din cine stie ce motive stiute numai de tine.

Incearca sa te relaxezi!
Iesi in aer liber, alearga intr-un parc, fa sport, manaca sanatos, dormi neaparat in orele de noapte de la 10 seara, intotdeauna, ca creierul tau sa se odihneasca si sa produca melatonina si serotonina.

suntserios
| suntserios a răspuns:

E absolut irelevanta parerea noastra.
relevanta e parerea unui cardiolog dupa un consult.

| dullcat a răspuns:

Aici nu exista medici, deci nu ai cum sa primesti pareri pertinente.

| dullcat a răspuns:

CristiDinBucuresti, ti-a crescut tensiunea? Calmeaza-te, aici nu esti la tine in casa.

| Fatamuntilor a răspuns:

Daca esti hirpertensiv sunt medicamente care tin sub control!
fa-ti programare la cardilog.

| ValentinMihai78 a răspuns:

Cel mai corect este să discutați cu medicul de familie și cereți sfatul pentru această problemă medicală.
Luarea tensiunii medicale fără recomandarea unui medic poate duce la stări de depresie și panică.
NU mai citiți toate prostiile pe internet, indiferent despre ce doctor este vorba. Fiecare pacient are specificul bolii sale.
Iar, în cazul bolilor cardiovasculare, cel mai bun sfat medical îl primiți de la un medic specialist care vă va consulta!
Iar, dacă aveți până în 25 de ani, aceasta este o tensiune normală între 110-140 unități. După episoade repetate de peste 140 vă puteți îngrijora sau în cazul în care în aceeași zi puteți avea o tensiune foarte mică dimineața și foarte mare seara, adică peste 140-150. Acea este tensiune oscilantă.
În rest, mergeți la medicul de familie și încetați cu scenarii făcute cu ceea ce scrie pe internet!

| CarmenCraciun a răspuns:

Nu as vrea sa fiu in locul tau.