| RebbiRebi a întrebat:

Bună seara!
Am fost diagnosticata cu boala Lyme in România.
Am primit o schema de tratament cu foarte multe antibiotice și ma întrebam dacă as putea beneficia de vreo reducere la pastile.Eu lucrez in străinătate, dar sunt studenta la o facultate privată in același timp aici, in România.
Întrebarea mea este: are vreo importantă dacă sunt studenta la o facultate de stat sau privată ca sa pot beneficia de aceasta compensație pentru pastile?
Mulțumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Nu poti beneficia de reduceri la medicatie, daca nu locuiesti in tara si nu ai card de sanatate, platit la zi.

| GabiDumitrescu a răspuns:

Nu conteaza unde esti studenta, ci daca respectivele medicamente sunt sau nu compensate...

| dinaprilie a răspuns:

Daca nu sunt in schema de compensare a statului, nu, nu poti beneficia. Ce poti face insa ca sa invingi un pic sistemul este sa te internezi ambulatoriu si vei primi tratament moca - poate chiar si pentru o luna. Asta daca ai ceva "pile" la spital.

| Minodora32 a răspuns:

Nu are importanta daca esti sau nu studenta
poti gasi si pe net info despre boala :

https://www.esanatos.com/boli/boli-si-tratamente/boala-lyme53489.php
https://www.mediculmeu.com/......a-lyme.php